Evelin SZALAI súťaží v Bikinifitness a Fit Model: Aké je súťaženie v dvoch nomináciách?

Evelin SZALAI je pretekárkou, ktorá by jednoznačne nemala uniknúť vašej pozornosti. Súťaží v dvoch nomináciách a je úspešná! Prečítajte si jej rozhovor so Soňou KOLCUNOVOU.

Evelin je jednou z úspešných pretekárok v novokreovanej kategórii Fit Model. Okrem toho však súťaží aj medzi bikinifitnesskami, kde sa na Majstrovstvách sveta v Bratislave dostala do finále medzi najlepších šesť bikín. Aké je súťaženie vo dvoch kategóriách zároveň? Evelin to prezradila v rozhovore so Soňou Kolcunovou.

Beh na dlhé trate aj súťaže krásy

Dvadsaťpäťročná Evelin Szalai zaujala náš tím v jesennej časti sezóny 2019, keď sme si všimli jej účinkovanie v dvoch kategóriách. Evelin pracuje ako osobná trénerka a fitness influencerka. „Ako dieťa som súťažila na atletických súťažiach. Milovala som behanie na dlhé trate,“ vysvetľuje Evelin. Evelin dokonca študovala na športovej strednej škole, kde mala tiež viac hodín telesnej výchovy a rozšírené hodiny teórie. „Šport bol vždy blízky môjmu srdcu. Do posilňovne som začala chodiť pred niekoľkými rokmi, pretože som sa pripravovala na súťaž krásy a chcela som skúsiť tréning s váhami, aby som vyzerala dobre,“ vysvetľuje Evelin.

Maďarská kráska si pamätá aj svoje súťažné začiatky, počas ktorých si len ťažko nachádzala miesto v posilňovni a pozerala veľa videí, z ktorých sa učila a inšpirovala sa nimi. „Potom som navštívila najznámejšieho trénera v Maďarsku. Volá sa Laszló Berkes a začala som s ním spolupracovať,“ spomína Evelin. A odkiaľ prišla inšpirácia na súťaženie? „V televízii som videla Virag Kiss, ktorá vyhrala Arnold Classic Europe. Práve ona ma motivovala do súťaženia,“ prezrádza Evelin. Podporu našla hviezda dvoch kategórii aj vo svojom okolí, z ktorého bola najväčšou oporou Evelinina mama. „Mama ma vždy ako dieťa brávala na tréningy a súťaže,“ dodáva úspešná súťažiaca.

Skvelý úspech pred domácim publikom

Evelin Szalai začala súťažiť ako juniorka v kategórii bikinifitness, pričom predtým sa zúčastnila mnohých súťaží krásy. Práve preto pre ňu bola blízka aj kategória Fit Model, ktorá spája ženskú krásu a svaly spolu s ladnou prezentáciou a krásnymi celkovými plavkami a šatami. „Chcela som skúsiť aj túto kategóriu,“ hovorí Evelin. „Výhoda tejto kategórie je podľa mňa v tom, že nie je nevyhnutné mať veľa svalov. Odporúčala by som túto kategóriu tým, ktorí majú radi krásu a fit, vyšportovanú postavu,“ vysvetľuje Evelin. Príprava na súťaž je pre ňu veľmi motivujúca, pretože sa môže na stage postaviť v krásnom make-upe a bikinách a prezentovať svoju dobrú formu. „Mojou prvou súťažou bola letná plážová súťaž, kde som taktiež vyhrala svoju kategóriu a stále je to pre mňa veľmi pozitívna spomienka,“ hovorí Evelin.

Najpamätnejšou súťažou však pre Evelin sú Majstrovstvá sveta vo fitness v roku 2019, ktoré sa konali v Bratislave a Fit Model World Cup, ktorý bol súčasťou 2019 Majstrovstiev sveta juniorov v Budapešti. S týmito súťažami sú spojené aj Evelinine najväčšie úspechy. V Budapešti si v konkurencii mnohých fitmodeliek vybojovala druhé miesto vo svojej kategórii. „Bola som taká prekvapená, že mi dokonca tiekli slzy. Na pódiu som stála s krásnymi pretekárkami a bol to osobitne dobrý pocit, že som si takéto umiestnenie vybojovala v Maďarsku,“ hovorí Evelin. Medaila jej len o kúsok ušla v Bratislave, keď sa v nabitej kategórii medzi špičkovými bikinifitnesskami umiestnila na štvrtom mieste. „Áno, dostala som sa do TOP10 a následne do TOP6, kde som skončila štvrtá. Som na toto umiestnenie hrdá, pretože to bola naozaj silná kategória,“ spomína Evelin.

Aké je súťaženie v dvoch kategóriách?

Príprava do Fit Model pritom podľa nej nie je náročná a s trénerom Lázsló Berkesom boli veľmi opatrní v naberaní svalovej hmoty. „Aj pred výstupom na pódium je rozcvička ľahšia ako pred nástupom v bikinifitness,“ vysvetľuje Evelin. V oboch kategóriách by rada súťažila tak dlho, ako to budú umožňovať pravidlá v IFBB. V príprave na súťaženie jej pomáha vybalansovaný a konzistentný tréning s trénerom. „V posledných rokoch som sa pripravovala na súťaže podľa dobre pripravených a overených konceptov,“ vysvetľuje Evelin. K tréninzu v posilňovni maďarská kráska pripája aj pravidelný tréning pózovania. „Pred súťažou trénujem pózing každý deň a to s tímom a tiež doma,“ hovorí Evelin. Ako bývalá modelka si dáva Evelin záležať aj na plavkách a šatách, ktoré si oblieka a tiež na celkovom looku na pódiu. „Do úvahy beriem aktuálne trendy vo farbách a aplikujem to vo svojom štýle. Takto vyberám aj make-up,“ vysvetľuje Evelin.

Nevzdávajte sa po prvom neúspechu!

Samotná príprava je pre Evelin Szalai dobrou motiváciou, pretože sa snaží zo súťaže na súťaž zlepšovať svoju formu. „Naozaj ma motivuje vidieť progres,“ hovorí známa fit modelka. Napriek tomu, že sama môže byť pre začínajúce pretekárky motiváciou má Evelin aj vzory. „Z fit modeliek je veľmi inšpiratívne Sofia Maloletova a medzi bikinifitnesskami je viacero skvelých dievčat, napríklad Virag Kiss, Yulia Shestakova alebo Galina Maslovskaya, ktorá je absolútnou víťazkou Majstrovstiev sveta žien 2019,“ vymenúva Evelin. Na záver nášho rozhovoru dodala aj odkaz pre začínajúce pretekárky: „Buďte vytrvalé a dôsledné. Nemali by ste sa vzdať po prvom, druhom, ani treťom neúspechu. A nezabúdajte veriť samé v seba.“

My veríme, že o Evelininých úspechoch budeme ešte neraz počuť a držíme jej prsty v ďalšom súťažení.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!