Fit Model - nová kategória vo svete IFBB

Poznáte kategóriu Fit Model? Pre koho je určená a aké sú v nej pravidlá? S novou kategóriou vo svete IFBB vás oboznámi Soňa KOLCUNOVÁ.

Fit Model je nomináciou v organizácii IFBB International, ktorá sa na pódiách ukázala už niekoľkokrát - no do povedomia začala výraznejšie vstupovať až v roku 2019. Vtedy sa dostala aj na veľké pódium súťaže Arnold Classic a finále oboch výškových kategórií sa dokonca konalo počas Elite PRO Show, ktorú sledoval aj Arnold Schwarzzeneger.
Fit modelky majú dokonca aj vlastné IFBB Majstrovstvá sveta a v tomto roku sa dočkali aj vlastného IFBB World Cup-u, ktorý sa uskutočnil počas Majstrovstiev sveta juniorov v Budapešti. Na Slovensku sa táto kategória zatiaľ neukázala a najpopulárnejšia je zatiaľ v pobaltských, rusky hovoriacich krajinách a v Číne.

Pre popularitu tejto kategórie v Rusku je jednoduché vysvetlenie - majú tam vytvorený systém „prechodu“ z menej náročnej nominácie do náročnejšej. Navyše, v Rusku môžu športovci z rôznych odvetví získať za svoje výsledky čestný titul majster športu. Po úspechoch na medzinárodnej scéne je to titul majster športu medzinárodnej úrovne a po opakovaných úspechoch aj titul zaslúžilý majster športu.
Fit model je pre mnohé Rusky prvým krokom, najľahšou možnosťou na súťaženie pod hlavičkou lokálne pôsobiacej IFBB organizácie a ak uspejú, mnohé sa „presunú“ do bikinifitness. Mimochodom - najnovšie titul majsterka športu v Rusku udeľujú aj výnimočne úspešným bikinifitnesskám, ktoré spolu s týmto titulom získavajú aj rôzne zaujímavé výhody.
Toto morálne ocenenie s pridanou hodnotou ďalších výhod má motivovať dievčatá súťažiť a vzorne reprezentovať krajinu (a keď sa povie vzorne, myslí sa naozaj vzorne – pre udelenie titulu je potrebné absolvovať po získaní medaily dopingovú kontrolu).

Bikinifitnessky sú úspešné a za svoje výsledky získavajú ocenenia – ako sa teda čo najlepšie pripraviť reálne úspešné súťaženie v tejto nominácii? Odpoveďou je pre mnohé pretekárky je – vyskúšajte si súťaženie v najľahšje nominácii, ktorou je Fit Model. Prečo? Umožňuje nazbierať skúsenosti s prípravou, výsledkom ktorej je v podstate bezproblémová úprava vzhľadu postavy v súlade s hodnotiacimi kritériami (a verte mi, celé resp. jednodielne fit model plavky dokážu veľa zakryť).
A je tu aj pódiová prezentácia, ktorá sa nelíši od tej v bikinifitness o veľa. Dievčatá absolvujú dve kolá, prezentujú sa v jednodielnych plavkách a tiež večerných šatách – takže príležitostí na „vyskúšanie si pódia“ majú až až.

Pre koho je kategória určená?

Podľa oficiálnej príručky k nominácii Fit Model (nájdete ju aj TU) je určená pre ženy, ktoré preferujú proporčný, estetický vzhľad postavy - nie úplne štíhly a nie príliš muskulatúrny. Napriek tomu musí byť forma pretekárky vo Fit Model adekvátna, jej telo musí byť predovšetkým symetrické. Aj v tejto kategórii (podobne ako v bikinifitness) sa má pretekárka na pódiu presadiť ladnou prezentáciou, dôraz je na celkovú ženskosť.

Jednodielne plavky – aké sú obmedzenia?

Podobne ako vo všetkých ženských kategóriách, aj vo Fit Model sú isté obmedzenia, čo sa týka plaviek. Dizajn, zdobenie aj látka sú síce na výbere pretekárky, no všadeprítomné trendy zasahujú aj do tohto odvetvia. Takmer všetky pretekárky siahajú po červenej, modrej, ružovej alebo čiernej látke a bohatom kamienkovom zdobení najmä na košíkoch. Plavky by mali zahaľovať spodný chrbát a taktiež zakrývať polovicu sedacieho svalu. Jednodielne plavky vo Fit Model kategórii by tiež nemali byť extrémne vysoko vykrojené na bokoch.

Večerné šaty – aké sú obmedzenia?

Fitmodelky sa prezentujú aj vo večerných šatách. Tie by mali byť až po zem, pričom je voľba látky a štýlu šiat taktiež na pretekárke. Šaty musia znova zakrývať spodnú polovicu chrbta. Rázporok by nemal byť príliš vysoko a odhaľovať teda nemôže celý bok. Aj vo výbere šiat vo fitmodel vládnu trendy, pričom hlavným je, aby sa blyšťalo všetko, čo sa blyšťať môže.
Na súťažiach sme často svedkami toho, že dievčatá majú šaty priliehavé, bohato zdobené, látka je niekedy doslova priesvitná – šaty majú zvýrazniť líniu postavy.

Doplnky a obuv – akú sú obmedzenia?

Rovnako ako v bikinifitness, aj vo Fit Model môžu pretekárky zvoliť ľubovoľné doplnky, ktoré oživia ich celkový look. Ako sme videli počas Arnold Classic v roku 2019, ozdoby na čele však nie sú práve žiadaným artiklom (v kategórii bikinifitness sa s týmto doplnkom prezentovala Natalia Lugovskikh v eliminácii, v ďalšom porovnávaní už nastúpila bez ozdoby).
Topánky by mali byť (ako vždy) bez platformy a teda môžete v kategórii súťažiť v rovnakých topánkach ako v bikinifitness, alebo bodyfitness.

Ako súťaž prebieha?

V roku 2018 a 2019 sa v semifinálovom kole resp. v eliminácii prezentovali pretekárky iba v plavkách. Postup výberu najlepšej šestice (ktorá vo finále bojovala o cenné kovy) bol zvyčajný, ako v iných IFBB nomináciách (pravidlá ktorých si môžete prečítať TU), finále bolo o dvoch kolách – prezentácia v plavkách a prezentácia vo večerných šatách.
To znamenalo, že len tie najlepšie dostali možnosť prejsť sa po pódiu aj v trblietavej róbe. V šatách dievčatá absolvovali následne aj vyhlasovanie výsledkov. V roku 2020 sa však pripravuje zmena. Eliminácia aj semifinále bude rovnako ako finále zložené z dvoch hodnotiacich kôl – cieľom je spokojnosť súťažiacich.
Predsa je nezmyslom, aby iba zlomok z celkového počtu mal možnosť využiť počas súťaže šaty, ktoré tvoria finančne náročnú zložku predsúťažnej prípeavy v tejto nominácii.

Čo si vybrať - Fit Model, alebo Bikinifitness?

Prečo vlastné táto kategória vznikla? Kto v nej bude súťažiť? Áno, aj takéto otázky sa ozývajú svetom bodybuildingu a fitness. Kategória je podľa mňa výhodnou najmä pre prirodzene útle dievčatá, ktorým by vo svete bikinifitness, kde uspejú často aj svalnatejšie typy, ostávali iba oči pre plač.
Taktiež je vhodnou pre dievčatá, ktorým sa zdá odhaľovanie v bikinifitness „až príliš“, pre dievčatá, ktoré ľahšie pod plavkami/šatami zakryjú nedostatky, ktoré im bránia byť úspešné v bikinifitness (napríklad široká panva). Alebo aj pre tie, ktoré jednoducho chcú v budúcnosti súťažiť v bikinifitness a hľadajú cestu, ktorou by nazbierali (v začiatkoch) čo najviac skúseností.

Je to vôbec šport? Na túto otázku vám neviem dať odpoveď. Kategória wellness fitness je tiež pomerne novou a ohlasy boli sprvu taktiež rôzne. Koniec koncov, pomerne krátka história bikinifitness je taktiež spradená s osočovaním bikinifitnessiek a označovaním tohto športu za „nešport“.

Jasné je, že bez „formy“ nemôžete zvíťaziť ani v tejto kategórii. Stačí sa pozrieť na aktuálnu kráľovnú Fit Model – Sofiu MALOLETOVU. Bez adekvátnej formy by určite neuspela ani na jednej súťaži, ale mnohí akceptujú označenie – športovo-modelingová nominácia.

Majú aj Slovenky šancu uspieť na fitmodel súťažiach?

Krása našich dievčat je povestná a spomedzi slovenských bikinifitnessiek by sa svojou ladnosťou a formou uplatnila medzi fitmodelkami napríklad Natália LAMANCOVÁ, alebo ešte v roku 2016 súťažiaca Lenka ŠIMKOVÁ. A verím, že talenty by sa našli aj medzi mnohými začiatočníčkami. Či im bude umožnené v tejto nominácii súťažiť aj u nás, ukážu už najbližšie týždne.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!