Grand Prix Pepa Opava: Zaujímavá súťaž profesionálov aj amatérov

V Opave sa počas uplynulého víkendu konala tradičná súťaž. Jej súčasťou bola aj Elite PRO show. V akej forme nastúpili bikinifitnessky? 

Bojovať za zrušenie zákazu pre reprezentantov Slovenska štartovať na medzinárodných súťažiach v roku 2020 sa jednoznačne oplatilo. Aj vďaka tomu sme pred pár dňami mohli vidieť ďalšie účinkovanie Slovákov na medzinárodnom pódiu. Počas uplynulého víkendu sa totiž uskutočnila v českej Opave tradičná súťaž Grand Prix Pepa. Na pódiu sme však v dôsledku koronapandémie videli veľmi málo súťažiacich, ale Slovenky boli medzi súperkami v nominácii bikinifitness jednoznačne neprehliadnuteľné. Súčasťou súťaže bola aj Elite PRO show bikinifitnessiek a kulturistov.

Amatérkam kraľovali Slovenky

Slovenským bikinifitnesskám sa darí aj napriek „nešťastnému“ roku 2020. Najväčšou hviezdou tohto roka je jednoznačne Aneta TICHÁ, ktorá sa stala IFBB Majsterkou sveta medzi ženami a vicemajsterkou sveta medzi juniorkami. Potešujúce výsledky však pridali aj ďalšie Slovenky, čo je skvelým znamením do ďalších súťažných sezón. Na súťaži 2020 Grand Prix PEPA Opava sa predviedlo len veľmi málo bikinifitnessiek a preto by som sa chcela venovať hlavne Slovenkám.

Natália KAPUSTOVÁ dokázala vyhrať OPEN juniorskú a aj nižšiu ženskú kategóriu a z Opavy odchádzala s dvoma zlatými medailami. Vo vyššej ženskej kategórii sa predstavila Natália Lukačka, ktorá ju taktiež s prehľadom ovládla. Napriek tomu, že na 2020 IFBB Majstrovstvách sveta (obe súťažili na tohtoročných šampionátoch) zaplatili tieto dievčatá ešte „nováčikovskú daň“, v Opave súťažili bez stresu a vo svojich kategóriách víťazili s ideálnym bodovým súčtom.  V súboji o OVERALL titul a Elite PRO kartu sa tak stretli dve Slovenky a uspela po vyrovnanom súboji o jediný bod Natália LUKAČKA, ktorá si skúsila súťaženie medzi profesionálkami hneď v ten večer.

Na margo overall súboja v bikinifitness sa však objavili rôzne komentáre. S Igorom KOPČEKOM (ten sleduje nomináciu bikinifitness od jej príchodu do portfólia IFBB nominácií v roku 2010) sme sa zhodli, že v tomto prípade si Lukačka dokázala na svoju stranu nakloniť rozhodcov ženskosťou, ktorá prichádza s vekom. Napriek tomu, že Lukačka v mojich očiach tak trochu zaostávala v bočnom postoji (žiada si to ešte zapracovať viac na guľatosti zadku), s rozhodnutím z Opavy súhlasím - víťazkou bola aj pre mňa. Určite jej „do kariet“ hralo aj to, že so súťažným pódiom má o čosi viac skúseností ako mladučká Kapustová, vďaka čomu dokázala vyladiť aj detaily, akými je make-up, súťažná farba alebo pódiová prezentácia.

Navyše Lukačke nechýbala iskra a sebavedomie (neistota z 2020 IFBB Majstrovstiev sveta v Santa Susanna sa stratila v nedohľadne), na ktoré na pódiu netreba zabúdať. To všetko mohlo u rozhodcov zahrať reálne veľkú rolu. O oboch pretekárkach som však písala aj v reporte z ONLINE súťaží a som rada, že sa naplnili moje slová  – Kapustová zapracovala na nedostatkoch z 2020 IFBB Svetového šampionátu v juniorov v Rumunsku a vďaka systematickej práci jej trénerky (tou je Natália LENÁRTOVÁ) môže byť silnou súperkou aj pre skúsenejšie dievčatá.

Elite PRO bikinifitness

Svoju možnosť súťažiť v Elite PRO využila aj čerstvá držiteľka Elite PRO karty Natália LUKAČKA. Na pódiu sme tak videli päť profesionálnych bikinifitnessiek. Veľmi príjemným prekvapením bolo pre mňa vidieť na pódiu po dvoch rokoch opäť Elišku Dombkovú. Jej vystúpenia majú vždy špeciálny cveng a teším sa, že na bikinifitness nezanevrela. Mnohí iste predpokladali že z pätice Eliška Dombková – Veronika Zemanová – Brigitte Bekefi – Natalia Lukačka a Aleksandra Dimitrova bude najväčší boj medzi Zemanovou, Bekefi a Dombkovou.

Na piatom mieste napokon skončila Natália Lukačka. Verím, že pre ňu bola táto skúsenosť prínosom a sama som zvedavá, kde budú ďalej smerovať jej kroky. Zvyčajne na týchto podujatiach platí pravidlo, že čerství držitelia PRO karty si môžu vyskúšať súťaženie medzi profesionálmi bez straty amatérskeho štatútu. Na poslednom mieste skončila len rozdielom jedného bodu.

Na štvrtom mieste skončila Aleksandra Dimitrova. Podľa videí a fotiek, ktoré boli po súťaži dostupné sa dá jasne povedať, že X-shape v Aleksandrinom prípade nebol taký výrazný. Navyše bola najnižšou súťažiacou zo štartového poľa, čo vie byť niekedy nevýhodou.

Na treťom mieste sa napokon umiestnila Eliška Dombková. Po dvoch rokoch bez súťaženia a na svojej prvej súťaži v Elite PRO divízii to bol pre ňu úspech, čo okomentovala aj v príspevku na sociálnej sieti instagram. Eliška plánuje aj štart na Arnold Classic Europe, ktorý sa uskutoční už o pár dní a my jej budeme držať prsty. V Opave zvíťazil výraznejší X-shape, než predviedla Eliška, no táto pretekárka sa mi páčila v zadnej póze, ktorá ju jednoznačne u rozhodcov posúvala vyššie.

Na druhom a prvom mieste skončili pretekárky s rovnakým počtom bodov. Striebro tak ostávalo doma – v Česku, zásluhou Veroniky Zemanovej. Uvidíme, ako sa Veronike bude dariť na svetovom šampionáte Elite PRO v Santa Susanne, keďže formu jednoznačne „ladí“ práve na tieto preteky.

Zlato získala Brigitta Bekefi, ktorá mala o čosi širišie ramená ako zvyšok štartového poľa. Navyše sa vie vyrotovať tak, aby jej pás pôsobil útlejšie a vynikli jej dlhé nohy (ak bude tento postoj aj naďalej akceptovaný, môže to byť znamením pre ostatné bikinifitnessky, pre ktoré úzky pás nie je dominantou). Brigitta navyše zaujala cukríkovo ružovými plavkami a širokým úsmevom, ktorý dával jasne najavo, že si celú súťaž užíva. Na prvom mieste bola aj v mojom osobnom rebríčku a som zvedvá, v akej forme sa predvedie na ďalších súťažiach.

Už o pár dní sa v Santa Susanne začne Arnold Classic Europe, súčasťou ktorého budú aj Elite PRO Majstrovstvá sveta 2020. Dobrá správa? Na pódiu by sme mali vidieť Slovenky Lukačku a Tichú, Sliviu Bosnovičovú. Z Češiek by sa mali v amatérskej časti súťaže tiež predstaviť Denisa Grassingerová, Martina Kůrková, Jana Jeřábková, Eva Budina, Kristýna Berná a Olga Usova. Medzi Elite PRO pretekárkami sa okrem mnohých ďalších predstavia aj Veronika Zemanová, Lenka Myslivcová a slovenské želiezka v ohni Lucia Košecká a Radka Szombathová. Všetky podrobnosti o tejto súťaži vám budeme pravidelne prinášať na našom instagrame!Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!