Hana Rehorčíková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Hana REHORČÍKOVÁ - nová tvár wellness fitness scény, ktorú "vyspovedala" Soňa KOLCUNOVÁ. Čo povedala Hana o novej kategórii v ktorej bude súťažiť? 

Wellness fitness je na Slovensku absolútnou novinkou a v našej krajine sú v jarnej sezóne potvrdené dve súťaže, kde sa budú môcť wellness fitnessky predstaviť – tou prvou bude už 30.04 Amix Cup vo Vranove nad Topľou. Prečo to spomínam? Práve do tejto kategórie smeruje veľký talent zo Šurian – Hana Rehorčíková, ktorú sme mohli na jeseň vidieť v kategórii bodyfitness. Prečo prestúpila a ako porovnala tieto dve zdanlivo podobné kategórie? To všetko boli otázky priamo na Hanku. Doposiaľ absolvovala dve súťaže a to v kategórii bodyfitness.

 • 4. miesto ... 2016 Mozolani Fitness Cup (bodyfitness do 163cm)
 • 6. miesto ... 2016 Veľká cena Dubnice (bodyfitness open)

Hana REHORČÍKOVÁ – ako sa dostala k fitness?

Má len 17 rokov a môže sa hrdiť spoluprácou s jednou z najlepších slovenských bodyfitnessiek a aktuálne najznámejšou a jedinou Slovenkou súťažiacou vo wellness fitness Evou KVASNIČKOVOU. „Keď som bola menšia, venovala som sa bedmintonu, volejbalu, hádzanej aj atletike na veľmi začiatočníckej úrovni. V dvanástich som ale začala jazdiť na koni,“ hovorí Hanka o športe, ktorému sa venovala dlhšie a učaroval jej tak, že ho miluje dodnes. Neskôr sa však kvôli začatiu so strednou školou musela vzdať aktívnej činnosti a práve to bol čas, kedy sa začala venovať fitnessu.
„Podnetom ku cvičeniu mi boli dievčatá, ktoré vynikali medzi ostatnými. Mali vyšportované postavy a nemali tenké ručičky, ako som mala v tom čase ja. Vždy som bola športový typ, takže som hľadala spôsoby, ako dosiahnuť podobnú postavu,“ spomína Hanka na impulz, keď ju do posilňovne pozvala zacvičiť si spolužiačka. Aj veľký wellness fitness talent to však nemal ľahké. Hanka opisuje, že nevedela spraviť drep a veľmi túžila kráčať hrdo s „vymakanou“ postavou. A tak sa do toho pustila. Najskôr cvičila doma a neskôr vo fitness centre.
Po čase sa začala aj Hanka porovnávať s dievčatami, ktoré sa venovali tomuto športu súťažne. „Sledovala som niektoré fitnessky aj na Instagrame a Facebooku a skontaktovala som sa s bodyfitnesskou Stanislavou Tichou, ktorá mi výrazne pomohla a nakopla ma do prvej prípravy na súťaž, keď som si nebola sama sebou úplne istá,“ opisuje začiatky pod trénerským vedením Hanka a zároveň vyzdvihuje potrebu tvrdo pracovať a byť maximálne disciplinovaný, čo je podľa nej kľúčovou vecou pri súťažení vo fitness sfére.
Výber kategórie však nebol jednoduchý. Aj Hanka sa videla sprvu ako bikinifitnesska, no neskôr si uvedomila vhodnosť svojej postavy skôr do kategórie bodyfitness. Keď sa však potvrdila kategória wellness fitness na Slovensku, Hana Rehorčíková neváhala a správne zvážila svoj svalový rozvoj nôh, na ktorý je zameraná práve wellness kategória. Doposiaľ však súťažila v bodyfitness.
„V podstate mi to všetci schvaľovali, no nikto nechápal, prečo chcem mať postavu podľa nejakých noriem. Čo sa týka rodičov, podporujú ma a časom zistili, že mi na tom veľmi záleží. No ostatní blízki len vyčkávajú chvíľu, kedy môžeme spolu po súťaži zájsť na pizzu a ja sa nebudem musieť ponáhľať uvariť si moje zdravé jedlo. Názory sú vždy rôzne a som zvyknutá stretávať sa s odporom,“ hovorí sedemnásťročná Hanka, ktorá však v tom, čo robila videla zmysel a nepotrebovala viac.

Aké boli bodyfitness súťaže a príprava Hany REHORČÍKOVEJ?

Premiéru mala Hanka v Žiline a to v nižšej kategórii bodyfitnessiek, ktoré súťažili na jeseň 2016 v Žiline. Mozolani Fitness Cup bol nominačnou súťažou na MS vo fitness žien, no zároveň to bola prvá súťaž pre viacero pretekárok, medzi nimi aj pre Hanu Rehorčíkovú. „Jednoznačne môžem povedať, že to bol jeden z najlepších dní v mojom živote,“ vracia sa v spomienkach do Žiliny Hanka. Skončila na neslávnom štvrtom mieste, no vzhľadom na to, že to bola jej prvá súťaž je spokojná. „Tá atmosféra, prvá príprava, bolo to niečo neopísateľne úžasné. Mám na túto súťaž len krásne spomienky, na ktoré často myslím a sú mi motiváciou do budúcnosti,“ hovorí Hana.
Zúčastnila sa tiež Veľkej ceny Dubnice, ktorá bola takmer mesiac po Žilinskom Mozolani Fitness Cupe a sama Rehorčíková priznáva, že prípravu na túto súťaž zvládala ťažšie. „Mala som zdravotné problémy a nevedela som sa úplne stotožniť s jedálničkom a tréningami, no vzchopila som sa a postavila som sa v Dubnici na pódium. Bola som vo finálovej šestke, čo bol cieľ,“ povedala v rozhovore Hanka, ktorá však skončila na 6. mieste, z čoho bola mierne sklamaná, no priznáva že mnohé dievčatá prišli naozaj dobre pripravené.
Napriek tomu má v príprave Hanka jasno- pretekár má mať čistú hlavu a zrovnané myšlienky a pred očami pevný cieľ. „Iba tak sa dá odolávať každodenným nástrahám. Čo sa týka osvedčených trikov, tak mi pomáha piť veľa vody- naozaj veľa, najlepšie ochutená bcaa-čkami,“ prezrádza tip, ktorý aplikuje vo svojej príprave Hanka.
Dôležitá je aj otázka stravovania, ktorá je na prvom mieste takmer u každého pretekára, nech sa už chystá do akejkoľvek kategórie. Aj o tom bol rozhovor s Hankou Rehorčíkovou. Čo prezradila o svojom jedálničku? „Momentálne sa moje menu v diéte skladá z kuracieho a rybacieho mäsa, vajíčok, zeleniny, príležitostne malého množstva ovocia, ovsených vločiek, orechov, semienok a proteínových doplnkov. V mimosezónom období je to pestrejšie a volím aj bežné potraviny, no snažím sa s nimi vojsť do predom určených limitov nutričných hodnôt,“ prezradila v rozhovore Hanka.

Hana REHORČÍKOVÁ – prečo wellness fitness?

Avšak v novej sezóne ju už medzi „bodynami“ neuvidíme. Hanka sa rozhodla pre zmenu kategórie a tak skúsi wellness fitness. „Keďže som mala vždy silnejšie nohy, ako vrch a radšej by som zapracovala na poriadnom tvare nôh, ako by som ich mala odstraňovať, tak som sa veľmi potešila, že túto kategóriu na Slovensku potvrdili,“ hovorí Hana, ktorá berie svalový rozvoj na nohách ako prednosť a tak sa rozhodla radšej smerovať iným smerom ako do bodyfitness. „V prvej príprave som sa zameriavala aj na partie ako prsia, biceps, triceps a rôzne izolované cviky. Vo wellness fitness príprave je to v prospech tréningu nôh. Trénujem ich naozaj často a samozrejme nezanedbávam ani vrch, no viac kladieme dôraz na rozvoj svalov dolnej časti,“ povedala Hana o príprave, v ktorej však hrá v rovnakej miere ako v príprave do bodyfitness hlavnú úlohu diéta, ktorá je samozrejme „najtvrdším orieškom“.
Napriek tomu Hana nehovorí o príprave do wellness fitness ako o jednoduchšej. Navyše sa táto mladá talentovaná pretekárka pustila do prípravy do „wellnessu“ pomerne neskoro a tak hovorí aj o tom, že musí dať do prípravy naozaj všetko.
„Trénovanie pózingu je dôležité aj mimo sezóny, aby človek nevyšiel z cviku. Treba mať v sebe určité prezentačné schopnosti a trochu sebavedomia, aby sme sa mohli dobre „predať“ na pódiu,“ hovorí mladý talent, no napriek tomu priznáva, že sú v jej prezentácii ešte rezervy, ktoré sa jej darí dolaďovať vďaka Eve Kvasničkovej. Hanka v rozhovore hovorila aj o nových tréningoch pózingu. „Sebavedomá chôdza je u oboch kategórií rovnaká, no základné pózy sú iné a prídu mi viac ženské a krajšie,“ priznáva Hanka, ktorej je teda wellness fitness pózing bližší a vie si pózovanie užiť viac.
Napriek všetkému je kategória wellness fitness stále novou a tak musela Hanka premýšľať aj nad tým, kde sa postaví na súťažné pódiá. „Sú predo mnou 2 slovenské súťaže v jarnej časti a zahraničné zatiaľ v pláne nemám,“ prezradila Hana, no chce sa zo sezóny na sezónu zlepšovať a každou súťažou sa učiť.
„Ďalším problémom, ktorý som musela riešiť boli plavky, ktoré sú klasické a nespojené. Mala som ich na sebe len prvýkrát a už sa mi zapáčili,“ povedala v rozhovore pre BikiniFitness.sk Hanka, ktorá si necháva šiť plavky u Danky Kolibárovej, s ktorými je nadmieru spokojná.

Hana REHORČÍKOVÁ – ako trénuje?

Hanka sa s nami podelila aj o svoj obľúbený tréning. „Všetko sa snažím cvičiť s takými váhami, aby som zvládala správnu techniku a precítila svaly, dobre si zacvičila a unavená odišla domov,“ hovorila v rozhovore Hanka. Aké sú teda jej tréningy?
Stehná a zadok

 • začína supersériou rôznych drepov za sebou po 8 opakovaní (klasické, na široko, na úzko) v 4 sériách
 •  ďalšia je superséria - legpress na široko s hipthrustom na kladke v stoji (4x12 opakovaní z každého)
 •  nasledujú supersérie rôznych výpadov za sebou po 8 opakovaní (vpred, vzad, v chôdzi) v 4 sériách
 •  ďalej cvičí izolovaný cvik na zadok - zanožovanie (4x12 opakovaní na každú nohu)
 •  posledná je superséria skladajúca sa z roznožovania a prinožovania (4x12 opakovaní)

Hamstring a zadok

 •  prvá je superséria rôznych drepov za sebou po 8 opakovaní (klasické, na široko, na úzko) v 4 sériách
 •  ďalej je to superséria - mŕtvy ťah na hamstring s hyperextenziou (4x12 opakovaní)
 •  nasleduje superséria pozostávajúca z hacken drepov na hamstring a zakopávania (4x12 opakovaní)
 •  cvičí aj izolovaný cvik na zadok hipthrust (4x15 opakovaní)
 • posledná je znova superséria z cvikov roznožovanie a prinožovanie (4x12 opakovanie)

Vzory, ciele a poďakovania Hany REHORČÍKOVEJ

Študentka strednej školy so zameraním na dizajn a nádejná wellness fitnesska našla pohotovo aj odpoveď na otázku vzorov na domácej a svetovej scéne. „V kategórií wellness fitness je to ako inak, moja trénerka Eva Kvasničková, s ktorou som uzavrela spoluprácu a obe sa pripravujeme na jarné súťaže. Je radosť s ňou spolupracovať, je veľmi otvorená a dobre sa mi s ňou cvičí. Má mnoho skúseností, ktoré mi dennodenne odovzdáva. Vie byť aj prísna, nekompromisná, no to ma motivuje,“ hovorí Hanka a spomína aj Candice Lewis-Carter, ktorá je podľa nej neskutočná a veľmi ju motivuje, aj keď súťaží v PRO divízii bodyfitness.
Cieľom len sedemnásťročnej Hanky je maximálne sa sústrediť na prípravu a spoznávať svoje telo, aby neskôr vedela, čo bude s určitosťou fungovať v diéte. „Chcela by som absolvovať obe súťaže s čo najlepším koncom a po súťažiach plánujem reverznú diétu,“ prezradila Hanka.
S chuťou sa pustila aj do poďakovaní v závere nášho rozhovoru: „Týmto by som sa chcela poďakovať mojim rodičom, ktorí mi umožňujú a veľmi uľahčujú prípravu či už finančne, alebo psychicky. Nie vždy je to so mnou v príprave jednoduché, no doma ma vždy čaká presne to, čo potrebujem. Potom sú tu ľudia mne veľmi blízki a určite nemusím menovať, pretože vedia, s ktorými sa môžem porozprávať a poradiť. V neposlednom rade moja trénerka, bez ktorej by to nešlo a tiež klub ALLStars a p. Matejíčkovi, ktorý mi umožnil štart za jeho klub.“
Hanka sa poctivo pripravuje na súťaže a ako mladý talent môže v tejto sezóne preraziť v novej kategórii, ktorú budeme na pódiách ešte len spoznávať. Dokáže to? My s tímom veríme že áno.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!