Hyperlordóza v bikinifitness – aký môže mať dopad na naše zdravie?

Nám ženám, ktoré rady cvičíme, by tento pojem rozhodne nemal uniknúť. Ako má vyzerať správne držanie tela a čo slovo hyperlordóza znamená? Prečo je nebezpečná obzvlášť pre fitnessky? Na túto problematiku sa pozrela Andrea FEDOROVÁ.

Fakty na úvod

Počas vývoja ľudstva sa postupne vyvíjalo aj naše telo. Z opíc až po novodobého človeka sme nadobudli vzpriamené držanie tela. Chrbticu tvoria stavce, ktoré sú dvakrát esovito zakrivené a toto usporiadanie z nej robí pevný a flexibilný povrazec trupu. V oblasti krku sa nachádza krčná lordóza (vyklenutie vpred), v oblasti hrudnej chrbtice kyfóza (vyklenutie vzad), v oblasti drieku drieková lordóza a krížová časť spolu s kostrčou smerujú opäť do kyfózy. Vďaka týmto zakriveniam sme schopní prispôsobovať sa každej zmene ťažiska a to v práci, doma či vo fitku.
Dvoma lordózami (krčná, drieková) a dvoma kyfózami (hrudná, krížová) je chrbtica až 17-krát pevnejšia, ako keby ju tvoril len jeden oblúk, a teda jej fyziologické zakrivenie by bolo vyhladené. Tieto skutočnosti sú hlavným dôvodom, prečo by sme mali venovať pozornosť správnemu (či optimálnemu) držaniu tela. Myslíte si, že je to samozrejmosť, alebo je to úplne jednoduché?

Čo všetko ovplyvňuje držanie nášho tela?

Tvar chrbtice vplyvom gravitácie a moderného spôsobu života však nie je až také jednoduché udržať. Ako to myslím? Pozrime sa okolo seba. Na ulici by sme nemuseli dlho hľadať človeka, ktorý sa pozerá do svojho smartfónu. Dennodenný predklon hlavy pri pohľade do telefónu, dlhé sedenie pri počítači v práci, nevhodná poloha pri odpočinku na gauči ale aj nesprávne držanie tela (či technika) pri našom tréningu idú ruka v ruke a prispievajú ku vzniku posturálnych porúch.

Správne držanie tela

Neexistuje ,,ideálny model“ držania tela, pretože každí z nás sme stavbou svojho tela rozdielni. No každý z nás by sa mal so svojou telesnou stavbou snažiť o jeho optimálny stav. Trup tela (telesný korzet) by nám mal slúžiť ako akási ,,základňa“ pre pohyby končatín, preto je jeho sila a súhra medzi jednotlivými komponentami chrbtice nesmierne dôležitá. Akým nedostatkom v pohybovom systéme v súvislosti s držaním tela podliehame?

Najčastejšie chyby v držaní tela v oblasti trupu

K najčastejším chybám patrí zväčšenie zakrivenia chrbtice, ktoré sme si popisovali vyššie, a to v podobe:

  • Zvýraznenie krčnej lordózy (hyperlordóza) - spojená môže byť s predsunom hlavy a následnými svalovými nerovnosťami medzi svalmi na prednej a zadnej strane krku
  • Zväčšená hrudná kyfóza (tzv. hrbenie sa) je často spojená s predsunom ramien dopredu a tak aj chybným postavením lopatiek a prispieva k nerovnováhe svalov v tejto oblasti; znižuje sa aj mobilita hrudníka, čo môže prispieť k zníženiu kapacity pľúc
  • Hyperlordóza v driekovej časti chrbta je úzko spojená so sklonom panvy. My ženy máme veľkú tendenciu nakláňať panvu vpred v snahe zvýrazniť naše pozadie. Účel to teda spĺňa, ale čo na to náš kostrovo-svalový systém? Rozhodne v tom žiadne pozitíva nehľadajte. Vznikajú svalové nerovnováhy, pretože svaly sa nenachádzajú v postavení akom by mali. Nerovnováhy (napr. oslabené bruško a skrátené svaly v drieku) sa vzájomne ovplyvňujú a bolesti pri takomto držaní tela nie sú výnimočné.
  • Plochý chrbát. Veľmi častá príčina, prečo je náš trup slabý a nevytvára dostatočnú oporu pre držanie tela je oslabenie hlbokých svalov chrbta. Tie sa pri izolovaných cvikoch nezapájajú do pohybu dostatočne. Nezabúdajme preto na core trening.

Hyperlordóza vs. Bikinifitness

Všetky veľmi dobre vieme, že pózing si zvýšenú hyperlordózu (v driekovej časti chrbtice) jednoducho vyžaduje. Každá chceme vyzerať na pódiu čo najlepšie – dlhé nohy a krátky trup s úzkym pásom, preto prehýnanie sa v drieku je v tomto športe jednoducho žiadúce. Sú to dve kontroverzné témy a nie je v mojej kompetencii rozhodovať, či je to správne alebo nie.
Každý šport niečo stojí a každá z nás má slobodu výberu. Ak však v bikinifitness súťažíš, myslím, že je dôležité vedieť, že takéto držanie tela pri prezentácii nie je pre naše telo prirodzené. Nefixuj si tieto návyky v bežných pohybových stereotypoch a nezabúdaj ani na kompenzačné cvičenia, ktorými môžeš minimalizovať možné následky.

O čo ide? Zvýš pozornosť sile svojho bruška a hlboko uloženým svalom a nezabúdaj aj na strečing. Súťažiť je skvelé a my obdivujeme každú jednu, ktorá sa nám ukáže v skvelej forme a perfektnej ladnej prezentácii. Ale ako to platí aj pri diéte, žiadne extrémy nie sú zdravé a naše telo budeme potrebovať aj po súťažiach.



Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!