IFBB Nordic Cup 2019 – Ako dopadli amatérske bikinifitnessky?

Barbora LABUDOVÁ vám prináša len pár hodín po skončení súťaže kompletný REPORT z amatérskej súťaže bikinifitnessiek na súťaži 2019 Nordic Cup & Jan Tana Classic.

Dnes sa uskutočnil IFBB Nordic Cup, už tradične so sídlom vo fínskom meste Lahti. Na tejto súťaži sa na pódium postavilo celkovo 65 súťažiacich v 5 výškových kategóriách. Ako boli rozdelené a kto v nich nastúpil? Čítaj report ďalej a dozvieš sa viac.

Bikini fitness up to 160cm

V najnižšej výškovej kategórií sa postavilo 15 pretekárok – prevažne zo severských krajín. Okrem nich sme však mali možnosť vidieť aj jednu českú a dve slovenské reprezentantky. O kom hovorím? Prvou z nich bola Barbora Vosátková (3), ktorej štart v Lahti avizoval už Igor KOPČEK vo svojom preview. Barbora sa postavila na pódium v o niečo lepšej forme ako v Barcelone. Páči sa mi najmä v bočných postojoch – oproti svojim súperkám má výhodu dlhších nôh v pomere s trupom. Verím, že ešte nepredviedla svoju najlepšiu formu. Na koniec by som sa chcela vyjadriť k jej súťažným bikinám – sú síce krásne, neviem však, či bola táto farba úplne najšťastnejšou voľbou. Na súťažiach s tmavým pozadím a horším osvetlením, akou Nordic Cup zaručene bol, takéto bikini na pódiu zanikajú. Barbora ostala tesne za bránami finále – na 7. mieste.
Druhou slovenskou súťažiacou, pre niektorých prekvapením, bola Zuzana Kardošová (2). Zuzka sa postavila na súťažné pódium po ročnej pauze. Bohužiaľ musím konštatovať, že som od jej vystúpenia čakala trošku viac. Musí popracovať na forme, čo je viditeľné najmä na jej dominantnej spodnej časti tela. Zuzka má na stehnách značne viac svalovej hmoty ako jej súperky v najnižšej kategórii. Bohužiaľ, je pravidlom, že väčšie svaly potrebujú dlhšiu prípravu na to, aby boli v top forme. Ak sa jej podarí ešte čo to zosekať, zaiste sa umiestni na vyšších priečkach. Vo Fínsku napokon skončila 9. Do slovenských súťaží dievčatám ostáva ešte nejaký čas na to, aby svojim vystúpením dokázali, že patria k najlepším na Slovensku. Ja verím, že sa im to podarí a že ich mená uvidíme medzi reprezentantkami nominovanými na Majstrovstvá sveta juniorov v Budapešti a Majstrovstvá sveta vo fitness v Bratislave.
Do finále napokon postúpili 3 Nórky, 2 Fínky a jedna Španielka. Zaujali ma dve pretekárky – Fínka Marjo Voutilainen (9) a španielska pretekárka Lina Reall (14). Lina predviedla peknú formu už na Arnold Classic, kde skončila na bronzovej pozícii. V prednom postoji nad Marjou vyhrávala, bočný a zadný postoj sa mi viac páčil vo Fínkinom podaní. Rozhodcovia to pravdepodobne videli rovnako, keďže mali tieto dve pretekárky po semifinále rovnaký počet bodov. Vyhrala napokon Lina, Marjo skončila na striebornej priečke. Top 3 doplnila Remet Svedin (11) z Nórska.

Kompletnú fotogalériu z kategórie nájdeš TU.

Bikini fitness up to 164cm

V tejto kategórii súťažilo rovnako ako v prvej – 15 pretekárok. Veľmi ma zaujímal vystúpenie jednej z ruských hviezd Ekateriny Rykovej (24). Bezpochyby na seba pútala pozornosť hneď po vystúpení na javisko. V prednej a bočných postojoch vyzerá výborne, zadná póza je však veľkou slabinou. Poviem to po lopate – Katuša nemá riť. Na to, aby v zadnom postoji vyzerala dobre, by potrebovala nalepiť ešte veľa hmoty. Vrch tela je úplne v poriadku, spodná časť (a najmä zadok) však budí dojem nedotiahnutej formy. Takmer každá z finalistiek vyzerala v zadnej póze lepšie – napokon skončila na bronzovej priečke.
Veľmi sa mi páčila Anna Fedorova (29), ktorá nás zaujala už na Arnold Classic. Jej prvenstvo sa mi zdalo samozrejmé, napokon tak jednohlasné nebolo. Na druhej priečke, no s rovnakým počtom bodov ako Anna, skončila Emmi Nenonen (20) z Fínska – pekná, proporčná pretekárka, musím však povedať, že overall look bol jednoznačne lepší u Anny. Na zvyšných finálových miestach skončili dve Fínky - Annika Klemetti na 4. a Renata Vanhatalo na 6. mieste a jedna Nórka – Anna Pernille Lindseth (31) na mieste piatom.

Bikini fitness up to 169cm

V tomto prípade stredná výšková kategória do 169cm obsiahla najvyšší počet pretekárok. Zo 17 sa do semifinále napokon dostalo 11. Konkurencia v top 6 bola naozaj veľká – dovolím si tvrdiť, že by mohla vyhrať ktorákoľvek z pretekárok na prvých 4 priečkach. Začneme od zlatej pozície – víťazkou sa stala Agne Kiviselg (44) z Estónska. Proporcie, forma aj vzhľad má táto pretekárka veľmi pekné. Jediné, čo by som jej vytkla je šírka pásu – na jej mieste by som sa snažila pás udržať, možno ešte trošičku stiahnuť. Predpokladám, že je to spôsobené nevhodným tréningom brucha – v bočných postojoch sú viditeľné výrazné šikmé brušné svaly.
Na druhom mieste (z ktorého pokojne mohlo byť prvé) skončila Anna Shorokina (45) zo Španielska. Prehrala len o jediný bod. V prednom postoji sa mi páčila o čosi viac ako Agne, celkový vzhľad mala však víťazka lepší. Na 3. pozícii sa umiestnila Lina Kudrické (51) z Lotyšska a na 4. Julia Tzisova (41) z Estónska. Neviem sa rozhodnúť, ktorá z nich bola lepšia, prakticky im totiž ani jednej nie je čo vytknúť. Je však pravda, že Lina vyzerala plnšie ako Julia. Estónkina forma vyzerala miestami veľmi vysušene. Finále uzatvára Kady Parnaku, tiež s Estónska a domáca pretekárka Netta Koskinen.

Bikini fitness up to 172cm

V tejto kategórii získala prvenstvo víťazka Arnold Classic Magdalena Stawisinski (59) z Poľska. Potvrdila tak, že aktuálne patrí k najlepším amatérskym pretekárkam. Vo výsledkovej listine jej na päty stúpa pretekárka s číslom 53 Lorena Martinez zo Španielska. Úprimne však musím povedať, že sa mi jej forma veľmi nepáči – široké plecia, chrbát a presušené stehná pre mňa nie sú faktory, podľa ktorých hodnotím peknú bikinu.
Oveľa viac ako Lorena sa mi páčila pretekárka na 3.mieste Petra Vanhapiha z Fínska. Ak do budúcich súťaží dotiahne formu a stiahne nohy, bude to veľmi zaujímavá pretekárka. Som zvedavá, či ju uvidíme na Slovensku na Majstrovstvách sveta. Nedá mi nespomenúť českú pretekárku, o ktorej som doposiaľ nepočula - Kristynu Flidrovu (57). Formou, stavbou tela mi pripomenula našu Marcelu Graňákovú – dlhý, útly driek, masívne ramená a prepracované stehná. Veľmi pekná bikina, napokon skončila na 5. mieste. Posledná v top 6 bola Fínka Sonja Kallio, ktorá mala, pre mňa nepochopiteľne, vysoký cop. Čo už, niektoré pretekárky ma nikdy neprestanú prekvapovať.

Bikini fitness over 172cm

Najmenej zastúpená kategória (len 7 súťažiacich) priniesla najväčšiu hviezdu. Tak, ako už písala naša šéfredaktorka Soňa KOLCUNOVA v reporte z ACE, najvyššia výšková kategória bola viac-menej len o jednej pretekárke. O kom hovorím? Galina Maslovskaia (69). Suverénne získala prvenstvo so skóre 3 body. Jej forma, celkový vzhľad a pohyb na pódiu je medzi amatérkami bezkonkurenčný. Jediná vec, ktorú považujem za mínus je, že vymenila svoje unikátne modro-zelené plavky za bordové.
Top 3 doplnili dve Fínky – Sanna Mattila (71) a Beata Rantaeskola (68). O miestach rozhodla lepšia pripravenosť Sanny – Beata dominuje mohutnými stehnami, ktoré si vyžadujú ešte podstatne stiahnuť. Zaujala ma aj pretekárka číslo 70 Diana Teor z Estónska – tá skončila na 4. mieste.

Bikini fitness OVERALL

Myslím, že nikoho neprekvapím, keď napíšem – she did it again! Galina Maslovskaia vyhrala absolútne prvenstvo v kategórií bikini fitness. Okrem veľkej materiálnej ceny získala niečo ešte cennejšie – Elite Pro Card. Pre mňa bolo veľkým prekvapením to, čo sme sa dozvedeli prostredníctvom IG krátko po súťaži – Galina sa rozhodla absolvovať svoju prvú Elite Pro Show priamo tu, vo Fínsku, dnes večer! Ako uspela absolútna víťazka Arnold Classic Europe medzi najlepšími bikinami v IFBB? Dočítate sa v reporte z Nordic Pro zajtra večer!

Kompletnú fotogalériu z OVERALL nájdeš TU.

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!