Helena MANG: Elite PRO bikinifitnesska o príprave na Siberian Power Show

Prinášame vám rozhovor s Helenou MANG, ktorá je aktuálne v príprave na súťaž Siberian Power Show v Krasnoyarsku. Čo prezradila o príprave počas pandémie aj o nevydarenom roku 2020?

Helena MANG patrí medzi výrazné postavy Elite PRO bikinifitness. Sympatická Estónka sa môže pochváliť druhým miestom zo súťaže Belt and Road v Číne a desiatym miestom z Elite PRO majstrovstiev sveta. Obe umiestnenia sú z roku 2019. V roku 2020 sme ju na pódiu nevideli. Prečo? Aj o tom porozprávala Helena v našom rozhovore, ktorý mapuje jej prípravu na 2021 Siberian Power PRO.

Zlomené srdce a neisté obdobie

Naposledy Helena stála na pódiu v Tarragone na Majstrovstvách sveta Elite PRO 2019. S umiestnením a tiež formou, ktorú predviedla bola spokojná a rozhodla sa skúsiť experiment. „Zvyčajne nesúťažím dve sezóny po sebe, no vtedy som tomu chcela dať šancu. Chcela som súťažiť aj v jari 2020 a potom si dať pauzu, ktorá by trvala rok a viac,“ prezrádza Helena. Ako to napokon dopadlo, všetci veľmi dobre vieme. V polovici marca 2020 zostávali do Helene do štartu 2 týždne, keď sa zo dňa na deň všetko zastavilo. Vlády začali zatvárať posilňovne, hranice, rušili sa lety z krajín, súťaže boli preložené a neskôr zrušené. „Veľmi ma to zasiahlo. Zvyčajne mám jasné ciele a dátumy, ku ktorým smerujem, ale vtedy sme nemali nič. Ďalších 6 až 9 mesiacov bolo ako ničota – nikto nevedel, čo sa stane.“ Hoci sa po jeden a pol mesiaci mohli športovci v Estónsku vrátiť do fitka, Elite PRO bikinifitnesske stále chýbala iskra v očiach. Sama priznáva, že jar a leto pre ňu boli celkom depresívnym obdobím.

„Mala som zlomené srdce. Nie kvôli nejakému chlapovi ale kvôli fitness všeobecne,“ hovorí Helena MANG. Hoci naďalej trénovala, o príprave a diéte nechcela počuť ani slovo. Spätne dokonca pripúšťa, že jej najväčším strachom bolo, že sa stane niečo podobné a ona to emocionálne nezvládne. Ak absolvujete celú prípravu a niekoľko dní pred súťažou sa všetko zruší, je to jednoznačne náročné a Helena váhala, či sa má znova na túto cestu vydať. Našťastie čas vylieči všetky rany a keď skončilo leto, iskra v Heleniných očiach sa vrátila a s ňou aj láska k súťaženiu.


Photo and make up: Svetlana Konstantinova @makeup_fitnessbikini_world

Malta vs Krasnoyarsk

„Začali sme rozmýšľať nad pódiom. Každý rok súťažná sezóna v Elite PRO začínala vo februári, takže sme to plánovali podobne. Keď sa však objavil kalendár na rok 2021, bol to celkom šok. Prvá súťaž nebola vo februári, ale na začiatku apríla,“ zdôrazňuje svoje prekvapenie Helena. Musela teda prehodnotiť celú svoju prípravu a rozhodla sa zúčastniť súťaže na Malte. Z Estónska je to bližšie a čas letu je kratší, no zároveň je tam teplejšie. „Viac času na prípravu môže byť dobrou vecou, no príliš veľa času nie je fajn.“

Helena dodáva, že všetko jej občas pripadá ako flashback – nové obmedzenia vo všetkých krajinách a presunutá súťaž na Malte k tomu rozhodne prispievajú. „Našťastie sa stále má konať Siberian Power Show, taktiež som tomu (znova) prispôsobila svoje plány a aktuálne pracujeme na tom, aby som sa na stage postavila v Rusku,“ opisuje. S cestou do Ruska však súvisia ďalšie dôležité detaily, ktoré musí Mang so svojím tímom vybaviť – víza, nové letenky, transport do hotela. Na tom všetkom aktuálne pracuje.

Aká je príprava počas pandémie?

Okrem nekonečného vyberania dátumov a prekopávania svojich pôvodných plánov sa športovec musí nevyhnutne sústrediť aj na svoju prípravu. Ako to však vyzerá počas pandémie? „Príprava sama o sebe sa nikdy nezmenila – trénujeme, jeme, diétujeme a robíme kardio. Proces je rovnaký. Našťastie tu v Estónsku majú licencovaní športovci prístup do posilňovní, takže veci vyzerajú „normálnejšie“,“ hovorí Helena. Čo sa však zmenilo, je to, že kvôli situácii po prvýkrát športovci nemajú pred očami špecifický dátum nástupu na pódium. Dátumy sa menili aj niekoľkokrát alebo boli súťaže priamo zrušené.

„Nezávidím môjmu trénerovi. Jeho prácou je nastaviť moju formu, aby bola najlepšia na pódiu, ale bez špecifického dátumu alebo so stále meniacim sa súťažným kalendárom je to šialenstvo!“ Helena dodáva, že v minulosti si myslela, že najťažšie je byť čo najviac „stiahnutá“ na stagei. Dnes však už vie, že udržiavať si formu s takým nízkym percentom tuku je ešte tiež náročné po mentálnej aj fyzickej stránke.

Ak chcete vidieť najlepšiu Helenu doteraz, musíte si pozrieť livestream!

Keď sa však presunieme k príjemnejším vyhliadkam a pozrieme sa na prichádzajúcu súťažnú sezónu, mnohých určite zaujíma, aký look má Helena pripravený. „Hoci bol pre mňa rok 2020 náročný, jasne vidím, že rok a pol od súťažného pódia priniesol niektoré veľmi potrebné zlepšenia. Dnes už môžem povedať, že na pódium prinesiem tú najlepšiu verziu Heleny, aká tu kedy bola,“ vraví. Pravdepodobne však uvidíme klasický look, pozostávajúci z blond vlasov, červených bikín a červeného rúžu. „Ale tá forma a pózing! Na to sa budete musieť prísť pozrieť, alebo si zapnúť livestream!“

Napriek veľkým plánom viacerých športovcov, Helena sa na situáciu pozerá veľmi realisticky. Hovoriac o cieľoch je opatrnejšia, než množstvo bikinifitnessiek. „Keď dokážem zlepšiť svoje vystúpenie oproti Číne a Tarragone, budem šťastná. Netuším, koľko pretekárok bude súťažiť, alebo kto sa zúčastní. Neviem teda povedať, aké umiestnenie ma poteší,“ rozpráva Helena. Priznáva, že sú súťaže, na ktorých je mnoho pretekárok a súťaž je náročná – vtedy je TOP10 viac než skvelé umiestnenie. A potom sú tu súťaže s menším počtom bikinifitnessiek, keď aj bronzová medaila môže byť sklamaním. „Medaily sú pekné, nebudem to popierať, ale súťažím sama so sebou – niektoré som vyhrala a niektoré som prehrala. Jedno je však isté – nikdy nechcem robiť krok späť.“

Kde bude súťažiť ďalej?

Aktuálne Helena čaká na víza, ktoré jej musia schváliť a dúfa, že sa nezrušia lety, ktoré jej majú zabezpečiť transport do Krasnoyarsku. Samozrejme, potrebný bude aj negatívny COVID test, v čom Helene držíme prsty. Sama vníma aktuálnu situáciu ako množstvo domino kociek, ktoré môžu spadnúť. „Dúfam, že sa to nestane. Dúfam, že o dva týždne budem sedieť v Krasnoyarsku na registrácii a znova sa zamyslím nad tým, čo je pre ňu ideálnym umiestnením.“

Pri premýšľaní o ďalších súťažiach je Helena MANG veľmi opatrná. Aj keď premýšľa nad súťažou na Malte, ktorá je na programe mesiac po Siberian Power PRO, finálne rozhodnutie príde po súťaži v Rusku. „Ako nás naučil rok 2020, môžeš mať plány ale človek mieni a život mení! Takže môžeme robiť len jeden krok (súťaž) naraz,“ vysvetľuje bikinifitnesska.

Najdôležitejšie je zdravie

„Žijeme v šialených časoch. Rok 2020 mi ukázal, ako veľa sa môže zmeniť za tak krátky čas, ako veľmi dôležité je zdravie a nezáleží na tom, koľko máš peňazí, ak je raz preč, už veľa nezmôžeš. Mojím cieľom je byť zdravá a aktívna, žiť svoj život naplno a nenechať, aby ma negativita príliš ovplyvnila,“ hovorí Helena. Dodáva, že ak bude môcť robiť to, čo najviac miluje – súťažiť a prinášať na pódium najlepšiu verziu seba samej – bude viac než šťastná. „Mám ešte jedno prianie. Veľmi mi chýba cestovanie, takže dúfam, že budem môcť cestovať po celom roku, kedy som bola „zaseknutá“ doma.“

My budeme Helene držať prsty a veríme, že už čoskoro vás na našom portáli budeme môcť informovať o jej úspechoch na Siberian Power PRO!


Helena MANG is one of the significant athletes in the Elite PRO bikini category. Sympatic Estonian competitor is well known for her 2nd place at the Belt and Road competition in China and 10th place at the Elite PRO World Championships. Both these results are from 2019. In 2020, we haven’t seen seen her on the stage. Why? She talked about this and more topics in our interview, which happend a few days out of the 2021 Siberian Power PRO, where Helena should compete!

2020 was not easy for any of us. Could you describe us how you felt during that year and what changed in your life?

Last time I was on stage was  at the end of 2019, November, Pro World Championships in Tarragona. I Placed Top 10 and was quite happy with my shape & placing. Usually I do not compete 2 seasons in a row but then decided to give it a try- compete in the 2020 spring and after that make a longer off season (1+ years). Well guys, you already know what happened next!

It was the middle of March 2020 and I was about 2 weeks out from my first show when EVERYTHING closed down. Gyms, borders, air transportation. Shows were one by one first postponed and then cancelled. That hit me hard- I am used to having goals and dates on my mind but then we didn’t have anything. Next 6-9 months were black space- nobody knew what was going to happen. Spring/summer was quite depressing for me - after 1,5 months we were able to get back to the gym (what I did), but the spark in my eyes was still missing.

I had a broken heart, not over some guy but over fitness in general. I did continue to train but didn’t want to hear ANYTHING about dieting or starting prep again. I think my biggest fear was that if something similar would happen again I would not recover emotionally. When you do the whole prep and just weeks before show time everything is canceled. Again. So I was very hesitant to get back on that horse.

But luckily, time heals all wounds and when summer passed, spark in my eyes returned, my heart was healed and full of love for competing again. We started to think about the stage. Each year PRO season has started in February so we started to aim in that direction. When the calendar for 2021 was updated it was quite the shock- the first show was not in February but at the beginning of APRIL (OMG!). So we had to reschedule, again. I decided to go with Malta - it's a bit warmer and shorter flight. More time to prepare could be a good thing, but too much time… not so.

Now it’s been a full year and sometimes it seems like it’s one big flashback again. New restrictions everywhere and my Malta competition postponed to the beginning of May. Fortunately there is still Siberian Power Show happening, so I had to adjust my plans (again!) and currently we are working to get on a stage in Russia- last minute visa, new flights etc.


Photo: EastLabs Photo

How does your prep look like now, during the pandemic? What is the hardest part of this prep?

Preparation itself has never changed: we train, we eat, we diet & do cardio. So the process is the same. Luckily in Estonia, licenced athletes have now access to the gym, so that makes things more "normal".But due to covid, the first time in years we either don’t have a specific stage date, it is moved up and down several times or it’s been canceled.

I do not envy my trainer- he’s job is to time my form to peak, but with no exact date or constantly changing competition schedule- it’s madness! I used to think the hardest part is to diet down and get stage lean. But last few months have shown me that it is quite hard to maintain a certain level of leanness too- both mentally and physically.

Will we see a changed look on the stage at Siberian Power Show?

As hard as 2020 was for me I can clearly see that 1,5 years away from stage has made some much needed improvements. Today I can already say that I will bring the best version of Helena that there ever has been to the stage. I’m still probably going for my classical “blond hair- red lipstick - red bikini” look but form & posing… You have to come or watch a live stream for that!


Photo: Helena Mang

What do you expect from 2021 SPS? Is there some placement that you would consider excellent?

As long as I’m able to upgrade my game from 2019 China & Tarragona - I’m happy! As I do not have any clue of how long the lineup will be, or who is participating, I can’t say exact placing that would make me happy. Some competitions, with tough and long lineups, top 10 is more than excellent. And then there are those competitions, with fewer competitors, let’s say only 5-6 girls, where even bronze medal can feel like a disappointment. So it all depends. Medals are nice (not going to deny) but competition is always with myself - I have won some and lost too. One is sure- never ever I do not want to go backwards again (in my own overall presentation).

Now I’m waiting still for my visa to be approved, hoping my selected flights won’t get cancelled and covid test will be negative. So there are still many domino chips in the game that can fall. But hopefully won't. I hope that in 2 weeks I’m in Krasnoyarsk and sitting in registration, I will start to think about that question again!

Do you have some more shows planned for 2021?

I’m still thinking about Malta, which is a month away from SPS, but will decide after Russia.

As 2020 has taught us all - you can make plans but then life happens! So we will just have to take one step (competition) at the time.

What is your goal in 2021?

We are living in crazy times. 2020 has shown how much can change in a little time. How health is most important and no matter how much money you have, once it’s gone, there is not much to do. So my goal is to be healthy and active, to live my life to fullest and to try not to let negativity around affect me too much. If I’m able to do what I love the most- complete and bring to the stage the best version of myself to date, I’m more than happy!

One wish I do have- I miss traveling SO MUCH, so hopefully I’m able to travel after a full year "stuck" at home!Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!