Kedysi bola Miss Poland, dnes je bikinifitnesskou: Interview s Renatou Nowak

Renatu Nowak poznajú fanúšikovia bikinifitness ako bývalú Elite PRO pretekárku, ktorá pravidelne ukazovala kvalitnú formu. Prečo prestúpila do NPC a čo ju priviedlo na súťažné pódium?

Renata Nowak je známou poľskou bikinifitnesskou, ktorú sme vídali v Elite PRO, no v roku 2020 sa rozhodla skúsiť štastie v NPC. Hneď prvá súťaž bola pre ňu veľmi úspešnou. Len málo ľudí sledujúcich bikini scénu však vie, že Renata je aj bývalou Miss Poland z roku 2005 a nikdy nemala trénera. Trénuje sa sama a pomáha jej priateľ, pričom Renata zdôrazňuje, že zdieľať svoju vášeň s niekým, koho milujete a zároveň byť objetívny je dokonalé. O jej kariére aj plánoch sme sa rozprávali v interview.

Od kardia k činkám

Cvičiť začala Renata Nowak na vysokej škole. „V tom čase som sa venovala fitness, aby som bola veľmi štíhla. Bol to môj hlavný cieľ, pretože som bola modelka a Miss Poľska,“ ozrejmuje. Aj napriek tomu, že ako dieťaťu jej šport veľmi nevoňal sa po rokoch cvičenia hiit tréningov a kardia Renata dostala aj do posilňovne. „Vzal ma tam priateľ a ukázal mi, ako cvičiť s váhami. Čím viac sme cvičili, tým lepšie výsledky som videla a to bolo veľmi motivujúce,“ spomína Renata. Priateľ a tréner v jednej osobe pre ňu bol aj človekom, ktorý Renate navrhol, aby sa začala pripravovať na súťaž.

Ako sama bikinifitnesska tvrdí, jej rodina už pozná šialené nápady, s ktorými prichádza a teda neboli prekvapení. „Bola som Miss Poland v roku 2005 a keď som sa rozhodla zúčastniť sa súťaže krásy, nikoho som sa nepýtala. Jednoducho som to spravila!“ Renata dodáva, že jej rozhodnutie stať sa bikinifitnesskou blízki brali ako ďalšiu výzvu.

Náročná a krásna cesta v Elite PRO

Jej prvou súťažou bol poľská súťaž, na ktorej prebiehala nominácia na Arnold Classic Europe v Barcelone v roku 2016. „Súťažili sme v kategórii Bikini OPEN a bolo to veľmi náročné,“ spomína. Renata obsadila na tejto súťaži piate miesto a získala nomináciu na ACE. „Bola to pre mňa veľká pocta.“

Keď sa úspešná poľská bikinifitnesska v spomienkach vracia do svojich prvých súťaží, vie, že sa cítila ako v inom svete. Stretla všetky bikini hviezdy, ktoré dovtedy sledovala len online a na jej konto pribúdali úspechy. „Myslím, že to bola moja štvrtá súťaž, Diamond Cup, kde som získala druhé miesto za úradujúcou majsterkou sveta. Nemohla som tomu uveriť, bolo to ako zlom,“ opisuje Renata. Vtedy vedela, že je to športová cesta, po ktorej chce kráčať. Do Elite PRO prestúpila Nowak ešte keď bola relatívnym nováčikom na bikini scéene. „Bola to veľká pocta a ak mám byť úprimná, nemala som čas čakať, mala som 32 rokov.“ Pre Renatu to predstavovalo nový level a s radosťou nastavila latku vyššie. Aj keď vedela, že prestup do Elite PRO nebude jednoduchý, bolo to pre ňu veľmi vzrušujúce.

Aj napriek tomu, že to na začiatku nebolo jednoduché, súťaženie si Renata zamilovala. „Zbožňovala som tú atmosféru, bikini celebrity, boli sme na fantastických súťažiach. Boli to fantastické časy, aj keď to nebolo ľahké. V Bikini Elite PRO totiž súťažíte v OPEN kategórii a teda všetky úžasné bikinifitnessky sú v jednej kategórii,“ pripomína Renata. Osobitne spomína na dve súťaže. Tou prvou sú Elite PRO Majstrovstvá sveta Elite PRO v Číne, ktoré sa konali v roku 2018. Pre Nowak to bola tretia súťaž v novovytvorenej PRO divízii. „Vedela som, aká dôležitá a prestížna súťaž to je. Cítila som veľký tlak a mala som osobný cieľ byť v TOP10,“ hovorí Renata. Napokon sa umiestnila v TOP5 a sama opisuje tieto chvíle ako veľké šťastie.

Ako ďalej opisuje Renata, keď ste nezažili Arnold Classic na vlastnej koži, je ťaké opísať atmosféru, aká tam panuje. Jednoducho to musíte zažiť, aby ste pochopili, o aký sviatok ide. „Rada spomínam na Arnold Classic Africa, kde som získala druhé miesto,“ dodáva.

Kvôli tomuto prestúpila do NPC

Ako sa však ukázalo v posledných mesiacoch, nič nemôžeme brať ako samozrejmosť – ani súťaženie vo fitness. Renata Nowak to vie a preto dievčatám radí, aby neváhali a spravili všetko, nad čím premýšľajú. Poľská bikinifitnesska sa takto rozhodla prestúpiť do NPC. „Mám tridsaťpäť rokov a nechcela som čakať na ďalšiu súťaž v Elite PRO. Tvrdo som pracovala, aby som zlepšila svoju formu a nápad zmeniť federáciu bol veľkým impulzom, aby som trénovala ešte tvrdšie,“ vysvetľuje Renata. Keďže má rada výzvy, prestup do inej federácie bol pre ňu výborným testom.

V NPC súťažila na troch súťažiach – na 2020 NPC Worldwide European Championships, kde dokázala vyhrať svoju výškovú kategóriu. Napriek tomu, že Renata na pódiu vždy pôsobí ako profesionálka a dbá na každý detail, priznáva, že pred touto súťažou mala strach. „Ročná prestávka je príliš dlhá pre bikinifitnessku. Všetko sa mení a iba porovnávaním a súťažením na pódiu môžeš dosahovať progress,“ hodnotí. Keď však vykročila na pódium, vedela, prečo miluje tento šport a že práve pódium je miesto pre ňu. „Plusom bolo aj to, že na súťaži bola skvelá atmosféra, milé dievčatá z celej Európy, vôňa súťažnej farby. Necítila som sa ako cudzinka, cítila som, že sme všetci jedna veľká rodina.“

Okrem Renaty sa na súťaži objavili aj ďalšie bývalé hviezdy Elite PRO – Ivanna Escandar, Allison Testu, Esther Garcia Diaz a Angela Borges. Dobrá správa? Všetky tieto dámy vyhrali svoje kategórie. Ivanna Escandar sa navyše stala absolútnou víťazkou v bikini kategórii a tri z týchto žien prestúpili okamžite do IFBB PRO – Escandar, Testu aj Borges. Angela Borges navyše vyhrala aj v nasledujúcej PRO show. „S Ivannou Escandar a Allison Testu sme kamarátky a navzájom sa podporujeme. European Championships mi znovu ukázali, že šport ľudí zbližuje,“ hovorí Renata, ktorá zatiaľ do PRO neprestúpila. Spomína aj na to, ako šialene šťasné všetky dievčatá boli po zisku zlatých medailí. „Každá mala na prestup svoje dôvody. Tieto dievčatá majú tak skvelé formy, že môžu súťažiť všade. Prečo teda nie aj v NPC? Bola som rada, že som ich znova videla.“ Ďalšími súťažami, na ktorých sa zúčastnila boli Olympia Amateur Portugal a NPC Worldwide Poland Champions Cup.

Radosť, zábava a životný štýl

Čo sa týka tréningu, Renata si viac užíva tréning nôh. „Je to preto, že som si dala ohromnú námahu, aby som vypracovala zadok. Dnes, keď vidím výsledky, môžem trénovať nohy aj každý deň,“ hovorí s úsmevom Renata. Aj keď aktuálne nemá svoj obľúbený cvik, pred rokmi sa rozhodla premeniť všetky cviky, ktoré nemala rada, na obľúbené.

Vďaka svojej predchádzajúcej kariére modelky má Renata skúsenosti, ktoré jej iné dievčatá môžu len závidieť. Okrem iného je to aj vycibrený vkus na doplnky a celkový look, ktorý na pódiu predvádza. „Súťažné bikini sú pre mňa ako dieťa,“ hovorí s úsmevom. „Trávim hodiny zlepšovaním a vymnieňaním kamienkov na bikinách, ktoré som už vyrobila. Každé bikini sú vytvorené celým mojím srdcom.“ Výber farby podľa Renaty nie je jednoduchý a pri vyberaní ostatných častí looku má tiež svoje pravidlá. Vlasy má radšej rovné a makeup nesmie byť prehnaný.

„Bikinifitness je pre mňa radosť, zábava a životný štýl. Ak niečo z tohto sveta nie je dobré pre tvoje zdravie, znamená to, že to nie pre teba. Alebo to ty (alebo niekto, kto ti pomáha) robí zle,“ vysvetľuje Nowak. Upozorňuje hlavne na veľmi nízky kalorický príjem, dehydratáciu a príliš veľa kardia, ktoré sú podľa nej najväčšími pascami. S úsmevom Renata priznáva, že jej najväčšou motiváciou je jej vek. „Cvičím, pretože chcem byť zdravá, šťastná a krásna. Súťažím s dievčatami, ktoré sú aj o 10 rokov mladšie a to ma naozaj motivuje udržiavať svoje telo v dobrej forme,“ prezrádza. My budeme Renate na jej ceste držať prsty a veríme, že o jej úspechoch budeme ešte neraz počuť.


Hi, Renata! I am really happy that I can do an interview with you! Can you introduce yourself to the bikini fans? 

Hi my name is Renata Nowak, I am 35 years old and  I’m a Polish NPC bikini athlete, NPC European Champion Bikini Class H, IFBB Elite Pro Bikini and former Miss Poland. I was always a coach to myself, actually me and my boyfriend. It’s a perfect match when you can share your passion with a person you love but at the same time be objective.

When and why did you start working out?

It started in college, I was doing fitness just to be very slim- it was my main goal at that time, because I was a model and Miss Poland. After years of cardio and HIIT workouts, my boyfriend took me to the gym and showed how to work out with weights. The more we were working out, the better results I received. It was very motivating.

Did you do any sports as a child?

No I actually didn’t like sport that much.

Who gave you the idea to start competing?

My boyfriend & coach.

How did your family react? What was their opinion on bikinifitness?

Oh they know my crazy ideas, so they weren’t surprised at all. I was a Miss Poland in 2005 and when I’ve made a decision about taking part in that beauty pageant I didin’t ask anybody, I just did it! So when I decided to become a bikini athlete they just accepted it like an another challenge.

Do you remember your first competition? How did you feel and what was your placement?

Of course, it was polish elimination to Arnold Classic in Barcelona 2016. We were competing in Bikini Open Class so it was very challenging. I took 5th place and received nomination to AC, it was a great honor for me.

What is the most memorable competition for you as an amateur?

I must say that a few first competitions as an amateur were like a different world to me. I met all bikini stars that I could only follow online by that time. But I guess on my 4th competition, IFBB Diamond Cup, I took 2nd place after reigning World Champion. I couldn’t believe it, but it was like a breakthrough. I new that this is my sport path to go

Why did you choose to switch to Elite PRO?

Winning a IFBB Elite Pro Card was a great honor, especially as I was still “new” on a bikini stage and to be honest, I had no time to wait, I was 32. It was another level for me, another challenge and I love to set a higher standard. On one hand I knew it was not gonna be easy but on the other hand it was so exciting!

How did you feel in Elite PRO? 

I loved the atmosphere, bikini celebs, great shows! Yeah, it was an amazing time. Of course as I said before it wasn’t easy… Bikini Elite Pro athletes compete in open class so all amazing bikini athletes of different heights on one stage.

Do you have a competition that is the most memorable for you in Elite PRO?

Yes,there are 2 most memorable competitions. The first was Elite Pro World Championship in China. It was my 3rd show in a professional league, I knew how important and  prestigious that show was, huge pressure and one goal – to be in a top 10. Finally I hit top 5! It was beyond my expectations, I couldn’t be happier! And of course Arnold Classic in South Africa where I took 2nd place! If you haven’t participate in AC it’s hard to express it in words. You have to be there and experience to understand!

Why did you choose to switch to the NPC? 

Lockdown made me realize that you shouldn't take anything for granted and if you think about something, do not hesitate, just do it! I have no time to wait any more, I’m 35y.o. and I didn’t want to wait for competition in Elite Pro. I was working really hard to improve my shape and the idea of switching the federation was a great impulse to work even harder. I love  challenges and NPC was a test for me.

How did you feel at the NPC Worldwide European Championships? 

I must say I was scared before NPC Worldwide European Championships . A  break that lasts for a year is too long  for Bikini Fitness, everything changes and only by competing and compering on stage you can make progress. But when I step on the stage I knew why I love this sport and that this is a place for me. Plus, of course, there was an amazing atmosphere at the Championships, lovely girls from all over the Europe, the smell of tanning, etc. I didn’t feel like a “stranger” , I felt like we all are a great family.

There were 3 other girls except you competing previously in IFBB Elite PRO - Ivanna Escandar, Allison Testu and Angela Borges. Did you meet? Do you have an idea why so many competitors decided to switch?

With Ivanna Escandar and Allison Testu we are friends and support each other, and European Championships showed me once again that sport brings people together. We all won gold medals in our classes so you can imagine how “crazy happy” we were. Everyone has their own reasons to switch to the NPC. These girls have such an amazing shape that they can compete everywhere so why not NPC, and I was just happy to see them again.

What do you enjoy more? Training upper or lower body? What is your favorite exercise?

Lower body, definitely. It’s because I made a tremendous job to build glutes, so now when I see results, I could do a lower parts workout everyday. Actually I don’t have my favorite exercise, but years ago I decided to turn every exercise that I really don’t like in to my fav.

Are there some kind of rules to keep your prep healthy? What should the girls avoid?

For me is Bikini Fitness pleasure, fun and lifestyle. If something is not good for your health, it means it’s not for you or you (or someone ho helps you) do it wrong. Very very low caloric diet, dehydration and cardio “all day, every day” this are the biggest traps.

How do you choose your overall look?

A bikini suit is like a baby for me. I’m spending hours improving and changing crystals in bikinis I already made, and every new bikini is made with all my heart. However, choosing the right colour is not always an easy process. I prefer rather straight hair and not too heavy make up.

What is your biggest motivation?

Maybe it will sound strange but my biggest motivation is my age, hihi. I’m working out to be healthy, happy and beautiful. I’m competing with girls that are 10 years younger sometimes, so it really motivates me to keep my body in a good shape.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!