Ivanna Escandar - Interview s profesionálnou bikinifitnesskou

Ivanna ESCANDAR súťaží v divízii Elite PRO. Na profesionálnych pódiách získala skvelé umiestnenia a všetkým dokázala, že s ňou musia počítať ako s kvalitnou, konkurencieschopnou pretekárkou. Pre portál ju vyspovedala Soňa KOLCUNOVÁ. 

Súťaženie v IFBB Elite PRO je novou a veľmi lákavou možnosťou pre najlepších pretekárov federácie IFBB International. Túto možnosť využila aj Ivanna Escandar, ktorá súťaží medzi profesionálkami a na konte má niekoľko skvelých umiestnení na Elite PRO súťažiach. Práve preto som sa rozhodla Ivannu osloviť a „vyspovedať“ ju pre náš portál.

Ivanna ESCANDAR – bikinifitness je pre ňu tým pravým

Tridsaťtriročná Ivanna Escandar dnes pracuje v sfére fitness, spolu s manželom má vlastný obchod so suplementami, tvorí nutričné plány pre ľudí a tiež trénuje. Celá táto cesta Ivanny však začala ešte v roku 2013, keď nahliadla do sveta fitness. Už v roku 2014 prišlo rozhodnutie skúsiť si súťaženie a Ivanna súťažila aj v Argentíne na národnom šampionáte. „Aby som bola úprimná, celý proces so súťažením začal, pretože som sa chcela cítiť lepšie po sklamaní v láske. A nič by som nezmenila, pretože vďaka tomu som dnes tam, kde chcem byť,“ hodnotí Ivanna, ktorá si po treťom mieste na národnom šampionáte povedala, že tento šport je pre ňu to pravé.

Avšak láska k športu v Ivanne kvitla už odmala. Robila modernú gymnastiku, venovala sa florbalu a už vo veku 15 rokov po prvýkrát zavítala do posilňovne. O výbere kategórie Ivanna neváhala ani chvíľu a bikinifitness bolo jej jasnou voľbou. „Pravidlá tejto kategórie sa zhodujú s mojou filozofiou toho, ako by mali osvalené dievčatá vyzerať. Mali by mať estetické, ženské, zdravé telo s vypracovanými svalmi. Avšak čo je najdôležitejšie, peknú postavu si môžete udržať po celý rok, aj keď nesúťažíte,“ hovorí Ivanna, ktorú trénuje jej manžel Alexis Hernandez. Ivanna našla podporu aj v rodine, aj keď sprvu sa objavovali obavy. „Báli sa, že sa mi cvičenie vymkne spod kontroly a stane sa zo mňa muž, je to asi typické a na začiatku vám to povie každý,“ smeje sa Ivanna. Následne však jej rodina videla súťaž, jednotlivé kategórie a ich rozdiely a neskôr sa stali najväčšími fanúšikmi tejto úspešnej bikinifitnessky.

Ivanna ESCANDAR – úspešná ako amatérka aj profesionálka

Ivanna bola veľmi úspešnou bikinifitnesskou už na amatérskej scéne a z tejto časti kariéry si odniesla mnoho medailí. „Najviac si pamätám zisk bronzovej medaily na Európskom šampionáte, pretože som bola jediná bikinifitnesska zo Španielska, ktorá v bikinifitness kategórii získala medailu. A bol to tiež môj debut na medzinárodnej scéne za Španielsko,“ spomína Ivanna. Ako amatérka má mnoho krásnych skúseností a získala mnoho medailí. Okrem bronzovej medaily z Majstrovstiev Európy je to tiež striebro z Diamond Cupu v Portugalsku, bronz z Olympie Amateur Spain, striebro z Diamond Cupu Miláno, štvrté miesto na Diamond Cupe v Ríme, do TOP10 sa Ivanna dostala na Arnold Classic Europe a do TOP7 sa dostala aj na majstrovstvách sveta. Všetky tieto úspechy jej priniesol rok 2017.

V roku 2018 sa Ivanna dostala do TOP5 na Majstrovstvách Európy a na Sweden Grand Prix vyhrala svoju kategóriu a rovnako aj titul absolútnej šampiónky. Do kategórie Elite PRO sa rozhodla prestúpiť, pretože už absolvovala všetky amatérske súťaže, ktoré chcela a nová, profesionálna divízia mala byť akousi motiváciou. „Bola som na svoje úspechy ako amatérka veľmi hrdá a chcela som spraviť taký tigrí skok medzi profesionálov a začať sa zlepšovať, aby som dosiahla svoje ciele,“ hovorí Ivanna. Práve Elite PRO súťaže sa jej veľmi páčili a v pamäti jej najviac utkvel Arnold Classic Africa a Diamond Cup Cancún, ktoré absolvovala. „Páčilo sa mi aj South American PRO a to aj kvôli celkovej starostlivosti o pretekárov,“ hodnotí Ivanna.

Okrem týchto súťaží však absolvovala v roku 2019 aj Elite PRO Majstrovstvá sveta, ktoré zanechali v mnohých zmiešané pocity. Inak to nebolo ani u Ivanny. „Som najnižšou pretekárkou spomedzi všetkých profesionálok a to často nevyhovuje „prototypu“ bikinifitnessky u rozhodcov a preto často nízke bikinifitnessky neprejdú do TOP5,“ vysvetľuje situáciu na medzinárodnom profesionálnom pódiu Ivanna. Tiež chápe, že každé rozhodnutie a názor je individuálny, ale podčiarkuje (s čím jednoznačne súhlasím), že sme vo finále tohtoročných Elite PRO majstrovstiev sveta videli svalovo veľmi rozdielne typy dievčat. „Niektoré boli vyrysované a veľmi osvalené, niektoré boli osvalené menej a niektoré mali svalstva primerane,“ vyratúva Ivanna, na čo znova musím prikývnuť – Elite PRO výberom TOP5 vyslala zmiešané signály, čo sa trendov týka. „Vždy sa snažím prispôsobiť trendom, no výber tejto pätice ma dostal do pochybností. Uvidíme, čo prinesú prvé súťaže roka 2020,“ konštatuje Ivanna.

Ivanna ESCANDAR – o plánoch aj radách pre začiatočníčky

Čo teda robí dobrú bikinifitnessku najlepšou? „Verím, že je mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú, či ste dobrá pretekárka. Okrem primeraného množstva svalov musí byť bikinifitnesska predovšetkým ženská a priniesť na pódium celkový package, ktorý vyzdvihne jej krásu a jemnosť a prenesie ju do prejavu. Je potrebné mať prezentáciu, ktorá za pomoci jemných pohybov vydvihne vaše prednosti ale nebude pôsobiť vulgárne,“ vysvetľuje Ivanna Escandar. Sama trénuje pózovanie každý víkend, ak jej to situácia dovolí a vždy si naň vyčlení hodinu.

Ivanna sa pripravuje aj na rok 2020, no sama potvrdila, že zdravie je dôležitejšie ako súťaženie. „Moja príprava na rok 2020 sa začala v januári. Podstatné je teraz jesť vyvážene a zdravo. Čo sa tréningu týka, poľavila som, pretože som podstúpila operáciu pruhu, ktorý som mala od narodenia. Teraz môžem začať s ľahkými tréningami, ale donedávna som napríklad nemohla robiť prudké pohyby,“ vysvetľuje Ivanna. Napriek tomu verím, že ju na súťažných pódiách v tomto roku uvidíme. „Pamätajte si, že za vaším rozhodnutím súťažiť by malo byť veľa šťastia, radosti a lásky. Naučte sa počúvať svoje telo a pochopte, čo je preňho dobré a čo nie. To najdôležitejšie je, aby ste súťažili bez prehnaného ega a zla v sebe,“ dáva Ivanna radu začínajúcim pretekárkam.

Ak nesúťažíte len preto, že si chcete niečo dokázať a získať slávu a dbáte na svoje zdravie, zvládate ľahšie aj diétu a celú prípravu, to je jednoduchý fakt. A Ivanna tento mechanizmus pochopila. „Chcela by som byť naďalej zdravá, pretože to mi umožňuje pokračovať v Elite PRO divízii a zúčastňovať sa mnohých podujatí. Verím, že mojou prvou súťažou v roku 2020 bude Sweden Grand Prix v apríli,“ dodáva na záver.

My budeme Ivannu aj naďalej sledovať a v medzinárodnej konkurencii jej budeme držať prsty.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!