Iveta Statsenko - trénerka bikinifitness zázrakov z Ruska, 1. časť

Prečo je Iveta STATSENKO úspešnou trénerkou v bikinifitness? Prečo na BikiniFitness Camp-och hovoríme o Ruskej bikinifitness škole?

Aj v roku 2018 máme v pláne na Slovensku (ale aj mimo neho) zorganizovať niekoľko turnusov úspešného projektu BikiniFitness Camp, hlavnou organizátorkou ktorého je IFBB Majsterka sveta, IFBB Majsterka Európy, absolútna víťazka prestížnych súťaží Diamond Cup Žilina a Olympia Amteur Europe, aktuílen IFBB PRO Bikinifitnesska Saskia CAKOCI.

Hlavným cieľom projektu BikiniFitness Camp okrem propagácie nominácie bikinifitness je predovšetkým sprístupnenie základných informácií pre začínajúce a pokročilé bikinifitnessky (dokonca aj pre ich trénerky) o aktuálne najúspešnejšej, tzv. Ruskej bikinifitness škole. Objasníme si, prečo sú bikinifitnessky z Ruska tak úspešné a  v čom sa môžeme od nich inšpirrovať. Od nich, ale aj od ich tréneriek - medzi ktorými na absolútnom vrchole aktuálne stojí Ivera STATSENKO. Priblížť vám Ivetu, ale aj načrtnúť niečo o Ruskej bikinifitness škole, by sme chceli prostredníctvom nasledujúcej sérii článkov. Snáď sa nám to podarí ...

Na posledných IFBB Majstrovstvách sveta (konali sa v letovisku Biarritz, vo Francúzsku) Rusko opäť ukázalo svetu, prečo je lídrom vo všetkých ženských nomináciách. Súťažiace z Ruska získali za výsledky v bikinifitness, bodyfitness, fitness a wellness fitness historických 237 bodov a jasne zvíťazili v súťaži Pohár národov pred Ukrajinou (cca 45 miliónov obyvateľov) a Slovenskom (cca 5 miliónov obyvateľov). Úspech Ruska sa očakával aj preto, že v tejto krajine so 145 miliónmi obyvateľmi sú športové nominácie súvisiace s krásou a pohybom žien mimoriadne populárne. A najpopulárnejšie? Tak ako všade na svete, je to bikinifitness!

V Moskve, Petrohrade, Ekaterinburgu, v Krasnodare, alebo Krasnoyarsku nie sú výnimkou súťaže, na ktorých na súťažné pódium nastupujú dve-tri desiatky bikinifitnessiek v každej výškovej kategórii a viac ako 200-250 dievčat a žien v celej nominácii bikinifitness. Nie náhodou sa prvé bikinifitness IFBB Majstrovstvá Európy sa konali v Ruskom meste Tyumen - bolo to v roku 2010. Nie náhodou už vtedy v dvoch kategóriách bikinfitness medzi najlepšie patrili predovšetkým Rusky, ktorým konkurovať dokázal iba Slovenka Nikola WEITEROVÁ (tá v kategórii nad 163cm porazila Rusku Lyubov DRESKOVA a získala aj trofej pre absolútnu víťazku).

V Biarritz, na 2017 IFBB Majstrovstvách sveta v bikinifitness sa súťažilo nei v dvoch, ale až v ôsmich kategóriách a Rusko zlaté kovy získalo v siedmich - iba jedno, jediné zlato putovalo na Ukrajinu. A titul absolútnej šampiónky získala takmer neporaziteľná bikinifitnesska z Moskvy Natalia LUGOVSKIKH.
Iveta Statsenko
Rusko má aktuálne 3-4 centrá, kde sa sústreďujú TOP bikinifitnessky - Moskva a Petrohrad, Ekaterinburg a Krasnoyarsk (ich prácu roky pozorne sledujem a snažím sa to najlepšie z najlepšieho použiť aj v našich projektoch BikiniFitness Camp-ov, ktoré organizuje BikiniFitness Team pod vedením Saskie CAKOCI na Slovensku a v ďalších krajinách Európy).
V Moskve takmer všetky TOP bikinifitnessky trénujú pod dohľadom "trénerky šampiónov" Ivety STATSENKO, s ktorou sa už roky stretávam na Majstrovstvách sveta, Majstrovstvách Európy, najvýznamnejších medzinárodných súťažiach, ale aj v priamo v Rusku (vďaka tomu, že mám ročné víza na pobyt v Rusku a môžem tam cestovať). Mal som možnosť na vlastné oči vidieť jej metódy výberu talentov, tréningové postupy, prípravu na súťaže atď. výsledkom čoho je skutočnosť, že Iveta Statsenko je aktuálne v Rusku (rovnaké ambície má aj Saskia CAKOCI na Slovensku) jasne najvyhľadávanejšou trénerkou pre nomináciu bikinifitness. Samozrejme, jej práca inšpiruje a v rôznych častiach Ruska pribúda nielen talentovaných bikinifitnessiek, ale aj tréneriek, ktoré sú schopné tieto talenty zodpovedne pripraviť na bikinifitness súťaže.
Iveta Statsenko

Iveta STATSENKO - začínala s fitness a bola veľmi úspešnou

V prvej polovici 90. rokov ženy nemali veľa možností na výber, ak chceli súťažiť pod hlavičkou IFBB - bola tu jedna, jediná nominácia, kulturistika žien. Zmena nastala až po roku 1995, kedy sa aj v IFBB objavuje fitness. V Rusku si fitness získal veľmi skoro svojich priaznivcov a na prvých Majstrovstvách Ruska súťažila aj Iveta. Zúročila roky a roky tréningu, ktorý venovala modernej gymnastike, kde je úspech postavený nielen na zvládnutí náročných prvkov s jednotlivým náčiním, ale aj na myšlienke, choreografii, schopnosti podať aj najzložitejšie prvky s ľahkosťou a eleganciou. Na ladnosti pohybu.
Iveta Statsenko
Iveta prišla, nastúpila na súťažné pódium, zvíťazila a 4 nasledujúce roky zbierala úspechy na medzinárodnej IFBB scéne. Doslova z nuly sa vypracovala vo fitness na absolútnu Majsterku Ruska, IFBB Majsterku Európy (v roku 2002), absolútnu IFBB Majsterku sveta (bolo to v roku 2002, kedy v boji o absolútny titul porazila Slovenku Gabrielu MLSNOVÚ; v roku 2000 a 2001 na IFBB Svetovom šampionáte získala striebro). A stala sa prvou fitnesskou z Ruska, ktorá získala možnosť súťažiť v IFBB PRO divízii - tu však súťažila iba na 2003 Jan Tana Grand Prix, kde skončila na 7. mieste medzi 27 PRO fitnesskami.

Dôvod, prečo nepokračovala v súťažení? Na exhibičnom vystúpení si ťažko zranila koleno a so súťažením bol definitívny koniec. Prišiel čas rozmýšľať, čo ďalej. Spočiatku sa venovala predaju doplnkov výživy, neskôr sa angažovala ako funkcionárka v Ruskej IFBB (dokonca bola prezidentkou lokálnej federácie v Astrachani), súbežne s tým začala trénovať dievčatá, ktoré chceli súťažiť spočiatku vo fitness, neskôr v bodyfitness (v USA je táto kategória nazývaná ako figure) a aktuálne v bikinifitness. A bola úspešná!

Iveta STATSENKO - trénerské začiatky

Pravdou ale je, že ako trénerka vo fitness sa angažovala už od začiatku. Dôvod bol jednoduchý - Iveta chcela súťažiť, ale pred každou súťažou mala obavy, že na súťažné pódium nastúpi ako jedna, jediná. Bolo pre ňu neprijateľné získať zlato a nemať dôstojné súperky a tak v Astrachani nahovorila viacero talentovaných dievčat, aby popri aerobiku sa venovali aj fitness. Vytvorila pre ne voľné zostavy, učila ich pózovať, pomáhala im s výberom plaviek, zdobením, líčením. Starala sa o ne, aj keď na pódiu boli konkurentky.

Jej zásluhou Rusko získalo v nominácii fitness absolútne Majsterky sveta a Európy Zhana FILYANINA, práve u Ivety začínali Klava UVAROVA (absolútna Majsterka Európy), Natasha CHUKAEVA (dvojnásobná Majsterka sveta), Natasha MICHAYLOVA, no najcennejšiu trofej pre ňu získala Svetlana KOCHKINA v roku 2005, ktorá zvíťazila na IFBB Majstrovstvách sveta a porazila (aktuálne na IFBB PRO scéne fenomenálnu) Oksanu GRISHINU.

Ak by ste sa Ivety opýtali, čo jej prinášalo väčšie uspokojenie - vlastné súťaženie, alebo príprava iných na súťaže, volila by druhú možnosť. Je o nej známe, že do teamu si vyberá iba pohybovo nadané dievčatá, pre ktoré vždy pripravovala choreografiu voľných zostáv/prezentácií, dokonca s týmto pomáhala aj mnohým bodybuilderom. Svoj cit pre pohyb využíva ako trénerka v bodyfitness a aj bikinifitness, kde súťažiace z jej teamu porážajú súperky nielen proporciami a formou, ale aj schopnosťou zaujať rozhodcov elegantnosťou, ladnosťou - pohybom rúk, nôh, hlavy, celého tela. A dôraz kladie dokonca aj na chôdzu, z ktorej hneď na prvý pohľad je jasné, kto bude dnes šampiónkou na pódiu.
Iveta Statsenko

Iveta STATSENKO - vyhľadávaný tréner šampiónov z Ruska

Ak by ste rok za rokom spísali mená všetkých dievčat, ktoré za posledných desať rokov boli členkami Statsenko Team-u", bol by to dlhý zoznam. Veľmi dlhý. Jej rukami prešlo viac ako 300 talentov, z ktorých viac ako 50 uspelo na medzinárodnej scéne. Malý prvotný úspech vyvolal doslova záplavu ďalších úspechov, čo jasne vidieť aktuálne na výsledkoch, ktoré dosahuje ako trénerka v nominácii bikinifitnessiek. Najzložitejšie bolo pripraviť na súťaženie prvé bikinifitnessky. Dôvod?

V roku 2011, alebo 2012 nikto z nás ešte poriadne ani nevedel, ako vlastne nominácia bikinifitness má vyzerať, aké plusy a mínusy rozhodcovia budú na bikinifitnesskách nachádzať. Všetko podstatné sme sa dozvedali "za chodu", alebo tesne pred súťažou na "rozhodcovskom meetingu", kde hlavný rozhodca IFBB Pawel FILLEBORN vysvetľoval, na čo upriamiť svoju pozornosť. Tie časy sú už minulosťou!

Filleborn v ďalších mesiacoch realizoval po celom svete sériu školení a seminárov (na ktoré som mu dodával video aj fotomateriál), ktoré priniesli do sveta bikinifitness jasné pravidlá, jasné hodnotiace kritéria. A tie veľmi rýchlo pochopili predovšetkým trénerky v Rusku, medzi nimi najlepšie práve Iveta Statsenko. V Rusku však išla "proti oficiálnemu prúdu" - jej súťažiace prinášali na súťažné pódiá menej muskulatúrnosti, alebo svalovej prepracovanosti, no nechýbala im klasická "X" proporčnosť (pomerne široké plecia, niekedy až extrémne štíhly pás, štíhle boky s prepracovaným svalstvo zadku a dlhé, nekončene dlhé nohy s úzkymi členkami aj obvodmi kolien). A čo je pre "dievčatá od Stacenko" typické, ani oceňovaná ženskosť a elegancia pohybov, ktorými sa bikinifitnesky stavali do predpísaných postojov.

Vytrvala, dievčatá jej dôverovali a aktuálne aj zásluhou Ivety Statsenko je Rusko v bikinifitness veľmocou, ktorá každým rokom udáva trendy na amatérskej IFBB bikinifitness scéne - v strihu plaviek, v pózovaní, úprave pokožky, výberu doplnkov, v úprave vlasov, v líčení. Dievčatá zo Statsenko Team-u na každej súťaži patria medzi najkrajšie a (súdiac podľa rozhodnutia rozhodcov) aj medzi najlepšie - spravdla sú tým najlepším, čo reprezentuje Ruskú bikinifitness školu na medzinárodnej scéne.

Iveta STATSENKO - inšpirácia aj pre trénerov zo zahraničia

O Ruskej škole bikinifitness prednášame na našich BikiniFitness Camp-och už od roku 2016 a pri cestách doma, aj v zahraničí jasne vidíme, že práca Ivety Statsenko je inšpiráciou pre trénerov na Slovensku, v Poľsku, Anglicku, Nemecku. Uspieť v konkurencii bikinifitnessiek z Ruska dokázala vďaka prvkom prebratým z Ruskej biinifitness školy v roku 2016 Slovenka Saskia CAKOCI (zvíťazila v kategórii do 172cm na IFBB Majstrovstvách sveta aj IFBB Majstrovstvách Európy, v absolútnom poradí získala vždy 2. miesto), darilo sa aj mladučkej Slovenke Timee TRAJTEĽOVEJ, ktorá sa "spojila" s ďalšou trénerkou z Ruska, Ekaterinou ABRAMOVOU (tá bola našim hosťom na 1. BikiniFitness Camp-e, aktuálne pripravujeme jeho 6. pokračovanie).

Zdôraním, že úspech Saskie Cakoci prišiel v momente, kedy do prípravy zaradila to najlepšie, čo sme "odkukali" od Ruskej školy - počnúc správnym výberom cvikov v tréningu, používaním optimálnych záťaží a cyklovaním v príprave, korekciami v stravovaní, cez rozsiahle zmeny v pózingu a úpravou strihu plaviek a líčením končiac. V čom je Ruská bikinifitness škola inšpirujúca? Prečo má Iveta Statsenko v bikinifitness také fenomenálne výsledky? Tu sú tri hlavné dôvody:

  • výber talentov ... Statsenko veľmi dobre chápe to, čo tvrdíme na každom BikiniFitness Camp-e: "Tréningu s cieľom súťažiť v bikinifitness sa môže venovať každý, no šampiónkami sa stanú len tie, ktoré okrem vytrvalosti a chuti trénovať, majú aj talent tzn. genetiku". Na súťažnom pódiu totiž veľmi často vidíme dievčatá, ktorých telesná stavba Natalia Lugovskikh(presnejšie kostra) je pre bikinifitness absolútne nevhodná, napriek tomu opakovane a opakovane sa pokúšajú súťažiť. V ich súťažení ich podporujú tréneri/trénerky a vzbudzujú v nich zbytočne mimoriadne vysoké ambície. Dobrá trénerka pozrie na pódium (alebo trebárs aj na kúpalisko) a hneď vidí talent. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Dievča s talentom pre bikinifitness nemusí mať ešte svalovú hmotu, musí mať však kostru/skelet, na ktorý sa svalová hmota dobuduje vhodným tréningom. Okrem toho musí pútať pozornosť pohybmi a hlavne prirodzenou krásou. A musí byť schopná pre úspech čo to obetovať, zaťať zuby, snažiť sa. Snaha, hlad po úspechu. To je definícia talentu podľa Stacenko!
  • motivácia k tréningu, motivácia k súťaženiu ... väčšina dievčat, ktoré začnú s tréningom, majú cieľ čo-to dokázať so svojim telom, upraviť svoju postavu. Sú schopné za svojim cieľom ísť tvrdo, no iba tie najvytrvalejšie nájdu aj motiváciu na súťaženie. Úspech ich motiváciu zvyšuje, neúspech znižuje - čo je prirodzené. Šport, resp. súťaženie nie je pre všetkých, ale ak súťažiaca patrí do malej skupiny talentov, motiváciou pre ňu sa môže stať trénerka a jej úspešné bikinifitnessky. Statsenko sama priznáva, že s ponukou "budem ťa trénovať - ak budeš chcieť" sa obrátila na mnohé, spočiatku neúspešné súťažiace, ktoré v spolupráci s ňou našli motiváciu tvrdšie trénovať, byť dôslednejšie v stravovaní a zároveň bol atu nádej, že budú úspešnejšie. Je tu aj viera v schopnosti trénerky, ktorá bola o to väčšia, keď pochopili, že sa stali členkami teamu, kde boli (a sú) mnohé šampiónky. A ak sa ktokoľvek stane členom takého teamu, je to jasná správa - si talent, všetko máš vo svojich rukách. Môžeš sa učiť od najlepších. Od Statsenko som neraz počul: "Nie je ťažké trénovať šampiónky, ťažké je bikifitnessky sprevádzať na ceste medzi šampiónky, udržiavať ich nadšenie pre to, čo robia, podporovať ich súťaživosť, zároveň však dbať na ich pokoru. Dnes si na vrchole, zajtra možno padneš, ale to je šport, to je bikinifitness". Prehry (rovnako ako víťazstvá) treba prijímať so vztýčenou hlavou. Ak však motivácia chýba, alebo ak súťažiaca má nedostatok pokory a priveľké ambície (tzn. za neúspechom hľadá kadekoho, len nie seba), úspešná trénerka nedokáže pomôcť ani najväčším talentom a tie sa strácajú v šedi priemernosti. Vyhrávajú iba tie, ktoré sa neboja prehrať a prehru dokážu prijať.
  • objektívnosť - hovoriť o chybách, upozorňovať na nedostatky, hľadať istotu ... každá trénerka v Rusku vidí na svojich bikinifitnesskách nielen prednosti, ale aj nedostatky nedostatky. Hovorí o nich, upozorňuje na nich. Nezakrýva ich - načo? Nikto predsa nie je dokonalý! Ak o nich nebudeme hovoriť, zmiznú, alebo si ich rozhodcovia nevšimnú? Definovať - a následne odstrániť! Alebo sa o to aspoň pokúsiť. Nedostatky v proporčnosti sa odstránia vhodne zvoleným tréningom, vo forme diétnym režimom, pózovanie je nutné nacvičiť každodenným drilom, získať v ňom prax, sebaistotu. Samozrejme, sebaistotu je možné získať iba súťažením a aj najväčšie šampiónky sa málokedy cítili na prvej - druhej súťaži príjemne. Ale vhodne zvolené slová trénerky, či výraz tváre, podpora od zvyšku teamu dokážu pôsobiť zázračne. Kontakt medzi súťažiacou a trénerkou, alebo medzi dievčatami z jedného teamu, je pre Ruskú školu bikinifitness povestný. 100x som si na TOP súťažiach po celom svete všimol, ako sa ruské bikinifitnessky vzájomne podporujú, aká je medzi nimi súdržnosť. A ako ich trénerky prežívajú úspech (pochvália zverenkyňu) - ale aj neúspech (pochvália súperku, o ktorej hovoria s rešpektom).

(Pokračovanie v nasledujúcom článku)Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!