Iveta Vaneková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Majsterka sveta v bodyfitness masters Iveta VANEKOVÁ a jej úspech na šampionáte, na ktorý si počkala. Čítajte článok Sone KOLCUNOVEJ o aktuálnej majsterke sveta zo Slovenska!

Štyridsaťpäťročná Iveta Vaneková-Suchanová sa stala v novembri 2017 majsterkou sveta v bodyfitness masters žien nad 45 rokov. Avšak pre tých, ktorí začali fitness scénu sledovať až neskôr mohli jej predošlé skvelé výsledky uniknúť. Ako teda začínala úradujúca majsterka sveta a ako sa jej darilo na slovenskej a svetovej bodyfitness scéne?

  • 1. miesto ... 2013 Pohárová súťaž Trenčín (bodyfitness do 163cm)
  • 5. miesto ... 2013 IFBB Majstrovstvá sveta masters (bodyfitness ženy 35-44 rokov)
  • 4. miesto ... 2014 Majstrovstvá Slovenska žien (bodyfitness do 163cm)
  • 5. miesto ... 2014 Majstrovstvá Európy (masters bodyfitness 35-44 rokov)
  • 2. miesto ... 2017 Veľká cena Dubnice (bodyfitness masters)
  • 1. miesto ... 2017 Majstrovstvá sveta masters (bodyfitness nad 45 rokov OPEN)
  • 2. miesto ... 2017 Majstrovstvá sveta masters (bodyfitness overall)

Iveta VANEKOVÁ – aká bola jej cesta k fitness?

To, že u Ivety boli dobré pohybové základy je nepochybné. Od detstva bola vedená k športu a cvičeniu najmä skrz svojich učiteľov telocviku. „Robila som behy na krátke i dlhé trate, karate a aj gymnastiku na hrazde a kladine. Neskôr sa mi zapáčil aerobik, ktorý mám rada dodnes. Tiež rada jazdím na kolieskových korčuliach alebo plávam,“ prezrádza na začiatok Iveta.
Jej prvým kontaktom so svetom fitness však boli fotky súťažiacich žien v Muscle and Fitness, ktoré vždy obdivovala. Zapáčilo sa jej aj trénerstvo a tak zavítala do Šalianskej posilňovne. „Tam som sa stretla s trénerom Róbertom Babosom, ktorý moju túžbu súťažiť podporil, nakoľko som mala dobrú genetiku a svalstvo. No najprv sme si to aj tak vyskúšali nanečisto,“ hovorí Iveta, ktorá si tak prípravu na súťaž skúsila ešte predtým ako sa postavila na pódium.
V roku 2012 takto otestovala svoje telo, aby videla, ako bude reagovať na predsúťažnú záťaž. „Táto forma bola super a v roku 2013 som už stála na pódiu,“ spomína Iva, ktorá našla oporu v rodine a blízkych. „Viem o tom, že nie každému sa to páči a nie každý je stotožnený s premenou na kopu svalov, no keď moje okolie videlo, ako veľmi sa teším na súťaž, všetci blízki mi vychádzali v ústrety,“ hovorí Iveta.

Iveta VANEKOVÁ – aké bolo súťaženie pred pauzou?

Keďže Iveta vždy disponovala väčším objemom svalstva, výber kategórie bodyfitness prebehol poľahky a nad vtedy novovznikajúcou kategóriou bikinifitness Iva ani nerozmýšľala.
Ako prvú súťaž si vybrala Iveta nominačnú súťaž na majstrovstvá sveta, ktorá sa konala v Trenčíne. Ako na nej obstála? „Bolo to prekvapivo úžasné. Vôbec som si nemyslela, že to bude takéto. No a pocit z víťazstva bol neopísateľný. Veľmi som sa tešila, keď som ako nováčik v tomto športe vyhrala hneď na prvej súťaži,“ spomína Iveta, ktorá sa touto súťažou nominovala aj na majstrovstvá sveta v Mongolsku.
Na túto pomerne neznámu destináciu má však len dobré spomienky a hlavné mesto Ulanbátar opisuje Vaneková ako veľké, moderné mesto plné japonských áut, krásnych mramorovo-presklených stavieb a úžasných, nádherne oblečených ľudí. „Veľmi dobre sa o nás starali a všetko prebehlo bez zádrheľov,“ hovorí Iveta. Jej výsledok svedčil o pripravenosti a tvrdej práci, pretože Iva bola vybraná medzi finálovú šesticu a skončila na konečnom piatom mieste. „Pocit,keď vás vyberú do prvej porovnávačky, je nezabudnuteľný, pretože je už jasné, že ste vo finále. Na tvári sa vám objaví spokojný úsmev. Získať na svetovej súťaži medzi ostrieľanými pretekármi piate miesto je pre nováčika pocta. Veľmi si to vážim,“ povedala o svetovom šampionáte v Mongolsku Iveta.
Plná nových skúseností a radosti sa Vaneková pustila do prípravy na jar 2014, ktorá však nedopadla podľa jej predstáv. Na majstrovstvách Slovenska skončila štvrtá a sama to brala ako prehru. „Tá súťaž ostala v mojej pamäti ako nejasná spomienka. Cítila som to ako malú prehru, ktorá ma však posunula ďalej a motivovala, aby som sa viac zdokonalila,“ hovorí Iva, ktorá však bola nominovaná na majstrovstvá Európy masters. Na ME v Santa Susanne spomína v dobrom a okrem dobrej atmosféry a teplého Španielska spomína aj na výbornú atmosféru medzi športovcami, vďaka ktorej si našla aj mnoho priateľov. „Napriek súťaženiu v obrovskej konkurencii medzi dlhoročnými výbornými, dobre stavanými pretekárkami to bolo úžasné a súťažilo sa v dobrej, uvoľnenej atmosfére so širokým úsmevom,“ opisuje Iva. V konkurencii dvadsiatich deviatich pretekárok sa prebojovala do semifinále a po eliminácii nastupovala na pódium s jasným cieľom. Musí sa prebojovať do finále. „A tak som bojovala a bojovala, až som opäť získala piate miesto, na čo som tiež patrične hrdá,“ hovorí Iveta.

Iveta VANEKOVÁ – návrat k súťaženiu

Po majstrovstvách Európy sme ju však na pódiu už nevideli. Prečo sa po úspešnej reprezentácii Slovenska rozhodla Iveta prestať so súťažením? „Chcela som trénovať a moje súťaženie malo byť akási skúška zdatnosti a zistenie, aké je to stáť na pódiu, aby som nabrala skúsenosti pre trénerstvo,“ hovorí Iva, ktorá si úspechmi z prvých súťaží splnila sen viac, než na začiatku plánovala. „Rozhodla som sa pre pauzu s myšlienkou a predsavzatím, že na pódium sa vrátim a získam titul až keď budem mať 45 rokov,“ prezrádza Iveta.
Tréningový plán zamerala Iveta po pauze na rast svalov na nohách, čo bola jej jednoznačná priorita. „Po dlhej pauze to moje nohy potrebovali. Zvyšok bolo potrebné len doladiť. Robila som cviky s ťažkými váhami v supersériách a to počas celej prípravy. Vedela som, čo celá príprava obsahuje a veľmi som sa tešila. Cvičilo sa mi ľahšie a všetko som si užívala,“ opisuje prípravu na návrat do súťažného kolotoča Iva.
Na pódiá sa vrátila na Veľkej cene Dubnice, na ktorú išla takpovediac rovno z postele, no napriek chorobe to zvládla a zo svojej premiéry po pauze si odnášala striebro. „Sú to pekné spomienky a vzhľadom na to, že mi kvôli chorobe hrozilo, že sa jej nebudem môcť zúčastniť,“ spomína na nominačnú súťaž na MS Iveta.
Nominačný list jej ale neunikol a tak splnila prvú časť svojho predsavzatia. Dokázala splniť cieľ a nominovať sa na MS. „Spomienky na súťaž v Rumunsku sú najsilnejšie, aké mám. Keď som zaspávala večer z piatka na sobotu, v mysli som si neprechádzala predpísané pózy, ale pózy „ako budem stáť pred objektívom Igora Kopčeka, keď vyhrám“. Mala som súťažiť v nedeľu, ale zmenili plán a tak sme sa museli rýchlo dostaviť na súťaž už v sobotu po raňajkách,“ vysvetľuje Iva.
Na pódiu ju nezastavila ani tréma, ktorú Vaneková vôbec nemala a nahradil ju pocit istoty. Pózovanie si Iveta nesmierne užila a bojovala nie len svalmi, ale aj ženskými zbraňami- jemnosťou, úsmevom, ženskosťou a prirodzenosťou, sebaistotou a ladnými pohybmi. „Keď sme stáli pod pódiom pred nástupom, stála som blízko pódia, pozerala na súťažiacu kategóriu s hlavou zdvihnutou vysoko a myšlienkou „vyhrám to“. No a keď sme stáli pri vyhlasovaní výsledkov vzadu už len dve s mojou súperkou z Ruska, cítila som víťazstvo až do špiku kostí. Verila som si ako nikdy,“ opisuje vyhlásenie výsledkov vo svojej kategórii súčasná majsterka sveta v bodyfitness masters, ktorá tak priniesla zlato svojej krajine a sama je hrdá na to, že nesklamala svojich blízkych a fanúšikov.
Napriek skvelému výsledku v Mongolsku na majstrovstvách sveta 2013 hovorí Iveta o majstrovstvách Európy a Rumunskej súťaži ako o najväčších úspechoch.

Iveta VANEKOVÁ – tipy a triky v príprave

V tréningu nie je žiadne „pardon“. Aj takto by sa dal opísať prvý bod úspešnej prípravy u Ivety Vanekovej. Ak chcete úspech, musíte ísť naplno. „K tomu patrí aj disciplína a to aj v stravovaní a regenerácii. Ja mám tréningy rozdelené, zamerané osobitne na jednotlivé partie a trénujem splitom 3+1,“ vysvetľuje v rozhovore Iveta, ktorá tiež upozorňuje na dôležitosť pozorovania vlastného tela a častejších zmien tréningu, aby boli výsledky ťažkého tréningu čo najlepšie.
Na pódiu však často nerozhodujú len svaly a najmä v bikini a bodyfitness sačasto skloňuje aj zachovanie ženskosti. K sebavedomiu na pódiu prispievajú často aj plavky. „Vyberať plavky je milá činnosť, patrí pre mňa už do regenerácie. Vybrala som si svieži ružoý odtieň s tyrkysovými a striebornými kamienkami, keďže si podľa mňa je dobré vybrať farbu, ktorá vám dodá pocit príťažlivosti,“ hovorí Iveta. Samostatná a rozhodná je aj v otázke make-upu, ktorý zvláda sama a aj na pódium volí prirodzenejší look.
K výbornej forme a dobre zvolenej vizáži tak už chýba len jediný prvok. Dobrá prezentácia. Ako ju trénovala majsterka sveta v masters bodyfitness Iveta Vaneková? „V pózingu mi pomáhala Adela Ondrejovičová a v chôdzi na pódiu Karin Antovská,“ menuje trénerky A-teamu, s ktorými spolupracovala pár týždňov pred poslednou súťažou.

Iveta VANEKOVÁ – ciele, vzory a poďakovania

Jej comeback bol veľkolepý a dokázala to, čo si predsavzala. Má Iveta ešte motiváciu postaviť sa niekedy na dosky pódia? „Nikdy nehovor nikdy, túto otázku nechám nezodpovedanú. Mojím cieľom je teraz postaviť na pódium mladé súťažiace a tešiť sa z ich úspechov,“ prezrádza nám Iveta.
Medzi jej vzory jednoznačne patrí Karin Antovská, Adela Ondrejovičová a súčasná hviezda ametérskej bodyfitness scény Slovenska Betka Peťková.
A čo poďakovania na záver? „Ďakujem predovšetkým trénerovi Róbertovi Babosovi, trénerovi Jankovi Chromíkovi , PRO bodyfitnesske Adele Ondrejovičovej, bikinifitnesske Karin Antovskej, mojej rodine, hlavne synovi Samuelovi a mojim klientkám, ktoré vo mňa verili a povzbudzovali ma. Ďakujem tiež celému reprezentačnému tímu, pánu Mlsnovi, pánu Dolanskému , pánu Antalovi, Barbare Machálovej a Dobroslave Lehotskej za ich starostlivosť o pohodlie reprezentantov na súťažiach. Poďakovanie patrí aj mojim dvom sponzorom, pánu Praznovskému a pánu Trešnákovi,“ uzavrela náš rozhovor Iveta. Či ju teda uvidíme na pódiu je otázne, no nepochybne ju uvidíme v roli trénerky a tak jej spolu s teamom budeme držať prsty, aby na pódium priviedla pretekárky, ktoré to dotiahnu minimálne tak vysoko ako ona sama.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!