Janka Stachová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Z ME 2019 doniesla najlepší výsledok bikinifitnessiek. Kto je mladý talent menom Janka Stachová? 

Na jarných pódiách nás zaujala aj mladá bikinifitnesska Janka Stachová, ktorá na Majstrovstvách Európy zabezpečila pre Slovensko najcennejší výsledok z kategórie bikinifitness a to 5. miesto vo svojej juniorskej kategórii. Čo prezradila v profilovom článku, ktorý spracovala Soňa Kolcunová?

Janka STACHOVÁ – existujú náhody?

Dvadsaťročná Janka Stachová má dnes dobre našliapnuté k úspešnej kariére na bikinifitness pódiách, no k športu mala blízko už v detstve, keď sa venovala tenisu. „Bol to šport, v ktorom som si však súťažne veľmi neverila, ale tréningy ma vždy neskutočne bavili. Bavilo ma makať a prekonávať sa, ale keď prišiel zápas, nevedela som sa ani pohnúť, keďže si ťažko zvykám na nové prostredie a nových ľudí,“ hovorí o svojich športových začiatkoch talentovaná bikinifitnesska z Nového Mesta nad Váhom.
„Dodnes mám problém si zacvičiť tréning v inom fitness centre ako v tom mojom domácom,“ priznáva Stachová, ktorá podobnému problému čelila aj v tenise, keď si už dopredu vedela vsugerovať prehru len preto, že to nebol kurt, na ktorom trénuje a proti nej nestál tréner, ale súperka, ktorú dovtedy nepoznala.
Po ukončení tenisovej kariéry však Janka ostala aktívna, avšak jej fitness cestu naštartoval až jej priateľ a súčasný tréner Jakub Michálek, ktorého spoznala pred vyše štyrmi rokmi. „On sa venoval vzpieraniu a neskôr posilňovaniu, čiže drepy a cviky s veľkou činkou boli to prvé, čo som spoznala. Vďaka tomu mal aj pekný a guľatý zadok, ktorý sa mi páčil a ktorý som mu závidela a chcela som mať taký tiež!“ hovorí so smiechom Stachová o svojich prvotných impulzoch vo svete činiek a závaží.
Na princípe veľa sa pýtaj- veľa sa dozvieš fungovala aj Janka a odpovede, ktoré dostávala od svojho priateľa ju zaujali natoľko, že sa fitnessu začala sama venovať. Po istom čase cvičenia sa Janka, podľa jej slov, dostala k súťaženiu úplnou náhodou (za BikiniFitness team skôr dodám, že náhody neexistujú) a to cez Natáliu Lenártovú. „Všimla si môj instagram, napísala mi, že mám dobrú postavu a spýtala sa ma, či súťažím. Poďakovala som jej a odpísala som, že nesúťažím. Pýtala sa „prečo?“, vraj by som to mala skúsiť. Dohodli sme sa teda, že sa jej prídem ukázať a tak som si na základe jej impulzu vyskúšala svoju prvú súťaž pod jej vedením,“ opisuje svoju cestu na súťažné pódiá Janka.
Príprava, ktorá trvala 2,5 mesiaca priniesla Janke novú skúsenosť, no zároveň zmiešané pocity, ktoré pramenili najmä z jej stavby tela, ktorá sa jej nezdala „stvorená“ pre bikinifitness. „Naše cesty s Natáliou sa rozišli a ja som si znova cvičila sama pre seba, tak ako predtým. Priznám sa. Chýbalo mi to. A tak som to skúsila tento rok zasa,“ hovorí Janka, ktorú plne podporili aj blízki.

Janka STACHOVÁ – na 100% alebo vôbec

Janku si možno niektorí pamätáte aj vďaka jej prvej absolvovanej sezóne a to ešte v jeseni 2017, keď Janka skúsila súťažné pódium v Prešove na Tatranskom pohári a tiež v Dubnici nad Váhom, kde získala striebro. „ Moje spomienky na prvú súťaž? Celé zle. Tvár som mala tmavšiu ako telo, nevedela som ako mám pózovať alebo ako sa tváriť, ale to k prvej súťaži patrí,“ spomína s úsmevom na Tatranský pohár 2017 Stachová.
Jar 2019, kam sa vrátila po dlhšej pauze však patrila jej a domov doniesla striebro z Veľkej Ceny Levoče, štvrté miesto z Majstrovstiev Slovenska žien v Nitre a zlato zo Slovenského šampionátu v Hnúšti. „Ja som s jarnou sezónou spokojná. Každá súťaž mi priniesla nejaké skúsenosti a zážitky, na ktoré budem veľmi rada spomínať. A o tom to celé je!“ komentuje úspešnú sezónu Janka.
Súťažnú sezónu zakončila na Majstrovstvách Európy, kde získala piate miesto v juniorskej kategórii, čo bolo zároveň najlepším výsledkom slovenských bikinifitnessiek, no Janka ostávala mimoriadne skromná a jediný jej komentár smerom k svojmu skvelému predstaveniu na ME bol: „Túto súťaž som si veľmi užila.“
A čo jej najväčší úspech? „Keď to vezmem z tej športovej stránky, bude to, že som získala 1.miesto na MSR juniorov a následne 5.miesto na ME,“ hovorí Janka. Napriek tomu najradšej spomína na domácu atmosféru v Levoči a Hnúšti.
„Som typ človeka, ktorý keď sa do niečoho pustí, tak to buď robí na 100%, alebo vôbec. A tak som svoje tréningové nasadenie presunula z kurtu do fitka. Mala som predstavu, ako by som chcela vyzerať a išla som si za ňou. Nezačala som cvičiť, pretože chcem súťažiť. Cvičila som, lebo ma bavilo makať,“ prezrádza Janka, ktorá začala pritvrdzovať, keď videla výsledky.

Janka STACHOVÁ – môže byť príprava pohodová?

Po dlhšej súťažnej pauze reagovalo Jankino telo na súťažnú diétu omnoho lepšie a vďaka tomu nemusela vymýšľať nič drastické. „Miestami som mala pocit že nie som ani v príprave,“ hovorí Janka, ktorá tentoraz absolvovala jednoznačne šetrnejšiu prípravu, ktorú však určite ozvláštnil moment vyberania celkového look-u na pódiu.
Predstavu o svojom celkovom „package-i“ na pódiu mala Janka už keď prichádzala do salónu Michaelly Sallut. „Vďaka jej skúsenostiam a šikovným ručičkám sme splnili všetky moje očakávania,“ hovorí o svojich ružových bikinách na pódiu Janka, ktorá však zdôrazňuje, že pri výbere make-upu, musí vedieť pretekárka najlepšie, čo jej svedčí a v čom sa bude cítiť najlepšie.

Janka STACHOVÁ- ciele, motivácie a poďakovania

Aktuálnym cieľom úspešnej bikinifitnessky však nie sú ďalšie medaily ani poháre- Janka robí stále bikinifitness najmä kvôli svojmu presvedčeniu a chuti drieť v posilňovni. „Mojím cieľom je robiť to, čo ma baví a byť lepšou verziou seba samej,“ prezrádza Stachová, ktorá jednoducho a rýchlo odpovedala aj na otázku vzorov- pre ňu sú najväčším vzorom jej rodičia.
„Motivácia je pre mňa v prekonávaní seba samej. To, že som si dokázala, že zvládnem niečo, o čom, som si myslela, že nikdy nedokážem. Ako napríklad rozprávať pred kamerou,“ spomína na naše interview v Hnúšti Janka.
„Ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú a pomáhajú mi v tomto športe. Najväčšia vďaka patrí mojej rodine a môjmu priateľovi za to, že to so mnou ešte zvládajú a stoja pri mne. V dobrom aj v zlom,“ pridáva na záver poďakovanie Stachová. My budeme Janke aj naďalej držať prsty a veríme, že ju na súťažnom pódiu uvidíme v ešte lepšej forme.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!