Juliana MAKŠIOVÁ - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Dvojnásobná medailistka z Majstrovstiev Európy Juliana MAKŠIOVÁ a jej profil, ktorý spracovala šéfredaktorka portálu, Soňa KOLCUNOVÁ. 

Dvadsaťšesťročná Juliana Makšiová pochádza z dedinky Veľké Zlievce a momentálne pôsobí v Banskej Bystrici. Zverenkyňa Petra Antala sa blysla na minuloročných aj tohtoročných majstrovstvách Európy. Určite by nemala uniknúť vašej pozornosti!

Juliana MAKŠIOVÁ – bikinifitness či bodyfitness?

Pred piatimi rokmi začala s cvičením, no k športu mala vždy blízko. Juliana sa rada chodievala bicyklovať, korčuľovať ale aj plávať a to bola aj jej cesta do fitka- keď chodievala na plaváreň vo Veľkom Krtíši, mala stále na očiach posilňovňu, kde v tom čase trénoval aj jej známy. „Hľadala som niečo, čo by ma mohlo baviť a ako by som mohla tráviť svoj voľný čas a posilňovňa mi pripadala ako zaujímavá zmena,“ hovorí Juliana.
Na cvičenie v posilňovni si zvykla veľmi rýchlo a to aj vďaka svojej kamarátke, ktorá začínala cvičiť s ňou. „Som veľmi vďačná svojmu prvému trénerovi, ktorý ma naučil všetko, čo som vo svojich začiatkoch potrebovala- aj techniku a základy stravovania,“ hovorí Juliana, ktorá dokázala pomerne rýchlo začať cvičiť aj s väčšími váhami a to ju poháňalo vpred a postupom času pre ňu bolo ťažké dať si deň voľna.
Rozhodnutie súťažiť prišlo u Makšiovej v dvoch vlnách- najprv ju očarila kategória bikinifitness, pretože o nej často počúvala aj vo fitness centre. Juliana teda skúsila súťaženie medzi bikinifitnesskami vo federácii SANK. „Potom som mala dlhšiu pauzu, s cvičením som úplne neprestala, stále som sa snažila nestratiť svoj cieľ z dohľadu, no trápili ma zdravotné problémy, ktoré trvali skoro dva roky a teda som sa necítila dostatočne pripravená,“ spomína Makšiová.
Uvedomujúc si, že si neplní svoj sen sa znova naplno pustila do cvičenia a rozhodla sa zmeniť kategóriu aj federáciu. „Najprv som nebola stotožnená s pózovaním, ktoré je v kategórii bodyfitness a navyše keď som zisťovala u známych, do akej kategórie sa najviac hodím, názory sa rozchádzali- tvrdili mi, že na bikinu už mám veľa svalov, no na bodyfitness to ešte nebolo dosť a sama som v tom mala zmätok,“ povedala v rozhovore Juliana.
Keď však prvýkrát prišla za Petrom Antalom, svojím terajším trénerom, jednoznačne jej povedal, že na kategóriu bikinifitness môže zabudnúť. To bol zlomový moment. „Teraz by som nad tým už ani neuvažovala a viem, že to bolo dobré rozhodnutie . Na pódium sa zakaždým teším a každá jedna súťaž je pre mňa ako odmena,“ komentuje situáciu s odstupom času Makšiová.
Reakcie z okolia boli taktiež rôznorodé a aj Juliana sa stretla s ľuďmi, ktorí ju plne podporili a s ľuďmi, ktorí by ju radšej videli robiť niečo iné a snažili sa ju od fitness odhovoriť. „Som toho názoru, že niekedy je dôležité počúvať samého seba a robiť to, čo nás skutočne baví a vďaka čomu sme šťastní aj keď to iní nechápu,“ uzatvára.

Juliana MAKŠIOVÁ – zázraky sa dejú

Začiatky v kategórii bikinifitness a vo federácii SANK pre Julianu určite nie sú niečím, na čo by jednoducho zabudla a to ani po piatich rokoch. „Doteraz si pamätám, aký stres som mala pred súťažou aj počas nej. Vôbec som nevedela, ako to na súťažiach prebieha. Prípravu som končila sama, nemala som trénera, ani nikoho, kto by mi poradil, čo mám robiť. Našťastie na súťaž išla so mnou ako podpora mamina a moji známi,“ spomína Juliana. Avšak pred súťažou sa stihli v Maďarsku stratiť a tak musela Makšiová zvládnuť svoj súťažný účes aj makeup cestou v aute. Problém bol kvôli časovému sklzu aj s farbou, no Juliana mala šťastie na ochotných ľudí, ktorí jej pomohli. „Koniec koncov, mala som zo súťaže radosť. Bola to dobrá skúsenosť, ktorá ma posunula o krok bližšie k môjmu cieľu,“ spomína Juliana.
Po pauze prešla do kategórie bodyfitness, kde súťaží od roku 2018. Počas jarnej sezóny 2018 sme ju mohli vidieť na súťaž Liptov Cup, kde triumfovala, rovnaký výsledok jej priniesli aj Majstrovstvá Slovenska a následne získala na Majstrovstvách Európy 2018 bronz. „Pre mňa ako nováčika bola celá jarná sezóna 2018 jedným z najkrajších období. Ani vo sne by mi nenapadlo, že uspejem hneď na prvých súťažiach. Navyše som mala rešpekt pred babami, ktoré už mali pár súťaží za sebou,“ spomína na začiatky v bodyfitness Juliana.
Veľkým zážitkom hneď na začiatku kariéry boli určite aj Majstrovstvá Európy, ktoré spojili mnohých športovcov z celej Európy s rovnakými cieľmi. „Vďaka skvelej spolubývajúcej a zároveň kamarátke, ktorá bola mojou obrovskou oporou, som si odniesla veľa pekných spomienok a zážitkov, užívala som si posledné dni prípravy a krásne Španielsko. Súťaž som si užívala a na pódiu som sa cítila ako doma. Získať medailu na tak dôležitej súťaži bolo jedným z najkrajších pocitov. A keď sa s vami tešia aj ostatní, o to je to krajšie,“ spomína na Santa Susannu a svoj bronz Makšiová.
Počas jari 2019 sa scenár z roka 2018 zopakoval takmer identicky- Juliana vyhrala na pohárovej súťaži Veľká cena Levoče, zlato si odniesla aj z Majstrovstiev Slovenska, no na Majstrovstvách Európy si odniesla striebro a o priečku zlepšila svoj výsledok spred roka. Hlavným bodom prípravy Makšiovej bola pokora. Sama pristupovala k príprave veľmi zodpovedne a vedela, že obhájiť dobré výsledky nebude jednoduché. „Ale mala som skutočne úžasnú podporu a o to viac som sa tešila z dobrých výsledkov. Mojím cieľom bolo nominovať sa na Majstrovstvá Európy. Takže už to, že som dostala možnosť a dôveru reprezentovať Slovensko bolo pre mňa víťazstvo,“ konštatuje Juliana.
Vylepšenie výsledku na ME je pre ňu tiež veľkým úspechom a sama tvrdí, že víťazka jej kategórie Filipa Santosa je pre ňu motiváciou a výhru jej veľmi priala a tak sa dokázala zo striebornej medaily tešiť viac ako z hociktorého zlata. „Súťažná hala bola obrovská, vládla tam dobá atmosféra a všetko bolo skvele zorganizované. Síce som si nemohla užiť Španielsko tak, ako pred rokom a to kvôli zraneniu. Ale vďaka priateľom som si odniesla iba pekné spomienky. Určite by som sa ešte aspoň raz rada vrátila na toto krásne miesto,“ spomína na tohtoročnú Santa Susannu Juliana.
Najväčšie víťazstvo pre ňu však bolo prekonanie samej seba a zdravotnej komplikácie. Juliana si totiž tri dni pred odletom do Španielska vyvrtla členok a sami lekári jej povedali, že chodiť za tak krátky čas v opätkoch bude zázrak. Juliana sa však nevzdala a napriek tomu, že museli s trénerom zmeniť záver prípravy, z pohotovosti sa vybrala rovno po veci na tréning- aj s barlami.
„Cestou na letisko som krívala, nohu som mala opuchnutú, ledva som si obula botasky a netušila som, čo s nohou bude o pár dní. V podstate som bola v nevýhode, pretože som nemala žiadne kardio, tréningy boli zmenené , ležala som s vyloženou nohou na izbe, prikladala si studené obklady a iba som dúfala, že to bude lepšie,“ spomína na veľkú nepríjemnosť Juliana.
Našťastie- adrenalín pomáha prekonávať bolesť a Makšiová vedela, že ak sa chce dostať aspoň cez elimináciu, musí bojovať aj s bolesťou. „V tej chvíli som sa ozaj tešila z toho, že som na pódiu a napokon som napriek všetkému získala druhé miesto, čo je pre mňa obrovské víťazstvo. Väčšie ako medaila je pre mňa samotný fakt, že som to nevzdala,“ hovorí Juliana o perfektnom zakončení jarnej sezóny napriek komplikáciám.

Juliana MAKŠIOVÁ – bodyfitnesskou aj popri dvoch prácach

Oproti minulej príprave bola táto pre Julianu omnoho jednoduchšia, pretože už vedela, do ktorej súťažnej kategórie patrí a s vidinou jasnejšieho cieľa sa jej jednoduchšie držala aj diéta. „Tým, že som mala dve až tri práce som musela pridať viac tréningov na konci prípravy a ťažšie tréningy na nohy,“ vysvetľuje Juliana.
S plavkami na súťaž pomáhala Makšiovej Katka Kutmanová, no na prvú súťaž zvolila plavky od Danky Kolibárovej. „Ale minulý rok som si vybrala Katku, páčila sa mi jej práca. Potrebovala som plavky narýchlo a bola veľmi ochotná, napriek tomu, že mala veľa práce, pomohla mi vybrať hlavne strih, poradila mi farby, ktoré sa mi hodia a tak sme to skombinovali s mojimi predstavami. Okrem iného ma vie stále podporiť, pred súťažou aj pomedzi súťaže sa zaujíma, dodá mi motiváciu a ja sa o to viac teším na súťaže a na plavky,“ spomína Juliana.
Dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť finálny výsledok pretekárky je aj účes a make-up. „Ja sa snažím účes ladiť tak, aby som vyzerala žensky a rovné vlasy sú pre mňa najlepšou voľbou- dajú sa rýchlo upraviť aj počas dňa, keď dlhšie čakáte, kým sa dostanete na pódium. Make-up by mal byť určite tmavší, ako ho nosíme bežne a to preto, aby nebol tak výrazný rozdiel medzi telom a tvárou. Na tomto musím ešte sama popracovať,“ hovorí Juliana, ktorá len pred nedávnom začala spoluprácu s firmou StillMass. 

Juliana MAKŠIOVÁ – motivácia je všade okolo nás

Aktuálne sa talentovaná Makšiová chce sústrediť na prípravu na jesennú sezónu, kde bude jasnou prioritou nominácia na Majstrovstvá sveta žien, ktoré sa uskutočnia na Slovensku, no forma by mala byť podľa jej slov o čosi lepšia. „Tiež chcem venovať viac času samotnej prezentácii a pózovaniu, ktoré som možno zanedbávala a sama som s ním nespokojná. Podpora od sponzora by mi rovnako veľmi pomohla v príprave. Neskôr by som sa už chcela venovať trénovaniu alebo sa skôr k tomu znovu vrátiť,“ konštatuje Juliana.
Konkrétnu motiváciu napriek všetkému nemá a skôr ju „nasáva“ z okolia a motivácia prichádza aj z pohľadu do zrkadla, článkov o fitness alebo od náhodných ľudí, ktorí Julke povedia niečo, čo ju namotivuje. „Dôležité je nezastať aj keď nemáte motiváciu,“ pripomína Juliana.
„Chcela by som sa poďakovať svojmu trénerovi Peťovi, bez ktorého by som to určite tak dobre nezvládla- vždy mi pomôže, poradí a keď mi dochádza motivácia alebo ma chytá panika, či mám formu, vždy vie, ako ma dostať do pohody. Taktiež chcem poďakovať SAFKST za prejavenú dôveru a možnosť tak reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách Európy, čím mi pomohli plniť si svoje sny a verím, že ich ani do budúcna nesklamem,“ dodáva na záver Juliana Makšiová.
Medzi ďalšie „hnacie motory“, ktoré v poďakovaniach Juliana spomenula patria jej mamina a najlepšia kamarátka. „Ten, bez koho by to nebolo také jednoduché, je môj priateľ a som mu veľmi vďačná, že ma držal v úplnej pohode a podporoval ma. Posledné dni pred odletom na ME by som bez neho nezvládla,“ ďakuje Juliana a pripája vďaku každému, kto stál pri nej, pretože bez patričnej ohľaduplnosti rodiny a priateľov by sa nezaobišla. My budeme Juliane držať prsty a jej kroky na súťažných pódiách sledovať rovnako pozorne, ako doteraz.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!