Juliána MELIŠOVÁ - pitný režim počas tréningu

Aký dopad môže mať na zdravie športovca zanedbaný pitný režim? A koľko tekutín by ste počas tréningu mali vypiť? Radí Juliána MELIŠOVÁ.

Skôr narodení športovci si ešte pamätajú, že im tréneri zakazovali piť pri vytrvalostnom výkone, pretože každý kilogram tekutiny bol považovaný za zbytočnú záťaž. Až v 70. rokoch minulého storočia sa začal aplikovať u športovcov tzv. pitný režim.

Pokiaľ športovec nevenuje pitnému režimu  dostatočnú pozornosť, nedostatok tekutín spôsobí zvýšenú koncentráciu metabolitov, skoršiu únavu, predĺženie doby regenerácie,  pokles fyzickej výkonnosti a podobne. Dodávanie dostatočného množstva vody ovplyvňuje zdravie z dlhodobého hľadiska. Pitný režim, by mal byť založený predovšetkým na pití čistej vody, čo znižuje riziko vzniku kameňov na močových cestách, riziko rakoviny prsníka, čriev a močových ciest.

„Pi keď máš pocit smädu“ - pravda alebo fikcia?

Telo má schopnosť maskovať mechanizmus smädu.  Keď pociťujeme smäd už sme asi z 2% dehydrovaní.

Príklad:
osoba s hmotnosťou 70kg, ktorá je dehydrovaná na z 1% stratila 0,7kg na hmotnosti vo forme vody.  Potrebný príjem tekutín sa odvíja od telesnej hmotnosti, aktivity a klimatických podmienok.

Pravidelne trénujúci športovec potrebuje ešte viac vody ako priemerný človek. Kto trpí dehydratáciou môže príjmať aj viac potravy, pretože si zamieňa smäd s hladom – hlad je prezlečený smäd. Ak ste extrémne dehydrovaní môžete pociťovať aj svalové kŕče, ťažkopádnosť, vysušenú pokožku, rozmazané videnie, bolestivé močenie a pod.

Prečo sa potíme?

Mám skúsenosť, že mnoho klientiek je v rozpakoch z potenia. No pot je absolútne v poriadku. Potenie je spôsob, ktorým telo odvádza teplo a udržuje vnútornú teplotu na konštantnej hodnote (36,5 ˚C).

Ako nahradiť straty tekutín potom? Jedna z možností je odvážiť sa pred a po tréningu (bez oblečenia). A ak je úbytok hmotnosti napr. 1kg, ten by mal byť doplnený 80 – 100%, teda 0,8 – 1l tekutiny na tréning.  Treba si dať pozor, aby ste počas tréningu toto množstvo nevypili naraz, ale po častiach, napríklad každých 15 minút.

Prečo nám kolíše ranná hmotnosť?

Ranná hmotnosť nalačno môže kolísať (za predpokladu, že neobmedzujete energetický príjem kvôli redukcii hmotnosti) aj ak ste predchádzajúci večer prijali príliš veľké množstvo sodíka, prípadne v dôsledku predmenštruačného „zavodnenia“, či nedostatočnom spánkovom režime. Takže, ak vidíte ráno zo dňa na deň na váhe číslo vyššie aj o 1 – 2 kg, nie je hneď dôvod na paniku.


Vitamínové vody ako veľký hit

Marketingovo sú zamerané na osoby, ktoré sa domnievajú, že vitamíny im poskytnú energiu (ktorú však v skutočnosti získavame zo sacharidov). Niektoré z týchto nápojov skutočne obsahuje veľké množstvo energie, ktorá však môže prispievať k nechcenému priberaniu. Nie je pravdepodobné, že by vitamínová voda mohla podporovať naše zdravie. Obsahuje príliš málo vitamínov na to, aby mohla mať významný vplyv na zdravie. Čo odporúčam? Pridaj si do pramenitej vody odšťavený citrus.

Zdroje:
CLARK, N., Sportovní výživa. Praha: Garda 2009.
FOŘT, P., Výživa nejen pro kulturisty.

Foto:
InstagramReklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!