Katarina Castro - nemala by uniknúť vašej pozornosti PART 1

Pozornosť by ste mali upriamiť aj na Slovenky žijúce a súťažiace v zahraničí. Soňa KOLCUNOVÁ vám dnes predstaví Katarinu CASTRO 

Katarina Castro má 36 rokov a napriek svojmu exotickému menu má slovenské korene a súťaženiu v bikinifitness sa venuje už pár rokov. Sympatická Katarina je pôvodom zo Senice a napriek tomu, že momentálne a väčšinu času trénuje sama spolupracovala už s viacerými známymi trénermi. Najprv to bol Pavol Korpáš, ktorého ochotu si dodnes veľmi váži, na jej poslednú súťažnú sezónu ju pripravoval Sean O’Reiley, no na poslednú súťaž, ktorou boli IFBB majstrovstvá sveta masters jej diétu zostavila a s pózami pomáhala Ekaterina Abramova. Aké výsledky dosiahla za posledné dva roky Katarina Castro?

 • 2. miesto ... 2015 Fitness model masters
 • 3. miesto ... 2015 Bikini masters midlands
 • 1. miesto ... 2015 Fitness model masters
 • 2. miesto ... 2015 Fitness model do 166cm
 • 3. miesto ... 2015 Sugar Classic Bikini Masters
 • Kvalifikácia do finále British Championships a Amateur Olympia
 • 1. miesto ... 2016 Scottish Grand Prix Bikini Masters
 • 1. miesto ... 2016 Fitness model masters
 • 1. miesto ... 2016 Fitness model do 166cm
 • 2. miesto ... 2016 Fitness model masters
 • 3. miesto ... 2016 Fitness model do 166cm
 • Kvalifikácia do finále British Championships; Diamond Cup; Arnold Classic a účasť na majstrovstvách sveta masters

Katarina CASTRO a jej cesta k fitness

Aj keď Katarina bývala v Senici, neskôr v Bratislave, potom v Sydney, Canberre a momentálne žije vo Veľkej Británii, šport ju neopustil nikdy. „Som maximálne hyperaktívny človek. Myslím, že okrem loptových hier som „za“ skúsiť úplne všetko. Na loptové hry som jednoducho antitalent. Na druhej strane som sa odmalička venovala tancu (aj súťažne), neskôr som študovala na FTVŠ, takže som mala športu dostatok, V Austrálii som sa venovala funkčnému tréningu, kalistenike, Pilatesu, Bikram yoge, MMA, cirkusovému tréningu na kruhu, stuhách a trapéze a taktiež trošku potápaniu,“ vymenúva všetko na čo si spomína Katarina. Láska k posilňovni však prišla až v novembri 2014, keď ju k vstupu do posilňovne inšpiroval jej priateľ, ktorý sa posilňovni venuje rekreačne. Sama priznáva, že sa jej posilňovanie zapáčilo ihneď a pri každom tréningu dokázala okamžite zapnúť „beast mode“. „Úprimne povedané, dovtedy som si z kulturistov trochu uťahovala a to kvôli ich prehnanému dôrazu len na výzor,“ prezradila v našom rozhovore Katarina. Tá si postupne našla aj cestu na súťažné pódiá aj napriek tomu, že nikdy nebola súťaživý typ.
Čo pre Katarinu teda bolo motiváciou skúsiť si atmosféru na stagei práve v bikini fitness a neskôr fitness model? „Hlavným dôvodom bolo pre mňa sústrediť myseľ v Londýne na nejakú činnosť, ktorá by ma tešila a rozptýlila, keďže som po rozvode a odchode z Austrálie po pätnástich rokoch prechádzala ťažkým obdobím. Tiež som vedela, že chcem pracovať ako trénerka,“ ozrejmila Katarina, ktorej motiváciou bolo taktiež nabrať skúsenosti a vedomosti, aby mohla svojim klientom poskytnúť čo najlepší coaching. Dodáva tiež, že jej súťaženie dalo veľa nových priateľov a ľudí, ktorými je dnes obklopená a ktorých stretla na základe rovnakých záujmov.
„Veľmi sa mi páčili proporcie a svalový rozvoj amerických bikinifitnessiek. Keby som však ostala na Slovensku, určite by som sa rozhodla pre inú kategóriu. Európske bikinifitnessky sa mi zdajú príliš vychudnuté s útlou postavou,“ opisuje svoje sympatie voči jednotlivým kategóriám Katarina. Špeciálne spomína Arnold Classic, kde sa podľa nej ako na jedinej súťaži tento trend neprejavil a stále preferovali dievčatá s väčším svalovým rozvojom a tvrdšími svalmi.
„Bikini bola tiež kategória, kde som bola presvedčená, že sa mi podarí presadiť naturálne. Nie som zástanca rôznych svalových preparátov, ktoré dievčatá dnes bohužiaľ často berú,“ dodáva Katarina Castro. Tá našla podporu vo svojom rozhodnutí súťažiť aj vo svojom okolí, aj keď dodáva, že sú všetci radšej keď má po súťažnej sezóne a to najmä z dôvodu zdravia, keďže Katarina trénuje v systéme dvojfázových tréningov, pracuje sedem dní v týždni a je v diéte, čo nie je najzdravší spôsob života. „Na druhej je to daň. Nejakú si vyberá každý šport, ktorý robíme profesionálne,“ ozrejmuje.

Katarina CASTRO – ako vníma Slovenskú scénu?

„Slovenskú scénu fitness vnímam len trochu, lebo pre mňa ideálne fitnessky sú zväčša juhoamerického pôvodu,“ priznáva Katarina, no dodáva, že jej neunikla špička slovenského fitness, ktorá sa v tomto roku prezentovala aj v zahraničí naozaj skvelými výsledkami. „Adela Ondrejovičová má nádhernú symetriu, osobne som sa párkrát stretla aj s Olíviou Pohánkovou, ktorá má skvelú formu a imponuje mi aj väčší svalový objem kočky Saskie Cakoci,“ spomína Katarina našu EastLabs.sk kolegyňu a šéfredaktorku BikiniFitness.sk.
Vidí Katarina Castro aj rozdiely v príprave pretekárok medzi Veľkou Britániou a Slovenskom? „Do roku 2015 boli rozdiely výrazné. Bikinifitnessky v Británii sa viac blížili k štýlu USA, kde vládol trend väčšieho svalového tonusu ako na Slovensku. Najmä v masters kategórii bol od pretekárok očakávaný „vyzretý sval“, pretože je od nás automaticky čakané, že cvičíme už nejaký čas,“ vysvetľuje Katarina, ktorú podľa jej vlastných slov rok 2016 sklamal, keďže priniesol zmeny na Britskej scéne, kde v apríli oznámili súťažiacim, že v bikinifitness bude viac preferovaný „jemný výzor“ a väčší svalový tonus bude uberať body na hodnotení.
„Podnetom k tejto radikálnej zmene bol prílišný doping pretekárok, keď už aj juniorky bežne do prípravy zaradzovali zakázané látky na rast a kvalitu svalovej hmoty. Asociácia dúfa, že zjemnenými kritériami v bikinifitness prispeje k zdravšej a čistejšej príprave pretekárok,“ vysvetlila Katarina Castro v rozhovore.

Katarina CASTRO – čo prezradila o príprave?

„Na každú súťaž som sa pripravovala inak. Je to najmä pre to, že chcem byť ten pokusný králik, ktorý na sebe všetko vyskúša. Chcem si rozšíriť obzory a predať svoje vedomosti ďalej,“ vysvetľuje Katarina. Opisuje svoju cestu prípravou, kde vraví aj o tom, že čím viac súťaží a jej telo je v diéte, tým viac sa stáva katabolickým a má problém znížiť tuk, čiže na rozdiel od prvej súťaže v sezóne, kde je všetko spojené s prípravou relatívne jednoduché, na poslednej súťaži potrebuje ísť do veľkých extrémov.
Potvrdzuje tiež, že ak majú súťažiaci, ktorí sa chcú vrhnúť do prípravy rušné životné obdobie, je lepšie buď počkať a trénovať v pokoji, alebo byť pripravený na veľmi ťažký boj. „Ja som to vzdať nechcela, keďže mi išlo skôr o skúsenosti ako výsledky. Moja príprava vyzerala nasledovne: pracovala som ako trénerka 7 dní v týždni, v týždni som mala 6 silových tréningov, ktoré trvali asi hodinu a pol. Trénovala som dvakrát zadok, hamstringy, ramena, brucho, stred tela, stehná, lýtka, chrbát, biceps a triceps. Sedemkrát do týždňa som robila 40 minút kardia. Väčšinou to bolo ráno v kombinácii s cvičením s vlastnou váhou na zadok a hamstringy,“ opisuje kolotoč prípravy v diéte Katarina.
Má však v príprave nejaký zaručený trik, ktorý by platil u každého? „Pravidlo „jeden meter“ na každého tu, bohužiaľ, nefunguje. Mne sa môj katabolizmus podarí vždy aspoň čiastočne oklamať limitovaním uhľohydrátov, no každý sme iný,“ povedala v našom rozhovore Katarina, ktorej telo sa podľa jej vlastných slov dá vždy do poriadku až po trojmesačnej prestávke. „Zo všetkých diét sa mi ale najlepšie osvedčila obyčajná čistá strava s menším obsahom kalórií a so všetkými skupinami jedál. Prijímala som vtedy bielkoviny, tuky, uhľohydráty, mlieko, zeleninu aj ovocie. Jediným problémom je čas, pretože na takúto prípravu potrebujeme aspoň 12 týždňov, aby sme všetko uberali a upravovali postupne. Myslím, že vtedy trpí telo najmenej, nič mu nechýba a minimalizujeme stres, a teda aj katabolizmus,“ opísala jednu z najlepších foriem diéty Katarina Castro. Ako výhody tejto diéty môžeme pokojne označiť aj viac energie pre tréning vďaka uhľohydrátom a pleť je vďaka mastným kyselinám v tukoch tiež omnoho krajšia.
„Do diéty sa musím občas nútiť, no akonáhle niečo začnem, vždy to chcem so stopercentným nasadením dokončiť. V športe alebo v živote som spokojná len vtedy, ak zo seba vydám svoje NAJ,“ hovorí Katarina a na záver dodáva motivačnú vetu „Always give your best“, čím chce motivovať aj všetkých, ktorí sa už do práce na svojom tele pustili.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!