Katarina Castro - nemala by uniknúť vašej pozornosti PART 2

Pokračovanie článku o Katarine CASTRO, ktorá žije a súťaží vo Veľkej Británii z dielne redaktorky Sone KOLCUNOVEJ! Čo Katarina prezradila v druhej časti článku? 

Slovenka žijúca zahraničí, o ktorej ste mohli čítať aj v prvej časti profilového článku vám ešte vonkoncom neprezradila všetko. Tridsaťšesťročná Katarina Castro, ktorej korene sú v Senici, no žila v Sydney, Canberre a momentálne ju nájdeme v Londýne, kde žije a pracuje ako trénerka vo fitness centre. Akoby toho nebolo dosť, rozvíja svoju lásku k športu a sama súťaží v kategóriách fitness model a bikinifitness, aby mohla svojim zverencom priniesť overené metódy a postupy v príprave alebo samotnom cvičení.

Katarina CASTRO – aká je príprava na pódium?

V príprave je dôležité pripraviť si prezentáciu, nacvičiť pózy a nájsť, čo pretekárke pripadá najvhodnejšie predviesť na pódiu. Čo teda podľa Katrainy Castro musí mať bikinifitnesska, ktorá chce na stagei zaujať? „Jednoznačne charizmu, sebavedomie a perfektný pózing. Bola som už súčasťou súťaží, kde nemala víťazka najlepšie telo, ale jej vystúpenie bolo jednoducho nezabudnuteľné,“ odpovedala pohotovo Katarina, ktorá na pózingu sama pracuje a zastáva názor, že pózing by mal byť bežnou súčasťou týždenného tréningu.
„Priznám sa však, že si myslím, že pózy by som mala trénovať častejšie. Najmä aby som lepšie spoznala moje „dobré uhly“. Mesiac až dva pred súťažou trénujem pózovanie asi hodinu týždenne. Dva týždne pred súťažou trénujem aj doma pred zrkadlom kedykoľvek mám čas. Každopádne je čo vylepšovať, pretože na pódiu vládne stres a dehydratácia a nemôžeme sa skontrolovať v zrkadle,“ opísala svoj tréning póz Katarina.
Nezanedbáva však ani otázku výzoru na pódiu, ktorá dokáže v konečnom dôsledku výrazne ovplyvniť hodnotenie pretekárky rozhodcami. „Každú sezónu sledujem trendy a všetko sa snažím prispôsobiť môjmu telu a vkusu. Väčšinou mám každú súťaž víziu, ktorú nasledujem a podľa nej si vyberiem, aké bikini si nechám šiť a aké doplnky použijem,“ prezrádza svoj štýl výberu plaviek Katarina, ktorá si ako jedna z mála bikinifitnessiek robí makeup sama. „Snažím sa ho zladiť s plavkami, no viem, že na pódiu svetlo veľa farieb pohltí, čiže s výberom treba postupovať opatrne. Aj tu sa však treba prispôsobiť vlastnému výzoru. Makeup by mal byť výraznejší ako ten, ktorý máme na sebe keď ideme von, no netreba to preháňať a vyzerať ako veľkonočná kraslica. V Británii je jednoznačne preferovaný prirodzený výzor,“ ozrejmuje Katarina.

Katarina CASTRO – aké sú samotné súťaže?

Katarininou prvou súťažou bola súťaž vo fitness model divízii, kde dokázala obsadiť druhé miesto. Ako si spomína na svoju prvú súťaž, ktorá sa konala v roku 2015? „Vôbec som nebola nervózna. Asi to bolo preto, že v tejto kategórii je pózing omnoho voľnejší a na pódiu to môžem byť ja,“ spomína s úsmevom na svoju prvú súťaž Katarina.
Nasledovali súťaže v bikinifitness, kde zákonite stúpla aj nervozita, keďže pózy sú prísne hodnotené. „Až podľa fotografií som neskôr zistila, že môj pózing v predpísaných IFBB/UKBFF pózach vôbec nie je dobrý. Keď súťažím v bikinifitness, vždy som trochu nervózna a myslím, že je to práve kvôli naprogramovaným pózam. Verím ale, že som od roku 2015 do 2016 spravila progress. Každú súťaž prežívam aj veľmi psychicky a záleží na forme. Keď viem, že sa mi forma vydarila, stúpne sebavedomie a tým sa aj zlepší prezentácia,“ hovorí o svojich pocitoch na súťažnom pódiu Katarina Castro.
Katarina musela čeliť aj otázke, v ktorej som sa pýtala na to, ktoré súťaže jej utkveli v pamäti najviac. Aj keď sprvu tvrdila, že každá súťaž je niečím výnimočná, napokon našla odpoveď a potvrdila mi, že mnoho pocitov súťažiacich závisí práve od atmosféry v zákulisí. „Najlepšie boli súťaže, kde bol dobrý kolektív súťažiacich a tým aj väčšia zábava. Ja beriem súťaže ako odreagovanie a zábavu. Keďže do nočných klubov a barov nechodím, súťaž je pre mňa ako večierok. Makeup, opálenie, krásne plavky a veľa smiechu a nových priateľstiev,“ opisuje svoj pohľad na súťažné zákulisie Katarina.
Najradšej tiež spomína na Scottish Grand Prix, kde sa jej podarilo odniesť si domov hneď tri zlaté medaily, keď vyhrala bikinifitness masters, fitness model do 166cm a fitness model masters, čím sa kvalifikovala na Arnold Classic Barcelona, Diamond Cup v Liverpoole, British Championship a IFBB World Championship.
„Mojím najväčším úspechom je asi fakt, že som začala ešte len pred dvoma rokmi a už som dosiahla na celkom slušné umiestnenia a skvelé vedomosti. V Británii je ozaj obrovská konkurencia, keďže tam súťažia ľudia z celého sveta. Tiež som hrdá na fakt, že moje svalstvo je vybudované 100% naturálne, na rozdiel od drvivej väčšiny súťažiacich v tomto obore,“ popísala v našom rozhovore Katarina svoj najväčší úspech.

Katarina CASTRO – ako trénuje?

Úspešná súťažiaca v nominácii bikinifitness a fitness model nám prezradila aj svoj obľúbený tréning na zadok. Ako táto pretekárka trénuje?

  • -na zahriatie ide vždy do fitka pešo, čiže sa zahrieva 20 minútami rýchlej chôdze
  • prvým cvikom je zanožovanie v stoji (2 série po 10 opakovaní, váha sa zvyšuje v druhej sérii, po druhej sérii pridáva ešte 10 opakovaní s kmitom)
  • ďalej sú to hipthrusty (cvičí 3x 15 opakovaní, pričom sa váha v každej sérii zvyšuje)
  • nasledujú drepy v kľaku (3 série po 12,10 a 10 opakovaní, pričom sa váha v každej sérii zvyšuje)
  • cvičí aj obrátené výpady (4x 10 opakovaní na každú nohu)
  • nasleduje mŕtvy ťah na nohy s dvíhaním jednej nohy (3x 10 opakovaní na každú nohu s 10kg jednoručkami)
  • sumo drepy (3x 12 opakovaní s 20kg kettle bell)
  • posledným cvikom je abdukcia (cvičí 3x 12 opakovaní)
  • na zakončenie si Katarina zvyčajne dopraje 6 dĺžok „sledge run“-u alebo výpady v chôdzi s dvoma 20kg kotúčmi a samozrejme nasleduje 20minútová prechádzka domov

Katarina CASTRO – vzory, ciele a poďakovania

Katarina Castro, sponzorovaná XXII Unlimited (je to anglická firma s výživovými dplnkami, ktorá ma slovenských majiteľov), čelila aj otázke vzorov, kde našla hneď niekoľko športovkýň, ktoré sa stali odpoveďou na moju otázku. „Páčia sa mi ženy s peknými krivkami a svalmi, ale musia to byť aj fit športovkyne, pretože neuznávam svaly bez funkčnosti, len pre výzor. Michelle Lewin má podľa mňa krásne proporcie. Taktiež bývalý bodyfitnesska Erin Stern je skvelá. Uznávam aj Ashley Kaltwasser, no ani nie tak pre jej telo, ktoré sa mi zdá príliš útle, ale vďaka tomu, že popri bodybuildingu je skvelá gymnastka a atlétka, čím ma inšpiruje. Ako športové vzory tiež vždy sledujem ženy, ktoré sa venujú MMA, keďže tieto vyžadujú maximálnu športovosť a dobrý výkon vo veľa odvetviach naraz,“ hovorí o svojich vzoroch Katarina.
Ciele Castro sú na jar jasné – jej hlavným cieľom je zlepšiť silu, stred tela a flexibilitu, čiže jej tréning bude od januára znova viac funkčný. Čo sa však týka súťaženia, zatiaľ nie je rozhodnutá, keďže sa nechce podriaďovať trendu útlejších postáv v bikinifitness. Katarina však dúfa, že jasnejší bude jej cieľ po bikini fitness campe, organizovanom aktuálnou majsterkou sveta a PRO bikinifitnesskou Saskiou CAKOCI.
A ako využila svoj priestor na záver Katarina Castro? „Rada by som poďakovala vštetkým, ktorí ma za tieto dva roky podporovali a pomohli mi. Najmä mojej mamičke, ktorá je mojím najväčším fanúšikom a tiež priateľovi za trpezlivosť so mnou keď som v diéte. Poďakovanie patrí aj Pavlovi Korpášovi, Sean & Helen O’Reiley, Ekaterine Abramovej a Olívii Pohánkovej, od ktorých som sa na mojej ceste učila. Ďalej Igorovi Kopčekovi a EastLabs za promotion a foto, DlheVlasy.eu Zuzke Fritschovej za krásne vlasy, Danke Kolibárovej a Katke Kutmanovej za krásne bikini, XXII Unlimited Nutrition za výživové doplnky, UKBFF a IFBB za príležitosti súťažiť. V neposlednom rade by som chcela poďakovať aj všetkým skvelým ženám – súťažiacim, ktoré som mohla za tento čas stretnúť a vytvorila som si s nimi krásne priateľské vzťahy. Pre všetkých čitateľov len toľko – nikdy neverte niekomu, kto vám povie, že sa niečo nedá. Všetko sa dá, ak vy sami chcete. Podstatné je len naprogramovať myseľ, telo a dušu na tú správnu frekvenciu, stále byť pozitívne naladený a veriť v samých seba. Napriek množstvu problémov je moja čaša vždy napoly plná, veď čo nás nezabije, to nás posilní,“ hovorí na záver nášho rozhovoru Katarina Castro, ktorú možno uvidíme na jar znova a pódiách a ak sa tak stane, verím, že zaujme a naďalej bude dosahovať popredné priečky.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!