Katarína Juríčková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Na slovenských pódiách sa v minulom roku predstavilo viacero pretekárok, o ktorých sme s teamom povedali, že majú potenciál. Kto je wellness fitnesska Katarína Juríčková? Prečítajte si jej rozhovor so Soňou KOLCUNOVOU. 

Katarína Juríčková sa po prvýkrát postavila na súťažné pódium v jeseni 2019. Jej vyvolenou kategóriou sa stalo wellness fitness, ktoré na Slovensku stále nie je tak obľúbenou kategóriou ako bikinifitness, no dievčatá s predispozíciami si „nechávajú povedať“ čoraz častejšie. Medzi vychádzajúce hviezdy tejto kategórie patrí aj Katka, ktorá mi prezradila, aká bola jej cesta na súťažné pódium.

Katarína JURÍČKOVÁ – už dnes je niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska

Mnoho úspešných fitnessiek začínalo svoju športovú kariéru už v detskom veku a nejedna si prešla mnohými športami. Ani Katarína nie je výnimkou. „Vždy som bola športový typ. Od mala som bola veľmi aktívna a pri ničom som nevedela obsedieť. Od základnej školy som sa venovala atletike, ktorá bola mojou vášňou dlhé roky a dala mi veľa,“ spomína niekoľkonásobná majsterka Slovenska v šprinte na 60m a 300m. „Môžem povedať, že už od malého dievčatka som bola dobrá šprintérka. Bohužiaľ, časom sa náš atletický klub rozpadol, prišla som o dobrých trénerov a musela som skončiť,“ hovorí Katarína.

Napriek tomu však neprestala cvičiť a venovala sa všetkému možnému od crossfitu po box, vzpieranie, stále pre radosť behala alebo jazdila na snowboarde. „Milovala som akýkoľvek typ pohybu. Dá sa povedať, že športu sa venujem celý život,“ spresňuje Katka. Do klasického fitka prišla neskôr viac-menej zo zvedavosti a cvičila sama na základe informácií dohľadateľných na internete a sledovania druhých. Katka teda nezačínala so žiadnymi súťažnými ambíciami. „Pravdou ale je, že som veľmi súťaživý typ a odkedy som prestala so súťažnou atletikou, to nasadenie a celá cesta k nejakej súťaži mi v živote veľmi chýbala,“ priznáva Katka. V tej dobe stretla Tomáša Rezáka, ktorý ju dnes trénuje.

Aj keď najprv si chcela jeho tréningy vyskúšať len pre zábavu a otestovať, či to vôbec zvládne, po tréningu vedela, že práve takýto spôsob cvičenia jej vyhovuje. „Veľmi ma to začalo baviť, možno z časti aj kvôli tomu môjmu súťažnému duchu, ktorý v sebe mám. Zrazu som zase súťažila - sama so sebou na jeho tréningoch,“ hovorí Katarína, ktorá dnes pracuje ako trénerka, spravuje sociálne siete, venuje sa coachingu a rozbieha aj niekoľko vecí, o ktorých sa dozvieme neskôr.

Katarína JURÍČKOVÁ – Výzvy úplne miluje

Práve spoločne s Tomášom pracovala Katarína na svojom prvom výstupe na pódium, ktorým chcela zistiť, či to je pre ňu „to pravé“ a súťažné fitness ju bude naozaj baviť. „Bola to veľká výzva. A ja mám rada výzvy. Vlastne výzvy úplne milujem. Možno fakt, že ma málo ľudí v tomto novom smerovaní pochopilo a podporilo, bolo pre mňa veľkým impulzom,“ vysvetľuje Katarína. Fitness bol však stále veľkou neznámou a niečím, pri čom sa necítila komfortne. Vedela, že to nie je žiaden záväzok a keď sa jej súťaženie nezapáči, ostať pri ňom nemusí a odnesie si mnoho skúseností. „Dalo mi to naozaj veľa. Či už ako osobe alebo ako trénerke. Skúsenosti sú na nezaplatenie,“ potvrdzuje Juríčková.

Katkinou súťažnou kategóriou sa stalo wellness fitness. „Už dlho sledujem zahraničné wellnessky, ktorým toto označenie právom patrí. Majú osvalenejšiu postavu, ktorá si zachováva svoju ženskosť. U nás je táto kategória ešte stále v plienkach a to je vidieť aj na našom stagei,“ vysvetľuje Katarína, ktorá sa sama za pravú „wellnessku“ ešte nepovažuje. Katka je jednoducho žena, ktorá rada tvrdo pracuje na následne si môže spätne uvedomiť svoju cestu k cieľu. „Mám tiež tendenciu rýchlejšie naberať svalovú hmotu a preto som sa v tejto kategórii našla. Ale ako hovorím, čaká ma ešte dlhá cesta,“ dodáva. Aj napriek tomu, že podpora od blízkych nebola veľká a skôr sa stretávala s poznámkami typu „ty taká nie si“, Katku súťaženie fascinovalo.

„Áno, mali pravdu, som odmala veľký introvert a nebolo mi prirodzené sa doslova „predviesť" na pódiu pred kopou ľudí. Myslím, že to je práve to podstatné - nebolo to môjmu „ja" prirodzené a bol to veľký skok do neznáma. A preto ma to lákalo. Ten výstup z mojej komfortnej zóny ma šialene fascinoval,“ hovorí Katarína. Aj preto chce posmeliť všetkých, ktorí sa boja skúšať nové veci. Aké skúsenosti získala ona sama? „Ja sama som nevedela, či to bude šport pre mňa. Skúsila som to a objavila cestu, ktorá ma neskutočne napĺňa. A možno tá tvoja cesta ťa nakoniec baviť ani nebude a nenájdeš sa v tom, ale ten skok z tvojej komfortnej zóny ťa vždy neskutočne posunie,“ radí Katarína.

Katarína JURÍČKOVÁ- Prvý štart premenila na medailu

Katka v jeseni 2019 absolvovala tri súťaže. Svoje účinkovanie na fitness pódiách odštartovala vo Vranove nad Topľou na Amix Patriot Fitness Weekende, kde obsadila napokon druhé miesto (pripomeniem, že dievčatá na prvých štyroch miestach mali rovnaký počet bodov). „Na svoju prvú súťaž asi žiadna z nás nezabudne. Ten prvý krok do neznáma na pódium, kedy vôbec netušíš, či toto je ten smer, ktorým chceš ísť. Kedy vlastne ani netušíš, čo tam robíš,“ spomína Katka. Získať striebornú medailu hneď na svojej prvej súťaži však bol pre Juríčkovú šok. „Pamätám si, že som ani neverila, že som v prvej šestke. Keď sme spolu stáli na pódiu pri vyhlasovaní výsledkov posledné tri pretekárky, už som vôbec nechápala, čo sa to okolo mňa deje. A tak mám potom na všetkých fotkách rozmazaný makeup, lebo mi tiekli slzy,“ vracia sa v spomienkach do Vranova Katarína.

Počas jesennej sezóny absolvovala ešte ďalšie dve súťaže- Tatranský pohár a Grand Prix Slovakia v Piešťanoch. Celá jesenná sezóna teda bola o tom, že Katka znovu našla stratenú vášeň k športu. „Najkrajší moment prišiel po poslednej súťaži Grand Prix Slovakia v Piešťanoch, keď nám náš tréner poďakoval za reprezentovanie počas celej sezóny. V tom momente sme si všetky uvedomili, že medaily a umiestnenia nie sú až také dôležité, ako to, že sme tam všetky spolu, vzájomne sa podporujeme a berieme si nezabudnuteľné zážitky so sebou domov,“ hovorí Juríčková. Katka sa na súťažiach v Poprade a v Piešťanoch nezmestila do finále a pred jeho bránami zaostala len o jeden či dva body.

„Práve horšie výsledky z nevydarenej súťaže ma motivovali najviac. Spoznala som svoje nedostatky, videla som veľa svojich chýb a to celé ma nakoplo do ďalšej sezóny,“ vysvetľuje Juríčková, ktorej najväčší úspech je tiež spojený so svetom fitness. „Za svoj najväčší úspech asi pokladám to, že som po dlhom hľadaní a tápaní konečne našla v živote to, čo ma baví. A tým nemyslím len súťaženie. Našla som konečne smer, presné ciele - či už pracovné, osobné alebo súťažné. Prestala som chodiť zo strany na stranu, pochopila som, čo v živote chcem a začala chodiť rovnou čiarou za svojimi snami,“ dodáva.

Katarína JURÍČKOVÁ- Sebavedomie, sebavedomie, sebavedomie

Rôznia sa aj názory na to, čo zaručene prinesie úspech medzi bikinifitnesskami na pódiu. Forma? Prezentácia? Za nás v redakcii môžem určite povedať, že by sme ako cestu k úspechu označili dokonalý celkový package. Vecou, na ktorú však mnohé dievčatá zabúdajú je aj sebavedomie. Práve to je podľa Kataríny tým najpodstatnejším na wellness fitnesske. „Od sebavedomia sa odvíja asi všetko. Na pódiu je vidieť, nakoľko si ktorá pretekárka verí. Odvíja sa od toho potom i tvoj perfektne nacvičený pózing, ktorý je ti bez sebavedomia na nič,“ súdi Katarína aj z vlastných skúseností.

Sama sa na pódiu cítila počas svojich prvých súťaží ako vystrašené kuriatko a pripúšťa, že jej to mohlo neraz pokaziť celkový dojem na pódiu. „A pritom úplne zbytočne,“ dodáva Katka. So zdravou dávkou sebavedomia však viete dobre odprezentovať aj formu, s čím je spojený aj nekonečný nácvik pózingu, ktorý mnohé dievčatá pred súťažou absolvujú. Ako videla túto časť prípravy Katka? „Keď som začínala s trénovaním pózingu pred prvou súťažou, neznášala som to. Nám introvertom, ktorí si ešte natoľko neveria, to asi ide ťažšie. Tým, že som sa v tom necítila komfortne, mi to ani nešlo, bola som strašné poleno a tým pádom som po pár minútach bola úplne domotivovaná. Ale ako zvyčajne v živote to chcelo len čas,“ opisuje Katka. Dnes však pózing miluje, vždy si k nemu pustí hudbu, vďaka čomu sa lepšie uvoľní a pózingu aktuálne venuje po každom tréningu dvadsať minút.

Katarína JURÍČKOVÁ- Diéta je to najľahšie

Okrem práce na perfektnej prezentácii však wellness fitnessky podstupujú aj diétu. Niekedy tvrdšiu, niekedy ľahšiu, v závislosti od ich aktuálnej formy. Myslieť si, že ženy súťažiace v „jemnejších“ nomináciách nediétujú vôbec je teda zásadnou chybou. Aj ony si musia veľa odriekať. „Za prípravu na súťaž nepovažujem len posledné dva mesiace tvrdšej diéty. Bol to v podstate celý rok presného držania sa makier a ťažkých tréningov. A bol to šialený rok. Diéta je na tom všetkom už vlastne to najľahšie. Snažím sa nemať taký veľký citový vzťah k jedlu, ako je teraz v móde. A asi preto mi jedlo nikdy nestálo v ceste za mojím cieľom. Diétu som vďaka tomu zvládla celkom v pohode,“ vysvetľuje Juríčková. Práve s jej vzťahom k jedlu súvisí aj rada, ako zvládať diétu. Pretekári by sa podľa nej mali zamyslieť nad tým, či im bude chuť na čokoládu alebo na lyžicu arašidového masla stáť v ceste za snami. „V diéte a objemovke sa však moja suplementácia veľmi nelíši. V diéte som viac dbala na komplexné vitamíny, keďže príjem živín bol znížený. Naopak po súťažnej sezóne som zaradila medzi svoje suplementy aj Omega3, maca a tribulus na vyrovnanie hormónov,“ prezrádza Katarína.

Katarína JURÍČKOVÁ- Ujasnime si, čo je wellness fitness!

Mladé wellnessky by sa podľa Kataríny nemali brať tak vážne a súťaženie by si mali užívať. „U nás je táto kategória stále nová. Niekedy mám pocit, akoby ani rozhodcovia ešte nemali presnú predstavu o tom, ako by mala wellneska vyzerať. Preto si myslím, že by sme to mali brať trošku s nadhľadom, mali by sme priniesť to naše "najlepšie" a užívať si to,“ komentuje Juríčková. Avšak vzhľadom na aktuálnu situáciu ju pravdepodobne na súťažných pódiách tak skoro neuvidíme.

Koronavírus prakticky paralyzoval všetky športové odvetvia, fitness nevynímajúc a SAFKST taktiež zrušil celú jarnú sezónu. „Všetky opatrenia chápem a rešpektujem. Naše zdravie je prvoradé a súťaže nás vždy počkajú. Všetko v živote sa snažím brať tak, ako príde a verím, že to tak malo byť. I keď ako každého pretekára, aj mňa to zamrzelo, pretože som sa cítila super pripravená,“ vraví Katka. To, že jej diéta išla lepšie ako predtým a forma sa zlepšila je však jasným plusom aj do ďalšej prípravy. „Chcela som predviesť, ako som zapracovala na svojom pózingu. Ale verím, že presne tento čas sme asi všetci potrebovali a o to lepší prídeme v ďalšej sezóne,“ dúfa Katka, pre ktorú je vždy odreagovaním pobyt v prírode, turistika ale aj dlhé jazdy autom alebo hudba.

Katarína JURÍČKOVÁ- Ženy, ste úžasné!

Cieľ je teda jasný, prísť v ďalšej sezóne znova lepšia a predviesť to, na čom Katka pracovala počas súťažnej pauzy. Samozrejme, aj tieto plány sú ešte len hypotetické, nakoľko nikto nevie dopredu povedať, ako sa bude situácia na Slovensku vyvíjať. „Ako trénerka sa stretávam s mnohými ženami, ktoré si neveria. Na začiatku roka 2019 som tam ešte bola aj ja. Brzdilo ma to vo všetkom. Nevedela som, čo chcem, čo v živote dokážem robiť a v čom som dobrá. Na začiatku roka 2020 som tu. Viem, v čom som dobrá. Viem, v čom sa musím zlepšovať, čo chcem a v čom chcem niečo dokázať. Ženy, ste úžasné, každá jedna z vás. Keď si začnete veriť, všetko vo vašom živote sa zmení,“ odkazuje Katarína Juríčková.

Okrem odkazu však pripája aj poďakovanie: „Ďakujem všetkým, ktorí si tú cestu prešli so mnou. Ďakujem trénerovi, ktorý mi veril, keď som bola ešte plaché kuriatko na prvom tréningu, ďakujem svojmu priateľovi, ktorý ma vždy podporoval v mojom raste a blízkej rodine, ktorá stála pri mne vo všetkých šialených rozhodnutiach.“

My veríme, že Katku čoskoro na pódiu uvidíme v čo najlepšej forme a so zlepšenými nedostatkami. Budeme jej držať prsty.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!