Katarína Kutmanová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Ktoré Slovenky súťažiace v zahraničí by nemali uniknúť vašej pozornosti? Soňa KOLCUNOVÁ vám predstaví Katku KUTMANOVÚ, bikinifitnessku súťažiacu v UK.

Má tridsaťsedem rokov a trénuje ju Peter Bíroš (ktorý je zároveň jej partnerom) a spolupracovala aj s Ekaterinou Abramovou. Pochádza z Martina, no momentálne žije okrem Slovenska aj v Londýne, či Miami a zvláda aj úspešne súťažiť v nominácii bikinifitness a fit model. Čo je na nej zaujímavé? Všetky svoje súťaže absolvovala vo Veľkej Británi a vďaka výsledkom sa dokonca v UK teame nominovala na IFBB Majstrovtsvá sveta v kategórii masters (tie sa konali v exotickej Dominikánskej republike). Neviete o kom je reč? O bikinifitbesske, ktorej meno je Katarína KUTMANOVÁ a stretnete sa s ňou aj na 2017 Patriot Bikinifitness Camp-e. Aké výsledky má dodnes na konte?

 • 1. miesto ... 2015 UKBFF Top fitness model
 • 2. miesto ... 2015 UKBFF West Midlands masters bikini
 • Top 15 ... 2015 British Final
 • 6. miesto ... 2015 IFBB fitness model Amateur Olympia
 • 3. miesto ... 2015 Top fitness model open class
 • 1. miesto ... 2016 UKBFF Top fitness model
 • 2. miesto ... 2016 UKBFF British Final masters Bikini
 • 2. miesto ... 2016 UKBFF Welsh Grand Prix Masters bikini
 • 3. miesto ... 2016 Scottish Grand Prix - masters bikini
 • účasť na 2017 IFBB Majstrovstvách sveta - masters bikinifitness
 • TOP15 semifinále na 2017 IFBB Diamond Cup Liverpool

Katarína KUTMANOVÁ - moja cesta k fitness

Začiatky pohybu u Katky Kutmanovej siahajú až do jej školských čias, kedy tancovala počas pätnástich rokov v dvoch úspešných Martinských kluboch Deep a neskôr aj Shakers. Popri tom však cvičila aj u Petra Vonsa v jeho posilňovni v Martine. „Serióznejšie cvičiť som začala po rozchode s mojím bývalým priateľom. Vtedy prišiel moment, kedy som si povedala, že je načase robiť niečo pre seba. Svoju prvú, vtedy len osemtýždňovú prípravu som začala v lete 2015,“ hovorí o svojich začiatkoch Katka.
Čo ju však motivovalo postaviť sa na súťažné pódiá a začať vôbec prípravu? „Pravdupovediac, najprv som sa prihlásila so súťaže „do formy s Muscle&Fitness“, ktorú som dokončila, no prihláška sa mi vrátila po týždňoch naspäť ako nevyzdvihnutá zásielka z pošty. Mrzelo ma to možno dvadsať minút. Keď som si listovala časopis a pozerala na fotky súťažiacich, povedala som si, že raz chcem súťažiť,“ opísala impulzy do súťaženia Katka, ktorá následne v ten istý deň poprosila Petra Bíroša, aby ju pripravil na jej prvú sezónu na pódiách.
Už po ôsmich týždňoch sa Katka postavila na stage a v kategórii fitness model i bikinifitness si vybojovala svoje prvé umiestnenie na stupienkoch víťazov. „Odvtedy je to jedna dlhá a úspešná šnúra súťaží, ktorá mi zmenila život k lepšiemu,“ hovorí Katka Kutmanová, ktorá našla po svojom rozhodnutí súťažiť veľkú podporu aj v rodine a priateľoch.

Katarína KUTMANOVÁ - aká je moja príprava?

Čo je podľa Katky Kutmanovej na pódiu najdôležitejšie pre bikinifitness súťažiacu? „Jednoznačne osobnosť,“ reaguje okamžite. „Pretekárka môže byť akákoľvek krásna a mať úžasné bikini a dobrú formu, no ak sa na pódiu nevie predať, ukáže nízke sebavedomie a neistotu, koho presvedčí, že ona je tá, ktorá je najlepšia? Súťažiaca tiež nesmie zanedbávať vizuálnu stránku a pózing,“ upozorňuje na hlavné zložky potrebné pre úspech bikinifitnessky.
Vizuálnu stránku má Katka Kutmanová vždy dobre premyslenú. V líčení jednoznačne vylučuje striekanie súťažnej farby na tvár. „Niektoré dievčatá to robia a vyzerajú potom ako obhorený papier. Makeup si robím sama podľa návodu od Saskie Cakoci, ktorý môžete nájsť na stránke bikinifitness.sk. Celé líčenie doladím do farby bikín,“ vraví o vizáži Katka. Keďže plavky sama šije, sleduje trendy o čosi pozornejšie. „Ja sama si vyberám podľa trendu a súťaže. Strih podľa svojej postavy a vo farbe mám jasno – musím v nej byť výrazná a cítiť sa dobre.“
Tiež však vylučuje v strihoch plaviek pre súťažiace dievčatá „jeden meter na každého“ a zdôrazňuje dôležitosť výberu toho správneho strihu pre danú postavu. „Je dobré vyskúšať si strih plaviek. Nie každej postave idú „trojuholníčky“, nie každej podprsenkový štýl. Taktiež strih nohavičiek môže pomôcť vo zvýraznení zadočku, či kriviek bokov. V Anglicku „ruský“ štýl plaviek prevláda a mnoho mojich zákazníčok ide práve do tohto štýlu. Čo sa však týka toľko diskutovanej farby plaviek, iné farby idú blondínkam a iné brunetkám. Na pódiu však potrebujete jednoznačne vyniknúť a nie sa stratiť!“ hovorí Katka Kutmanová, ktorá sa pustila do biznisu v oblasti fitness veľmi rozhodne. Momentálne šije súťažné plavky, venuje sa aj online výživovému poradenstvu a taktiež s priateľom podnikajú s firmou XXII Unlimited, ktorá obchoduje so suplementmi výživy.
Ako teda Katka Kutmanová zvládla svoju poslednú prípravu, po ktorej sme ju mohli vidieť napríklad aj na svetovom šampionáte masters v Dominikánskej republike? „Tá príprava bola dlhá. Začala som už poriadnou offseason, kde som tvrdo pracovala na raste svalovej hmoty, ktorá mi predtým chýbala. Potom sme pracovali na nedostatkoch, čo je podľa mňa večný a nekonečný kolotoč, pretože je vždy čo zlepšovať. Diéta bola fajn, prvé tri súťažné mesiace som zvládla veľmi dobre a psychicky som sa na sezónu nastavila veľmi dobre a môj Peťo bol úžasná podpora. Už sme vedeli, čo na moje telo bude zaberať. Po British Final sa na mojej príprave podieľala aj Ekaterina Abramova. Spoločne s Peťom mi vyšperkovali diétu, začala som trénovať dvojfázové tréningy a pózing som trénovala po každom druhom tréningu. Kardio som zaradzovala ráno nalačno a po večernom tréningu. Príprava na svet bola náročnejšia a myslím, že od tej súťaže som sa zatiaľ nedotkla kuraťa a brokolice,“ opísala v skratke svoju prípravu Katka Kutmanová.

Katarína KUTMANOVÁ - aké je súťaženie?

Ako spomína Katka Kutmanová na svoje prvé súťaže? „Spomínam na nich jednoznačne s veľkým a širokým úsmevom na tvári. Na prvej súťaži som vyzerala ešte ako záchodový pavúčik,“ smeje sa Katka pri spomienke na svoje prvé vystúpenie na pódiu medzi fitnesskami. „Keďže to bola prvá súťaž, nemala som pripravenú ani finálovú T chôdzu. Keď zaznelo moje meno vo finále, vybehla som na pódium vyplašená a s chôdzou buldozéra,“ dopĺňa svoj subjektívny pocit zo svojej prvej súťaže Katarína.
Odvtedy sa toho však veľa zmenilo. Na pózingu pracovala Kutmanová s viacerými profesionálmi a zmenila celú prezentáciu na pódiu. Osobitne spomína aj bikinifitness camp 2016 vo Vranove, ktorého sa zúčastnila. „Myslím, že vďaka tomu sa mi podarilo vyhrať viaceré súťaže,“ povedala o letnom campe Katarína. „Najviac mi v pamäti utkveli majstrovstvá sveta masters v Dominikánskej republike, Britské Finale, súťaž v škótsku a Wales Grand Prix. Mám rada súťaže, kde je silná konkurencia. Umiestnenia sú o to objektívnejšie, cennejšie a krajšie,“ povedala o súťažiach, ktoré boli výnimočné Katka.
Vzápätí však našla aj súťaž, na ktorú spomína najradšej. Tou je British Final, kde vyhrala 2 miesto v kategórii masters bikinifitness. Vraví, že aj keď dala do prípravy všetko, na pódium šla bojovať s reálnymi očakávaniami, keďže to bola veľká súťaž so silnou konkurenciou, na ktorej si ale vybojovala postup napríklad na majstrovstvá sveta, Diamond Cup, Arnold Classic 2017, a ďalšie významné súťaže v Anglicku a zahraničí na rok 2017.
Pokladá však túto súťaž aj za svoj najväčší úspech? „Úprimne, musím povedať, že všetky trofeje a umiestnenia sú super, ale najväčším úspechom je pre mňa zmena životného štýlu. Súťaženie a cvičenie mi zmenilo život a otvorilo množstvo nových business možností. Robím to, čo milujem a milujem, to čo robím,“ hovorí Katka, ktorú ste vo svete fitness už možno zachytili aj ako „plavkárku“ a teda osobu, ktorá sa stará o šitie plaviek pre pretekárky.

Katarína KUTMANOVÁ - takto trénujem!

Aj keď slovenskú scénu Kutmanová nesleduje, sama priznáva, že sa zamilovala do zadnej pózy Nikol Raszykovej a medzi prípravou v Británii a na Slovensku vidí veľké rozdiely.

Aké sú jej obľúbené cviky na ramená a chrbát?

 • začína príťahmi spodnej kladky v sede na chrbát (4 série po 20,15,15,15 opakovaní s pomaly zvyšujúcou sa záťažou)
 • cvičí tiež mŕtvy ťah s olympijskou činkou (4x 20,15,12,8 opakovaní)
 • na ramená rada cvičí rozpažovanie (4x 20,15,15,12 opakovaní, pričom posledné opakovanie robí s čo najväčšou váhou za asistencie)
 • tlaky jednoručkami v sede na ramená (4x 20,15,15,12 a podobne ako pri rozpažovaní robí posledné opakovanie s čo najväčšou váhou za asistencie)

Katarína KUTMANOVÁ - moje ciele, komu chcem poďakovať?

„Na jar na súťažné pódiá nenastúpim. Chcem sa venovať našim podnikateľským aktivitám od šitia bikín a firmy so suplementami až po online coaching a poradenstvo,“ hovorí Kutmanová o svojich plánoch. Avšak je potrebné pripomenúť, že sa kvalifikovala na súťaže na konci sezóny a tak ju možno opäť zahliadneme na súťažných pódiách.
Na záver dostala aj Katka Kutmanová priestor doplniť náš rozhovor o poďakovania alebo odkaz. Ako ho využila? „V prvom rade ďakujem môjmu partnerovi Peťkovi za nekonečnú trpezlivosť, podporu, lásku i to, že ma dokázal pritlačiť k extrémnym výkonom, keď som nevládala a bravúrne trpel moje diétne nálady. Taktiež mojej rodine a priateľom za porozumenie a povzbudive slova. Saskii Cakoci a EastLabs teamu za camp, ktorý zmenil moju prezentáciu na stagi, Ekaterine Abramovej za prípravu, online coaching, pózing a jej čas. V neposlednom rade chcem tiež poďakovať mojim „Facebook-ovým“ a „instagramovým“ fanúšikom a priateľom, ktorí ma podporovali a písali mi počas celej sezóny. V mojej príprave boli momenty, keď mi dochádzala energia a krásna správa s poďakovaním ma postavila opäť na nohy,“ ukončila náš rozhovor Katka Kutmanová, ktorej budem ja a celý team EastLabs držať prsty.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!