Kedy a prečo robiť kardio?

Robiť kardio? Prečo? Kedy? Mnohokrát omieľanú kontroverznú otázku rozoberie aj Alica HEVEROVÁ. 

Veľa ľudí robí kardio nalačno, pred silovým tréningom, po tréningu alebo dokonca i v jeho priebehu. No popri otázke, kedy je najvhodnejší čas na kardio, by sme sa mali spýtať i to, ako často by sme ho mali robiť. A odpoveď? Aspoň pár krát týždenne.

Kardio by mal do svojho tréningového plánu zaradiť každý človek. Dokonca i v tom prípade, ak je jeho hlavným cieľom byť veľký, svalnatý a spaľovania kalórií sa bojí ako čert kríža. Je tu mnoho dôvodov, prečo by sme mali robiť nejaký druh aeróbneho cvičenia – silnejšie srdce a pľúca, ktoré sú priamoúmerné silnému telu, lepšiemu napumpovaniu svalov a celkovo výšenej kondícii.

Kardio ako prvá vec hneď ráno?

Niektorí ľudia si dajú hodinku kardia hneď po prebudení a neskôr v priebehu dňa si doprajú i silový tréning. Toto riešenie je ideálnou voľbou pre tých, ktorú majú možnosť navštevovať posilňovňu dvakrát denne. Avšak treba dávať pozor na spomínané ranné kardio. Väčšinou keď idete na pás alebo bicykel skoro ráno, prakticky hneď po prebudení, nič nejete a tak cvičíte nalačno. Ak je vaším hlavným cieľom chudnutie, nie je to až také dramatické, nakoľko spaľujete kalórie ešte predtým, ako vôbec nejaké príjmete. No je tu jeden háčik. Pri kardiu nalačno, si vaše telo berie energiu ako zo zásob tuku, tak i zo svalov, čo už neznie tak dobre však? Preto odporúčam, aby ste si pred ranným kardiom dali aspoň jednu odmerku BCAA, amináčov alebo malý proteínový nápoj.

A čo také kardio pred tréningom?

Ak máte iba jednu hodinu denne na tréning, tak kardio pred tréningom znie celkom rozumne. Samozrejme, že sa vďaka tomu pekne zahrejete, rozcvičíte, no je tu i jedno veľké ale. Ak je vaším hlavným cieľom nárast sily, či svalov, budete trocha sklamaní. Po kardiu budete pravdepodobne pekne unavení, a tak nebudete mať dostatok sily na plnohodnotný silový tréning.

Kardio po silovom tréningu?

Chcete si udržať svoje „lean muscles“ alebo si vybudovať aj nejaké nové svaly? Chcete byť zdravý a zároveň sa cítitť dobre a atraktívne? V tom prípade je najvhodnejšie robiť kardio práve po tréningu. Máte obmedzený čas v posilke? Tak si dajte 40 minút silového tréningu a následne 20 minút kardia. Takto si udržíte štíhle svaly, kondíciu a zaručene sa budete cítiť dobre vo svojom tele.

V ďalšom článku si povieme o druhoch kardia, ktoré môžete do tréningu zaradzovať a rozoberieme, ktoré je najrozumnejším výberom pre ten-ktorý typ človeka. Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!