Klára Consolate Moravcová- nemala by uniknúť vašej pozornosti

Klára Consolate Moravcová - NPC súťažiaca, absolventka českého bikini campu a víťazka Olympie Amateur. Prečo by ste o nej mali vedieť povie šéfredaktorka BikiniFitness.Sk Soňa KOLCUNOVÁ. 

Klára má dnes 19 rokov a pochádza z malej dedinky, ktorá leží 55 km od Prahy. Pracuje v štátnej polícii Českej republiky a trénuje ju Martin Dvorožňák. Spolu s trénerom, o ktorom hovorí, že mu naozaj na súťažiacich záleží prekonala mnoho prekážok počas náročnej prípravy a vo federácii NPC je veľmi úspešná!

Klára Moravcová – Olympia je len jedna!

Odmala aktívna Klára jazdila na koni ešte skôr než chodila a dnes má licenciu na drezúru a parkurové jazdenie. Okrem toho sa však nestránila žiadneho športu - dlho hrala aj hokejbal a florbal.

„Cvičiť som začala presne 1. januára 2014 - dala som si predsavzatie. Jednak kvôli tomu, že môj straší brat začal rok predo mnou a jednak preto, že v tej dobre to bolo veľmi originálne a v mojom okolí necvičili žiadne dievčatá. Navyše, mala som problémy so začlenením sa do kolektívu a toto bol vynikajúci únik,“ hovorí Klára.

Impulzom pre súťaženie bola pre Kláru hneď samotná súťaž - fitko, v ktorom cvičila pravidelne usporadúvalo jarné majstrovstvá Čiech.

„Bola som sa tam s bratom pozrieť a povedala som si, že je to veľmi pekné a chcela by som to raz skúsiť. Ako cieľ som to ale priamo nemala. Hlavne som sa v tej dobe bála a hanbila,“ prezrádza Klára.

V čase, keď začínala, exitovali len 2 kategórie - body a bikini. Výber bol tým pádom jasný. Bodyfitness nebolo pre Kláru ničím výnimočné a navyše disponovala veľmi malým množstvom svalovej hmoty.

„V priebehu súťažnej kariéry som chcela súťažnú kategóriu meniť, no našťastie som sa dostala do NPC a mohla som ostať bikinifitnesskou,“ hovorí Klára. Podľa jej slov sú práve NPC bikinifitnessky tým, čo sledovala, keď začínala a hlavne, vždy vedeli presne, čo sa preferuje. „Trendy sa tam nemenia ako na bežiacom páse, je potrebná maximálna ostrosť a svaly, prirodzený vzhľad a pózy, ktoré mi sedia. Po tých rokoch súťaženia som bola z miestnych súťaží otrávená - vždy som bola príliš veľká a s rozhodovaním som nebola extrémne spokojná tiež,“ vysvetľuje Moravcová, ktorej sa tiež nepáči trend bikín z Elite PRO a napokon, Olympia je len jedna.

„Keďže rok predo mnou začal aj môj brat, asi to ľudia v našom okolí očakávali. Každopádne to bol celkom boom, pretože som začínala v roku 2015, keď bikini ešte len začínali - prednú pózu sme mali napríklad rovnakú ako bodyfitnessky,“ hovorí Klára.

Klára MORAVCOVÁ - forma graduje z roka na rok 

Klára sa na svoje prvé súťaže v jeseni 2015 pripravovala sama. S bratom získavali útržkovité informácie a podľa toho sa snažili poskladať si prípravu.

„Paradoxne mám spomienky skvelé. Mala som čerstvých 16 rokov a skončila som štvrtá z 26 žien,“ spomína na svoje začiatky na kondičných súťažiach ešte vo federácii IFBB mladučká pretekárka. V roku 2016 absolvovala Klára Evls Prague a taktiež sériu pohárových súťaží, z ktorých si priviezla niekoľko bronzových medailí.
Rok 2017 bol pre Moravcovú posledný v kategórii dorasteniek a teda sa príprava sústredila na majstrovstvá Čiech, ktoré jej priniesli nomináciu na majstrovstvá Českej republiky. „Tá príprava sa nepodarila a prišla nútená zdravotná pauza. Mala som problémy s jedlom a hlavne psychické, no chvalabohu ma dal môj bývalý tréner dokopy,“ opisuje Klára.

V roku 2018 Klára znova súťažila, no tentokrát už vo federácii NPC - z Evls Prague si priniesla striebro, dve striebra z kategórie junioriek aj žien si priniesla z BenWeider Worldwide v Španielsku. „V apríli som súťažila v Benidorme na Bigman Show, kde som získala zlato a striebro a rovnaké medaily som si doniesla aj z Olympie Amateur Spain v júni,“ vymenúva Klára. „Najradšej spomínam na Bigman Show v Benidorme, pretože na súťaž som bola maximálne pripravená, všetko sedelo ako malo, mala som úžasné podmienky a navyše to bola nádherná súťaž, na ktorej som získala svoje prvé zlato!“ opisuje Klára. Najväčším výsledkom pre Moravcovú však je určite aktuálne víťazstvo a druhé miesto na 2019 Olympii Amateur v Španielsku, v Alicante.

Klára MORAVCOVÁ - aká je príprava na pódium? 

Medzi súťažnými sezónami sa Kláre veľmi tréning nemenil, akurát v diéte pridávala kardio. „Vždy som mala rada ťažšie tréningy. To asi je tým, že som od začiatku cvičila s chlapmi,“ smeje sa Klára. Napriek tomu pre Moravcovú hrá veľkú rolu prirodzenosť na pódiu, kde musí žena vyzerať žensky. „Chôdza je veľmi dôležitá a správne prevedenie póz tiež, no ak ti to naučené nebude vlastné, bude to poznať!“ upozorňuje Klára.

„Pózing trénujem podľa nálady. Najviac však na začiatku prípravy, pretože vtedy mám ešte veľa motivácie. Čo mi však osobitne pomohlo bol bikinifitness camp, ktorý organizuje spoločnosť Fitness Škola. Bola som na ňom dokonca dvakrát, pretože mi dal veľmi veľa. Naučila som sa správne chodiť a otvorili sa mi mnohé tajomstvá pózovania,“ vysvetľuje Moravcová. I-walk si premyslí väčšinou až na pódiu a podľa videí neskôr upravuje chyby.

Klára MORAVCOVÁ - je potrebné robiť z prípravy vedu? 

Príprava tiež nie je pre Kláru žiadna veda. „Mám trénera, ktorý vie, čo robí a ja si stojím za cestou čistej stravy, teda jem celý rok rovnako - žiadne cheat days a podobné nezmysly. Jediné v čom sa teda jedálniček líši je, že pribúdajú tréningy a množstvo jedla ubúda,“ vysvetľuje Klára.

Podľa jej slov s trénerom nedávajú priestor nezmyselným diétam - Moravcová v príprave nikdy nešla pod menej ako 80g sacharidov. „Už som to niekde spomínala. Neznášam tie uplakané princezničky, ktoré stále plačú, že diéta je ťažká. Pokiaľ ťa to baví a robíš to srdcom tak to tak neberieš a ak áno, mala by si robiť iný šport,“ hovorí. Klára však pripojila aj radu a tou je byť stále niečím zaneprázdnený.

Dôležitou časťou prípravy je aj vybrať si tie správne plavky a make-up. „Farbu plaviek vyberám podľa toho, ako sa v nej cítim. Skúšala som už aj farbu podľa trendu alebo podľa toho, ako vynikne na pódiu, ale podľa mňa je kľúčovým cítiť sa v nej dobre,“ opakuje Klára. A v jednoduchosti je krása. Kamienky a iné vymoženosti na topánkach považuje za zbytočnosti. „Záchranou však pre mňa bola v NPC vysoká platforma, v ktorej sa lepšie chodí,“ vysvetľuje.

Problémom však pre ňu bol make-up. V bežnom živote sa Klára ani nemaľuje, no za roky súťaženia sa naučila zvládať to, aj keď si prešla nevydarenými make-up kreáciami a raz je spokojná viac, inokedy menej. Ale ak je možnosť, Klára sa rada zverí do rúk odborníka.

Klára MORAVCOVÁ - budúca PRO súťažiaca? 

Aktuálnym cieľom mladej bikinifitnessky je zísakť PRO kartu, pretože jej vždy uteká veľmi tesne. „Nikdy som nemala konkrétne ciele. Vždy som mala ciele ohľadom formy. A keď mi teraz prišli fotky zo stageu v Alicante, rozplakala som sa od roadisti, pretože to bola forma, o ktorej som vždy snívala,“ prezrádza Klára.

Mimo práce nemá Moravcová veľa voľného času, no ak nejaký zvýši, je pre ňu oddychom rodina a domov s farmou, kde môže v súkromí odpočívať. „Určite ma môžete sledovať napríklad na instagrame @klaraconsolate, aj keď nie som profil klasickej bikinifitnessky s obrovským počtom sledujúcich, ale pre tých stále verných sa snažím dokumentovať svoju prípravu, tréningy a svoj bláznivý život.
V tomto článku sa chcem poďakovať okrem tých, ktorí ma sledujú aj môjmu trénerovi Martinovi, pretože bez neho by som nikdy nedokázala to, čo sa mi podarilo, svojmu sponzorovi Vision Nutrition, ktorí mi pomáhajú v každej príprave. Majte sa fajn, makajte a hlavne to robte srdcom, lebo inak to nemá zmysel,“
dodáva na záver Klára, ktorej kroky na súťažných pódiách budeme aj naďalej pozorne sledovať.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!