Klaudia FUJASZOVÁ - Nemala by uniknúť vašej pozornosti

Prečítajte si rozhovor s Klaudiou FUJASZOVOU, úspešnou slovenskou bikinifitnesskou, ktorá vie, aký je život aktívnej maminy. 

Klaudia Fujaszová sa mnohým zapísala do pamäte ako jemná bikinifitnesska. Jesenná sezóna 2019 však priniesla Klaudiu v úplne novom svetle, skvelej forme a zbierať dokázala úspech za úspechom. Podarilo sa jej reprezentovať nás dokonca aj na Majstrovstvách sveta žien v Bratislave. Ako jej prípravu ovplyvnilo tehotenstvo a prečo začala súťažiť? To všetko prezradila v našom rozhovore.

Zanietená tanečníčka

Dnes tridsaťročná slovenská bikinifitnesska Klaudia bola aktívna už od detstva, konkrétne od základnej školy. „Tam som sa venovala viacerým športom, ako je športový aerobic, balet a spoločenské tance, ktorým som sa súťažne venovala päť rokov,“ prezrádza Klaudia a mnohí už určite tušia, že jej aj tanec mohol pomôcť pri učení sa pózingu. Do fitka Klaudia začala chodiť po skončení aktívnej tanečnej kariéry, keďže sa jej váha blížila k číslam, ktoré jej neboli po vôli. „Prvé myšlienky ma viedli k posilňovni a začiatky boli z prevažnej časti na strojoch súvisiacich s kardiom,“ dodáva Klaudia.
Následne prišla aj prvá motivácia súťažiť, ktorá pramenila z postov na Facebooku, kde Klaudi sledovala fanpage Michaely Brutenic. „Veľmi sa mi páčilo, ako vyzerala. Z toho dôvodu som sa rozhodla začať takzvanú „fitness lifestyle“ cestu. Okrem iného v posilňovni, ktorú som navštevovala, trénovala aj bikini fitness Olívia Pohánková,“ spomína Klaudia. Pohánková ako vtedajšia hviezda kategórie bikinifitness na Slovensku aj vo svete zaujala Klaudiu natoľko, že sa sama začala neustále vzdelávať a hľadať stále viac informácií o tomto športe. „Študovala som si techniku cvikov, stravu a ostatné záležitosti späté s týmto športom,“ hovorí Klaudia.

Výber kategórie bol jasný už od začiatku – bikinifitness. Dôvody boli celkom jednoduché. Klaudii sa veľmi páčilo, ako dievčatá na pódiu vyzerali, keďže prezentovali primerané osvalenie a ženskú krásu. „Dlhé roky som sa venovala tancu, chýbali mi pódiá a súťaženie. Istú dobu som si hľadala priestor, kde sa realizovať a bikinifitness ma napĺňalo podobným spôsobom, ako predošlé športy, ktorým som sa venovala,“ vysvetľuje Klaudia.
Jej rozhodnutie súťažiť a začlenenie sa do fitness komunity sa v okolí sprvu nestretlo s nadšením. „Moja rodina vôbec nežije fitness štýlom, všetky povinnosti späté s týmto športom im boli cudzie, takže už keď som si začala strážiť stravu a cvičiť, bola som pre nich zvláštna a istú dobu si zo mňa robili žarty. Ale keď spozorovali prvé výsledky, ich pohľad sa zmenil,“ spomína Klaudia. Aktuálne sú jej rodičia veľkou oporou a dnes už bikinifitness a všetky veci s ním súvisiace pokladajú za súčasť Klaudiinho života. „Aj keď si myslia, že súťažné prípravy nie sú práve zdraviu prospešné, podporujú ma v nich,“ dodáva.

Prvá súťaž ako motivácia

Dnes sa pripravuje sama a prípravu konzultuje s Luciou Košeckou, no so súťažením začínala Klaudia Fujaszová ešte v roku 2015. Kde a ako? „Bol to Šport Festival v Trenčíne, písal sa rok 2015. Bolo to dosť úsmevné, no zároveň náročné. Spomínam si, že som nebola dostatočne pripravená, cítila som sa neisto, no napriek tomu to vo mne vyvolalo túžbu poriadne na sebe zapracovať,“ hovorí Klaudia. Vpred ju následne hnala aj myšlienka na návrat na vysnívané pódiá. V roku 2017 sa Klaudia objavila na pódiách v značne lepšej forme a vďaka svojim výkonom sa jej podarilo nominovať aj na Majstrovstvá Európy v Santa Susanne.
„Povedala by som, že to bol môj najkrajší súťažný zážitok. Bola som nadmieru spokojná so svojou formou, psychicky som sa cítila veľmi silná a pódium bolo krásne,“ spomína Klaudia, pre ktorú to bola prvá zahraničná súťaž, na ktorú sa veľmi túžila nominovať. Práve preto na pódiu bojovala zo všetkých síl. „Musím ale povedať, že som bola trošku sklamaná, keď mi finálové umiestnenie utieklo o jeden jediný bod, avšak aj tak mám na túto súťaž krásne spomienky,“ dodáva Klaudia.

Nehľadá výhovorky a neľutuje sa

Neskôr prišlo tehotenstvo, ktoré chcú mnohé fitnessky prežívať aktívne. Výnimkou nebola ani Klaudia, ktorej to však zdravotný stav nedovoľoval. „Mala som veľmi ťažké tehotenstvo. Veľmi dlho mi bolo zle, ku koncu tehotenstva som bola PN a musela som si dávať pozor, takže do fitness centra som sa nedostala pol roka,“ opisuje Fujaszová. Vyrovať sa s tým, že sa na čas musela vzdať neoddeliteľnej časti jej života, nebolo jednoduché. „Jediný pohyb, ktorý som praktizovala, boli chôdza a prechádzky,“ hovorí Klaudia.
Návrat do formy po pôrode bol však pre úspešnú Slovenku obdobím, na ktoré spomína veľmi rada. Forma napredovala skvele a rýchlo, vďaka čomu bola Klaudia plná entuziazmu a zapálená pre cieľ. „Do cvičenia som sa vrhla ihneď po šestonedelí. Nevedela som sa dočkať, kedy opäť vkročím do posilňovne a navyše som striktne držala stravu. Nemala som s tým absolútne žiaden problém, keďže moje telo chytilo takpovediac druhý dych a môj metabolizmus šľapal ako hodinky,“ opisuje. Do práce na vlastnom tele sa dala s jasným cieľom – vrátiť sa na súťažné pódiá.
Práve vďaka vlastnej skúsenosti dnes Klaudia vie, že starostlivosť o dieťa neznamená, že sa má žena zanedbávať. „S prepáčením za výraz, je to korunovaná hlúposť. Kto chce, hľadá riešenie a kto nechce, hľadá výhovorky. Chápem, že je to náročné a sama to mám veľmi ťažké,“ hovorí Klaudia, priznávajúc, že byť celé dni sama na dieťa nie je vôbec jednoduché. Fujaszová však nemá záujem ľutovať sa a nariekať nad sebou. „Práve to cvičenie mi naozaj veľmi pomohlo a dokonca aj keď som prežívala extrémne náročné dni. Bolo a stále je veľa dní, kedy môj spánok trvá od dvoch do štyroch hodín. Žiaľ, aj to je život matky a treba sa s tým popasovať,“ hovorí Klaudia.

Správna motivácia prekoná všetko

Napriek všetkému sa však na súťažné pódiá postavila pomerne rýchlo – jesenná sezóna 2019 patrila Klaudii Fujaszovej. Na pódiách sa objavila v kvalitnej forme a oku našich redaktoriek neušla ani zmena – Klaudia mala výraznejší svalový objem, ako v roku 2017. „Príprava na jesennú sezónu 2019 bola najťažšia, aký som kedy mala. Pripravovať sa popri malom dieťati bolo veľmi náročné. Dieťa totižto neviete odložiť a ísť regenerovať,“ vysvetľuje Klaudia.
Odkázaná na pomoc s opaterou, aby mohla ísť cvičiť však Fujaszová označuje ako veľké šťastie, že bývala s rodičmi, ktorí jej veľa pomáhali. „Ak by to tak nebolo, celá súťažná príprava by sa nedala zrealizovať. Bolo by to takmer nemožné. Dieťa je pre matku vždy prvoradé, takže cez deň patril môj čas dcérke a cvičiť som chodila vždy, keď zaspala,“ dodáva Klaudia. Cvičenie teda realizovala medzi ôsmou a desiatou večer a dodáva, že ak človek niečo naozaj chce, má sebadisciplínu a správnu motiváciu, tak zvládne všetko.

Rok od pôrodu späť na pódiách

Jesenná sezóna 2019 bola pre Klaudiu napokon predsa len úspešná. Klaudia absolvovala štyri súťaže, pričom jednou z nich boli Majstrovstvá sveta v Bratislave. „S niektorými výsledkami a teda mojou formou som bola spokojnejšia, s inými zase menej. Vnímam ju, ako úspešnú sezónu, nakoľko som bola veľmi šťastná, že sa mi podarilo splniť si cieľ, do roka od pôrodu sa vrátiť na súťažné pódiá,“ hovorí Klaudia. Vrátiť sa medzi starých známych, znovu si užiť atmosféru, vôňu farby a stretnutia s pretekárkami. To všetko bolo pre Fujaszovú jednoducho úžasné.

Zúčastniť sa stihla okrem majstrovstiev Amix Patriot Fitness Weekend-u, Dynamic Cup-u a Grand Prix Piešťany. „Ktorá súťaž sa mi páčila najviac? Na túto otázku nedokážem odpovedať, pretože sa mi páčili všetky,“ hovorí rozhodne Klaudia. Vrcholom sezóny boli Majstrovstvá sveta žien vo fitness v Bratislave, na ktorých sa Fujaszová tiež predstavila.
Spomienky? Tie má len a len dobré. „Bola to pre mňa obrovská pocta a česť reprezentovať. Súťaž bola skvelá. Žiaľ mi forma a umiestnenie nevyšli podľa predstáv a miešali sa vo mne pocity, ako sú smútok a sklamanie,“ dodáva Klaudia. Na druhej strane je pravdou, že v závere prípravy to bolo pre Klaudiu naozaj náročné, keďže sa jej nakopili súkromné záležitosti a pridala sa aj choroba. „Aby som vôbec dokázala dokončiť prípravu, musela som chodiť na infúžne podania vitamínu C. Netreba sa však vyhovárať, z týchto udalostí som si zobrala ponaučenie a chyby, ktorých som sa dopustila, do budúcna odstránim,“ hovorí Fujaszová.

Motivácia nemôže prichádzať z povrchných dôvodov

Bežný deň Klaudie Fujaszovej sa dá opísať aj ako extrémne náročný deň iných ľudí. Ona to však zvláda s úsmevom na perách a keď vidí cieľ, jednoznačne ide za ním. „Budíček je okolo pol šiestej, závisí to od toho, kedy vstane moja dcéra Stelka, ale najneskôr to je o trištvrte na šesť. Malú zaveziem do jaslí, idem do práce, o pol dvanástej idem naspäť do jasličiek pre dcérku a zvyšok dňa sa venujem jej. Večer keď zaspí, mám priestor pripraviť si stravu na ďalší deň, takže varím a hneď potom odchádzam do posilňovne cvičiť,“ opisuje Klaudia. Mnohí by to zvládali len ťažko, no jej motivácia nechýba. A tipov na zvládanie súťažnej diéty má tiež hneď niekoľko.

„Kľúčom vždy bude sebadisciplína, orientácia na cieľ, vnútorná sila a správna motivácia. To chcenie a motivácia nemôžu prichádzať z vonkajších, povrchných dôvodov. Inak to všetko stráca zmysel a nejde o lásku k športu,“ vysvetľuje Klaudia. Dodáva tiež, že diéta sa ťažko zvláda obzvlášť keď sa človek nachádza v komplikovanej či ťažkej životnej etape. „Vtedy telo reaguje na zmeny neštandardne a negatívnym spôsobom,“ hovorí Klaudia. Riešením vtedy môže byť najmä to, že sa bikinifitnesska radšej pripravovať nebude a po vyriešení všetkých problémov sa bude môcť lepšie sústrediť na ďalšiu sezónu. Fujaszová cvičí s radosťou každú partiu a aj keď nepreferuje žiaden konkrétny tréning, strieda sa u nej chuť cvičiť jednotlivé partie. „Ak by som sa ale musela rozhodnúť, tak poviem zadok a chrbát. Momentále rada cvičím addukciu a zhyby na hrazde,“ prezrádza.

Aké sú plány? 

V roku 2020 Klaudiu Fujaszovú však na súťažných pódiách neuvidíme, pretože musí a chce venovať viac energie súkromiu. „Rada by som súťažila v jarnej súťažnej sezóne 2021, ak to súkromné záležitosti umožnia, ale kontrétne ciele si nechám pre seba,“ hovorí Klaudia, pre ktorú su najväčšími vzormi Yana Kuznetsova a Marina Mocanu.

„Poďakovať sa chcem predovšetkým mojej milovanej maminke a celej mojej rodine. Keby ich nebolo, tak v tej dobe, ako slobodná matka, by som v žiadnom prípade nedokázala zvládnuť súťažnú prípravu. Tak isto sa chcem veľmi pekne poďakovať Lucke Košeckej za to, aká je skvelá odborníčka, žena a mamina. Ona presne dokázala pochopiť všetko, čo to materstvo a príprava popri ňom obnášajú. A tak isto ďakujem všetkým dobrým ľuďom okolo mňa, ktorí mi pomáhajú, podporujú ma a fandia mi,“ dodáva na záver Klaudia.

My jej budeme aj naďalej držať prsty a verím, že budeme môcť sledovať ešte nejeden jej úspech.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!