Andrea FEDOROVÁ ti v dnešnom článku vysvetlí, čo je koenzým Q10, prečo ho potrebujeme a ako ho môžeš telu dodať.
Poďme pekne poporiadku. Enzýmy sú látky, ktoré v ľudskom tele urýchľujú reakcie, a sú nevyhnutné pre správnu činnosť organizmu. Nazývajú sa aj biologické katalyzátory a umožňujú v tele priebeh takých reakcií, ktoré by inak za podmienok ľudského tela (jeho teploty, ph, ..) neprebehli. Jednoduché enzýmy majú čisto bielkovinový charakter. Zložené enzýmy obsahujú okrem bielkovinovej časti (v tomto prípade nazývanej apoenzým) aj nebielkovinovú časť – tzv. kofaktor. Kofaktory môžu byť ióny kovov, alebo organické molekuly, často sú to deriváty vitamínov.
Koenzým je kofaktorom (organická látka nebielkovinovej povahy), ktorý sa viaže na molekulu apoenzýmu (bielkovinová zložka enzýmu) voľne. Môžu sa od enzýmu odpojiť a zas pripojiť, čo vedie k jeho prechodným rozdielom v aktivite.
Koenzým Q10 známy aj ako ubichinón (alebo ubichinol) býva často chybne nazývaný aj ako vitamín Q. Ide však o pseudovitamín, čo znamená, že koenzým nie je základným vitamínom, alebo minerálnou látkou, ale je pre náš organizmus rovnako životne dôležitý. Ide totiž o látku rozpustnú v tukoch, ktorá sa nachádza takmer vo všetkých bunkách ľudského tela.
Nás ale bude hlavne zaujímať, akú úlohu zohráva jeho existencia v našom tele. Po predošlých faktoch môžeme konštatovať, že jeho funkcie sú určite veľmi dôležité. Jeho významná rola je pri tvorbe energie ATP, čím zabezpečuje energetický metabolizmus buniek. Je totiž dôležitou súčasťou dýchacieho reťazca prebiehajúceho na mitochondriálnej úrovni, kde prenáša elektróny a protóny. Koenzým Q10 tiež pôsobí ako antioxidant na úrovni mitochondrií a lipidových membrán, a tak zachytáva voľné radikály a chráni naše telo pred škodlivinami a starnutím.
Koenzým Q10 si telo dokáže syntetizovať samo. Vrchol jeho tvorby je približne v 20-25 rokoch života, schopnosť jeho tvorby sa vekom znižuje. Niekedy sa pre to odporúča jeho zaradenie ako doplnok stravy v množstve 10-60mg denne. Jeho tvorba prebieha predovšetkým v pečeni, vo veľkej miere sa nachádza aj v srdci a obličkách, keďže ide o orgány s vysokými nárokmi na energiu. Nenachádza sa v červených krvinkách a šošovke oka, pretože tie neobsahujú mitochondrie.
Dôležité je, že jeho zastúpenie nájdeme aj v strave, a tak ho vieme prijímať počas obľúbenej činnosti – jedenia. Najvyšší podiel koenzýmu Q10 je v mäse, morských rybách, vajciach a mliečnych výrobkoch. Pre predstavu, z potravy sme schopní získať približne 5mg koenzýmu Q10 denne, celková denná potreba organizmu je ale okolo 500mg. Tento rozdiel sa ale vyrovná vlastnou tvorbou. Celkové množstvo koenzýmu Q10 je v ľudskom tele okolo 0,5-1,5g.
Ak hladina koenzýmu Q10 v našom tele klesne, prejaviť sa to môže niekoľkými príznakmi:
S rastúcim vekom jeho tvorba klesá, preto ho mnohí odborníci odporúčajú užívať ako doplnok stravy. Koenzým Q10 ako doplnok stravy je dnes možné bežne zakúpiť v lekárňach, internetových e-shopoch, ale aj v supermarketoch. Dostupné sú rôzne tablety, želatínové kapsuly, šumivé tablety a podobne. Okrem športovcov a bežných užívateľov, sa koenzým vo veľkej miere využíva aj v medicíne. Jeho účinok sa využíva pri ochoreniach ako je ateroskleróza, hypertenzia, degeneratívnych ochoreniach nervového systému, a mnoho ďalších.
Koenzým Q10 si náš organizmus dokáže vytvárať samo, jeho produkcia však vekom klesá. Prijímame ho aj vďaka pestrej a vyváženej strave, vhodné je však doplniť jeho príjem aj vo forme doplnkov stravy, podobne ako radu ďalších vitamínov a minerálov.
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!