Kristína Bražinová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Ako sa dá kombinovať crossfit a bikinifitness? Čítajte o ceste mladej Kristíny BRAŽINOVEJ až medzi bikinifitnessky na súťažné pódiá v článku od Sone KOLCUNOVEJ. 

Kristína Bražinová má dvadsaťsedem rokov a pochádza z Dolného Kubína. Sama sa označuje za pohybového maniaka a za svoj život zakúsila také množstvo športov, že by sme jej mohli viacerí závidieť. Potrebuje byť vždy aktívna a jej cesta ju priviedla až na fitness chodníčky. Aké výsledky má na konte zverenkyňa Lucie Košeckej?
3. miesto ... 2009 Majstrovstvá Slovenska junioriek (bodyfitness nad 163cm)
5. miesto ... 2009 Veľká cena Dubnice (bodyfitness juniorky)
4. miesto ... 2010 Majstrovstvá Slovenska junioriek (bodyfitness juniorky)
4. miesto ... 2010 Veľká cena Dubnice (bodyfitness juniorky)
10. miesto ... 2017 37. ročník Tatranský pohár (bikinifitness nad 169cm)
6. miesto ... 2017 Veľká cena Detvy (bikinifitness nad 169cm)

Kristína BRAŽINOVÁ - aktívna odmalička 

Aktuálne trénerka vo fitku je stále aktívna a inak tomu nebolo ani keď bola dieťaťom. Šport ju bavil už na základnej škole, kde sa venovala atletike. „Potom prišiel aerobik, ďalej kickbox, ktorému som sa venovala aj súťažne, do toho som stíhala aj vzpieranie a bodyfitness,“ vymenúva aktuálne súťažiaca v crossfite a bikinifitness. S bodyfitness musela Kika skončiť kvôli zdravotným problémom.
Teraz ju však znova vidíme na pódiách. Prečo? „Crossfitu som sa venovala 4 roky, no vždy som myslela na to, že sa raz vrátim na pódiá. Avšak bodyfitness sa v priebehu rokov začalo meniť a naberalo to iný smer. Vtedy však prišli bikini a to sa mi veľmi zapáčilo,“ opisuje priebeh Kika Bražinová. Bikinifitness chcela skúsiť už dlhší čas, no akosi sa k tomu „nemohla dokopať“. „Páčila sa mi aj prezentácia a jemnosť a ženskosť, ktorú tento šport spája,“ vysvetľuje Kristína.
Sama priznáva, že aj napriek tomu, že súťaží v crossfite a venuje sa mu už dlhšiu dobu, oveľa perspektívnejšie vidí svoje súťaženie v bikinifitness. „Rodičia nemali problém s tým, že chcem súťažiť na pódiu v bikinifitness, som svojím spôsobom exhibicionista, takže to možno aj čakali, že sa chcem na pódia vrátiť. No aj napriek tomu sú radšej, keď môžu vidieť progress a výkon v crossfite,“ hovorí s úsmevom Kristína.

Kristína BRAŽINOVÁ – bikinifitness si užíva

V crossfite súťažila Kika ešte v lete, keď už začala prípravu na súťaž v bikinifitness. „Keďže nemám problém s diétou, nebola som v ťažkej diéte a dalo sa to zvládnuť,“ opisuje túto júlovú súťaž Bražinová. V čom ju teda budeme teraz vídať častejšie? „Nemyslím, že by sa nedali zvládať crossfitové tréningy a diéta zároveň. No v žiadnom prípade nechcem, aby bol môj crossfit na úkor dobrej postavy a formy na pódiu. Budem to riešiť za pochodu,“ hovorí Kristína.
Spolu sme zaspomínali aj na rok 2009, kedy Kristína prvýkrát stála na pódiu. Aké myšlienky má vždy keď sa spomenú jej prvé súťaže v bodyfitness? „Bolo to úplne iné. Dievčat bolo menej, no bola som strémovaná, na pódium som šla celá roztrasená a na to spomínam doteraz,“ smeje sa Kika. Keď sa vrátila znova na pódiá, tentokrát medzi bikinifitnessky, tréma ju obišla.
Na pódium sa tešila a konkurenciu brala tiež športovo. „Sme krásne baby a ideme sa ukázať na pódiu a porovnať- takto som to brala. Chcela som znova zažiť ten súťažný pocit,“ spomína Kristína. Na druhú súťaž, ktorá bola v Detve nastupovala s najvyššími cieľmi, no stále mala v sebe dostatok pokory. „Vždy príde niekto, kto cvičí dlhšie, vyzerá lepšie a má viac skúseností ako ja. Treba sa držať pri zemi,“ komentovala túto súťaž, kde napokon obsadila finálové šieste miesto, ktoré prinieslo veľa radosti, no zároveň motivácie do ďalšej práce.
Sama Kristína po otázke na jej najväčší úspech ostala dlho ticho a nevedela nájsť to správne. „Nemyslím, že existuje niečo ako najväčší úspech. Každá súťaž je v niečom iná a či už sa jedná o crossfit alebo bikinifitness, vždy proti tebe stoja iné súperky a vždy sa môžeš zlepšiť a niečo nové naučiť. Ak by som si však mala vybrať, povedala by som, že najviac hrdá som na seba bola po prvej súťaži v crossfite, kde som na skoro domácej pôde v našom regióne vyhrala,“ hovorí Kristína.

Kristína BRAŽINOVÁ – aká je príprava?

Pri bikinifitness si údajne oddýchla. „Možno to nebolo práve najlepšie v diéte, keďže som zo svojho stravovania musela vyhodiť zopár jedál a musela som byť disciplinovanejšia, na čo som až tak zvyknutá nebola, no povedala som si, že tak to jednoducho má byť a zaťala som sa,“ opisuje Kristína.
Napriek úbytkom v strave bolo pre ňu pripraviť sa na súťaž v bikinifitness pohodovejšie, čo odôvodňuje aj tréningom, ktorý bol stále ťažký, no oproti tréningom, ktoré absolvovala ako crossfitová pretekárka boli ľahšie. Najťažšie pre ňu bolo nacvičiť si pózing, s ktorým si nechala pomôcť u jej súčasnej trénerky Lucie Košeckej. „Nedá sa to tak, že by som pózovala len s trénerkou raz za čas. Doma som sa pózingu venovala aj dve hodiny denne, keďže v crossfite nie je pózing a v bodyfitness bol úplne iný,“ vysvetľuje Kristína.
Ešte príjemnejšia časť prípravy bol výber plaviek a doplnkov na súťaž. Ako ich vyberala Bražinová? „V plavkách to bolo jasné. Moje najobľúbenejšie farby sú červená a čierna, takže s výberom farby som problém nemala,“ spomína na túto dilemu Kika.
Vo vizáži si nechala poradiť od svojej trénerky Košeckej a do dokonalosti to dotiahla v spolupráci so svojou kaderníčkou a kozmetičkou. Čo sa týkalo stravy, výrazné zmeny oproti zvyčajnému „zdravému stravovaniu“, aké mala dovtedy Kristína nepocítila. „Odkedy spolupracujem s Luciou Košeckou, zvýšil sa môj príjem bielkovín a taktiež sme zaradili čistejšiu stravu, napríklad ryžové rezance, ktoré som dovtedy nejedávala,“ ozrejmuje Kristína, ktorá sa v príprave do kategórie bikinifitness musela zmieriť aj so zaradením suplementov do stravy. „Musela som začať brať napríklad proteín, ktorý mi nechutí a dodnes s ním mám problém“, priznáva Bražinová. Obľúbený cheat-day však nevynecháva a jej najobľúbenejším jedlom počas jedného dňa v týždni, kedy si môže dopriať rozhodne nie sú sladkosti. „Mám rada mastné jedlá, čiže keď môžem, skôr siaham po jedlách ako bryndzové halušky, údené rebrá alebo kolená,“ smeje sa Kristína Bražinová.

Kristína BRAŽINOVÁ - ako trénuje? 

Ako trénuje mladá pretekárka? S nami sa podelila o tréning kvadricepsov a lýtok.

  • začína čelnými drepmi (2 série po 20 opakovaní na rozcvičenie + 4x 12 opakovaní pracovných)
  • pokračuje predkopávaním (1x 15 opakovaní na rozcvičenie + 4x 12-15 opakovaní pracovných)
  • ďaľej sú to hacken drepy (4x 12 opakovaní)
  • výpady v chôdzi (4x 12 opakovaní)
  • nasleduje leg press (4x 12 opakovaní) 
  • tréning zakončí výponmi v stoji (6x 12-15 opakovaní)

Kristína BRAŽINOVÁ – motivácia, ciele, vzory

Ruská škola je v bikinifitness priemysle už roky producentom najkvalitnejších bikinifitnessiek o čom svedčia aj výsledky momentálne jednej z najlepších bikinifitnessiek sveta – Nataly Lugovskikh. „Nataly je pre mňa vzorom a motiváciou,“ hovorí v rozhovore Kristína. Motivácia okrem fotiek však prichádza aj z nej samej a slabé chvíle v príprave rieši Kristína veľmi rázne.
„Roky cvičím a trénujem a fungujem v tom non-stop, neviem si predstaviť, že by som odrazu nešla na tréning. Pocit, že sa mi nechce u mňa proste neplatí. Vždy sa zvládnem namotivovať a idem trénovať,“ prezrádza Kristína. Keďže sa do bikinifitness skutočne „zahryzla“, jej cieľom je absolvovať v tomto športe čo najviac súťaží a dokázať sa umiestniť vždy lepšie a lepšie. „Samozrejme by som sa chcela zúčastniť aj súťaží mimo Slovenska,“ hovorí Kristína.
Na záver pridala perspektívna mladá pretekárka aj poďakovania. Komu teda Kristína Bražinová ďakuje? „Chcela by som poďakovať najmä Lucii Košeckej za to, že si ma vzala pod svoje krídla a smerovala ma v príprave. Ďalej určite veľké ďakujem patrí aj mojej rodine a priateľovi za to, že ma podporujú,“ ďakuje Bražinová. Mne neostáva dodať iné, než to, že som veľmi zvedavá na to, v akej forme ju na pódiu uvidíme najbližšie. Spolu s teamom však veríme, že v čo najlepšej!Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!