Ktorý drep je ten najlepší?

Ktorý drep je ten najlepší? Aký je rozdiel medzi jednotlivými variantami? A ktorý by sme mali zaradzovať do tréningu? Odpovie Alica HEVEROVÁ.

Či už cvičíš nohy pre to, aby si ich vyrysovala, osvalila či spevnila, najčastejšie vykonávaným cvikom na nohy sú práve drepy a existuje mnoho variant jeho prevedenia. No napriek tomu sú najznámejšími práve „back squat“ a „front squat“, čiže čelný a zadný drep. Rozmýšľala si niekedy nad tým, aký veľký je rozdiel medzi nimi? Ktorý by si mala zaraďovať do svojho tréningu pre najlepšie výsledky?

Čo majú tieto drepy spoločné?

Drepy vo všeobecnosti budujú pevnejšie svaly na nohách. Predný, tak ako aj zadný drep, sa zameriava na mnohé veľké svalové partie, akými je napríklad horná časť chrbta, brušné svaly, bedrová chrbtica, sedacie svaly, stehenné adduktory, kvadricepsy, hamstringy, či lýtka.

Čelný drep

Je sústredený viac na kvadricepsy ( predné stehenné svaly) a spodný chrbát. Vyžaduje si viac vzpriamené držanie tela, čo minimalizuje ohyb v bedrovej chrbtici a zvyšuje stabilizáciu jadra. Aktivácia hamstringov je pri tomto cviku o niečo nižšia, ako pri zadnom drepe (no iba s využitím vyšších váh).
Čo sa trupu týka, pri prednom drepe ho nakláňame vpred oveľa menej a záťaž na šľachy achilovky je taktiež nižšia. Vo všeobecnosti potrebujeme pri vykonávaní predného drepu väčšiu flexibilitu. Vrchná časť chrbta musí byť mobilná, aby sme dokázali udržať hrudník vzpriamený. Pre pevný úchop tyče je zasa nevyhnutná mobilita ramien a zápästí a aby sme dokázali vykonať plnohodnotný hlboký drep, dôležitá je mobilita a sila v oblasti sedacích svalov a spodného chrbta.

Zadný - klasický - drep

Je označovaný aj ako „otec drepov“. Je nespočetne veľa rokov známym účastníkom tréningových plánov atlétov v rôznych disciplínach ako je crossfit, bodybuilding, powerlifting a mnoho ďalšieho. Je oveľa viac sústredený na sedacie svaly, bedrovú chrbticu, core (jadro) a brušné svaly ( zo stabilizačných dôvodov). Pri vykonávaní tohto cviku dokážete vytlačiť vyššiu váhu, než pri vykonávaní predného drepu. Aj práve preto je zadný drep obľúbeným cvikom na tzv. „maximálky“. Zadné drepy nevyžadujú takú veľkú flexibilitu ramien, sedacích svalov a členkov ako predné, no ak ti tá flexibilita chýba, môže sa stať, že nebudeš schopná správne vykonávať ani zadné drepy. Pri oboch variantoch platí, že čím lepšiu flexibilitu máš, tým lepšie dokážeš drep prevádzať.

A ako ich teda správne vykonávať?

Už predsa len vieme, ako by mal správny drep vyzerať (ak nie, môžeš si osviežiť pamäť kliknutím na TENTO link ). Sústreďme sa skôr na to, aké rozdiely sú medzi predným a zadným drepom. Predný drep – pre správne vykonanie predného drepu umiestni tyč na predné delty. Zadný drep – či už low bar alebo high bar – dbaj na to, aby si umiestnila tyč na vrchnú časť chrbta alebo na trapézy.

A aký je záver?

Neexistuje nič také, ako dokonalý drep. Avšak tak, ako som aj vyššie spomínala, zadný drep je sústredený predovšetkým na sedacie svaly, čo znamená pevnejší a guľatší zadok pre nás. Dve muchy jednou ranou, však? No nezabúdajme aj na predný drep. Predsa len má svoje opodstatnenie v tréningových plánoch. Moje odporúčanie? Rob také drepy, ktoré ti najviac vyhovujú a hlavne ich pravidelne obmieňaj.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!