Lenka Hrušková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

V súťažení už pokračovať nebude, no rozhodne by ste si mali prečítať tento rozhovor s Lenkou HRUŠKOVOU. Pre náš portál ju vyspovedala šéfredaktorka Soňa KOLCUNOVÁ. 

Dvadsaťosemročnú Lenku HRUŠKOVÚ si zo súťažných pódií pamätáme snáď všetci- Lenka vyzerala vždy veľmi dobre a napriek silnej konkurencii Rusiek a Ukrajiniek sa na 2018 IFBB Majstrovstvách Európy umiestnila na 3. mieste, hneď za Mariyou Barkhudarovou a Kseniiou Romanovou. Nanešťastie, Lenku už na súťažných pódiách s najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíme. Prečo a aké boli jej postupy počas súťažnej sezóny prezradila v rozhovore.

Lenka HRUŠKOVÁ – fitko kedysi neznášala

Aj v Bánovciach nad Bebravou sa rodia talenty a tým je nepochybne aj Lenka Hrušková, ktorá začala cvičiť pred piatimi rokmi. „Aj keď som bola v podstate vždy štíhla, odzrkadlil sa na mne nedostatok pohybu a povedala som si, že chcem spevniť postavu na leto do plaviek,“ vysvetľuje Lenka.
Od kruhových tréningov však rýchlo prešla k poriadnym tréningom vo fitku pod vedením trénera a napriek tomu, že sa predtým nikdy nevenovala aktívne žiadnemu športu ju prekvapilo, ako rýchlo ju vedelo toto cvičenie chytiť a už nepustiť. „Ja som fitko, paradoxne, vždy neznášala, bolo mi to úplne cudzie a všetky pokusy končili tým, že som sa prechádzala na bežiacom páse,“ opisuje HRUŠKOVÁ obdobie pred aktívnym cvičením.

Lenka od začiatku sledovala súťažiace v bikinifitness a aj keď nemala prehľad o tom, ako to vlastne na pódiu chodí, páčili sa jej postavy bikinifitnessiek. Čím dlhšie sa teda cvičeniu venovala, tým viac vnímala slovenskú scénu bikinifitness a od známych prichádzali prvé impulzy do súťaženia. „Ja som však veľký sebakritik a aj keď som nad touto možnosťou v hlave pouvažovala, povedala som si, že keď raz pôjdem súťažiť, tak až vtedy, keď budem v mojich očiach konkurencieschopná,“ prezradila Lenka. Prvú prípravu chcela absolvovať už v jeseni 2017, no stopla ju zlomená noha. Napokon sa začala HRUŠKOVÁ pripravovať v jari 2018, no stále nevedela, či sa jej bude zdať, že je konkurencieschopná.

„Na prvý reprezentačný zraz som išla s tým, že si aspoň skúsim pózovanie a trochu sa oťukám. Potom sa ma už ujal Peter Antal, ktorý mi veľmi pomohol tým, že vo mňa veril asi aj viac ako ja sama a uisťoval ma, že to určite nebude hanba. Nebyť jeho povzbudenia, možno by som to nikdy na pódium nedotiahla,“ hovorí Lenka.
Výber kategórie bol teda jasný a v jej prospech hrala aj stavba tela a prirodzená štíhlosť postavy. Vo svojom okolí je dôležité mať oporu a preto je výborné, že Lenka sa stretávala vždy s pozitívnymi reakciami na jej súťaženie. „Vždy som mala okolo seba ľudí, ktorí mi fandili a podporovali ma v tom čo robím, takže to prežívali so mnou od začiatku prípravy až po samotné súťaže,“ hovorí Lenka.

Lenka HRUŠKOVÁ – súťaže tešili, no priniesli aj sklamanie

Prvá súťaž pre Lenku bol Liptov Cup v Liptovskom Mikuláši, kde mala v kategórii okolo 20 súperiek. „Veľmi som si priala byť v prvej desiatke. Viem, že som okukovala všetky dievčatá, ktoré som sledovala na instagrame a nechápala som, čo tam chcem,“ spomína s úsmevom Lenka. Nakoniec obsadila finálovú štvrtú priečku a sama so smiechom spomína, že si pri pohľade späť na súťaž pripadala ako vystrašené kura. Počas nasledujúcich troch sezón sa Lenka zúčastnila všetkých slovenských súťaží a na všetkých, s výnimkou prvej obsadila medailovú pozíciu a dvakrát sa dokázala stať majsterkou SR. „Z tohto pohľadu hodnotím svoje účinkovanie úspešnejšie, než som si kedy vôbec predstavovala,“ hovorí Lenka.

Počas prvej sezóny v Lenkinej bikinifitness kariére sa jej hneď podarilo nominovať na Majstrovstvá Európy 2018 v Santa Susanne a svoju neuveriteľnú sezónu ukončila bronzom z tejto súťaže. „Bola to moja tretia súťaž v živote. Stáť s medailou na krku vedľa Ksenie Romanovej, ktorú pozná každý, kto scénu bikinifitness sleduje bol naozaj krásny zážitok. Boli sme úžasná, početná výprava a tiež veľmi úspešná, bolo cítiť veľkú vzájomnú podporu a vládla tam super atmosféra, takže som si odniesla len nádherné spomienky,“ spomína Lenka.
Repre tričko neušlo Hruškovej ani v jeseni, kedy sa jej podarilo nominovať na majstrovstvá sveta v Bialystoku. Bohužiaľ, Lenka nemá na túto súťaž najlepšie spomienky: „Prechádzala som pre mňa najťažšou prípravou, necítila som sa počas posledných dní vôbec dobre a už som len odrátavala hodiny, kedy bude po tom. Veľmi mi záležalo na tom priniesť finálové umiestnenie a vložila som do tej prípravy svoje úplné maximum. Bohužiaľ som pokazila pózing, finále mi vtedy ušlo o 3 body a bolo to jediný krát, kedy som kvôli výsledku zo súťaže plakala.“ Našťastie chuť Lenke (doslova) napravil neďaleký Mc Donald´s a v súťažení pokračovala aj v jari 2019.

Táto sezóna bola pre ňu veľmi pohodová, keďže Lenka začala s prípravou v dostatočnom predstihu a predišla stresu závere prípravy. „Aj po psychickej stránke som bola oveľa viac pokojná ako počas predchádzajúcich príprav, keďže som svoju pozornosť nezameriavala iba na samotné termíny súťaží a formu, ale užívala som si v rámci možností aj bežný život,“ hodnotí Lenka, ktorej sa v jari 2019 podarilo obhájiť titul majsterky Slovenska, čo bolo určite krásnym ukončením súťaženia na domácej pôde.
Znova sa dokázala nominovať aj na majstrovstvá Európy, kde sa však bikinifitnesskám, nanešťastie, nedarilo tak ako pominulé roky a to sa podľa Hruškovej odzrkadlilo aj na pocitoch po súťaži. „Samotné ME sú krásna súťaž, z môjho pohľadu krajšia ako boli MS v Poľsku, s perfektnou organizáciou aj starostlivosťou o pretekárov a tým, že sa konajú v prímorskom letovisku človek znáša aj posledné dni diéty s oveľa väčšou ľahkosťou,“ povedala v našom rozhovore Lenka.

Najkrajšie spomienky si však odniesla z minuloročných Majstrovstiev Slovenska, keď za veľkej podpory v hľadisku od kamarátov a otca vyhrala svoju prvú medailu. „Bol to pre mňa šok, obrovská radosť a silné emócie. Viem, že po vyhlásení výsledkov som si v duchu opakovala, aby som neplakala, lebo budem mať na fotkách rozmazaný make-up. A to, ako sa so mnou tešili moji blízki bolo na nezaplatenie,“ spomína Lenka.
Pre talentovanú bikinifitnessku však nikdy neboli medaily merítkom úspechu a najväčší osobný úspech je pre ňu to, že nikdy nerobila nič proti svojej vôli alebo presvedčeniu. „Vždy som si razila vlastnú cestu a držala sa svojich zásad, cez ktoré by som nikdy nešla za vidinou akejkoľvek formy alebo úspechu,“ prezrádza Lenka.

Lenka HRUŠKOVÁ – aké boli jej súťažné prípravy?

Čo teda nesmie na bikinifitnesske chýbať? Pre Lenku je to určite sebavedomie a istota. „Sama viem, ako veľmi sa na pódiu odzrkadľovalo, keď som sa necítila vo svojej koži. A podľa môjho názoru musí byť prítomná aj určitá individualita – držať sa toho čo je ti prirodzené,“ objasňuje Lenka a tým naráža aj na prezentáciu a pózy, v ktorých by mala byť každá bikinifitnesska „doma“, pretože je to neskôr viditeľné na pódiu.
Práve pózingu sa venovala Lenka už nejakú dobru predtým, ako sa vôbec postavila na súťažné pódium a základné štvrťobraty si skúšala vždy, keď išla okolo zrkadla. „Čo sa týka I-walku, ten som trénovala niekoľkokrát v týždni a to tak, že som sa natáčala samospúšťou na kameru a dookola som si pózing skúšala. V pózovaní som bola samouk. Napozerala som si videá iných bikinifitnessiek a skúšala som čo mi bude sedieť,“ prezrádza HRUŠKOVÁ a zdôrazňuje, že výbornou pomôckou sú aj videá zo súťaží, na základe ktorých neskôr odstraňovala nedostatky vo svojej prezentácii.

Čo sa však týka prípravy, Lenka vnímala celú cestu na súťažné pódiá ako veľmi pohodovú a lepšiu, než pozorovala u niektorých dievčat okolo seba. „Nerobila som extrémne diéty, žiadne „nulky“, dvojfázové tréningy, niekoľko hodinové kardiá ani nič podobné. V diéte som mala stále ťažké silové tréningy a čo sa jedla týka, vždy som sa držala štýlu flexibilného stravovania a hrala som sa len s jednotlivými makroživinami v závislosti od času a formy,“ vysvetľuje.
Napriek tomu sa jednotlivé prípravy od seba líšili a aj keď Lenka zažila diétu na množstve makroživín, ktoré niektoré dievčatá majú v objemovke, zažila aj pocit hladu a únavy. „Boli chvíle, kedy som musela aj ja pritvrdiť a vtedy som napríklad v noci vyvárala brokolicu lebo som nemohla od hladu zaspať,“ smeje sa Lenka.

Dievčatám však radí, aby svoju diétu neobmedzovali len na pár druhov potravín a nič radikálne nevyraďovali, pretože sa dostaví psychologický efekt zakázaného ovocia a toto jedlo budete chcieť viac a viac. Ako teda podľa Lenky zvládať diétu lepšie? „Zväčšiť porcie zeleniny. Správne načasovať aj to menšie množstvo jedla, ktoré mám k dispozícii. Začať v predstihu a nie o 5 minút 12 a najmä „nastaviť“ si hlavu – vedieť si povedať, že je to predsa „iba“ jedlo a ešte si ho užijem dosýta- keď si splním cieľ, ktorý momentálne mám. A na záver – káva a žuvačky,“ hovorí s úsmevom HRUŠKOVÁ.
Súčasťou prípravy je často aj suplementácia, ktorá sa u Lenky počas objemovky a diéty výrazne nelíšila. Základom boli vitamíny, minerály a proteín (v diéte to bol hydrolyzát), kreatín, ktorý vysádzala 2-4 týždne pred súťažou. Súčasťou Lenkinej suplementácie bol aj glutamín, komplexné aminokyseliny, ktorých dávku v diéte zvyšovala a počas kritických dní využila aj predtréningovú pumpu.

Lenka HRUŠKOVÁ – prečo už nebude súťažiť?

V úvode sme spomenuli, že Lenka sa už s najväčšou pravdepodobnosťou na súťažné pódiá nepostaví. Prečo však toto rozhodnutie prišlo? „Bolo to už počas prípravy na poslednú sezónu, ale keďže som chcela ešte poslednýkrát okúsiť majstrovstvá Európy, tak som prípravu dokončila. Rozhodla som sa v podstate celkom prirodzene – už som v súťažení nevidela až taký veľký zmysel, nenapĺňalo ma to a bolo mi ľúto, že veľa vecí z bežného života ide na vedľajšiu koľaj,“ hovorí Lenka.
Keďže v príprave bola veľkou perfekcionistkou a nič nechcela podceniť, neostával jej dostatok času na súkromný život – a to je predsa naša dennodenná realita, ktorú žijeme každý deň a nie pár minút na pódiu. „Ja som v podstate nikdy nebola zbláznená do pódia, bavila ma viac príprava, prekonávanie samej seba a posúvanie hraníc. Bolo to však krásne obdobie, veľmi poučné v mnohých smeroch a nikdy by som nič z toho nemenila,“ prezradila Lenka.

Turbulentnú situáciu na slovenskej fitness scéne však vnímajú mnohí a preto by sa mohlo zdať, že Lenka bola pod tlakom z nejakého iného dôvodu- to sa však nestalo a aj keď voči slovenskej scéne má isté výhrady, Lenka sa počas svojej súťažnej kariéry stretávala s dobrými vzťahmi medzi pretekármi. „Ja osobne som sa počas súťaženia stretla a spoznala s úžasnými ľuďmi s ktorými som v kontakte aj mimo súťažného kolotoča. Nestretla som sa so žiadnou nevraživosťou medzi pretekármi, práve naopak, mala som to šťastie, že s dievčatami sme si vedeli byť vzájomnou oporou. Vedeli sme dopriať jedna druhej, pomôcť si, keď bolo potrebné, zažili sme veľa srandy v backstagi a mám mnoho pekných spomienok,“ reaguje na moju otázku vnímania pozadia súťaží Lenka.
„Bohužiaľ, veľakrát pretekári doplácajú na osobné problémy a konflikty, ktoré vedú jednotliví funkcionári s niektorými osobami. Myslím si, že asociácia a jej členovia majú byť pre súťažiacich tou najväčšou oporou a majú si svojich pretekárov vážiť, nakoľko veľa z nich dosahuje úžasné výsledky nielen doma ale aj vo svete. Len na základe týchto výsledkov môže byť Slovensko považované za jednu z fitness veľmocí. Bohužiaľ, realita je iná a dôležitejšie je pre kompetentných to, kto je tvoj tréner, s kým sa stretávaš alebo rozprávaš ako to, aké výsledky dosahuješ,“ dodáva smutne Lenka.

Okrem toho má aj odkaz pre mladé bikinifitnessky, ktoré začínajú súťažiť. Podľa nej by mali dievčatá brať veľmi vážne výber trénera a to najmä preto, aby sa po súťažnej sezóne nemuseli dávať dokopy niekoľko mesiacov. „Aby nešli cez mŕtvoly, ale mali vždy zdravie ako prioritu. Aby si to celé užívali a robili to najmä z lásky k športu, nielen pre tú minútu slávy a nejaký insta-fame. Som toho názoru, že všetko, čo človek robí s láskou, vášňou a vytrvalosťou prinesie vždy svoje ovocie. A na záver – hlavne sa z toho nezblázniť. Stále je to len koníček,“ dodáva (ex)bikinifitnesska HRUŠKOVÁ.

Lenka HRUŠKOVÁ – užíva si radosti bežných dní

Napriek tomu, že už nesúťaží, Lenka sa venuje cvičeniu aj naďalej, hoci s menšou intenzitou. Súčasťou jej života zostala posilňovňa prirodzene tak, ako pred jej súťažnou kariérou. „Momentálne nemám vytýčené ciele v oblasti fitness- jednoducho si užívam radosti bežných dní, leto, voľnosť a také tie obyčajné pekné veci,“ vysvetľuje Lenka a dodáva, že medzi jej najobľúbenejšie bežné činnosti patrí napríklad varenie, prechádzky v prírode, dobré jedlo alebo čas s blízkymi.
„Ďakujem najmä tým, ktorí ma podporovali a pomáhali mi počas celej doby súťaženia a tiež aj každému kto mi kedy držal palce a sledoval túto moju ,,cestu´´. Čitateľom by som odkázala, nech robia to, čo ich baví, napĺňa a robí šťastnými – či je to cvičenie, pečenie, sadenie kvetov alebo čokoľvek iné. Robte to aj keď to nikto iný nechápe. A aby hľadali vždy spôsoby, ako sa to dá a nie dôvody, prečo sa to nedá. To je podľa mňa najväčší predpoklad k úspechu v akejkoľvek oblasti,“ povedala v závere rozhovoru Lenka.

My jej budeme aj naďalej držať prsty a veríme, že sa jej bude v osobnom živote dariť minimálne tak, ako sa jej darilo na súťažných pódiách.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!