Lenka NOVÁKOVÁ - aké je súťaženie medzi bikinifitnesskami mimo SAFKST?

Prečo sa rozhodla zmeniť federáciu a ako sa súťaží mimo SAFKST po rozdelení medzinárodných federácií? Lenka NOVÁKOVÁ prezradí v článku Sone KOLCUNOVEJ. 

O Lenke Novákovej sme už na stránkach portálu EastLabs.SK písali - keď sme s ňou robili rozhovor naposledy, čakali ju štátnice, bola svedomitou študentkou a popri tom pracovala. Dnes už doštudovala (má červený diplom) a je z nej IT projektová manažérka. „Aktuálne mám na starosti realizačnú fázu implementačného projektu pre zákazníka pôsobiaceho celosvetovo. Na projekte riadim tímy inžinierov a spolu zákazníkovi zavádzame LAN infraštruktúru, konkrétne Access Switch-e a Access Point-y,“ vysvetľuje Lenka, ktorá popri práci tiež chodí prednášať projektový manažment na TUKE a moderuje konferencie pre projektových manažérov.
Okrem toho však Lenke ostáva aj dosť energie na to, aby sa aktívne venovala cvičeniu a čo viac - aj aby súťažila. V nominácii bikinifitness.

Od roku 2015 sme ju vídali na pódiách slovenskej federácie SAKFST, no v roku 2018 sa rozhodla zmeniť pôsobisko a postavila sa na pódium troch súťaží. Vo federácii NPC (poznámka - v októbri 2017 došlo k rozkolu medzi organizáciami IFBB International a NPC, aktuálne obe pôsobia samostatne, NPC organizuje súťaže nielen v USA, ale aj v Európe a na ďalších kontinentoch).

Lenka NOVÁKOVÁ - prečo súťažím mimo SAFKST?

„Tri roky som súťažila vo federácii IFBB a teda v organizácii SAFKST, no uvedomila som si, že ma viac baví súťaženie „vonku“, nie na Slovensku. Keď cestujete na takúto súťaž, máte to aj v rámci výletu a to ma bavilo,“ vysvetľuje Lenka. Aj v rámci IFBB súťažila s partnerom Lacom Vozárom pravidelne na súťažiach v Slovinsku, kde sa jej to zapáčilo.

„V zahraničí sú iní ľudia, iná nátura a je to čosi iné ako zažijete na slovenských súťažiach. Oveľa viac ma lákalo porovnávať sa s dievčatami na medzinárodných súťažiach,“ dopĺňa Lenka. Na súťažiach, ktoré Nováková absolvovala nebola nutná registrácia zo strany žiadnej národnej federácie -  všeobecne k súťaženiu v NPC, na súťažiach v USA, potrebujete mať NPC kartu, no na súťažiach, ktoré sú mimo USA a sú kvalifikáciou do IFBB PRO divízie (poznámka - sú to tzv. Pro Qualifier súťaže), sa táto karta nevyžaduje. Chcete súťažiť? Nemusíte byť vedený v žiadnej federácii. Stačí zaplatiť štartovné, ktoré sa pohybuje vo výške okolo 200€ a môžete súťažiť.

„Nemám rada, keď ma niekto limituje, alebo zväzuje. Keď som si vyberala tieto súťaže, vedela som, že nemusím plniť žiadne podmienky ani mať na konte isté umiestnenia na národných súťažiach. Jednoducho som sa online zaregistrovala, zaplatila štartovné a mohla som súťažiť,“ opisuje Lenka.

Lenka NOVÁKOVÁ – aké sú najväčšie rozdiely medzi federáciami po rozdelení?

„Myslím, že IFBB by nemalo obmedzovať svojich pretekárov v súťažení na medzinárodných súťažiach, národné federácie na základe výsledkov na domácich súťažiach by nemali vyberať ľudí na iné medzinárodné súťaže, ako Majstrovstvá sveta a Európy. Na druhej strane rozumiem, že sa môže stať, že pretekárka je veľmi zle pripravená, ide na Diamond Cup a reprezentuje svoju krajinu v zlom svetle, keďže za jej menom je napísaný len štát,“ hovorí Lenka o rozdieloch medzi federáciami.

Avšak dodáva, že je možné uplatniť rôzne výnimky a hlavne je potrebné zamedziť subjektívnemu porovnávaniu pretekárov v očiach ľudí, ktorí posudzujú, kto by mal na medzinárodné súťaže ísť súťažiť. „Ak tam ten človek naozaj chce ísť a je ochotný si to zaplatiť, nich ide,“ hovorí Lenka.

Ako hlavný rozdiel medzi IFBB a NPC Nováková označila aj štýl, ktorým sú bikinifitnessky hodnotené. Na súťažiach vo federácii NPC je prakticky „rozhodnuté“ už počas prvých desiatich minút a finále je len show pre divákov. Rozhodcovia sa dokážu rozhodnúť veľmi rýchlo a dievčatám mimo finálovej päťky už nevenujú toľko pozornosti.

„Všetky dievčatá zoradia a porovnávajú iba v prednej a zadnej póze (poznámka - v bočných postojoch sa v NPC bikinifitnessky nehodnotia), prípadne vás nechajú ešte chodiť. Potom všetky dievčatá odídu z pódia a volajú vás po jednej. Máte možnosť sa odprezentovať a každá môže spraviť akýsi „I-walk“, ktorý však pozostáva väčšinou z rovnakých póz ako v porovnávaní,“ hovorí Lenka, ktorá by aj v IFBB rozhodne zaviedla podobný model, počas ktorého by každá pretekárka mala možnosť sa individuálne odprezentovať na pódiu (poznámka - takýto model súťaženia už cca 3 roky využívajú na IFBB súťažiach v Rusku, s príchodom Mlsnovho vedenia sa ho snažil márne presadiť aj na Slovensku Igor KOPČEK už na súťaži 2017 Amix Patriot Cup Vranov).
„Na druhej strane v IFBB je na pódiu, vďaka predpísnému pózingu, presne vidieť, akú máte postavu. Nijako to neoklamete. No v NPC je dovolené vytáčanie a tak sa presadia aj dievčatá s hrubšími pásmi,“ hovorí Lenka Nováková.

„Ak má niekto ambície ísť za titulmi Majsterky Európy, alebo Majsterky sveta, išla by som klasickou cestou - súťaženie v IFBB, v SAFKST, reprezentačné zrazy, poslúchať a vyhrávať. Na druhej strane, ak má niekto súťaženie len ako hobby, chce popri súťažení cestovať vidieť iné krajiny, zvolila by som skôr NPC. Aj keď sa samozrejme dá ísť týmto smerom aj v IFBB,“ vysvetľuje Lenka, ktorá vidí výhodu aj v tom, že súťažiaci v NPC nie je zväzovaný žiadnymi pravidlami platnými pre členov národných federácií.

Lenka NOVÁKOVÁ – aké boli súťaže, ktoré som absolvovala?

Prvou súťažou vo federácii NPC bola pre ňu Olympia Amateur UK, ktorá prebiehala začiatkom októbra v Coventry. „Zo začiatku som si hovorila, že súťažiace v NPC sú osvalenejšie, no keď som prišla na prvú súťaž, pochopila som, že sú viac „stiahnuté“ a teda svaly viac vyniknú. Samozrejme som už vedela aj to, že v tejto federácii preferujú ženy, ktoré sú skôr „laňky“. To znamená, že musia mať guľaté ramená, úzke pásy, chudé nohy a veľké zadky,“ vysvetľuje Lenka.

Na súťaž však neprišla extrémne „stiahnutá“ a opisuje sa skôr ako normálny človek, ktorý si súťaž dokázal aj užiť. Nebola „mŕtva“ po extrémnej superkompenzácii, odvodnení a nacukrovaní. „Myslím, že som mala veľmi dobrú formu, no samozrejme to nestačilo,“ priznáva Nováková, aj keď jej predposledné miesto je takpovediac diskutabilné, keďže po vybratí prvej päťky boli umiestnenia pridelené takmer náhodne.
Predposledné miesto Lenku neodradilo a zo súťaže odchádzala s veľkou eufóriou. Kladne hodnotí hlavne organizáciu súťaže a atmosféru v zákulisí, kde sa jej páčila hlavne srdečnosť všetkých súťažiacich, ktoré si navzájom pomáhali, hoci sa vôbec nepoznali.

Práve súťaž vo Veľkej Británii motivovala Lenku, aby absolvovala ďalšie súťaže. Rozhodla sa teda nastúpiť na pódium súťaže Dennis James Classic v Nemeckom Frankfurte, kde skončila piata. Dvojtýždňový rozostup medzi súťažami umožnil Lenke formu skvalitniť a znova sa na súťaži stretla s niektorými pretekármi, ktorých spoznala vo Veľkej Británii.

„Organizácia už bola horšia ako na Olympii Amateur, no na druhej strane som tam mala svoju trénerku Stefanie Gold, ktorá zároveň aj súťažila a mohla mi poradiť a dozerať na mňa,“ spomína Lenka Nováková. Hneď po semifinále oznámili, kto bude vo finále a Lenkino meno medzi dievčatami v TOP5 figurovalo. Vtedy z nej už opadol všetok stres a nasledovalo finále, v ktorom sa však už nič nezmenilo a Lenka ostala aj po vyhlasovaní výsledkov na piatom mieste.
„Toto som vždy chcela dosiahnuť na medzinárodnej súťaži s dobrou konkurenciou. Bola to moja prvá medaila (poznámka - v NPC je zaužívaná prax, že cenný kov ako trofej získavajú spravidla všetky fianlistky) a asi tristokrát som sa s ňou odfotila. Bola to eufória,“ opisuje Lenka.

Súťažnú sezónu ukončila v roku 2018 na súťaži Romania Muscle Fest Amateur - Wings of Strenght v Bukurešti, kde sa okrem súťaže vo fitness konali aj rôzne iné súťaže v silových športoch. Lenka však vyzdvihla aj organizáciu tejto súťaže, kde každý presne vedel, kedy sa dostane na stage, zabezpečený bol aj catering pre súťažiacich a v zákulisí boli aj obrazovky s prenosom z pódia.
„Na tejto súťaži nás nebolo veľa. Myslím, že na oficiálnej listine je napísané, že nás súťažilo 7, no v skutočnosti nás bolo o jednu viac, keďže k nám na pódium poslali aj jednu súťažiacu z nižšej kategórie, čomu nerozumiem. Malú nepríjemnosť som však zažila aj ja - namerali mi o pol centimetra viac ako zvyčajne a zaradili ma do vyššej kategórie, no na tejto súťaži som skončila štvrtá a teda som veľmi spokojná,“ hovorí Lenka.
Práve na tejto súťaži sa Lenka „našla“ aj v pózingu, keďže v NPC je pózovanie individuálne a založené na tom, čo tej-ktorej pretekárke najviac vyhovuje. Dievčatá sa teda môžu napríklad rôzne vytočiť, aby ich ramená vyzerali čo najširšie, aby pás vyzeral čo najužší. Práve to „svoje“ pózovanie si našla Lenka až na súťaži v Bukurešti a aj vďaka tomu sa dokázala skvelo umiestniť.
„Pre mňa bola najlepšia súťaž v pohľadu umiestnenia práve táto posledná súťaž v Rumunsku, no skutočný rešpekt som mala na Olympii Amateur vo Veľkej Británii, kde som sa až cítila skutočne maličká, pretože tá súťaž bola jednoducho veľkolepá a obrovská,“ dodáva Lenka.

Lenka NOVÁKOVÁ – robila som zmeny v príprave?

Lenka v príprave na súťaženie v NPC trénovala so zameraním na ramená (najmä zadné), šírku chrbta, zadok a hamstringy. „Trénovala som šesťkrát to týždňa počas prvej časti prípravy, kedy bola tá fáza tak trochu objemová a následne som v diéte trénovala systémom 2+1,“ vysvetľuje Lenka.

Taktiež v objemovej fáze zvýšila príjem bielkovín a naopak v diéte zaradila viac kardia- či už formou behu, HIIT tréningov, schodov alebo skokov cez švihadlo. Lenka počas tejto prípravy zažila aj novú formu stravovania, keďže aj mimo súťažného obdobia jedla dosť nepravidelne a málo a počas bežného dňa prijímala 1000-1200kcal.
„Ja som nepociťovala, že by som potrebovala jesť viac, no keď som spoznala moju trénerku Stefanie Gold, povedala mi, že je to málo a musíme to navýšiť, aby sme následne mali z čoho uberať a príjem mi prvýkrát zvýšila na 1500kcal. Vtedy som už chodila hrdo po svete, že veľa jem,“ hovorí s úsmevom Lenka. Následne sa samozrejme jej príjem upravoval, no Lenka bola stále plná sily a cítila sa dobre, hoci bola v diéte- do diéty vstupovala s 1800kcal.

Čo sa týka suplementov, Lenka užívala len vitamínové doplnky, proteín zaradzovala len ráno, aby nešla na tréning nalačno, v príprave využila aj spaľovač. „BCAA mám v práci a keď občas potrebujem zmenu od klasickej čistej vody, dám si ju s BCAA. Ak som však potrebovala napríklad doplniť bielkoviny, riešila som to radšej cez stravu ako proteíny,“ vysvetľuje Lenka.

Lenka NOVÁKOVÁ – práca vs. hobby

Lenka ako projektová manažérka v spolupráci s rôznymi IT tímami dodáva produkty, ktoré si zákazník objedná. Práve skĺbenie jej práce a súťažnej prípravy môže pripadať mnohým nemožné, no Lenka si vždy dokázala poradiť. „Nie vždy môžeme pracovať počas nášho bežného pracovného času a často pracujeme aj v noci, keďže zákazník pôsobí celosvetovo a na prácu potrebujeme rôzne povolenia. Navyše sme často v „pohotovosti“, keď sa môže ešte niečo stať. Veľa vecí som nevedela presne a musela som rátať aj s rizikom, že budem v posilňovni, dostanem telefonát z práce a v tej chvíli všetko pustím a musím ísť pracovať. Nič nevieme dopredu a tak som musela len rátať s alternatívami,“ hovorí Lenka, no vyzdvihuje aj možnosť, že môže prejsť na home-office.

Aj napriek tomu, že jej práca vedela byť nevyspytateľná, všetko je podľa Novákovej možné a energia jej ostávala aj na ďalšie aktivity. Jednou z najnovších je točenie vlogov. „Začala som live videami na súťaži v backstagei, no a na poslednej súťaži som si povedala, že niečo natočím, postrihám a okomentujem. Minimálne to bude pamiatka pre nás,“ smeje sa Lenka. Hoci to nemyslí ako biznis, chce ľuďom priblížiť súťaženie z pohľadu hobby a ukázať im, že to nie je až taká veda.

A čo Lenkine plány do budúcna? „Chystám sa teraz usadiť, no keďže žijem veľmi aktívny život, myslím, že aj po založení rodinky by som sa chcela vrátiť na súťažné pódiá. No v najbližšej dobe to neplánujem. Na druhej strane, keďže súťažím v NPC, ak si zmyslím, že niekam pôjdem ešte na začiatku jari, jednoducho sa zaregistrujem, pripravím a pôjdem,“ ozrejmuje Lenka.

My jej budeme držať prsty a veríme, že ju ešte uvidíme na súťažnom pódiu!

Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!