Lenka Pancuráková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Soňa KOLCUNOVÁ, redaktorka portálu BikiniFitness.sk vám dnes predstaví súťažiacu, ktorá si zaslúži vašu pozornosť- bodyfitnessku Lenku!

Lenka Pancuráková má 21 rokov a pochádza z Košíc. Zamilovala si cvičenie a skúsila si hneď dve súťažné kategórie. Najprv sme ju mohli vidieť v čoraz populárnejšej kategórii bikinifitness, no nakoľko je Lenkin svalový rozvoj dostatočný, rozhodla sa vyskúšať si aj bodyfitness. Čo má už za sebou? V bodyfitness sme ju zatiaľ videli len na jednej súťaži, no Lenka je rozhodnutá v bodyfitness ostať. Aké výsledky má na konte zverenkyňa Veroniky Guľášovej?

  • 16. miesto ... 2016 SAKFST Majstrovstvá Slovenska juniorov (bikinifitness juniorky do 163cm)
  • 11. miesto ... 2016 Amix Patriot Cup (bikinifitness juniorky do 163cm)
  • 8. miesto ... 2016 Veľká cena Dubnice (bodyfitness juniorky OPEN)

Lenka PANCURÁKOVÁ - aká bola moja cesta k fitness?

Napriek tomu, že Lenkina pohybová príprava v mladosti obsahovala 7 rokov tancovania a okrajovo sa venovala aj gymnastike, jej kroky neviedli do kategórie fitness, kde by mohla tieto dva prvky zlúčiť. „Keď som pred necelými troma rokmi začala cvičiť, bolo to preto, že som chcela spevniť a vyformovať postavu, keďže som sa predtým venovala len aeróbnej aktivite, konkrétne behu, čo zapríčinilo, že som bola chudá, ale nemala som svaly a krivky,“ opisuje Lenka prvé impulzy navštíviť fitko, kde chcela vyskúšať niečo nové. „Musím povedať, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie, lebo som si tento šprot zamilovala.“
Po dvoch rokoch v posilňovni však chcela skúsiť aj niečo nové. Bikinifitness je výrazne na vzostupe a tak sa každému mladému dievčaťu, ktoré cvičí ponúka možnosť stať sa „bikinárkou“. „Kategória bikinifitness ma upútala na prvý pohľad a tak som ňou začínala, no po jarnej sezóne 2016 som sa rozhodla pre prestup do bodyfitness. Dôvodom bolo, že ma neskutočne bavia silové tréningy, prekonávanie samej seba a objemnejšie svaly, no stále ženské tvary,“ odôvodnila v našom rozhovore svoj prestup Lenka, ktorá našla značnú oporu aj vo svojom okolí, keďže ju jej najbližší podporili a akceptovali jej rozhodnutie súťažiť vo fitness.

Lenka PANCURÁKOVÁ - aká je predsúťažná príprava?

Sama Lenka v rozhovore priznala, že je pre ňu o poznanie jednoduchšie pózovať na stagei ako bodyfitnesska, než to pre ňu bolo ako pre bikinifitnessku. Napriek tomu ostali jej vzormi aj tri zo slovenských bikinárok. Konkrétne to je Saskia Cakoci, Veronika Guľášová a Olívia Pohánková. „Jedným z mojich vzorov je určite aj Adela Ondrejovičová,“ doplnila Lenka.
Za akým cieľom a ideálom na pódiu však Lenka ide? „Osobne si myslím , že základom je si to užiť naplno a teda sa usmievať , nikto sa predsa nechce pozerať na kôpku nešťastia,“ odôvodňuje s úsmevom výber najdôležitejšieho faktoru pre pozitívne ohodnotenie rozhodcami Lenka. Vzápätí dodáva, že dôležitá je tiež správna vizáž, kde menovala napríklad výraznejší make-up, úpravu vlasov a nezabudla zdôrazniť ani dôležitosť prirodzeného a ladého pohybu na pódiu aj u kategórií, ktoré sa prezentujú väčším svalstvom.
Aká bola teda pre Lenku Pancurákovú jej posledná príprava, v ktorej sa počas leta už pripravovala na súťaženie v kategórii bodyfitness? „Nebudem klamať, príprava bola veľmi náročná. Diéta bola striktná a tréningy boli dvojfázové, no keď človek chce a robí to s láskou, dá sa zvládnuť všetko. V diéte vám pomôže jedine pozitívne myslenie a presvedčenie o tom, že sa to dá zvládnuť. Mňa osobne motivuje, keď si porovnávam svoje fotky a vidím zmeny. To ma vždy posunie ďalej a motivuje ďalej pracovať,“ delí sa Lenka o svoje triky v predsúťažnom kolotoči príprav.
V tom je určite na mieste riešiť aj otázku vizáže na pódiu. „Farbu plaviek vyberám podľa toho, čo sa mi hodí najviac, no určite si vždy nechám aj poradiť. Čo sa týka doplnkov, volím menej výrazné kúsky, aby nepôsobili príliš agresívne,“ delí sa s nami o svoje kritériá výberu plaviek na pódium Lenka, ktorá síce nemá stáleho sponzora, no má už isté skúsenosti s firmami, ktoré jej poslali doplnky a ona im robila reklamu na sociálnych sieťach.

Lenka PANCURÁKOVÁ - súťaženie, záujmy aj ciele

Prejsť počas jedného roka dvoma prípravami na dve rôzne kategórie jednoznačne nie je jednoduché, no Lenka Pancuráková to zvládla a rok 2016 môže bilancovať ako úspešný. Prečo?
„Za svoj najväčší úspech považujem to , že som dokázala prejsť dvakrát celou prípravou a dotiahnuť to až do konca. Napriek tomu, že to bolo náročné sa len potvrdilo, že celá príprava závisí od toho, aký je človek vytrvalý a ako veľmi chce dosiahnuť svoj cieľ,“ hovorí Lenka.
Sama zverenkyňa Veroniky Guľášovej v rozhovore uvádza, že sa snaží brať si ponaučenie z každej svojej súťaže. „Každá príprava je niečím iná , stále spoznávam, ako reaguje moje telo na jednotlivé tréningy a na spôsob stravovania a postupne sa snažím vychytávať nedostatky. I keď je to beh na dlhú trať, neskutočne ma to baví a verím , že sa mi podarí neustále sa posúvať ďalej a zlepšovať sa . Robím to predsa hlavne pre radosť,“ hovorí študentka 3. ročníka UPJŠ v Košiciach, kde študuje preklad a tlmočenie – anglický a francúzsky jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku.
„Najkrajším oddychom od tréningov a školy je pre mňa trávenie času s priateľmi. Je jedno kde , podstatné je pre mňa to , že som s nimi,“ hovorí o svojej obľúbenej aktivite vo voľných chvíľach Lenka. Tá má už na jar 2017 vytýčené jasné ciele. „Chcem spraviť progres ,vyzerať lepšie ako v predošlej sezóne a opäť si to na pódiu užiť na maximum,“ prezrádza svoje plány Lenka.

Lenka PANCURÁRKOVÁ – ako trénuje?

Je zverenkyňou známej slovenskej bikinifitnessky svetového rámca- Veroniky Guľášovej. „Veroniku ako pretekárku veľmi obdivujem a samozrejme sa teším z každého jej úspechu. Je mojou trénerkou , no zároveň kamarátkou, s ktorou si neskutočne rozumiem a vážim si ju ako človeka. Taktiež musím len potvrdiť, že jej úspechy ma motivujú ísť ďalej, nevzdať to a zlepšovať sa,“ hovorí Lenka v rozhovore.
Podelila sa s nami však aj o svoj obľúbený tréning na nohy a zadok.
Ako vyzerá v Lenkinom prípade?

  • začína 10-minútovým kardiom
  • nasledujú klasické „ťažké“ drepy (5 sérií po 8-10 opakovaní)
  • ďalej je to legpress (4x 10-12 opakovaní)
  • ďalšie sú predkopy (4x 8-10 opakovaní)
  • nasledujúcim cvikom sú zákopy v ľahu (4x 10-12 opakovaní)
  • tréning zakončí výponmi na lýtka (5x 15 opakovaní)

Lenka PANCURÁKOVÁ – komu ďakuje?

„Chcela by som sa poďakovať všetkým , ktorí pri mne počas prípravy stáli, podporovali ma a znášali moje správanie počas diéty . Taktiež ľudom, ktorí mi pomáhali v príprave čo sa týka stravy, cvičenia, no taktiež s vhodným výberom doplnkov. Na záver by som chcela povzbudiť všetkých cvičiacich a odkázať im, nech sa nikdy nevzdávajú svojich cieľov, i keď to možno nepríde hneď, je dôležité, aby do toho vkladali srdce a výsledok sa iste dostaví, hlavne je potrebné tomu nechať čas a nesiliť to. Robíme to predsa pre radosť! Je to šport, ktorý si vyžaduje disciplínu, sebazaprenie a trpezlivosť,“ povedala v záverečnom priestore pre poďakovania Lenka Pancuráková, ktorá sa už teší na jar 2017, počas ktorej jej budem ja a celý team EastLabs.sk a BikiniFitness.SK držať prsty. V akej forme sa nám ukáže?Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!