Nová Ms. Universe Linna REAL: Toto prezradila o svojej kariére

Máme novú Ms. Universe. Linna Bejarano REAL v tomto roku dominuje na pódiách a predvádza fantastickú formu. Prečítajte si rozhovor so skvelou španielskou bikinifitnesskou.

Linna REAL patrí aktuálne medzi to najlepšie, čo vo svete v nominácii bikini máme. Získala druhé miesto na ACE 2021 aj na Diamond Cupe na Malte. Na súťaži Ms. Universe však dokázala uspieť a zapísala sa do histórie. Ideálna forma, pózing aj vizáž jej priniesli zlato. My sme sa s ňou rozprávali ešte pred ziskom dvoch prestížnych medailí. Čo prezradila o svojej kariére?

Náročné začiatky

„Športu som sa venovala od detstva. Pamätám si, že som veľa času trávila na krúžkoch, akými sú basketbal, volejbal alebo futbal,“ spomína bikinifitnesska. Cvičiť začala práve popri týchto športoch, pretože po každom tréningu či zápase sa cítila skvele. Aj svoj prvý deň vo fitku si pamätá dokonale. Pravdepodobne aj vďaka netradičnému pocitu, ktorý mala v sekcii s jednoručkami. „Ani som nevedela, ako ich držať a bolo to náročné, ale našťastie mi pomohol inštruktor. A odvtedy som cvičiť neprestala,“ dodáva Linna. Začiatky boli aj v jej prípade veľmi náročné, no personál v posilňovni Linne veľmi pomohol. Dnes úspešná súťažiaca vtedy využila aj služby osobného trénera, ktorý jej pomohol s cvičením a stravou.

Už vtedy videla Linna motiváciu v bikinifitnesskách. „Mala som možnosť vidieť jednu lokálnu súťaž v mojom okolí a do bikinifitness som sa zamilovala. Preto som sa rozhodla pracovať, aby som raz bola jednou z nich,“ vysvetľuje. Nikdy však nebrala ako vzor len jednu pretekárku, obdivovala ich všetky. 

Prvá súťaž

Impulzom začať úplne prvú prípravu bola pre Linnu však časť tela, s ktorou bola nespokojná – nohy. Podľa jej vlastných slov boli veľmi štíhle. Vážila iba 43 kíl a už vtedy mala za sebou pôrod. Rozhodla sa s nepríjemnými pocitmi skoncovať. Dnes patria jej štíhle nohy medzi partie, ktoré ju posúvajú v hodnoteniach rozhodcov na vyššie priečky. „Na svoju prvú súťaž si spomínam, cítila som sa ako Holywoodska hviezda. Tešila som sa ako malé dievča z vianočných darčekov.“ Práve prvá príprava bola pre Linnu mimoriadne náročná, pretože všetko robila naopak, než ostatné dievčatá. Zo svojho jedálnička neškrtala jedlá. Zaradila však viac sacharidov a jedla každé dve a pol hodiny. „Bola to šialená skúsenosť,“ spomína Linna. Na tomto šampionáte Barcelony sa však umiestnila na striebornej pozícii.


Linna REAL na 2019 Majstrovstvách sveta v Bratislave. Zdroj: eastlabsphoto.com

Dokonalá amatérska kariéra

Linna sa rozhodla prestúpiť medzi profesionálky v roku 2020. V novembri ešte absolvovala Majstrovstvá sveta v Santa Susanne, na rovnakom mieste sa však už počas Arnold Classic Europe predstavila v decembri ako profesionálka. Najpamätnejšou súťažou z amatérskej kariéry pre ňu však je práve svetový šampionát z minulého roka. „Bolo to perfektné uzatvorenie mojej amatérskej kariéry,“ spomína na svoje víťazstvo. Špeciálny vzťah má aj k Majstrovstvám Európy, ktoré sa jej podarilo dvakrát vyhrať. Do Elite PRO sa Linna rozhodla prestúpiť keď zavŕšila svoju dokonalú amatérsku kariéru, čo bolo od začiatku jej cieľom. S prestupom sa tak veľmi neponáhľala. „Keď som vyhrala majstrovstvá sveta, vedela som, že som pripravená začať súťažiť ako profesionálka,“ vysvetľuje.

Dôležitý je rešpekt

Linninou prvou Elite PRO súťažou boli Elite PRO Majstrovstvá sveta 2020, ktoré sa spojili so súťažou Arnold Classic Europe. „Súťaž sa mi veľmi páčila. Aby som bola úprimná, nečakala som, že budem finalistkou, iba som si chcela užiť pódium a súťažiť s tými najlepšími.“ Zároveň Linna hovorí o veľmi dobrých vzťahoch v Elite PRO. „Myslím, že rešpekt je v tomto krásnom športe dôležitý,“ dodáva. Niekedy sa podľa nej na amatérskych súťažiach nájdu aj nezhody, no medzi profesionálmi úsmevy nikdy nechýbajú. „Mojou najobľúbenejšou profesionálnou súťažou je pravdepodobne Arnold Classic Europe,“ hovorí.


Linna REAL na Arnold Classic Europe 2020. Zdroj: eastlabsphoto.com

Prestup rozhodne nie!

Aj napriek všetkému ju budovanie novej profesionálnej divízie náročné a všetci to sledujeme na príklade Elite PRO. Aj preto sa mnoho ľudí často obracia na možnosť súťažiť vo „vyspelejšej“ IFBB PRO. Aj napriek tomu si Elite PRO vyberá mnoho bikinifitnessiek, ktoré každou súťažou dvíhajú level. Napriek tomu sa mnoho ľudí snaží tieto pretekárky presvedčiť, aby prestúpili. Podobnej situácii sme čelili aj po 2021 Elite PRO Malta, kde zvíťazila Sabrina GRIMA s mnohými defektami pred skvele pripravenou Linnou REAL. Prečo sa Linna hneď neuchýlila k možnosti prestúpiť? „Myslím, že tieto komentáre a rady tu budú vždy, bez ohľad na to o čo sa snažíte. Radšej sa sústredím na to, čo je pre mňa dôležité. A teraz je to IFBB International.“ A hoci je pre Linnu najväčším snom zúčastniť sa Olympie, všetko má svoj čas a nad prestupom nerozmýšľa. „Federácie sú veľmi rozdielne, ale máme rovnakú vášeň pre šport. Páči sa mi moje telo a pózy v IFBB Elite PRO,“ dodáva.

Nová Ms. Universe

A aké má Linna plány na najbližšie roky? „Aby som bola úprimná, je ich veľa. Chcela by som spraviť svetové tour, kde by som reprezentovala Španielsko v najlepšom možnom svetle,“ hovorí Linna. Aktuálne je jej cieľom užiť si toľko súťaží, koľko bude môcť a byť v TOP5 na každej z nich. Linnine sny sa už začínajú plniť. Na 2021 Arnold Classic Europe získala Linna druhé miesto. Sama som prakticky z prvého radu (spoza komentátorského stola) sledovala, aký neuveriteľný progress Lina dosiahla. A hoci víťazka Kimberly PERCIVAL bola neuveriteľná, Linna na seba doslova priťahovala pohľady. Akékoľvek výhrady, ktoré sme mohli mať voči jej umiestneniu z 2020 Arnold Classic Europe, boli preč. Linna bola pravá profesionálka, pripravená zdvíhať úroveň súťaží a stať sa novou hviezdou Elite PRO. To sa zúročilo už o dva týždne, keď zvíťazila na súťaži 2021 Mr. Universe a stala sa novou Ms. Bikini Universe. Absolútne zaslúžene!


Linna REAL na 2021 Ms. Universe. Zdroj: eastlabsphoto.com

Takto sa zmenil jej tréning

Linna s partnerom našťastie vlastnia posilňovňu a tak sa španielska hviezda dostala na tréning aj počas pretrvávajúcej pandémie, ktorá pôsobila na každého inak. „Necítila som sa bezradná. Ja osobne som bola veľmi pokojná a cítila som, že je to správny moment na spojenie rodiny a trávenie času spolu,“ hovorí. Aj preto počas koronavírusu na svojej forme tvrdo pracovala. Avšak počas rokov sa tréning dnešnej šampiónky zmenil a vyskúšala si množstvo rôznych procesov. „Aktuálne robím veľmi krátke, intenzívnejšie tréningy s ľahkými váhami, aby som sa vyhla budovaniu príliš svalnatých partií,“ prezrádza. Na stravu sa bikinifitnesska nesťažuje. Sama tvrdí, že keď je fitness tvojim životným štýlom, musíš sa naučiť s tým žiť. „Moja strava je veľmi vyrovnaná a získavam z nej všetky potrebné nutrienty.“

Nielen svaly

V posledných rokoch sa však stále častejšie ukazuje, že bikinifitnessku nerobí bikinifitnesskou len forma a množstvo vody v podkoží. Dôležitý je napríklad aj pózing a celkový look. „Pózujem každý deň a úplne všade!“ smeje sa Linna, ktorá podľa vlastných slov pózuje úplne spontánne, nezávisle od toho, kde sa práve nachádza. Čo sa týka looku, od začiatku kariéry je pre ňu cieľom vyzerať elegantne a žensky. V tomto roku však Linna dokázala pozdvihnúť svoj makup a účes na úplne novú úroveň. „Každý rok sa naučím niečo nové, no stále počítam s pomocou mojej make-up a imidžovej poradkyne, ktorá mi pomáha dosiahnuť perfektný look,“ vysvetľuje.

Vstaň s úsmevom

„Nemám žiaden idol. Obdivujem sama seba a schopnosť každý deň pracovať na svojich snoch s množstvom disciplíny, odhodlania a lásky. Vždy tvrdím, že obdiv ostatných by mal byť založený na našom vlastnom odraze,“ komentuje Linna. Šampiónka zároveň odkazuje, že fitness je zložený z časov keď, si „hore“, aj z tých, keď si „dole“. Avšak iba tvoj vlastný balans ti zabezpečí dosiahnutie všetkých cieľov. „Sila a disciplína budú súčasťou tvojej cesty, kým si budeš užívať, čo robíš. Tak vstaň každé ráno s veľkým úsmevom, pretože máš každý deň novú šancu,“ odkazuje šampiónka. My budeme cestu Linny Bejarano REAL aj naďalej pozorne sledovať a prinesieme vám všetky výsledky z jej súťaží.


When and why did you start working out?
I have been doing sports since I was a little girl. I remember being in a lot of school clubs such as basketball, volleyball, and in the soccer team. I started working out doing these sports because I felt amazing mentally and physically after each training or game day.

Do you remember your first time, when you visited gym?
Yes, I do remember perfectly about that day. One funny story is that when I got to the dumbbell section, I didn’t even know how to hold them, and I had a hard time, but luckily the instructor helped me, and since that day I haven’t stop.

What was it like to begin your journey?
It was very hard at the beginning, but then the gym staff members gave me a lot of support. I also hired the services of personal trainer and they were super nice to me and gave me a lot of advices about workouts and diet.

Did you see the motivation in bikini competitors back then?
Yes, I did. I had the opportunity to go to one local competition around my area, and that's when I fell in love with the bikinis and I decided to start working on being one of them one day.

Was there some specific competitor who you followed?
To be honest I never had any specific bikini girl as a reference. I just admire them all. I just wanted to able to become a different version of all of them.


Linna REAL and her progress from 2019 to 2021. Source: eastlabsphoto.com

What gave you the main impulse to start your first prep?
The reason what motivated me to become who I am now is because I used to be very insecure about my legs because they were very skinny. I only was 43kg, and I also gave birth by that point. So, I decided to put an end to all of that.

Do you remember your first competition?
Of course I do, I felt like a Hollywood superstar. I enjoyed it a lot. Like a little girl getting a new toy on Christmas eve.

What was the prep like and how did you like the competition?
It was the hardest competition of my life. I was all the opposite in comparison to the other girls. I did not take food out of my diet, but I increased the carbohydrates, and I ate every two and a half hours. It was a crazy experience.

How did you place?
I ended up in the second position of the Barcelona championship.

What is your most memorable competition at the amateur IFBB?

Without any doubt it would the World Championships 2020. It was the perfect closing of my amateur career.

Do you have one special competition that you especially like?
Yes, of course. The Europe Championships. That is why I’m a double champion. 

Why and when did you choose to switch to Elite PRO?
I had a main objective since the beginning, and it was to have a perfect amateur carrier, and I only was able to complete it with the World Championship title. When I won, I knew I was ready to start competitions as a professional.


Linna REAL at 2021 Diamond Cup Malta. Source: eastlabsphoto.com

Was it more like one-moment decision once you had your card or did you think about it for some time?
I never rush to get my profession card. Everything was step by step with their respective time. 

Your first competition in the Elite PRO was the Arnold Classic Europe 2020. Did you like it?
Absolutely, to be honest I went with no expectation of become one of the finalists. I only wanted to enjoy of the stage and compete next to the best ones.

What are the relationships between the competitors in Elite PRO?
Relationships are very good. I always smile and respect all the competitors. I think respect is something mandatory in this beautiful sport.

Do you think that it’s different than between amateurs?
Yes, I do. Sometimes in amateur competitions you can find some bad faces around. On the other hand, in the professional competition the smiles are never missed.

What is your favorite Elite PRO competition so far?
Without any doubt it would be the Arnold Classic Europe.

We’ve seen that wave of hate towards Elite PRO after the Elite PRO Malta. I personally know that building a PRO division is hard and sometimes mistakes are made, but now many people encourage competitiors to switch the federations. What do you say when someone gives you this advice?
I feel that we will always have this kind of comments or advices no matter what, and they could be for better or worse. I rather just focus on what is important for me, and right now that is the IFBB.

Do you think about switching?
I have never thought about it. I cannot lie that a Mr. Olympia stage is my major dream, but everything has his time and moment.

Many people compare IFBB Elite PRO and IFBB PRO. What do you say to them?
We are very different, but we have the same passion for the sport. I like my body and the poses as a IFBB Elite Pro girl.


Linna REAL at 2021 Arnold Classic Europe. Source: eastlabsphoto.com

What are you plans for the next years?
I have a lot of them to be honest. I would love to do a big world tour representing Spain in the best way possible.

Do you have a goal in front of you?
For the moment just to enjoy all the competitions that I can, and to be able of enjoy the top 5 in all of them.

How did your training change during the years? How do you train now?

I have to say that the training changed a lot during the different stages of my career. Right now, I do very small circuits with light weights and trainings are more intense to avoid developing extra muscular groups.

How did you train during the pandemic?
Luckily, my partner and I are gym owners so that allowed us to keep our daily training routine at any point.

Did you feel hopeless or unmotivated during the pandemic when everything was closed?
No, I did not. In my case I was very calm. I felt like it was the perfect moment for the family reunion and I wanted to spend more time with my loved ones.

How does your meal prep look like?
The reality is that it becomes your lifestyle, so you must learn to live daily with it. My diet is very balanced and it allows me to get all the nutrients I need.


Linna REAL at 2020 World Championships in Santa Susanna. Source: eastlabsphoto.com

How often do you train posing?
I pose every day in any place! I just randomly do it no matter where I am at.  

How do you choose your overall look for the competitions?
Since my sport career has started as a bikini girl, I tried to look elegant and feminine. Those are my main goals.

Is there something about hairstyle, makeup, or swimsuit that you’ve learned during the years?
Of course, every year I learn something new, although I always count with the help of my personal make-up and image advising girl who helps me to choose the perfect look for each event.

Do you have an idol in bikini fitness?
No, I do not. I admire myself and the capability I have to build my dreams with a lot of discipline, dedication, and love everyday. I have always said that the admiration towards other people should be based in our own reflection.

What is your message or advice for young bikini competitors?
Our sport has up and downs, but only your own balance will bring you guys to achieve all your goals. The strength and the discipline will become part of your journey while you enjoy what you are doing. So, get up every morning with a big smile because you have a new opportunity every day.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!