Liz Richardson - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Britka Liz RICHARDSON v profilovom článku od Sone KOLCUNOVEJ. IFBB Elite PRO pretekárka prezradila aj to, aká bola jej cesta do Elite PRO divízie alebo ako sa pripravuje na súťaž. Čítajte!

Elizabeth „Liz“ Richardson ste možno niektorí zachytili na súťažnom pódiu a niektorí ju možno poznáte zo sociálnych sietí. Momentálne tridsaťsedemročná Britka je čerstvou členkou divízie Elite PRO a jej forma na súťažných pódiách zaujala aj team BikiniFitness a EastLabs, čo nás inšpirovalo k tomu kontaktovať Liz a zrealizovať s ňou rozhovor o jej tohtoročných úspechoch. Aké má teda na konte výsledky v roku 2017?

 • 5. miesto ... 2017 Diamond Cup Malta (masters bikini)
 • 2. miesto ... 2017 EVLS Prague (masters bikini)
 • 1. miesto ... 2017 EVLS Prague (bikini ženy do 169cm)
 • 3. miesto ... 2017 IFBB Nordic Elite PRO (Elite PRO bikini)

Liz RICHARDSON – od jazdenia na koni k fitness

Liz mala ku športu blízko od mlada – od šestnástich navštevovala aj posilňovňu, kde sa venovala najmä kardiu v podobe behu. „Svoju pozornosť som vtedy orientovala na dlhé trate a preteky od 5km až k polmaratónom,“ hovorí Richardson, ktorá sa počas rokov venovala aj jazdeniu. „Vlastnila som aj koňa a súťažila som s ním, no musela som sa ho vzdať pred šiestimi rokmi keď som otehotnela a už by som sa oňho nezvládla postarať, avšak stále rada trávim čas pri koňoch alebo si len tak pre radosť zajazdím,“ spomína s úsmevom Liz.
„Moje súťaženie naštartovala fotka jedného krásneho dievčaťa v britskom muscle&fitness. Vedela som, že by som takto raz chcela vyzerať – vypracovaná, no nie veľmi svalnatá a štíhla,“ hovorí o svojom impulze do súťaženia Liz. Napriek tomu, že bolo Elizabethino okolie šokované, dnes ju podporujú, za čo je sama Liz veľmi rada. „Nevedeli čo bude obnášať moja príprava na súťaž a podľa mňa dodnes nechápu, koľko úsilia ma stojí celá príprava, no napriek tomu sú ku mne veľmi chápaví, čo si veľmi vážim,“ hovorí Liz.

Liz RICHARDSON – ako opisuje súťaženie?

Liz spomína, že jej prvá súťaž bola v septembri 2014 a ako v každej súťažiacej, aj v nej samej zanechal prvý styk so súťažným pódiom silné pocity. „Bola som taká nervózna a vystrašená, že som rozmýšľala nad tým, kam sa dá v zákulisí skryť,“ smeje sa Liz.
Napokon však predsa len skončila na pódiu a svoj stres skrývala za úsmev. „Po súťaži som dostala nejaké rady aj od rozhodcov, čo mi pomohlo v neustálom napredovaní a zlepšeniu výzoru na pódiu,“ vracia sa do momentov po svojej prvej súťaži Liz.
Následne Richardson súťažila v roku 2015, 2016 a na pódiu sme ju mohli vidieť tiež v roku 2017 a to celkom nedávno. Liz totiž v tomto roku po neúspechu na Malte, kde sa v ženskej kategórii neumiestnila, zmenila trénera a stala sa členkou Pajic teamu, kde si ju pod svoje krídla vzala Daniela Bečková. Svoje úsilie v tejto sezóne smerovali na EVLS Prague Showdown, kde sa Liz po prvýkrát predstavila pod taktovkou Daniely. Ich spolupráca podľa všetkého napreduje tak ako si to predstavovali obe strany.
„V Prahe som dokázala vyhrať medzi ženami a v masters kategórii som sa umiestnila na druhom mieste,“ hovorí Liz. „Prinieslo mi to IFBB Elite PRO kartu, čo bol asi môj najšťastnejší moment.“ Zisk Elite PRO karty oslávila Liz súťažou a svoj Elite PRO debut absolvovala hneď 7. októbra na IFBB Nordic Elite PRO, kde sa dokázala prebojovať na 3. miesto. „Práve toto tretie miesto je pre mňa jedným z dvoch najväčších úspechov. Tým druhým je zisk titulu národnej britskej šampiónky v bikinifitness v roku 2016,“ vymenúva Liz.

Liz RICHARDSON – ako trénuje nohy a lýtka?

IFBB Elite PRO súťažiaca sa s nami podelila aj o príklad svojho tréningu na nohy a lýtka. Ako asi vyzerá?

 • začína drepmi s olympijskou činkou (3x 12 opakovaní)
 • nasledujú reverzné výpady na smithovom stroji (4x 8-10 opakovaní)
 • ďalej sú to hip thrusty s olympijskou tyčou (4x 12 opakovaní so 4sekundovou kontrakciou)
 • cvičí aj zakopávanie (4x/ 1x 20 obe nohy, 2x 10 jednou nohou, 2x 8 jednou nohou, 1x6-8 obe nohy s kontrakciou)
 • nasleduje leg press (3x12-15 opakovaní)
 • predkopávanie (4x/ 1x 20 obe nohy, 2x 10 jednou nohou, 2x 8 jednou nohou, 1x6-8 obe nohy s kontrakciou)
 • posledným cvikom sú výpony na lýtka v stoji (3x 30, 3x8-10 s kontrakciou)

Liz RICHARDSON – príprava a rady

Čo je podľa členky IFBB Elite PRO divízie najdôležitejšie na pódiu? Liz v tom má jasno. Dôležité je mať celé to „balenie“, ktoré rozhodcovia očakávajú. Nezanedbávať ani tie veci, ktoré sú pre mnohých maličkosťami ako je make-up, úprava vlasov, súťažná farba alebo veľa usmievania či prirodzené sebavedomie,“ vysvetľuje Richardson.
Sama absolvovala hneď niekoľko príprav a vie, že „nájsť“ sa v príprave je občas viac než ťažké. „Vždy hovorím, že moja prvá príprava bola najľahšia, pretože som nevedela, čo mám čakať a čo presne bude potrebné. Po rokoch strávených v príprave na rôzne súťaže ale môžem povedať, že príprava s Danielou mi vyhovovala najviac. V príprave som mala viac jedla a menej kardia a napriek tomu sa mi na stage podarilo priniesť to najlepšie doteraz,“ opísala v rozhovore Liz.
Hneď sa púšťa aj do opisu svojho denného rozvrhu. Ráno vstáva o pol šiestej, aby stihla 45 minútové kardio na bežiacom páse (pre ňu to túto prípravu bolo kráčanie do kopca), následne ide do práce, po ktorej sa ponáhľa na silový tréning po ktorom príde domov a do postele sa vyčerpaná často uloží už aj o ôsmej večer. „Po celom dni som jednoducho veľmi unavená. A takto to pokračuje aj ďalšie ráno a ráno potom tiež. Zvyknete si na to a po čase sa to stane vaším životným štýlom,“ hovorí Liz. Naviac sa do jej dennej rutiny s blížiacou súťažou vždy pridá aj pózovanie, ktoré môžete mať zvládnuté už niekoľkokrát, no jeho opakovanie vám určite len pomôže.
S Liz som sa tiež rozprávala o výbere plaviek a vizáže. Akých zásad sa teda drží táto úspešná pretekárka? „Plavky môžete mať aké chcete. Môže to byť vaša obľúbená farba, alebo farba ktorá vám najviac pristane. Fantázii sa medze nekladú, no často to závisí od ceny. Niekto si môže dovoliť mať vždy nové plavky, niektoré dievčatá odsúťažia v jedných bikinách aj viac sezón. Ja sama som si prešla od zelenej až k červenej, ktorá je momentálne moja obľúbená. Sama najviac preferujem klasické košíky a ruský štýl nohavičiek,“ vysvetľuje Elizabeth. V makeupe Liz upozorňuje na potrebu vyskúšať si ho a uvedomiť si, že na pódiu môže pod svetlom reflektorov vaša tvár vyzerať príliš tmavo a splývať s tmavým tanom na tele. Ona sama preferuje vlasy dlhé a rovné. „Je však na každého výbere, čo s nimi spraví. V make-upe a účese na pódiu sa pravidlá nekladú – každému pristane niečo iné,“ povedala v našom rozhovore Liz.

Liz RICHARDSON – vzory, ciele a poďakovania

„Vždy som obdivovala moju súčasnú trénerku Danielu Bečkovú a Saskiu Cakoci, podľa mňa sú to práve tieto dve, kto dosiahol skutočné „bikini body“ a tým ma motivujú doteraz,“ hovorí britka, ktorá pracuje v rodinnom holičstve a ako hovorí, aj keď domov chodí vyčerpaná a jej práca má svoje „hore“ a „dole“, je šťastná, že môže byť súčasťou rodinného biznisu. „Svoju jesennú sezónu som zakončila najkrajšie ako sa dalo, keďže som bola prvou Britkou na doposiaľ jedinej IFBB Elite PRO súťaži, ktorá sa konala a umiestnila som sa v TOP3,“ sumarizuje Liz.
A čo ju čaká teraz? „Maličká off-season a pokračovať budem na jarných súťažiach 2018,“ odpovedala Richardson. Počas offseason tak bude mať aj viac času na činnosti, ktoré sú pre ňu najlepším relaxom. „Keď nie som v práci alebo na tréningu, mám rada kino alebo prechádzky. Rada tiež chodím na skrášľovacie procedúry alebo masáže,“ menuje obľúbené činnosti s úsmevom Liz.
Na záver Liz tiež poďakovala mnohým, ktorí pri nej stáli počas rokov prípravy a stoja doteraz. Komu menovite? „Chcela by som poďakovať Pajic trainings a mojej trénerke Daniele Bečkovej za to, že ma vzali do teamu. Bez nich by som nebola tam, kde som dnes. Tiež by som chcela poďakovať našej federácii UKBFF a prezidentovi a sekretárke Billovi a Wande Tierney, za to, že som mohla byť ocenená IFBB Elite PRO kartou. Bol to jeden z mojich najšťastnejších momentov. Tiež chcem poďakovať mojej rodine, priateľom a ostatným pretekárkam za všetku ich podporu. Mám šťastie, že v mojom okolí sú všetci takí milí a podporujú ma,“ povedala na záver nášho rozhovoru Liz. Sympatickej Britke tak budeme držať spolu s teamom prsty v jari 2018 a budeme sa tešiť na to, aký progres prinesie na pódiá.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!