Lucia Baldwin - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Ktorú pretekárku by ste si mali podľa Sone KOLCUNOVEJ všimnúť na slovenskej fitness scéne? Jednoznačne Slovenku žijúcu v Írsku - Luciu BALDWIN.

Tridsaťosemročná Lucia Baldwin žije už zopár rokov v Írsku, no jej korene sú v malej-veľkej slovenskej Bratislave. Cvičí od roku 2011 a má za sebou viaceré súťaže, kde úspešne reprezentovala najprv Írsko a neskôr aj svoju rodnú krajinu - Slovensko. Aké výsledky má pod hlavičkou SAKFST na konte?

 • 10. miesto ... 2013 Mozolani Classic (bikini ženy do 165cm)
 • 6. miesto ... 2014 Mozolani Classic (bikini ženy do 163cm)
 • 10. miesto ... 2014 Majstrovstvá Európy (bikini ženy do 163cm)
 • 12. miesto ... 2015 SAKFST Majstrovstvá Slovenska žien (bikini ženy do 163cm)
 • 6. miesto ... 2015 Nathalia Melo Classsic (masters bikinifitness)
 • 5. miesto ... 2015 Majstrovstvá sveta masters (masters bikini nad 35 rokov)
 • 2. miesto ... 2016 SAKFST Majstrovstvá Slovenska žien (masters bikini open)
 • 6. miesto ... 2016 SAKFST Majstrovstvá Slovenska žien (bikini do 163cm)
 • 13. miesto ... 2016 Majstrovstvá Európy (mastres bikinifitness)

Lucia BALDWIN- aká bola jej cesta k fitness?

Ako dieťa absolvovala 6 rokov karate a 3 roky voltiz (gymnastika na koni). Potom to už boli len také rekreačné aktivity ako lyžovanie, plávanie, bicykel či kolieskové korčule. „V posilňovni som cvičila len okolo osemnástich rokov. Rok som pravidelne cvičila s otcom a bratom,“ hovorí Lucia, ktorá prišla do Írska už pred jedenástimi rokmi s plánom pracovať a naučiť sa angličitinu. Napokon sa však v Írsku spoznala so svojím súčasným manželom a tak sa jej návrat na „rodnú hrudu“ definitívne odročil na neurčito.
Práve v Írsku začala Lucia v roku 2011 zľahka cvičiť popri svojom manželovi, ktorý sa venoval kickboxu a cvičil aj v posilňovni. „Mojím cvičením bolo len kardio. Činky a zdravé stravovanie mi v tom čase veľa nehovorili. Dôvod bol jasný – bola som rok po pôrode, veľa som jedla a kíl navyše bolo až až. Strávila som nekonečné hodiny na stacionárnom bicykli a crosstraineri. Chcela som len schudnúť a trochu vyformovať postavu,“ opisuje svoje začiatky v posilňovni Lucia. Keď sa však výsledky dlhšie nedostavovali, Lucia si povedala, že je na čase niečo zmeniť, pretože tadeto cesta zrejme nevedie. Táto myšlienka ju zaviedla do posilňovacej časti a začala pomaly cvičiť s činkami, strojmi a váhami. Pomaly prišli prvé zmeny v jedálničku, vyradzovanie nezdravých jedál a samovýučba v oblasti fitness. Lucii sa takýto tréning veľmi páčil a (ako sama hovorí) z nudného, monotónneho tréningu sa vykľulo hobby a ona sa tešila na každý tréning vo fitku.
„Po čase sa pomaly začali dostavovať výsledky a to ma naštartovalo ešte viac. V tom čase som začala sledovať rôzne fitnessky, no najmä slovenskú scénu, kde sa práve rozbiehala dnes tak populárna bikinifitness kategória, vtedy ešte v plienkach. Veľmi som obdivovala Nikolu Weiterovú, Janu Majerníkovú, pamätám si dokonca aj blonďavú veroniku Guľášovú alebo Karin Antovskú,“ hovorí Lucia, pre ktorú boli práve tieto ženy motiváciou vypracovať si podobnú postavu.
„Ľudia sa ma postpne začali pýtať, či trénujem na súťaž. V tej chvíli som si povedala: „A prečo nie?“ a keď sa v roku 2012 po prvýkrát v Írsku uskutočnila bikinifitness kategória, mala som jasno a môj cieľ bol jasne vytýčený,“ hovorí o impulzoch do súťaženia Lucia, pre ktorú bola kategória bikinifitness láskou na prvý pohľad, aj keď uznáva vypracované svaly u žien aj mužov vo všetkých kategóriách. „Bikinifitness je krásna, ženská, atraktívna a elegantná kategória s miestne vypracovanými a vyrysovanými svalmi zvýrazňujúcimi nádherné a sexi ženské krivky. A samozrejme ma lákalo aj všetko s týmto spojené. Krásne upravené vlasy, make-up, šperky a prekrásne ligotavé bikini. Skrátka všetko, čo my baby milujeme,“ opisuje svoju súťažnú kategóriu Lucia Baldwin, ktorá sa však napriek svojmu niekoľkoročnému pôsobeniu na súťažnej scéne nepripravuje na súťaže pod dohľadom trénera.
„Vo svojom okolí som nenašla nikoho vhodného, komu by som verila natoľko, aby som sa mu zverila do rúk a tak som si nakoniec odbúchala každú prípravu „na vlastnú päsť“. Po absolvovaní niekoľkých príprav a súťaží som mala možnosť dokonale spoznať svoje telo do detailov,“ hovorí o tomto zaujímavom fakte Lucia, ktorá tak zistila, čo na jej telo v príprave zaberá najlepšie a čoho sa musí vyvarovať a sama hodnotí svoje „samotrénerstvo“ ako možnosť každučkou súťažou nadobudnúť nové skúsenosti, poznanie, sebavedomie, lepšie spoznať svoje telo a každou súťažou sa posunúť vpred.
Lucia Baldwin našla veľkú podporu a oporu aj v rodine a ako prvého spomína svojho manžela. „Ak by nebolo jeho, neťahala by som to tak dlho. Od začiatku s tým nemal problém a podporoval ma,“ priznáva Lucia, ktorá počas svojho pôsobenia na fitness scéne vynechala len jednu súťažnú sezónu. Dopĺňa, že boli aj náročné chvíle, pretože zvládať diétu a prípravu popri starostlivosti o rodinu je ťažké. „Nebola to teda žiadna sláva. Vždy tvrdím, že fitness je sebecký šport, ktorý je len a len o vás a všetci sa musia prispôsobiť, preto je podpora blízkych nesmierne dôležitá,“ povedala v rozhovore Lucia.

Lucia BALDWIN- Slovenka alebo Írka?

Slovenka žijúca v Írsku, alebo naturalizovaná Írka? Lucia síce preteká za Slovensko, no nebolo tomu tak vždy. Čo prezradila v porovnaní týchto dvoch krajín Lucia? „Fitness scéna v Írsku je dosť pozadu, ak ju porovnám so Slovenskom alebo inými krajinami najmä strednej a východnej Európy, napríklad Rusmi, Maďarmi, Čechmi, Poliakmi, ale aj Angličanmi, aj keď už zaznamenávam v Írsku mierny posun vpred,“ komentuje rozdiel medzi týmito dvoma krajinami Lucia.
Negatívne hodnotí najmä mnoho ľudí, ktorí sa púšťajú do radenia pretekárom, hoci by to robiť nemali. „Je tu mnoho „expertov“, ktorí vyrástli huby po daždi. Česť zopár výnimkám, ktoré spočítam na prstoch jednej ruky,“ hodnotí Írsku scénu smutne Lucia. Následne sa púšťa do hlbšieho opisu z minulosti, ktorým sa snaží vysvetliť svoj negatívny postoj. Vyzdvihuje Slovensko ako fitness veľmoc, ktorá mala odjakživa konkurencieschopných a výrazných pretekárov, ktorí dosahovali jagavé úspechy aj v zahraničí. Dáva za pravdu, že sa jedná aj o fyzické a genetické predispozície Slovákov, čo sa o Íroch povedať nedá.
„Mala som možnosť reprezentovať Írsko na majstrovstvách Európy. Boli sme tam síce ako tím, no bola to bieda. Nik si ma poriadne nevšimol, ani po mne pes neštekol. Farbu si natri sám, človeče. Ak nejakú, samozrejme, máš,“ opisuje zážitok zo svojich prvých majstrovstiev Európy Lucia, kde sa dokázala v tvrdej konkurencii umiestniť na trinástej priečke. Dodáva, že jej bolo vždy veľmi cudzie, keď bolo jej meno vyvolané, alebo napísané s krajinou Írsko.
„Ja nie som Írka, ale Slovenka, prebleslo mi vždy mysľou. Dokonca aj na Mozolani Classic 2013 a 2014 som reprezentovala Írsko a hoci moja forma nebola zlá, bola som cudzia, nik ma nepoznal. Bola som pre nich len nejaká „Lucy z Írska“. Mala som pocit, že stagnujem, neposúvam sa z miesta, hoci sa moja forma zo sezóny na sezónu zlepšovala. K tomu nakoniec viedlo aj moje rozhodnutie prestúpiť, no ľutujem, že som tak nespravila už skôr. Dodnes nerozumiem, na čo som čakala,“ hovorí Lucia Baldwin, ktorá má tak možnosť porovnať aj atmosféru v tímoch týchto dvoch krajín a starostlivosť národných tímov o svojich pretekárov.
Lucia sa prikláňa k názoru, že rozdiely v starostlivosti o reprezentantov sa nedá porovnať. „Na majstrovstvá sveta Írsko dokonca reprezentačný tím neposiela. Ak ste chceli pretekať na majstrovstvách sveta, mohli ste si zbaliť kufor a ísť. Sám. Tento šport milujem, vkladala som doňho všetko. Mojím cieľom však bolo aj posúvať sa a ja som zbytočne strácala čas, ktorý je pre mňa drahocenný, keďže už nemám dvadsať,“ vraví Lucia Baldwin vážne.
Aká je teda jej odpoveď na moju úvodnú otázku? „Som rodená Slovenka a vždy ňou aj zostanem a preto moja túžba bola reprezentovať svoju rodnú krajinu ktorou je a vždy bude Slovensko kde mám aj celú moju rodinu,“ hovorí Lucia a jej prízvuk na názve našej krajiny ma šokuje. Je z neho cítiť, že si možnosť reprezentovať váži a k „rodnej hrude“ cíti veľmi veľa, čo je v dnešnej dobe veľmi ojedinelé a pre mňa osobitne krásne.

Ako sa na súťaže pripravuje Lucia BALDWIN?

„Moja príprava začína asi 12-13 týždňov pred súťažou. Najprv len tak zľahka, silový tréning päťkrát do týždňa, kardio asi štyrikrát,“ opisuje svoj predsúťažný kolotoč prípravy Lucia a pridáva zoznam doplnkov výživy, ktoré v príprave užíva. Menovite? Proteín, kazeín, L-karnitín, kre-alkalín, BCAA, L-glutamín, „spaľovač“, vitamín C a minerály. „V príprave som raz v týždni zaraďovala aj cheat meal, čiže jedno jedlo, ktoré nebolo v mojom jedálničku. Pritvrdila som až od ôsmeho týždňa, kde som vyradila mliečne výrobky a nasadila sacharidové vlny,“ hovorí Lucia, ktorá sa už viackrát stretla aj s problémom, kedy musela formu „dojedať“, aby nebola príliš vychudnutá a pripomína tiež dôležitosť pitného režimu, kedy dokáže sama Lucia vypiť 3-4 litre čistej vody.
Neskôr v príprave Lucia pritvrdzuje a v týždni máva len jeden deň, počas ktorého netrénuje. „Na otázku ako také niečo vydržať vám neodpoviem presne. Mne pomáha cheat meal, no to nie je pre každého. Treba jednoducho zaťať zuby a vydržať, myslieť na svoj vytýčený cieľ a tvrdo a bezhlavo si za ním ísť. Tu žiadne skratky a obchádzky nefungujú. Buď sa na to dáte a robíte to poriadne, alebo sa na to radšej vykašlite. Hlavne je potrebné mať čistú hlavu, pretože v hlave je všetko,“ hovorí motivačne Lucka.
Ako každá bikinifitnesska však musela dbať aj na prípravu prezentácie na pódiu. „Musím priznať, že pózing som si vždy nechávala na poslednú chvíľu a trénovala som ho 3-4 týždne pred súťažou, čo bola chyba. Netreba to podceňovať, pretože je vždy čo zdokonaľovať a vylepšovať,“ priznáva Lucia Baldwin, zastávajúc názor „pózing je alfa a omega bikifitness“ a jednoznačne odporúča trénovať si pózy pred veľkými zrkadlami vo fitness centre. Podporuje tiež myšlienku seminárov a bikinifitness campov, ktoré pripravujú dievčatá najmä na pózovanie, ktoré je potom omnoho krajšie a prirodzenejšie u mladých, začínajúcich pretekárok. Predmetom takýchto seminárov a kempov je mnohokrát aj správny výber plaviek, ktoré môžu súťažiacej výrazne pomôcť.
Lucia Baldwin vo výbere look-u na stage však počas rokov získala istoty: „Súťažné plavky mi šije od samého začiatku Danka Kolibárová. Vždy splnila moje očakávania, bola som nadmieru spokojná a plavky mi sedeli ako uliate. Čo sa týka doplnkov, vždy museli byť dokonale zladené s plavkami, aby to nepôsobilo prehnane.“
A čo súťažný make-up Lucie Baldwin? Aj o ten sa podelila. „Ja som vždy volila výraznejšie líčenie ,výrazne oči, nakoľko pódium je veľmi silno nasvietené. Tmavý podklad (makeup), aby nebol veľký rozdiel medzi tvárou a telom. Ak bola tá možnosť tak som sa dala nalíčiť, aj vlasy upraviť, vyfúkať ich, ak nie tak som to zvládala sama,“ prezrádza svoje tajomstvo líčenia Lucia.

Aké je súťaženie podľa Lucie BALDWIN?

„Ideálna bikinifitnesska musí mať „celý package“,“ otvára Lucia Baldwin otázku týkajúcu sa jej pódiových skúseností. Vyslovuje množinu ideálov, ktoré sa pri odpovedi na túto otázku už vyskytli. Výnimočnosť, charizma, elegantné a prirodzené vystupovanie, ladné pohyby, príťažlivosť, sexappeal, proporčná vyváženosť a symetrickosť, krása a vkusná úprava zovňajška. Toto všetko v skratke menuje Lucia a píše tým pre mladé či nové súťažiace recept na úspech. Toto všetko na nich nesmie chýbať.
Ako spomína ona sama na svoje prvé súťaže? „Spomínam na nich rada, hoci to boli možno aj zlé spomienky. Človek sa má z chýb poučiť a neskôr sa im vyvarovať,“ hovorí Lucia, ktorá svoje prvé súťaže prirovnáva k maturitnej skúške. „Bola som neistá, nervózna, hanblivá a roztrasená, pretože som nevedela, čo mám čakať od vystupovania v bikinách pred davom ľudí a porotou. Tak som tam poskakovala ako králik,“ smeje sa Lucia. Súťaž od súťaže však táto pretekárka nadobúdala istotu na stagei a postupne si s nadobudnutými skúsenosťami zvýšila sebavedomie a pódium si po čase dokázala začať užívať naplno.
So zvýšením sebavedomia prišli aj prvé medzinárodné súťaže, na ktoré sa sebavedomejším prezentovaním Lucia dostala. Jej prvou bola súťaž Arnold Classic Europe v roku 2013, ktorú označuje aj ako jednu z tých, ktoré jej najviac utkveli v pamäti. „Bola som unesená celou tou atmosférou, expom, kde boli zastúpené takmer všetky známe značky, možnosťou spoznať a stretnúť svoje športové idoly. Bol to zážitok, vidieť to všetko po prvýkrát. Bol tam so mnou aj môj manžel, ktorý ma natieral, podporoval a motivoval, čiže sme mali možnosť pozrieť si spolu aj Madrid. Bolo to super,“ opisuje svoje prvé účinkovanie na medzinárodných pódiách Lucia Baldwin.
Najradšej spomína tiež na Majstrovstvá sveta juniorov a masters 2015 v exotickom Salvadore. „Tam som dosiahla na celkom pekný výsledok. Mala som možnosť spoznať nových ľudí, boli sme skvelá partia, na túto súťaž mám skvelé spomienky. I keď to cestovanie bol zážitok sám o sebe, aspoň sme sa nenudili. Slnko, more, teplo v decembri, fotenie s top fotografom Jozefom Adltom, posúťažný syndróm prejedania sa a v neposlednom rade možnosť vidieť takúto krajinu na druhej strane zemegule. Bol to zážitok na celý život,“ spomína na svoje finálové piate miesto Lucia. Zároveň tento výsledok označuje ako svoj najväčší úspech, no menuje takmer všetky umiestnenia. Nevynecháva majstrovstvá Slovenska, majstrovstvá Európy, všetky súťaže Mozolani Classic, súťaž Nathalia Melo classic, ale aj Írske národné šampionáty. „Mojím najväčším úspechom je určite zmena môjho životného štýlu v roku 2011. Som úplne iný človek vnútri aj navonok. Mám úplne iný pohľad na život a dokážem sa tešiť z maličkostí. Nič mi tieto skúsenosti nevezme. Fitness mi jednoducho zmenilo život,“ vraví Lucia Baldwin.

Ako trénuje Lucia BALDWIN?

Lucia, sponzorovaná Perfect Body Nutrition (spoločnosťou zaoberajúcou sa predajom športových doplnkov výživy) pracuje ako osobná trénerka, no popri trénovaní klientov nezanedbáva ani vlastný tréning v off-season. Jej obľúbenými partiami pre precvičovanie sú nohy. Tréning nôh zvyčajne rozdeľuje na tri časti. Jeden tréning je zameraný na stehná, druhý na zadok a tretí na zadnú časť stehien (hamstringy).
No jej najobľúbenejší je asi tréning na zadok. Ako vyzerá?

 • -začína sumo drepmi (6 sérií po 10 opakovaní)
 • -pokračuje zdvíhaním panvy s veľkou činkou (hip thrust)
 • – 5x 10-12 opakovaní -nasledujú bulharské drepy (4x 10 opakovaní)
 • -ďalej je to zakopávanie so spodnou kladkou na lavičke (4x 10 opakovaní)
 • -ďalším cvikom je roznožovanie na stroji (4x 15 opakovaní)
 • -výpady vzad na schodíku na multipresse cvičí 4x 15 opakovaní
 • -do tréningu zaradzuje aj žabie skoky so záťažou (3x 12 opakovaní)
 • -na záver zaradí na 15-20 minút stepper

A ako precvičuje chrbát?

 • -prvým cvikom sú asistované zhyby (4 série po 12 opakovaní)
 • -nasleduje sťahovanie kladky širokým úchopom za hlavu (4x 12 opakovaní)
 • -ďalej je to sťahovanie kladky úzkym úchopom pred hlavu (rovnako 4x 12 opakovaní)
 • -cvičí aj sťahovanie kladky v stoji s vystretými rukami (3x 12 opakovaní)
 • -nasledujú príťahy veľkej činky v predklone (tiež 4x 12 opakovaní)
 • -hyperextenzia (3x 15 opakovaní)
 • -posledným cvikom tréningu na chrbát je mŕtvy ťah (4x 10 opakovaní)

Lucia BALDWIN- vzory, ciele, poďakovania

Vzory sú záležitosťou, ktorá ma zaujíma pri každej „spovedi“ pretekárky. Kto ale motivuje skúsenú pretekárku, ktorá sama okúsila súťaženie na medzinárodných pódiách? „Z našich bikinárok sa mi najviac páči Saskia Cakoci,“ spomína aktuálnu majsterku sveta a šéfredaktorku portálu BikiniFitness.Sk Lucia. Motiváciu však hľadá aj v iných kategóriách. „V bodyfitness je to aj Adela Ondrejovičová a veľmi fandím aj Lucke Košeckej. Zo sveta sa mi páčia ruské bikinifitnessky. Olga Putrova, Yana Smith Kuznetsova, Alla Semenova a z fitness to je úžasná Oksana Grishina. Páči sa mi trochu viac svalov,“ priznáva s úsmevom Baldwin.
Či ju ešte uvidíme na stagei, je však otázne. „Čaká ma príprava, ale tentokrát nie na súťaž, ale na materstvo. Momentálne som vo štvrtom mesiaci tehotenstva. Idem si užívať materstvo plnými dúškami už po tretíkrát a nesmierne sa na to teším. Priznávam síce, že mi súťaže a pódium budú chýbať, to je jasné. Samozrejme fitness scénu stále sledujem, ale uvidím, ako sa budem cítiť po pôrode, v akej forme budem a či sa mi bude chcieť znova sa do toho pustiť. Pokušenie tam ale stále bude, pretože som tvrdohlavá. Cvičím ale stále, stravujem sa zdravo a snažím sa zbytočne nepriberať. Cítim sa skvele, fit a vo forme,“ prezrádza Lucia Baldwin a delí sa s čitateľmi o svoje pocity šťastia.
V rukáve má však na záver aj zopár poďakovaní, ktoré chce v rozhovore spomenúť. „Najväčšia vďaka patrí môjmu mužovi, ktorý mi bol, je a dúfam, že aj bude najväčšou oporou. Stál pro mne a podporoval ma počas celej mojej súťažnej kariéry i vo všetkých smeroch. Mojej rodine doma na Slovensku, ktorí mi fandili a taktiež mi boli veľkou oporou, hoci na diaľku a absolvovali so mnou všetky súťaže na Slovensku, čo pre mňa veľmi veľa znamenalo. Veľká vďaka patrí Perfect body Nutrition za ich pomoc, podporu a sponzoring počas dvoch rokov. Chcem poďakovať aj SAKFST asociácii a EastLabs teamu za skvele odvedenú prácu, foto a video. Ďakujem aj všetkým, ktorí mi úprimne priali úspech,“ hovorí úprimne Lucia. Na záver si tiež nemôže odpustiť pár motivačných viet smerom k našim čitateľom: „V prvom rade robte vždy to, čo vás baví a robí vás šťastnými. Čo napĺňa vaše túžby, užívajte si život, žite zdravo, cvičte, hýbte sa, starajte sa o svoje telo a zdravie. Vráti sa vám to trojnásobne.“ Takto ukončila Lucia Baldwin našu spoluprácu na jej profilovom článku a mne neostáva iné, len jej poďakovať za úprimný a krásny rozhovor a príjemnú spoluprácu, ktorá, dúfam, nebola posledná a na súťažných pódiách ju ešte uvidíme. Nateraz jej tak či onak celý EastLabs a BikiniFitness team drží prsty v osobnej sfére.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!