Magdaléna Fejfarová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Kto by nemal uniknúť vašej pozornosti? Podľa Sone KOLCUNOVEJ jednoznačne Majsterka sveta junioriek, Magdaléna FEJFAROVÁ! 

Účastníčka Pražského bikini campu Magdaléna Fejfarová má za sebou veľmi úspešnú súťažnú sezónu. Začínala práve na kondičných súťažiach, ktoré by boli veľkým plusom aj pre Slovákov – aj vďaka nim majú v Česku novú juniorskú majsterku sveta!

Magdaléna FEJFAROVÁ – začiatky boli ťažké

Dvadsaťdvaročná Magdaléna sa trénuje sama a pochádza z malej dedinky pri českom meste Beroun. Dnes žije v Prahe a jej posledným famóznym výsledkom bolo víťazstvo vo svojej kategórii na Majstrovstvách sveta juniorov.

„Cvičiť som začala asi v pätnástich rokoch, pretože som bola veľmi silná. Tým hlavným impulzom bolo však asi to, že som sa zamilovala a chcela som sa zapáčiť,“ vysvetľuje Magdaléna.

Jej pohybové začiatky boli doma pri videách a keďže sa Magdaléna hanbila, nechcela, aby ju pri cvičení niekto videl. Kvôli nedostatku sebavedomia chodila počas strednej školy aj ku psychologičke, pretože pre ňu problém predstavovalo aj vystupovanie pred ľuďmi.

„Na vysokej škole som si v rámci telesnej výchovy zvolila posilňovanie a začala som sa zoznamovať s cvičením pred ľuďmi. Keď som potom študovala vo Francúzsku, chodila som do posilky na internáte, kde som bývala,“ vysvetľuje svoju zložitú cestu do posilňovne Magdaléna.

Na celú cestu, počas ktorej menila svoje telo na súťažnú formu spomína Fejfarová s láskou a pýchou. Príprava na súťažné pódiá jej nevštepila len zdravé sebavedomie ale naučila ju aj mnoho o jej vlastnom tele. „Teraz už viem, že všetko je možné, pokiaľ človek naozaj chce. Utvrdila som sa v tom, že som disciplinovaná, cieľavedomá a viem, akú mam pevnú vôľu,“ hovorí Magdaléna.

Práve počas už spomínaného štúdia vo Francúzsku sa Magdaléna rozhodla aj súťažiť. „Som ten typ človeka, ktorý potrebuje mať pred sebou neustále nejaký cieľ, za ktorým ide. Na začiatku vysokej to bolo dostať sa do Francúzska a po tom, čo som si tento cieľ splnila, musela som si nájsť niečo nové. Niečo, prečo budem každý deň vstávať z postele,“ hovorí Magdaléna.

V tom čase už sledovala dnes profíčku Evu Havelkovú a začala nahliadať do sveta súťaženia. „Zisťovala som si čoraz viac a aj vzhľadom k tomu, že som bola v mladšom veku tučnejšia som si chcela tak trochu dokázať, že na to mám a zapadám do nejakého „ideálu“,“ vysvetlila nám Magdaléna.

Do úvahy jednoducho pre Fejfarovú neprichádzala žiadna iná kategória ako bikinifitness- spojenie ladnosti a sily predstavuje pre čerstvú majsterku sveta ideál a cieľ. „Moja rodina mala zo začiatku strach, či to nebude ohrozovať moje zdravie, ale myslím, že postupom času som im dokázala vysvetliť a naviac videli moje zapálenie a vášeň, ktorú pre fitness mám, takže asi nemali inú možnosť ako podporovať ma,“ smeje sa Magdaléna. Podporovali ju aj priatelia, no stretla sa aj s odsudzovaním tohto športu pre ženu, no toto už berie Fejfarová skôr ako súčasť súťaženia a za dôležité pokladá to, čo si o sebe myslí ona sama.

Magdaléna FEJFAROVÁ – cesta až na vrchol

Magdaléna absolvovala doposiaľ 13 súťaží. V jeseni 2017 začala štyrmi kondičnými súťažami pre začiatočníkov ( o ktorých písal vo svojich článkoch aj Igor Kopček - a my si myslíme, že podobné súťaže by mali byť aj na Slovensku), kde dosiahla dvakrát na druhé miesto.

„Pokračovala som v jari piatimi súťažami, pričom najlepší výsledok, ktorý som dosiahla bolo víťazstvo v mojej kategórii na majstrovstvách Čiech juniorov a absolútne víťazstvo v bikini kategórii. V jeseni tohto roku som absolvovala znova 4 súťaže, z ktorých boli 3 medzinárodné,“ hovorí Magdaléna.

Jej úplne prvý štart bol v Brne a Fejfarová si pred štartom najmä z hľadiska formy dosť verila. Avšak keď nastúpila na pódium medzi juniorky, ovládla ju tréma a nezvládla pózing.

„Moja vtedajšia trénerka za mnou pribehla do zákulisia a ešte než som išla na pódium v ženskej kategórii ma nechala vypiť štamperlík alkoholu. To mi pomohlo viac sa uvoľniť a bolo to lepšie, ale do finále som sa nedostala ani v jednej kategórii,“ spomína Magdaléna, ktorá sa však nenechala neúspechom odradiť, súťaženie si zamilovala a súťaž v Brne naplno užila.
„Už len fakt, že som sa tam dokázala postaviť a dotiahla som prípravu do konca aj napriek všetkým škaredým veciam, ktoré sa mi diali bol pre mňa veľký úspech,“ vysvetľuje.

Jej prvá veľká medzinárodná súťaž v reprezentácii boli majstrovstvá sveta žien v Bialystoku, ktoré sa konali v jeseni tohto roku. Práve tieto majstrovstvá sveta priniesli Magdaléne aj krásne spomienky a v spoločnosti českej reprezentácie a všetkých pretekárov sa v Poľsku cítila ako ryba vo vode.

„Cítila som, že tam patrím. Všetci rozumeli, aká je pre vás dôležitá strava a tréningy a všetci jednoducho boli na rovnakej vlne ako ja. Byť v tejto energii bolo pre mňa naozaj nabíjajúce a keď som sa vrátila späť do Prahy medzi „normálnych“ ľudí, cítila som sa ako cudzinec,“ spomína na Bialystok Fejfarová. V súťaži pokladá za úspech to, že dokázala prejsť elimináciou a ukázala tým, že je konkurencieschopná.

Skutočná „bomba“ však prišla až na Majstrovstvách sveta juniorov 2018 v Ekvádore. Magdaléna vyhrala svoju kategóriu a dokázala bodovať aj v celkovom poradí, kde bola druhá. „Na Majstrovstvá sveta juniorov v Ekvádore som cestovala s vysokými nárokmi, čo sa týka môjho výsledku. Priala som si vyhrať viac, než dokáže hocijaké slovo vystihnúť. Predstavovala som si, ako pre mňa bude hrať česká hymna toľkokrát predtým, že na ten moment, keď sa to splnilo, nikdy nezabudnem,“ spomína Fejfarová, ktorá si pódium v Ekvádore ohromne užila a to bolo vidieť aj v priamom prenose zo súťaže, ktorý ste mohli sledovať.

Avšak, keď na súťaž spätne spomína, uvedomuje si, že nebola vôbec nervózna. „Vedela som, že som spravila maximum a bola som spokojná s tým, ako som pripravená a ako vyzerám. Chcela som si pódium užiť a vyšlo to,“ opisuje Magdaléna. Práve súťaženie mladej pretekárke prinieslo veľký progress a to nielen po fyzickej stránke.
Za svoje najväčšie víťazstvo považuje posun vo svojej psychike. „Moje začiatky v posilňovni boli naozaj ťažké. Neustále som sledovala, či sa na mňa niekto nepozerá, rozmýšľala som, čo si o mne kto myslí a podobne. Teraz som z tohto hľadiska niekde úplne inde a pomohlo mi to v škole a celkove v živote. V poslednej dobe si čoraz častejšie uvedomujem, že som našla akýsi vnútorný pokoj, nestresujem sa a cítim sa naozaj veľmi šťastná a spokojná nehľadiac na udalosti a situácie,“ vysvetľuje Magdaléna.

Magdaléna FEJFAROVÁ - podstatný je pocit

„Keďže som stále na začiatku, nemám určenú žiadnu pevnú šablónu, podľa ktorej sa riadim. Stále sa vzdelávam, skúšam a hľadám ten najlepší spôsob, ktorý na mňa bude fungovať,“ odpovedá na otázku prípravy Magdaléna.
Mladá pretekárka však našla prijateľnú cestu aj čo sa týka prípravy a počas jej cesty na súťažné pódiá nikdy neuvažovala o tom, že by prípravu nedokončila. „Samozrejme, že to bolo častokrát veľmi ťažké a „padala som na pusu“, ale láska k súťaženiu bola vždy silnejšia a tiež mám okolo seba ľudí, ktorí ma v takýchto chvíľach podporia a dodajú mi silu,“ ozrejmuje Fejfarová.

Magdaléna stavila na overenú kvalitu aj v plavkách, keď siahla po ruskej značke SV bikini. „K tejto značke som sa dostala vďaka Ekaterine Abramovej, ktorá nejakú dobu pôsobila vo fitku, kde som trénovala. Odporučila mi farbu a dala mi vyskúšať aj strih plaviek,“ vysvetľuje Magdaléna. V plavkách sa musí cítiť dobre a rovnaké pravidlo pre ňu platí aj v otázke make-upu a účesu, ktoré vedia na pódiu zavážiť.
„Pretekárky by si mali zistiť, čo je v danej dobe u rozhodcov obľúbené alebo akceptovateľné a tieto možnosti vyskúšať. Potom by si podľa mňa mali vybrať, v čom sa cítia najlepšie. Dobrý pocit a istota na pódiu z človeka tiež vyžaruje a práve o to ide,“ povedala v našom rozhovore Fejfarová.

Magdaléna FEJFAROVÁ – komu ďakuje a aké sú jej plány?

Po súťažnej diéte sa mnohé dievčatá nevedia zaradiť späť do „normálneho“ rytmu, no s tým u Magdalény pravdepodobne problém nebude. Mladá pretekárka vie, že v najbližšej dobe sa chce zamerať na skvalitňovanie nôh a zadku, ktoré sú podľa nej jej genetickou slabinou. „teraz budem po súťažiach postupne navyšovať jedlo, aj keď som mala aj v príprave dosť jedla. Chcela by som znova docieliť to, že budem môcť pri ďalšej sezóne rysovať pri čo najvyššom množstve živín. V offseason neplánujem veľmi priberať, skôr by som sa chcela držať na cca 10% váhovom rozdiele od súťažnej váhy,“ hovorí Magdaléna, ktorej najväčšou motiváciou je ukázať, že vo fitness má budúcnosť.

Okrem toho sú veľkým motivátorom pre Fejfarovú aj rodičia, ktorí sú na ňu veľmi pyšní. „Myslím, že to nie je len vtedy, keď vyhrám, ale aj keď som schopná nastaviť si nejaký cieľ a dosiahnuť ho. Motivuje ma aj to, že mi muži alebo ženy píšu a hovoria, že som pre nich inšpiráciou a motiváciou. A v neposlednom rade som si sama motiváciou, keď vidím, čo všetko som dokázala,“ hovorí o svojej motivácii Magdaléna.

Na záver nášho rozhovoru dostala aj ona priestor poďakovať. Komu je teda Magdaléna Fejfarová, čerstvá majsterka sveta juniorov vďačná? „Veľmi ďakujem všetkým, ktoré si prečítali tento článok. Obrovské poďakovanie patrí aj mojej rodine a priateľom, ktorí ma podporujú a fandia mi. Ďalej ďakujem Igorovi Kopčekovi za to, že ma presvedčil, aby som išla na majstrovstvá sveta a za všetky užitočné znalosti, ktoré mi na BikiniCampe v Prahe odovzdali. Ďakujem aj Slávkovi Vinogradovi za rady a podporu. Poďakovanie patrí aj nášmu tímu, ktorý bol v Ekvádore za to, že som si to s nimi mohla takto užiť. Veľké ďakujem!“ hovorí na záver Magdaléna.
My budeme cestu tejto perspektívnej súťažiacej aj naďalej sledovať a držíme jej prsty!
BikiniFitness CampReklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!