Majstrovstvá sveta Elite PRO 2023: Takto sa zmení priebeh súťaže

Elite PRO Majstrovstvá sveta sa v tomto roku presúvajú do Madridu. A prišli aj zmeny týkajúce sa priebehu súťaže.

V roku 2020 sa Majstrovstvá sveta Elite PRO spojili so súťažou Arnold Classic Europe a profesionáli tak získavajú tituly hneď dva. A hoci roky existuje rankingový systém, ktorý mal byť kľúčom k postupu na toto vrcholné podujatie, zdá sa, že do praxe vstúpi až v tomto roku. A to spolu s niekoľkými ďalšími zmenami súvisiacimi so samotným priebehom súťaže.

Tri skupiny, jedno semifinále

Profesionálni športovci budú podľa nových pravidiel (zverejnených v rámci propozícií na oficiálnej stránke) rozdelení do troch skupín.

Skupina A pozostáva z pozvaných športovcov, ktorí sa kvalifikujú priamo do večerného semifinále a súťažia bez potreby zaplatiť štartovné. Týchto 5 športovcov bude zahŕňať TOP3 z predošlého roka a ďalších dvoch, ktorých vyberú organizátori.

Skupina B bude zložená z desiatich športovcov na základe IFBB Elite PRO Rankingu, ktorí taktiež nemusia platiť štartovné, no súťažiť budú v pre-judgingu (ktorý je naplánovaný o 18.30) a o postup do semifinále budú musieť zabojovať.

A aby toho nebolo málo, pre ďalších športovcov je tu stále skupina C, do ktorej sa môže prihlásiť za štartovný poplatok 500€ (prípadne 550€ priamo na registrácii) ktokoľvek. Aj títo športovci tak absolvujú pre-judging a budú bojovať o postup do semifinále.

Desiatka najlepších

Zo skupiny B a C postúpi do semifinálovej TOP10 len 5 pretekárov. Najmä vzhľadom na to, že v C skupine sa môže prihlásiť do súťaže pokojne aj 10 pretekárov, pôjde o naozaj náročnú rozhodcovskú prácu, najmä vzhľadom na nejasnosti v aktuálnych trendoch a preferenciách. Ďalšou novinkou je, že niektoré kategórie oproti minulým rokom z predbežných propozícií zmizli – v tomto roku sa v Madride bude súťažiť o titul profesionálneho majstra sveta len v piatich kategóriách, pričom TOP5 si podelí takéto finančné ohodnotenie:

  • Bodybuilding (30.000$)
  • Bikini Fitness (10.000$)
  • Men’s Physique (10.000$)
  • Classic Physique (8.000$)
  • Bodyfitness (8.000$)

Čo máme očakávať?

Systém kvalifikácie na toto vrcholné podujatie v rámci troch skupín však pravdepodobne (minimálne v nominácii Bikini) naráža už dnes na prvý logický problém. Poďme však pekne odzačiatku. Predtým platný kvalifikačný systém zaručoval víťazkám jednotlivých Elite PRO súťaží priamu kvalifikáciu na Elite PRO Majstrovstvá sveta. Išlo teda o podobný systém aký je platný pri kvalifikácii na Olympia Weekend.

Podľa Rankingu zverejneného aktuálne na webe IFBB Elite PRO má tak už dnes status kvalifikovanej pretekárky až 15 bikinifitnessiek. Ak odrátame Anastasiiu Zolotaiu, Karinu Gavrikovu a Kimberly Percival, ktoré budú ako medailistky z minulého roka v skupine A, zostáva 12 pretekárok. A do začiatku 2023 Arnold Classic Europe nás čaká ešte mnoho ďalších podujatí (napríklad aj Jan Tana Classic vo Fínsku či Elite PRO Prague), na ktorých sa predstavia aj profesionálne bikinifitnessky, ktoré budú o kvalifikáciu bojovať.  

Systém kvalifikácie je vytvorený tak, aby pretekárov nútil súťažiť a získavať body, zároveň však do istej miery zabraňuje klasickej konkurencii. Nikto totiž nepovedal, že pretekárka, ktorá vlani vyhrala, príde pripravená tak, že ju nemôže prekonať niekto, kto bude súťažiť ako pretekár skupiny B alebo C a že by naozaj v konkurencii takýchto pretekárok prešla „sitom“ pred semifinále. A aj my sme tak zvedaví, ako sa nový systém osvedčí a ako napokon predsa len bude vyzerať 2023 Arnold Classic Europe.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!