Marcelina WOZNIAK: Nemala by uniknúť vašej pozornosti

Jednou z najlepších poľských bikinifitnessiek je jednoznačne aj Marcelina Wozniak. Majsterka sveta juniorov poskytla rozhovor aj pre náš portál. Slovenská aj poľská verzia článku! 

Marcela Wozniak patrí medzi dievčatá, ktoré som si všimla už na Majstrovstvách Európy 2020 v Santa Susanne. Marcelina zaujala elegantnou prezentáciou a pekným dievčenským vzhľadom. Na súťaži získala striebornú a bronzovú medailu, čo bolo dobrým znamením. Aj napriek koronakríze sa dokázala kvalitne pripraviť a bola som zvedavá, v akej forme sa ukáže na ďalších súťažiach. Keď Marcela nastúpila na pódium Majstrovstiev sveta juniorov v Rumunskom Cluj-Napoca, bola som si istá, že zvíťazí. Podarilo sa. Spolu s reprezentačnou kolegyňou Wiktoriou Nnaka sa zaradila medzi objavy roka 2020. Aká bola cesta Marceliny do kategórie bikinifitness? Prezradila to v našom rozhovore.

Od futbalu a volejbalu k posilňovni

Sama Marcelina tvrdí, že od dieťaťa sa športu venovala. Ako vysvetľuje, venovala sa futbalu, volejbalu aj behu, silový tréning prišiel do jej života o čosi neskôr. „Od malička som rada hrávala futbal a mala som rada tímové športy. Keďže som chodila na strednú školu, kde bol mojím učiteľom tréner volejbalu, začala som svoje športové dobrodružstvo volejbalom,“ opisuje Marcelina. Aj keď sa volejbalu venovala súťažne, neskôr začala aj behať a po prvýkrát posilňovňu navštívila v septembri 2018. „Presvedčila ma kamarátka. Pamätám si, že sme robili iba kardio. Druhýkrát som išla sama. Napísala som si do telefónu pár cvikov na brucho a poprosila som trénera, aby mi ukázal nejaké cviky na ramená, pretože sa mi zdalo, že sú hrubé.“ V tom čase mladá bikinifitnesska necvičila pravidelne. Cvičenie aj správnu stravu začala brať vážne až v januári 2019. „Bolo to moje novoročné predsavzatie,“ spomína Marcelina, ktorá do posilňovne prišla preto, aby na sebe niečo zmenila.   

Potichu pracovala a potom vyhrávala

Bikinifitness objavila mladá pretekárka v marci 2019, kedy jej kolega, ktorý sa venuje kulturistike, poslal niekoľko profilov pretekárok na instagrame. Do tejto kategórie ju nasmeroval aj tréner, ktorého rozhodnutie dnes Marcelina veľmi kvituje. „Do štartu na mojej prvej súťaži vedeli o mojom cieli len rodičia a priateľ. Nikomu inému som o tom nehovorila a potichu som pracovala,“ vysvetľuje Marcelina. Podpory sa dočakala aj od rodičov a v auguste 2020 absolvovala svoju prvú súťaž. „Získala som tri zlaté medaily,“ spomína na Baltský pohár v Hele. Marcelina tam vyhrala svoju kategóriu, kategóriu nováčik a overall titul. „Na túto súťaž nikdy nezabudnem, pódium bolo pri poľskom pobreží a vládla tam úžasná atmosféra!“

Nominácia na poslednú chvíľu jej priniesla zlato

Príprava počas koronavírusovej pandémie však nebola med lízať a pozná to aj Marcela. „Trénovala som doma, lebo mám nejaké vybavenie na tréning,“ opisuje. Tréningy podľa jej slov neboli také efektívne, ako v posilňovni, no dávala zo seba maximum. Práve veľmi zodpovedný prístup jej priniesol aj účasť na Majstrovstvách Európy 2020 a Majstrovstvách sveta juniorov 2020. Nesporný talent Marcelina dokázala najprv na pódiu a z Európskeho šampionátu, odkiaľ si odniesla hned dve medaily – bronzovú a striebornú. „Veľmi sa mi páčia zahraničné súťaže, takže mojou obľúbenou súťažou budú Majstrovstvá Európy, aj keď tam bolo trochu horúco,“ smeje sa Marcela. Druhá medzinárodná súťaž, ktorú absolvovala, jej taktiež priniesla medailu a rovno zlatú. V Cluj-Napoca na Majstrovstvách sveta sa mladá Poľka stala majsterkou sveta. „Na Rumunsko budem dlho spomínať! Na samotnú súťaž, ale aj na čas strávený v krajine pred štartom a po ňom. Spoznala som totiž úžasných ľudí s rovnakou vášňou.“

Keď Marcelino meno zaznelo v spojení s prvým miestom, neverila. „Praskala som radosťou a zároveň sa mi chcelo plakať,“ spomína na tento moment Marcelina. „Tie momenty, keď stojíš na pódiu a počuješ hymnu krajiny, ktorú reprezentuješ, sa nedajú opísať,“ dodáva. Málokto vie, že Wozniak na túto súťaž ani nemala cestovať. „Týždeň pred začiatkom šampionátu sa rozhodlo o mojom štarte, takže to nebolo jednoduché,“ komentuje Marcelina. S formou, ktorú predviedla a prezentáciou je spokojná.

Dôsledná pretekárka

Niekoľkokrát sme sa už všetci presvedčili, že staviť na makeup vytvorený po ceste v aute nemusí byť práve šťastné riešenie. Preto začínajúca pretekárka Marcelina radí staviť na profesionálov – a to sa týka vizáže aj plaviek. Rovnako dôsledná je aj v príprave na súťaž a celý Marcelin deň podlieha tréningu. „V nedeľu si vždy naplánujem celý týždeň, každú hodinu každého dňa,“ opisuje Marcelina. Zámeru postaviť sa na súťažné pódium Poľka venuje 100%. „Po návrate z práce som sa najedla a išla som na silový tréning, kardio tréning a pózovala som. Išla som domov a pripravovala som jedlo na ďalší deň. Znova a znova.“ Sama Marcelina Wozniak potvrdzuje, že tento životný štýl si vyžaduje vytrvalosť a disciplínu. So slovami „nemám na to chuť“ jednoducho neobstojíte. Silové tréningy Marceliny Wozniak trvajú väčšinou jeden a pol až dve hodiny, pričom začína od rozcvičky a aktivácie. „Potom cvičím podľa plánu od trénera a po tréningu robím kardio. Pred súťažami každý deň trénujem pózovanie,“ opisuje. Aj keď rada trénuje všetky partie, tou vyvolenou sú u Marceliny ramená.

Bikinifitnessky - kamarátky

Mnohí z tých, ktorí pozorne svet fitness sledujú, si určite všimli dobré vzťahy v poľskej reprezentácii. Dievčatá sa navzájom podporujú, držia si prsty, sledujú súťaže, kde súťažia ich reprezentačné kolegyne a fandia im. „Máme skvelý tím! Nemôžem sa dočkať ďalších výjazdov,“ potvrdzuje aj Marcelina. Najviac sa skamarátila s dievčatami, s ktorými bola počas majstrovských súťaží na jednej izbe a trávili spolu viac času.

V čase písania tohto článku je po majstrovstvách sveta žien, ktoré sa uskutočnili v Santa Susanne a teda je jasné, že vrcholné súťaže roka 2020 máme už za sebou. V Santa Susanne Marcelina neštartovala. Prečo? „Aktuálne som svoju súťažnú sezónu už ukončila. Od augusta sa mi podarilo štartovať na ôsmich súťažiach. Mojím plánom je štartovať v jeseni 2021.“

Cieľavedomá Marcelina Wozniak

„Kedysi som si sľúbila, že moji blízki a rodičia budú na mňa hrdí. Celý čas na tom pracujem. Milujem mať cieľ, za ktorým si môžem ísť aj napriek mnohým nepríjemnostiam,“ hovorí o svojej motivácii Marcelina. Keď si niečo zaumieni, oddáva sa tomu na 100%. „Motivujú ma, samozrejme, aj stovky ďalších ľudí. Profily svetových pretekárok, ale aj ľudia, ktorí mi píšu, že ich motivujem ja,“ dodáva na záver. My veríme, že Marcelu Wozniak uvidíme na pódiu ešte veľakrát a vždy bude aspoň taká úspešná, ako počas svojej prvej sezóny.


Kiedy i dlaczego zacząłaś ćwiczyć?
Ze sportem byłam zwiazana od dziecka. Trenowałam pilke nozna, siatkówkę, biegałam, aż wkoncu trafilam na silownie. Pierwszy raz na siłownie poszłam we wrześniu 2018r. Namówiła mnie koleżanka. Jednak nie wiedziałyśmy kompletnie co z czym sie je, pamiętam, że zrobiłyśmy tylko cardio. Następny raz poszłam już sama. Zapisałam sobie na telefonie parę ćwiczeń na brzuch i poprosiłam tam trenera, żeby pokazał mi jakieś ćwiczenie na ramiona, bo uważałam że są grube. Nie trenowalam wtedy regularnie. Poważnie zaczęłam trenować i trzymać dietę w styczniu 2019r, to bylo moje postanowienie noworoczne! Dlaczego poszlam na silownie? Po prostu chciałam coś w sobie zmienic.

Czy jako dziecko uprawiałaś jakiś sport?
Tak. Od dziecka uwielbiałam grać w piłkę nożna. Zawsze lubiłam gry zespołowe. Poszłam do gimnazjum, gdzie moim nauczycielem wf był trener siatkówki. I tak zaczęłam przygodę z siatkówka. Grałam w klubie LUKS Wilki Wilczyn do 1 liceum. Potem dużo biegałam.

Kiedy odkryłaś bikinifitness?
Jakos w marcu 2019r. Kolega, który interesuje się kulturystyka podesłał mi profile różnych zawodniczek na instagramie.

Co powiedzieli bliscy, kiedy zdecydowałaś się konkurować?
Tak naprawdę do samego startu, o moim zamiarze wiedzieli tylko rodzice i przyjaciółka. Nikomu innemu nie mówiłam, pracowałam w ciszy. Rodzice mnie wspierali.

Dlaczego wybrałaś kategorię bikini?
Trener mnie tak pokierował. Myślę, że to była dobra decyzja!

Czy pamiętasz swoje pierwsze zawody?
Tak, był to V Puchar Bałtyku w Helu w sierpniu tego roku. Zdobyłam trzy złote medale. Wygrałam swoja kategorie, kategorie debiutantek i overall. Nigdy nie zapomnę tych zawodów, scena była nad polskim morzem, niesamowity klimat!

Jaki jest Twój ulubiony konkurs? Gdzie najbardziej Ci się podobało?
Bardzo podoba  mi się na zawodach zagranicznych, tak więc beda to Mistrzostwa Europy w Santa Suzanna, chociaz tam było trochę za goraco. I oczywiście Mistrzostwa Świata w Rumuni. Lubię to, że gdzie się nie obejrzysz widzisz zawodnika (najczęściej z pudełkiem). W jednym miejscu sa tysiace ludzi o tej samej pasji.

Jak wyglądało przygotowanie podczas koronawirusa?
Trenowałam w domu. Miałam trochę sprzętu. Wiadomo, moje treningi nie byly tak efektywne jak na siłowni, ale starałam się dawać z siebie wszystko.

Jak ci się podobały zawody w Rumunii?
Będe je bardzo długo miło wspominać! Zarówno same zawody, jak i czas spędzony przed i po starcie. Poznałam cudownych ludzi o tej samej pasji.

Jak się czułaś, kiedy wygrałaś?
Nie wierzyłam! Radość mnie rozpierała, jednocześnie chciało mi sie płakać. Nie da się opisać uczucia, które towarzyszy, gdy stoisz na scenie i słyszysz hymn kraju, który reprezentujesz. Po zejściu ze sceny powiedziałam ,,ale jaja”.

Czy jesteś zadowolona ze zwycięstwa?
Jestem bardzo zadowolona z mojego wyjścia i z formy jaka zaprezentowałam. Miałam nie jechać na te zawody, tydzień przed startem podjęliśmy decyzje o moim starcie, więc nie było lekko.

Jak dobrać strój startowy i wizaż pod scene?
W obu przypadkach najlepiej udać się do profesjonalistek - wizażystki i dziewczyny, która zajmuję się szyciem strojów.

Jakie są relacje w reprezentacji Polski?
Mamy mega zgrana ekipe! Nie mogę doczekać się kolejnych wyjazdów.

Czy masz tam jakichś przyjaciół?
Tak, bardzo polubiłam dziewczyny z którymi dzieliłam pokój na Mistrzostwach Europy i Miatrzostwach Swiata.

W jakich zawodach będziesz dalej startować?
Aktualnie zakończyłam swój sezon startowy. Od sierpnia udało mi się wystartować na 8 imprezach. Mam plan wyjść na jesień 2021r.

Jak wygląda Twoje przygotowanie?
W okresie przygotowań do zawodów, w sumie nawet poza startami, cały mój dzień podporządkowuje pod moje treningi. Zawsze w niedziele planuje cały tydzień, każdą godzinę w ciągu danego dnia. Wraz z zamiarem wystartowania w zawodach poświęcałam się temu w 100 procentach. Po powrocie z pracy jadłam posiłek i odrazu szłam na trening siłowy, cardio i trening pozowania. Wracałam do domu i przygotowywałam posiłki na kolejny dzień. I tak w kółko. W takim trybie życia niezwykle ważna jest wytrwałość i samodyscyplina. Nie ma miejsca na słowa „nie chce mi sie”.

Jak wygląda Twój trening? Co lubisz ćwiczyć?
Moje treningi siłowe zazwyczaj trwają 1.5-2h. Zaczynam od rozgrzewki i aktywacji. Następnie wykonuje plan od trenera. Po treningu siłowym robię cardio i przed zawodami codziennie trening pozowania. Uwielbiam trenować każdą partię, ale gdybym miała wybrać jedną ulubioną byłyby to barki.

Kto jest twoim wzorem do naśladowania?
Obiecałam sobie kiedyś, że moi bliscy i rodzice będą ze mnie dumni. Cały czas na to pracuję. Uwielbiam mieć cel, do którego będę dążyć mimo wielu przeciwności. Gdy coś sobie założę, oddaję się temu w 100%.
Oczywiście oprócz tego motywuja mnie setki innych osób. Sylwetki światowej klasy zawodniczek ale i osoby, które pisza do mnie, że to ja je motywuje.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!