Marina MOCANU - Interview s hviezdou bikinifitness

Marinu MOCANU môžeme pokojne označiť za jednu z najúspešnejších pretekárok v Elite PRO divízii. Aké sú jej ďalšie plány? Dočítate sa v rozhovore so Soňou Kolcunovou. 

Marina MOCANU – Vždy chcela dosiahnuť úspech

Marina je výraznou postavou na bikinifitness scéne – nie len kvôli tomu, že je z Moldavska a súťaží za Českú republiku, ale aj preto, že dlhodobo patrí medzi úspešné atlétky. Marina v očiach mnohých stále súťaží s Yanou Kuznetsovou a pre mnohých je jednou z najlepších Elite PRO bikinifitnessiek. Marina má 28 rokov a od začiatku svojho pôsobenia v bikinifitness nemá trénera. Mocanu pochádza zo slnečného Moldavska. Narodila sa v Kišiňove, tam žila do svojich osemnástich rokov a do Prahy prišla žiť vďaka svojim rodičom.
„S fitnessom som začala v auguste 2015. Už od detstva som chcela dosiahnuť nejaký športový úspech na vysokej úrovni. Vždy ma zaujímala atletika, no zdá sa, že to nebol môj osud,“ hovorí s úsmevom Marina, pre ktorú bola telesná výchova vždy jeden z najobľúbenejších predmetov. Trénovať teda Marina začala hneď, ako začala chodiť do posilňovne. „Mojím cieľom nebolo stať sa bikinifitnesskou. Len som sa chcela zbaviť svojich chudých nôh, z ktorých som mala komplexy,“ vysvetľuje Mocanu.

Na svoju prvú súťaž sa pripravovala prakticky dva roky a počas tohto obdobia našla oporu aj vo svojej rodine, ktorá nikdy nebola proti jej koníčku. „Bolo to hobby, pretože vtedy nemohol nikto, ani ja sama som nemohla, predpovedať, ako tento šport ovplyvní môj život,“ dodáva Marina. Podľa nej je bikinifitness ideálom medzi krásou, ženskosťou a vyšportovaným telom. Práve preto sa Marine najviac páčia trendy bikinifitnessiek z rokov 2016 až 2018. „V tejto chvíli sa mi nepáči, do akých foriem nás nútia,“ hovorí Marina, dodávajúc, že bodyfitness je pre ňu už tak trochu príliš.

Marina MOCANU – Úspechy aj pády

Prvá súťaž Mariny sa uskutočnila v jej rodnom Kišiňove. Sama tvrdí, že sa s pódiom chcela viac-menej zoznámiť a zistiť, či sa osmelí na vystupovanie v dvojdielnych bikinách. „Moje úsilie nestačilo na zlatú medailu, ale skončila som štvrtá a pochopila som, že bude nutné ďalej sa učiť a súťaženie sa mi zapáčilo,“ hovorí Marina. Práve po úspešnej jesennej sezóne 2017 sa rozhodla prejsť do Elite PRO. „Bola to nová federácia, mala málo pretekárov a ponúkala vysoké prize money. Jednoducho som chcela postúpiť vyššie a všetko bolo na dosah. No ako sa ukázalo, nič nie je také jednoduché,“ vysvetlila Marina.

Nasledoval rok 2018, v ktorom sa Marina ukázala v tom najlepšom svetle a dosiahla mnoho skvelých úspechov. „Ukazovateľom úspechu sú pre mňa všetky výsledky, ktoré som dosiahla. Ak ste vždy na tých najvyšších priečkach, je to dobré znamenie. Rok 2018 priniesol mnoho dobre organizovaných súťaží a jedna z najzapamätateľnejších bola pre mňa aj súťaž na Slovensku. Rada by som sa vrátila, no teraz mám iné plány,“ naznačuje Marina, ktorú môžeme bez problémov označiť ako úspešnú bikinifitnessku. V roku 2018 sa v Číne konali aj prvé Majstrovstvá sveta Elite PRO žien, ktoré priniesli pre Marinu 7. miesto. „Prvé majstrovstvá sveta v histórii, moje prvé majstrovstvá sveta, moja najlepšia forma. Bola som veľmi rozrušená. Čo sa týka organizácie, bolo by dobré, ak by organizátori rozumeli aspoň anglickému jazyku,“ spomína na Čínu Marina. Navyše, čínski rozhodcovia po prvýkrát rozhodovali v profesionálnej divízii. „Preto nemôžem hovoriť o ich profesionalite,“ hovorí Marina.

V roku 2019 absolvovala hneď niekoľko profesionálnych súťaží. Medzi tými bol aj barcelonský Arnold Classic, na ktorom skončila Mocanu šiesta a napriek tomu, že sama považuje svoju formu na tejto súťaži za dobrú, medzi ostatnými súťažiacimi pôsobila mäkko. „Sama so sebou nie som spokojná. Pred takými súťažami som vždy veľmi nepokojná,“ hodnotí Marina. Diskutovanou témou sú v prípade Mariny však hlavne minuloročné majstrovstvá sveta Elite PRO, kde neprešla elimináciou. „Šampionát bol dobre zorganizovaný. Ja málokedy kritizujem federáciu, pretože rozumiem, koľko práce je pri takýchto podujatiach potrebné spraviť,“ hovorí. Na druhej strane nemôže Mocanu ani tvrdiť, že by ju výsledky potešili a jednoducho konštatuje, že musí prísť s väčším objemom svalstva a v tvrdšej forme. „S formou som však bola spokojná. Dosiahla som tvrdosť bez toho aby som výrazne stratila na objeme svalov – ale to nestačilo,“ dodáva profesionálna bikinifitnesska.

Marina MOCANU – Z negatívnych situácií naberá skúsenosti

Aké sú podľa Mariny Mocanu rozdiely medzi profesionálnou a amatérskou divíziou bikinifitnessiek? „Prize money a trošku prestíže, ak to tak môžeme nazvať,“ hodnotí. Neobvyklé na profesionálnych súťažiach nie je ani to, že športovcom federácia hradí ubytovanie alebo prepravu. „Ďalej sú to napríklad pozornosti od federácie v podobe darčekov, ktoré nedostane každý. No ak mám hovoriť ako športovkyňa, určite je to dosiahnutie statusu majstra sveta v PRO divízii. Znie to prekrásne, aj keď dosiahnuť taký cieľ je ťažké. Už náš šport sám o sebe nie je ľahký,“ vysvetľuje Marina.

Ako sama tvrdí, užíva si každú súťaž a snaží sa nebyť sklamaná, aj keď niečo nevyjde podľa jej predstáv. „Z negatívnych situácií naberám skúsenosti a to ma motivuje. V žiadnom prípade sa nechcem vzdať,“ hovorí o svojej motivácii Marina. Ak hovoríme o medailách, Marininým veľkým úspechom je niekoľko druhých miest z profesionálnych súťaží. „Ak vás zaujíma môj názor, mojim najväčším úspechom je určite moje zdravie, môj vzhľad a tiež sebavedomie, ktoré som nadobudla vďaka súťažiam,“ odpovedá Marina.

Marina MOCANU - Práca na prezentácii nikdy nekončí

„Keď vkročíte na stage a dokonca aj keď sa po ňom hýbete, musíte byť také prirodzené, ako sa len dá a postupne na sebe pracovať, aby ste sa priblížil dokonalosti,“ vysvetľuje Marina. A kedy ste teda v pózingu dokonalá? Keď žiarite na pódiu jasnejšie ako všetky ostatné pretekárky! Pózing však Marina tak často netrénuje. „Práca na pózingu sa pre mňa nikdy nekončí, tak ako práca na forme,“ vysvetľuje Marina a dodáva, že vždy dva mesiace pred súťažou usilovne pózuje. „Najdôležitejšie je vyzdvihnúť vaše prednosti, mať kontrolu nad telom a naučiť sa improvizovať,“ zhŕňa Mocanu. Príprava tejto úspešnej bikinifitnessky trvá prakticky celý rok a vždy je vo forme. „Pre mňa je to životný štýl a pripravujem sa na základe bežných vedomostí, pretože u mňa najviac funguje klasika,“ opisuje.

Marina MOCANU – TOP5 na Olympii

Po neúspešných majstrovstvách sveta sa mnoho športovkýň z Elite PRO muselo zamyslieť nad svojim pôsobením v federácii alebo súťažnej kategórii. Inak to nebolo ani u Mariny. „Chcela by som byť v TOP5 na Olympii,“ hovorí a zároveň dodáva ďalšie vysvetlenie, „Za svoj život chcem vyskúšať čo najviac nového a preto si budem merať sily s dievčatami v NPC.“

Zároveň dáva Marina aj radu mladým bikinifitnesskám, ktoré by sa chceli stať úspešnými. „Radím, aby si užívali, čo robia a to až tak, aby sa pri spomínaní na tvári objavil úsmev,“ povedala na záver nášho rozhovoru Marina. Jej kroky budeme sledovať aj v novej federácii a o jej úspechoch vám budeme aj naďalej prinášať články.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!