Martin Snášel: Pohľad na kategóriu bikinifitness

Prečítajte si pokračovanie rozhovoru s Martinom Snášelom, v ktorom sa dozviete odpovede na otázky úzko späte s kategóriou bikinifitness. 

Martin Snášel je silový a pohybovo-nápravný tréner s 22 ročnou praxou. Je tiež špecialistom v diagnostike a (p)rehabilitačných cvičeniach a absolventom obrovského množstva kurzov a školení. Je skutočným odborníkom známym hlavne v Česku a na Slovensku. Ako sme spomínali v predošlom článku, Martin založil aj pohybové centrum CORE a zaujímavé články o silovom cvičení a rehabilitácii si môžete prečítať na jeho portáli www.coretraining.cz , kde sa neraz venoval aj kontroverzným témam. Keďže všetko píše na základe svojich bohatých skúseností, Martina som oslovila a pýtala som sa ho na témy, ktoré so súťažením v bikinifitness a ženským tréningom úzko súvisia. Prebrali sme viacero tém, na ktoré vám teraz prinášame jedinečný pohľad odborníka, ktorý v Česku a na Slovensku organizuje semináre určené hlavne pre trénerov a fyzioterapeutov.

Aj my v redakcii dlho pripomíname, že je dôležité vzdelávať sa v oblasti fitness. Sme preto veľmi radi, že Martin Snášel na naše otázky bez námietok odpovedal a veríme, že sa vďaka tomuto článku naučíte niečo nové. V druhej časti rozhovoru s odborníkom Martinom Snášelom sme sa zamerali na témy úzko súvisiacie priamo s bikinifitness kategóriou.  

Ťažké váhy

Mnohým ženám (nielen tým, ktoré sa pripravujú do muskulatúrnejších kategórií ale aj zdanlivo „jemnejším“ bikinifitnesskám) zachutila bolesť pri ťažkých silových tréningoch. Je cvičenie s ťažkými váhami zamerané na hypertrofiu svalov vhodné aj pre ženy, alebo sa vystavujú určitému riziku poškodenia pohybového systému (napr. zranenia kĺbov)?,,Osobně zde vidím rozdílnosti pouze individuální i přes určité rozdílnosti hormonální a tedy i neurální u mužů a žen. Rozhodně mnohem více žen jsou např. hypermobilní, což může zvyšovat inklinace ke zranění vzhledem k chybné aplikaci se zátěží. Na druhé straně, silový trénink je pro ně velice efektivní volba,“ odpovedá na našu otázku odborník. Mali by sa teda ženy viac ,,šetriť“ v porovnaní s mužským pohlavím? ,,Nemyslím si, že by se v něčem měli šetřit,“ hovorí Snášel.

Genetické predispozície

Ak sa chce dievča postaviť na pódium, okrem tvrdej práce v posilňovni je podľa mnohých potrebná aj správna genetika. Postava typu presýpacích hodín je ideálom v bikinifitness kategórii. Mimoriadne úzky pás so širokým chrbtom a guľatými gluteami je takmer vstupenkou do finále. Môže takáto telesná stavba viesť ku problémom s pohybovým aparátom? ,,Určitý základ postavy je již otázkou vrozených dispozic což jsem zažil i při své závodní činnosti sám. Něco zkrátka jde ovlivnit jen částečně. Tedy ta žena, která má dobrou strukturální stavbu těla, má velký benefit. Nemyslím si, že úzký pas a pěkné hýždě by měli být spojené s nějakými problémy,“ odpovedá Snášel.

Problém vidí odborník skôr v spôsobe trénovania. ,,Spíše jde o to, jak mají tyto ženy nastavený celkový tréninkový plán, jestli umí cvičit dobře technicky a znají biomechaniku daných cvičení a také znají sami sebe. Často je otázka problémů s pohybovým aparátem otázkou jak určitých nerespektování vrozených dispozic a neznalosti svého těla společně se špatným tréninkovým nastavením a technikou cvičení.“ Práve preto by sme my, ženy, mali byť obozretné pri výbere trénera a vzdelávať sa aj samé.

Genetike chcú teda mnohí pomôcť, ako môžu. A kto by nechcel ploché bruško? Bikinifitnessky sú jednoznačne tými, pre ktoré je krásne brucho stredobodom záujmu a preto hľadajú rôzne nové metódy, ako brušné svalstvo precvičiť. Trendom sa stalo aj precvičovanie vákua, ktoré pôvodne cvičili kulturisti. Na mieste je preto otázka, či nie je sťahovanie brušnej steny pre naše zdravie nebezpečné. Martin Snášel veľmi ochotne odpovedal aj na túto otázku. „Co se týká vákua, sám jsem tuto techniku cvičil jako doplněk spíše pro kontrolu břišní stěny v rámci pozingu, ale nikdy jsem to netrénoval jako cvik. To také není vhodné z hlediska aktivace trupových svalů,“ hovorí.

Kompresný opasok

Jedným z doplnkov, ktorými sa dievčatá snažia pomôcť si k úzkemu pásu je aj kompresný opasok. Ten nájdeme v taške skoro každej bikinifitnessky. Niektoré ho používajú len pri cvikoch na nohy, aby nedochádzalo k hypertrofii bočných brušných svalov. Druhá skupina nadšenkýň tejto pomôcky si opasok necháva počas celého tréningu. Je vhodné kompresný opasok používať? Akým spôsobom? ,,Vzpěračský opasek obecně pomáhá se zvýšením nitrobřišního tlaku. Tím také většina lidí zvedne min. o cca 10% větší váhu. Častým argumentem je, že bysme neměli opasek používat, protože ohrožuje aktivaci core, či hlubkových svalu. Tedy, že opasek oslabí náš trup,“ púšťa sa do objasňovania problematiky Martin Snášel. 

Čo na oslabenie trupu používaním opasku hovoria výskumy? ,,EMG studie ale nepodporují tento argument, protože jsou zjištěny velmi malé či žádné rozdíly v aktivaci svalů. Určité studie však ukazují, že použití opasku může měnit v některých ohledech způsob aktivace svalů,“ dopĺňa Martin.

Kedy teda tréner s 22 ročnou praxou odporúča opasok používať? ,,Tedy moje rada je, že pokud trénujete s vyššími  váhami, pak může být dobrý nápad použít opasek, protože opasek zvýší nitrobřišní tlak. V případě únavy může být na místě také použít opasek. To vše je lepší pro vaše bezpečí a výkon.“ Avšak neodporúča používať ho často. ,,Na druhé straně při častém, či běžném používání je zřejmé, že to může být spíše neprospěšné a i hloupé,“ vysvetľuje.

Pózing v bikinifitness

Ďalšou z tém, ktoré úzko súvisia s prípravou na súťaženie v bikinifitness, je pózing. Prezentácia na bikinifitness súťažiach si vyžaduje držanie tela, ktoré nie je pre postúru úplne prirodzené. Z pozície súťažiacej a študentky fyzioterapie vidím najväčší problém v nadmernej hyperlordóze so súčasným predklonom panvy. Martin sa na túto problematiku pozerá skôr z hľadiska osvojenia si návyku, nie samotného pózingu. ,,Osobně bych neviděl problém v anteverzi pánve a hyperlordóze, což jsou pojmy, které jsou velmi u nás přeceňované a věda i má osobní široká diagnostická praxe nepodporuje přímou souvislost s bolestmi zad. To by však bylo na delší povídání. V čem však vidím problém u (nejen) těchto závodnic je to, že návyk, který se naučí, následně přenáší do mnoha vzorů ve cvičení i jiných činností,“ vysvetľuje.

Aké sú teda jeho vlastné skúsenosti? ,,Ve funkční diagnostice se často setkávám s velkými kompenzacemi vzoru kyčelní extenze či i extenze trupu. Tedy neznamená to, že by např. hýždě byly slabé, ale jde o kompenzaci vzoru a svalové dominanci v něm.“

Samotný pózing teda nášmu telu neškodí, ale jeho návyk, ktorý si prenášame do bežného života, áno.,,Je třeba jak hlídat optimální nastavení při cvičení, kde pracují zadní svalové řetězce a pak mít do tréninku zařazené cvičení jak izometrické s fixovaným trupem, tak cvičení ve flexi, které se velmi dnes podceňouje a tabuizuje,“ hovorí Martin o odstraňovaní vytvoreného návyku.

Po prečítaní tohto rozhovoru (ale aj predošlej časti) určite mnohé z vás uznajú, že Martin má rozumnú odpoveď snáď na všetko. Kľúčové je neustále vzdelávať sa, čo sme chceli docieliť aj týmto článkom. Veríme, že sme vám priniesli odpovede na otázky úzko spojené s kategóriou bikinifitness a Martinovi ďakujeme, že sa s nami podelil o svoje vedomosti a skúsenosti. Bola to poriadna dávka informácií.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!