Martina Velecká - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Martina VELECKÁ síce pôsobí na scéne SANK, no jej nedávny úspech zamával celým svetom fitness. Čo pre portál BikiniFitness prezradila len devätnásťročná víťazka Naturálnej Olympie?

To, že Slovensko je veľmocou fitness a kulturistiky, snáď netreba pripomínať. A to, že Slovensko má kvalitné zastúpenie na medzinárodnom pódiu nie len vo federácii SAFKST, ale aj SANK, je pravdou tiež. Zverenkyňa Vladimíra Pečeňu sa práve vo federácii SANK dostala na tie najprestížnejšie súťaže a dosiahla na nich vynikajúce úspechy. Aké súťažné rezultáty má teda momentálne za rok 2017 na konte Martina VELECKÁ?

  • 1. miesto ... 2017 Therma Natural Championship (bikini do 23 rokov)
  • 1. miesto + absolútne víťazstvo ... 2017 Media4Rent Natural Cup (bikini do 23 rokov do 165cm)
  • 2. miesto ... 2017 Media4Rent Natural Cup (bikini do 164cm)
  • 1. miesto ... Majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike (bikini do 23 rokov, do 164cm)
  • 1. miesto ... Medzinárodné majstrovstvá Nemecka (bikini do 170cm)
  • 1. miesto + absolútne víťazstvo ... 2017 Natural Olympia (bikini)

Martina VELECKÁ – cesta k bikinám od tenisu

Dnes devätnásťročná Martina Velecká sa narodila v srdci Šariša – v Prešove, no už vo svojich siedmich rokoch metropolu východu opustila a teraz žije v Bratislave.
„Niekoľko rokov som sa súťažne venovala tenisu a posilňovňu som navštevovala len kvôli kondičným tréningom,“ hovorí Martina. Neskôr však začala fitko navštevovať aj za účelom silových tréningov. „S cieľom pripraviť sa na súťaž som začala cvičiť na jeseň 2015,“ hovorí študentka maturitného ročníka Súkromného gymnázia Mercury.

Impulzom do súťaženia bola pre mladú študentku prvá súťaž, na ktorú sa bola pozrieť ako divák. „Bikinifitness kategória ma nesmierne zaujala. Bola to kombinácia toho, čo som chcela skúsiť na pódiu aj ja. To, že som začala súťažiť vo federácii naturálov prišlo prirodzene, pretože môj tréner je predseda športového klubu v SANK-u,“ vysvetľuje Martina, ktorej bola údajne kategória bikín blízka už od prvého momentu, kedy jej takpovediac „skrížila cestu“. Avšak v jej okolí sa nestretla so žiadnym negatívnym ohlasom. „Veľa ľudí tento šport nepoznalo a tak sa o ňom chceli dozvedieť viac. Postupom času ma všetci začali podporovať a fandiť mi,“ prezradila Velecká.

Martina VELECKÁ – výhry nie sú všetko

Hneď svoju prvú súťaž v roku 2016 dokázala mladučká pretekárka premeniť na triumf, ktorý ju dokázal motivovať do ďalšieho súťaženia. „Bola som plná obáv z toho, ako to celé dopadne. Postupne zo mňa ale stres opadával a na pódiu som sa cítila veľmi dobre,“ spomína na svoje prvé vystúpenie Martina. Jej radosť z prvenstva bola obrovská. „Prvé miesto rovno na prvej súťaži? Lepší štart som si ani nedokázala predstaviť!“ teší sa z úspechu aj spätne Martina. Ako súťaživý typ ju výhra potešila. „Poriadne ma to motivovalo a asi to bol aj jeden z rozhodujúcich momentov, prečo som v súťažení pokračovala aj naďalej,“ hovorí Martina.

Už počas prvého roku súťaženia sa dokázala svojimi impozantnými výkonmi a výbornou formou nominovať na majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike. Už počas tejto premiéry si Velecká uvedomovala jej náročnosť a nič nebrala na ľahkú váhu. „Bola to moja prvá skúsenosť s medzinárodnou súťažou a hneď v takomto formáte. Vtedy som pochopila, že presadiť sa na medzinárodnom pódiu nebude jednoduché,“ spomína Martina. Vtedy zaostala za TOP3, no práve to jej stanovilo ďalší cieľ a to presadiť sa na pódiu s medzinárodnou účasťou.

Do tvrdej práce sa pustila bezprostredne po návrate do tréningového cyklu. Zlepšovanie, plánovanie a tvrdá práca boli zdrojom formy, s ktorou sa predstavila v jesennej sezóne. „Štartovala som aj na Majstrovstvách Európy, kde som sa nominovala. Na tieto majstrovstvá spomínam rada nie len preto, že som si dokázala domov odniesť hneď dve zlaté medaile, ale aj preto, že ma prišiel po prvýkrát pozrieť môj dedko z Prešova, nakoľko sa táto súťaž konala v novom športovom komplexe na Slovensku, v Šamoríne,“ hovorí o svojom prvom medzinárodnom úspechu v jeseni 2016 Martina.

Po týchto pretekoch si Martina dopriala pár mesiacov „voľna“, počas ktorého na sebe ale aj naďalej tvrdo pracovala. Ako favoritka dokázala získať tituly na Slovensku, no vidieť sme ju mohli aj na Medzinárodných majstrovstvách Nemecka. Prečo práve súťaž v Nemecku?
„Už pred touto súťažou som bola na čele tabuľky INBA European Elite Tour a chcela som si toto prvenstvo poistiť. Súťaž v Nemecku bola špičkovo zorganizovaná a spomínam na ňu veľmi rada, pretože som sa dokázala presadiť na cudzej pôde a v naozaj veľkej konkurencii medzi ženami sa mi podarilo odniesť si domov aj absolútne víťazstvo,“ prezrádza juniorská bikinifitnesska Martina.

Martina VELECKÁ – ako uspela na Natural Olympii?

Jej snaženie a perfektná forma v kombinácii s najvyšším umiestnením v európskej Elite Tour tabuľke vyniesli Martinu až na XX. Natural Olympiu v Las Vegas, na ktorú má tie najkrajšie spomienky. „Keď spomínam na túto súťaž, spomeniem si v prvom rade na tú neuveriteľnú zimu, ktorá bola v šatni,“ smeje sa Martina. „Nakoniec sa mi to však celé zúročilo, pretože som získala víťazstvo v kategórii žien a tiež absolútne víťazstvo, ktoré mi vynieslo ponuku PRO karty,“ hovorí o Las Vegas Martina.

Napriek fantastickému úspechu k nemu však pristúpila Velecká veľmi skromne a o PRO momentálne nerozmýšľa - aj napriek tomu, že jej bola ponúknutá ako prvej bikinifitnesske v celej Európe. „Možnosť reprezentovať Slovensko za veľkou mlákou sa nenaskytne každý deň, no ja som sa na to veľmi tešila a pokladám túto súťaž určite za najdôležitejšiu v mojej doterajšej kariére,“ hovorí prvá bikinifitnesska v Európe s možnosťou uplatnenia PRO karty. „Okrem toho sme si s trénerom a výpravou užili celú atmosféru Las Vegas a okolia a odniesli sme si mnoho zážitkov. Nie je o čom polemizovať, na túto súťaž spomínam najradšej,“ povedala v našom rozhovore Martina. Čo podľa Martiny viedlo k jej úspechom a obrazu „ideálnej bikinifitnessky“?

„Bikinifitnesska musí byť vždy top upravená, farba pokožky, plavky, make-up, úprava vlasov, všetko musí tvoriť dokonalý celok. Jej prezentácia má byť sebavedomá, pútavá a prostredníctvom nej musí ukázať všetko, čo získala drinou v príprave. Pózing je tiež veľmi dôležitý a aj ja sa snažím pred súťažou pózovať tri-štyrikrát do týždňa pred tréningom,“ zdôrazňuje Martina. Pózing pri dobrej hudbe, pred zrkadlom s trénerom sú pre ňu ideálnou kombináciou.
„Divili by ste sa, ale môjmu trénerovi ide bikinársky pózing veľmi dobre,“
smeje sa Martina. Celkový look dotvárajú správne plavky a make-up, „Plavky som vyberala podľa aktuálneho trendu v tomto športe a tak, aby som sa potom na pódiu nezaoberala otázkou, či boli zvolené správne,“ objasňuje Martina.
V otázke makeupe má Velecká jasno - najpovolanejšou odborníčkou je pre ňu jej mama, ktorá Martinu líči na každú súťaž a upravuje jej aj vlasy. Jediná komplikácia bola keď Martina odišla do Las Vegas. „Tam moja mamka nebola a tak som bola nútená naučiť sa vo svojich devätnástich rokoch ako tak maľovať. No a vlasy mi natočil môj tréner,“ spomína so smiechom Martina

Martina VELECKÁ – čo všetko zahŕňa do prípravy na súťaž?

Aj Martina sa snaží, ako viaceré bikinifitnessky, dodržiavať nutrične vyváženú stravu počas celej prípravy a suplementáciou nahrádza len to, čo jej v predsúťažnom období chýba. „Všetko je prispôsobené aktuálnym požiadavkám vzhľadom na fázu prípravy. V predsúťažnom období je dôležité makať, makať a makať a nebáť sa siahnuť na dno svojich síl. S diétou si poradíte, ak máte v hlave jasne určený cieľ,“ delí sa s nami Martina.

V jej poslednej príprave sa začala viac venovať aj sociálnym sieťam. „Som v tom nováčik, no vnímam to ako dôležitú súčasť prezentácie nás športovcov a športu samotného,“ ozrejmila Velecká. Napriek tomu si mladá bikinifitnesska myslí, že menej je niekedy viac a tak na jej profile vyzývavé fotky nenájdete, pretože si pozorne stráži to, čo uverejní na sociálnych sieťach. „Napriek tomu, že je pravda, že ma začalo sledovať viac ľudí, som necítila tlak z okolia. Myslím si, že len to, že sa pretekárka postaví v dobrej forme na pódium je úspech samotný. Verím, že aj keby som domov nedoniesla medailu, všetci by sme spoločne tešili a patrične by sme to oslávili,“ vysvetľuje Martina.

Martina VELECKÁ – vzory, ciele a poďakovania

„Zo slovenských bikinárok je pre mňa momentálne jasnou jednotkou Timea Trajteľová, ktorá má za sebou hneď niekoľko veľmi úspešných sezón. Páči sa mi na nej najmä to, že sa dokáže naozaj krásne odprezentovať. Zo zahraničných pretekárok som fanúšičkou ruských pretekárok,“ prezradila v našom rozhovore Martina.

V maturitnom ročníku však Martina nechce riešiť športovú kariéru. „Škola mi momentálne zaberá všetok voľný čas a keďže je u mňa úspešné ukončenie gymnázia a prijatie na vysokú školu na prvom mieste, nad mojou ďalšou športovou kariérou som sa nezamýšľala. Uvidím čo bude ďalej,“ hovorí neurčito Martina.

Na záver sa okrem sponzorov chcela poďakovať aj mnohým ďalším ľudom. Komu teda?
Moja vďaka patrí asociácii SANK za to, že mi umožnila štart na XX. Natural Olympia v Las Vegas, Extrifit Slovakia za kvalitné výživové doplnky, ktoré mi dodávali počas celej mojej prípravy na súťaž do Las Vegas, ProtanSlovakia za vždy špičkovo upravenú pokožku, ľuďom zo spoločnosti HEMI, ktorí ma taktiež podporili na mojej ceste do Las Vegas. Môjmu trénerovi, ktorý má so mnou ozaj zlaté nervy, mojej mame, ktorá ma vždy v diéte podporuje, chystá mi stravu a stará sa o mňa aj na súťaži.
V neposlednom rade chcem poďakovať celej mojej rodine a kamarátom, ktorí sú stále pri mne a podporujú ma,“
uzatvára náš rozhovor Martina Velecká, s ktorou spolupracovať bolo naozaj úžasné a ja spolu s teamom verím, že jej meno bude čoraz zvučnejšie. A nielen v naturálnej federácii.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!