Melina KELTANIEMI -interview s bikinifitness superstar

Melina KELTANIEMI je dvojnásobná majsterka sveta medzi profesionálnymi bikinifitnesskami. Napriek svojím skvelým úspechom má len 23 rokov a je stále pokorná a nohami sa drží pri zemi. Prečítajte si rozhovor s ňou, ktorý pripravila Soňa KOLCUNOVÁ.

Meno Melina Keltaniemi je jedným z najzvučnejších na scéne Elite PRO bikinifitness – Melina sa stala majsterkou sveta medzi profesionálnymi bikinifitnesskami už dvakrát. Na svetových pódiách poráža aj údajne neporaziteľné ruské a ukrajinské hviezdy a stále ostáva skromná. A čo je najprekvapujúcejšie, Melina je napriek svojim úspechom vekom stále juniorka!

Melina KELTANIEMI – Trénuje samú seba

To, čo mnohých pravdepodobne najviac prekvapí je, že hviezda svetového bikinifitness, Fínka Melina Keltaniemi a dvojnásobná víťazka Elite PRO majstrovstiev sveta je vekom stále juniorka. Má len 23 rokov a za sebou už desiatky súťaží, vďaka ktorým sa vypracovala na úroveň, na akej je dnes. Navyše sa Melina aktuálne koučuje sama. Sama si prispôsobuje jedálniček a vypracúva nutričné plány, zatiaľ čo o jej tréningový plán sa stará jej priateľ. „Zvyčajne trénuje so mnou,“ dodáva Melina, ktorá v tejto oblasti aj pracuje ako osobná trénerka. „Vždy som bola športový typ. Začala som s roztlieskavaním a vydržala som pri tom 7 rokov. Keď som skončila, začala som navštevovať posilňovňu a pomaly som sa začala zaujímať o súťaženie vo fitness,“ opisuje Melina. Ak chcete vidieť výsledky práce s vlastným telom a zároveň súťažiť, fitness je stvorený práve pre vás, tak ako je stvorený pre Melinu Keltaniemi. „Mala som asi osemnásť, keď som začala seriózne trénovať a jesť,“ opisuje Melina, ktorá ako dieťa tiež skúšala aerobik, gymnastiku a medzi jej hobby patrili mnohé športy ako korčuľovanie alebo beh.

Melina KELTANIEMI – Vynikajúca už od prvých súťaží

Melina začala svoju prvú prípravu v novembri 2015 a na súťažné pódium sa premiérovo postavila o pol roka neskôr. „Podľa môjho názoru a tiež názoru ostatných rozhodcov a trénerov bola moja postava najvhodnejšia pre kategóriu bikinifitness. Ak by som chcela súťažiť v body fitness, potrebovala by som nabrať pred súťažou viac svalov,“ vysvetľuje Melina. Pri výbere súťažnej kategórie však mladá Fínka možno ani len netušila, aký raketový vzostup ju čaká. „Mojou prvou súťažou boli Fínske juniorské majstrovstvá, kde som vyhrala. Dva týždne po tejto výhre som cestovala na Majstrovstvá Európy 2016. Zbožňovala som byť na pódiu a mám na tieto prvé súťaže len dobré spomienky,“ hovorí Melina. Dôležitá je na ceste k úspešnému súťaženiu aj podpora od okolia. O tú Melina nemala núdzu, aj keď mnohí z jej okolia nerozumeli, o čo presne ide. „Kamarátom chvíľu trvalo, kým pochopili o čom je súťaženie a rodine samozrejme tiež. Teraz je však moja rodina spolu s mojimi pravými priateľmi mojou oporou a na 100% mi veria,“ opisuje bikinifitness superstar.

Na amatérskej scéne sa jej podarilo dosiahnuť niekoľko skvelých výsledkov, medzi ktoré patrí aj zisk PRO karty na Ben Weider Legacy Cupe v roku 2017. „Mnohí by povedali, že mojou najpamätnejšou súťažou bude súťaž, kde som vyhrala PRO kartu. Ja však vždy hovorím, že touto pamätnou súťažou je moja prvá súťaž. Tú si budem vždy pamätať!“ vraví Melina. Práve Ben Weider Legacy Cup bol prvou súťažou, kde sa objavila Elite divízia a Keltaniemi tak súťažila ako amatérka aj Elite PRO pretekárka v ten istý deň. „Bolo veľmi ľahké prestúpiť do Elite PRO a dvakrát som nad tým nerozmýšľala,“ vysvetľuje Melina. Práve prestup do tejto novovytvorenej divízie priniesol mladej Fínke úžasné úspechy a niekoľko skvelých umiestnení, z ktorých najjagavejšími úspechmi sú určite dva tituly majsterky sveta v profesionálnej kategórii.

Aj keď od Majstrovstiev sveta Elite PRO 2018 v Číne nemala Melina veľké očakávania, súťaž si veľmi užila. „Na pódiu som bola veľmi pokojná. Bolo to pre mňa veľmi prekvapujúce a zabralo mi dosť veľa času, kým som si uvedomila, že naozaj som svetovou šampiónkou,“ spomína Keltaniemi. Okrem skvelých víťazstiev na majstrovstvách sveta vyhrala táto pretekárka v roku 2019 aj na súťaži Nordic PRO. „Zbožňujem súťažiť na domácom pódiu. Súťaž Nordic Elite PRO je vždy perfektne zorganizovaná súťaž, kde sú všetci šťastní. Výhra na domácom pódiu je vždy úžasná,“ vracia sa v spomienkach Melina. V roku 2019 tiež pridala neuveriteľný druhý titul na najprestížnejšej súťaži, čo bolo jednoznačne jedno z najväčších víťazstiev celej jesennej sezóny. „Neviem to ani opísať. Bolo to neuveriteľné a som veľmi šťastná a hrdá, ale som nohami stále na zemi. Všetky dievčat v tejto kategórii sú skvelé a je veľmi náročné s nimi súperiť,“ dodáva stále skromne dvojnásobná majsterka sveta. „Je ťažké si vybrať, či radšej spomínam na majstrovstvá v roku 2018 alebo v roku 2019, ale v roku 2019 som absolvovala svoju zatiaľ poslednú súťaž, kde som druhýkrát vyhrala titul. Bolo to pre mňa špeciálnejšie, pretože som sa pripravovala úplne sama a môj priateľ ma po celý čas podporoval,“ konštatuje superhviezda.

Melina KELTANIEMI – Kľúčové je počúvať svoje telo

Ak chce byť bikinifitnesska úspešná, mala by podľa Meliny vyzdvihnúť svoje najlepšie stránky. „Dôležité je vedieť ukázať sa v tom najlepšom svetle a vyzdvihnúť svoj celkový package, ktorý na stage prinášate,“ komentuje Melina. Sama sa na svojom vzhľade a prezentácii na pódiu pravidelne pracuje. „Keď som v príprave, pózing trénujem veľakrát do týždňa. Niekedy trénujem párkrát a dlhšie, inokedy po každom tréningu v posilňovni kratšiu dobu. Keď nie som v príprave, trénujem zvyčajne vtedy, keď to učím iných,“ opisuje Melina s úsmevom.
Okrem toho, že Melina trénuje pózing tak, aby jej vyhovoval, aj v príprave sa snaží počúvať svoje telo v maximálnej možnej miere. „Počas poslednej prípravy som spravila len pár zmien, ale boli väčšie. Za tie roky som zistila, ako moje telo reaguje a že dobre zvláda aj šoky a výrazné zníženia príjmu v diéte," vysvetľuje Melina, ktorá sa do svojho bežného jedálnička nebojí zaradiť ani cyklenie kalórií alebo sacharidov. Aktuálne najlepšia bikinifitnesska sveta užíva aj suplementy, no ak čakáte v jej zozname nejaké zázračné látky, nemáte pravdu. „Využívam hlavne veľa vitamínov, omega-3, magnézium a zinok ale aj L-glutamín, proteín, bcaa/eaa drinky a často niektoré z predtréningových nakopávačov," vymenúva Keltaniemi.

Melina KELTANIEMI – Ver sebe samej!

Medzi rady, ktoré by skúsená bikinifitnesska rada odovzdala ďalej mladým pretekárkam patrí aj dobrý tréner, ktorého postupy vám vyhovujú. „Ver sebe samej, ver svojmu trénerovi a ver vašej spolupráci! Buď trpezlivá a sprav z fitness svoj životný štýl. Trénuj pózing a čo je najhlavnejšie, rob to celé sama pre seba," radí hviezdna bikinifitnesska. Medzi rady tiež zaradila aj to, aby si dievčatá čas na pódiu užívali. Sama chce teraz zlepšiť svoju postavu a zostať blízko k forme, akú má na pódiu. „Chcem sa sústrediť na svojich klientov a budúcich pretekárov vo fitness, motivovať ostatných a pomôcť im. Teraz neviem povedať, kedy ma uvidíte znova na pódiu. Možno o rok, možno už tento rok,“ dodáva na záver. My budeme jej kroky na profesionálnych pódiách aj naďalej sledovať a Meline držíme prsty. Hyvää onnea, Melina!Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!