Michaela Pančušková- nemala by uniknúť vašej pozornosti

Meno Michaela PANČUŠKOVÁ vám určite neuniklo. Aká bola cesta mladej, talentovanej bikinifitnessky na popredné priečky na medzinárodných súťažiach? 

Nemá trénera, vekom je stále juniorka a videli sme ju na pódiách Majstrovstiev sveta aj Európy. Michaela Pančušková patrí medzi dievčatá, ktoré sme v reportoch chválili na portáli EastLabs už neraz, dnes vám prinášame jej profil.

Michaela PANČUŠKOVÁ – fitness jej otvorilo novú etapu života

Dnes jedna z najvýraznejších postáv slovenskej bikinifitness scény začínala s cvičením vo fitku z rovnakých dôvodov ako mnohé dievčatá- bola nespokojná so svojím vzhľadom. „Necítila som sa dobre vo svojej koži a tak som v roku 2012 začala zhruba 3x do týždňa navštevovať posilňovňu,“ prezrádza Michaela.
Začiatky v posilňovni však neboli jednoduché a to aj napriek predchádzajúcej pohybovej príprave v podobe gymnastiky, volejbalu a thajského boxu, ktorú mala Pančušková za sebou. „Moje začiatky vo fitku boli veľmi zaujímavé, pretože som samozrejme nevedela, čo mám robiť a aký stroj sa na čo používa, ale v tej dobe som na to nebola sama, mala som kamarátku, ktorá so mnou chodievala cvičiť a spolu sme nejako prišli na to, čo máme robiť a ako sa má správne cvičiť,“ spomína Miška.
Prekvapivo však podnet na zahájenie súťažnej prípravy neprišiel z fotiek bikinifitnessiek, ktoré by si Miška sama pozerala. „Rozhodnutie prišlo v podstate na podnet môjho okolia, pretože mi čoraz viac ľudí začalo vravieť, či by som to nechcela skúsiť. Vtedy som ešte vôbec nevedela o čom je reč,“ hovorí Pančušková, ktorá v tom čase ešte nesledovala fitness scénu.
Zvrat prišiel až v roku 2017, keď sa začala Michaela o dianie vo svete fitness zaujímať a dospela k názoru, že skúsiť prípravu do kategórie bikinifitness by nebolo na škodu. „Vyhľadala som trénera a spolu s ním som sa začala pripravovať na svoju prvú súťažnú sezónu,“ hovorí Pančušková.
Voľba kategórie bola u talentovanej pretekárky jasným a veľmi správnym rozhodnutím, za ktoré hovorili najmä ženskosť, svalový objem a vyžadovaná úroveň vyrysovanosti. So začiatkom fitness cesty sa však istá etapa Miškinho života skončila- čas jej neostával na víkendové párty a s mnohými ľuďmi preto stratila kontakt. „Veľká väčšina ľudí nie úplne rozumie súťaženiu v tomro zameraní, pretože to nie je šport ako taký- je subjektívny, nie je merateľný a nie je tak populárny ako napríklad futbal alebo hokej. Avšak moja rodina ma v tom podporovala na 100% a za to som im veľmi vďačná,“ vysvetľuje Michaela Pančušková.

Michaela PANČUŠKOVÁ – úspešnejšia, než sme na začiatku tipovali

Cesta, na ktorú sa vydajú potenciálni pretekári po rozhodnutí prejsť si súťažnou prípravou nie je jednoduchá a prináša mnoho nového, hoci vo fitness svete sa pohybuje daný človek už pár „piatkov“.
Diéta poriadne preskúša nervy a naučí mnohým novým veciam. „Samozrejme, že som mala aj tie slabé chvíľky, pretože veľmi milujem sladké a to bohužiaľ s diétou nejde moc dokopy, ale mala som veľmi silnú motiváciu a cítila som, že to čo robím je pre mňa a moje telo veľmi pozitívne,“ opisuje Pančušková, ktorá svoje súťažnú kariéru zahájila v SANK-u.
Po jari 2017 však prestúpila na jesennú sezónu do federácie SAFKST, kde absolvovala všetky domáce súťaže a v rovnakom tempe pokračovala aj v roku 2018- jar aj jeseň nabitá súťažami však priniesla svoje ovocie v podobe nominácie na Majstrovstvá sveta žien 2018 v Bialystoku. „Moja prvá súťaž bola pre mňa totálna katastrofa. Absolútne som nevedela, čo a prečo robím a nevedela som, ako bude moje telo na dané veci reagovať. Skončila som posledná, ale pre mňa to bol len impulz a motivácia do ďalších súťaží,“ spomína na svoju prvú súťaž Michaela s úsmevom.
Ovocie ťažkej prípravy však prišlo v podobe súťaže v Bialystoku, kde sa Michaele podarilo medzi ženami ešte v juniorskom veku podarilo obsadiť finálové piate miesto. „Mala som dosť veľký stres, keďže to bola moja prvá medzinárodná súťaž, no organizácia bola perfektná a tiež hotel, strava a všetko okolo toho bolo veľmi dobre zorganizované prispôsobené naším požiadavkám,“ vysvetľuje Michaela.
Po skvelej jeseni boli očakávania veľké a Miške sa podarilo ich naplniť- na slovenských súťažiach sa pravidelne umiestňovala v TOP3 a nominovala sa na Majstrovstvá Európy do Santa Susanny, kde sa presadila u nekompromisných rozhodcov a v naozaj tvrdej konkurencii a záplave Rusiek.
Michaela skončila v juniorskej kategórii na 6. mieste a ženskom bikinifitness skončila na 9. mieste. „Táto sezóna bola pre mňa takpovediac zvláštna, pretože diéta nešla vôbec podľa mojich predstáv a neschudla som toľko, koľko som predpokladala a koľko som si na začiatku zaumienila,“ konštatuje Pančušková.
Napokon však porazila všetky nečakané situácie a podarilo sa jej „stiahnuť“ svoju formu maximálne a na Európskom šampionáte predviedla svoju dodnes najlepšiu formu, s ktorou bola spokojná. „Európsky šampionát bol skvelý, pre mňa úžasný zážitok na celý život, ale bohužiaľ (alebo našťastie) som súťažila v dvoch kategóriách a medzi tými som mala približne 7 hodinové čakanie, čo sa ukázalo, žiaľ, aj na mojej forme. Ale čo sa týka juniorskej kategórie, bola som veľmi spokojná s celým priebehom, rozhodcami, pódiom a so všetkým okolo toho,“ spomína na šampionát talentovaná Bratislavčanka.
„Moje najväčšie víťazstvo je moje zdravie a to, že môžem robiť čo ma baví a napĺňa a že sa vo svojom tele cítim dobre a zdravo,“ povedala v našom rozhovore s úsmevom.

Michaela PANČUŠKOVÁ – v príprave stavila na jednoduchosť

Miška udržiava svoju prípravu jednoduchú i keď ubrániť sa sladkým či slaným pokušeniam ju často stojí veľa síl, nakoľko je veľký „jedák“. „Ale ako vravím každému, keby ma to nebavilo, nerobila by som to. V skratke je to asi takto- obmedzím sladké jedlá a sladkosti, jedlá s vysokým obsahom rýchlych cukrov a tiež obmedzím tuky, ale nevyradím ich úplne, len obmedzím, čo je veľký rozdiel. Snažím sa počúvať svoje telo a mať stravu veľmi pestrú a výživnú aj v diéte, takže to nie je nič zložité,“ vysvetľuje Pančušková.
Rovnaký princíp uplatňuje aj pri výbere plaviek, ktoré si zvolí podľa toho, čo sa hodí k jej farbe vlasov, osobnosti a samozrejme podľa vlastného vkusu. „Najdôležitejšie je prispôsobiť make-up a vlasy celkovému vzhľadu, k črtám a tvaru tváre, lebo bohužiaľ nie všetko sa hodí každému. Tiež je podľa mňa veľmi dôležité mať trochu v malíčku, aké sú momentálne trendy a trochu sa prispôsobiť aj tomu,“ konštatuje Michaela na margo témy spätej s plavkami-makeupom.
Spolu vytvorený look dokáže totiž ovplyvniť veľa a dokáže posunúť dievčatá s horšou formou vyššie a tie s lepšou zraziť pod finálovú čiaru. To, či bude Pančušková znova čeliť výzve a dokáže nájsť dokonalú súhru vizáže a formy (podobne ako sa jej to darilo aj počas uplynulých dvoch sezón) je však otázne. „Mojim cieľom aktuálne je byť šťastná, zdravá a robiť radosť aj ľuďom okolo mňa. O tom, či budem ešte súťažiť sa rozhodnem takpovediac „v priebehu“, nikdy nič neplánujem a som zástancom toho, že treba žiť prítomnosťou,“ hovorí Michaela.
Môj neskromný tip však je, že Michaelu na súťažných pódiách ešte neraz uvidíme a to aj vďaka odpovedi na otázku, ktorá smerovala na jej motiváciu.
„Moja najväčšia motivácia je pocit, keď prekonávam samú seba a cítim, že dokážem do všetkého dať viac a nakoniec to ide tak ako si predstavujem,“ povedala v rozhovore Miška.
Na záver rozhovoru pripojila talentovaná bikinifitnesska aj poďakovania: „Ďakujem všetkým, ktorý pri mne stoja a podporujú ma v tom, čo robím a čo ma baví, nech je to čokoľvek. Špeciálna vďaka patrí môjmu priateľovi Matejovi, ktorý to má so mnou v diéte asi najťažšie,“ hovorí Pančušková. Ja verím, že na pódiách ju uvidíme už onedlho a v najlepšej forme.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!