Mirka Bubláková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

O pár dní sa postaví na pódium majstrovstiev sveta v kategórii bikinifitness masters. Aká je Mirka BUBLÁKOVÁ a s čím sa stretla na ceste na medzinárodné pódium?

Ak by som niektorým povedala meno Mirka Bubláková, asi by presne nevedeli, do akej kategórie si ju zaradiť. Práve preto sme sa spolu s BikiniFitness a EastLabs teamom rozhodli priblížiť vám cestu tejto talentovanej bikinifitnessky v kategórii masters, ktorú uvidíme už o pár dní na súťažnom pódiu Majstrovstiev sveta juniorov a masters 2017 v Rumunsku. Aké výsledky má Mirka dodnes na konte?
neprešla elimináciou ... 2016 Tatranský pohár (bikini ženy do 166cm)

  • 6. miesto ... 2016 Mozolani Fitness Cup (bikini masters)
  • 15. miesto ... 2016 Mozolani Fitness Cup (bikini ženy do 168cm)
  • 10. miesto ... 2017 Extrifit Slovakia Cup (bikini ženy do 169cm)
  • 15. miesto ... 2017 Tatranský pohár (bikini ženy do 169cm)
  • 3. miesto ... 2017 Veľká cena Dubnice (masters bikini)

Mirka BUBLÁKOVÁ – v pohybe od malička

Súťaží v kategórii bikinifitness masters, no pohyb mala v láske už od malička. „Cvičím už od malička, celú základnú a strednú školu som trénovala džudo, v ktorom som bola aj veľmi úspešná. Vtedy sme mali aj silové tréningy v posilňovni. Počas vysokej školy a ďalších pár rokov som sa venovala športu len rekreačne, no pred šiestimi rokmi viedli moje kroky znovu do fitka,“ ozrejmuje Mirka, ktorá bude už o mesiac čerstvou štyridsiatničkou.
Hoci pochádza z Michaloviec, už štrnásť rokov žije v Bratislave, kde dnes aj trénuje. Pred dvoma rokmi sa teda spojila so známym trénerom (a dnes predsedom SAFKST) Borisom Mlsnom, pod ktorého vedením trénovala. „Po jeho zvolení do funkcie predsedu SAFKST však neostávalo veľa času a tak teraz trénujem poväčšine sama. Pred touto sezónou mi s prípravou pomáhal kamarát,“ hovorí Mirka, ktorá v súčasnosti podniká s dovozom ovsených tyčiniek na Slovensko, okrem toho pracuje v kaviarni, pretože by nezvládla sedavé zamestnanie v kancelárii a navyše chodí mixovať smoothie na rôzne firemné akcie.
Vďaka dlhodobému záujmu o šport a zdravú stravu tak bola Mirkina postava vhodná podľa mnohých aj na súťaženie. „Ja sama som súťaženie nikdy nemala v pláne, ale môj tréner Boris ma tak dlho prehováral, až sa mu to napokon podarilo,“ spomína s úsmevom Mirka. „Rozhodnutie súťažiť zobralo moje okolie celkom dobre, aj keď mnohých prekvapilo, že sa na súťažné pódium idem prvýkrát postaviť mesiac pred mojimi 39timi narodeninami,“ povedala Bubláková v rozhovore.

Mirka BUBLÁKOVÁ – najprv nepostúpila z eliminácie, dnes mieri na majstrovstvá sveta

Svoju prvú súťaž absolvovala práve mesiac pred svojimi tridsiatimi deviatimi narodeninami. Bola ňou súťaž s dlhoročnou tradíciou – Tatranský pohár, ktorý práve v roku 2016 testoval svoje nové pôsobisko a konal sa po prvýkrát v Prešove. „Vôbec som nevedela čo ma čaká,“ spomína s úsmevom Mirka na svoju prvú súťaž, „bola som strašne chudá, makala som trojfázovo, chcela som to všetko dať čo najlepšie, 9 mesiacov pred súťažou (čiže odkedy som začala trénovať s Borisom Mlsnom) som držala stravu a ani raz som nezakopla. Lenže ja som ten typ čo má problém skôr pribrať ako schudnúť a pár týždňov pred súťažou moje telo dokázalo za noc schudnúť aj 3 kilá, takže som tam bola asi najmenšia. Okrem toho som bola aj strašne nervózna, keďže to všetko bola pre mňa jedna veľká neznáma,“ obracia sa do svojej prvej súťaže v metropole Šariša Mirka Bubláková.
Týždeň po Tatranskom pohári prišla súťaž v Žiline. Mozolani Fitness Cup, na ktorý išla Mirka o čosi múdrejšia. „Celý týždeň som sa vykrmovala aby som vyzerala lepšie a plnšie, takže o diéte už nemohlo byť ani reči,“ smeje sa Mirka, keďže pred súťažou riešila práve opačný problém ako väčšina jej súperiek. Napokon sa v masters kategórii umiestnila na 6. mieste. „Veľmi som sa z toho tešila, no vedela som, kam sa treba pohnúť,“ hovorí Mirka.
Nasledovala objemová príprava a Bubláková pracovala zo všetkých síl na svojich nedostatkov. Príjemné prekvapenie prišlo, keď sa dozvedela miesto konania ďalšej súťaže. „ExtrifitSlovakia Cup sa konal v mojom rodnom meste, v priestoroch, kde som v podstate vyrástla, keďže som v športovej hale mala tréningy džuda a zároveň sa tam konala aj moja prvá súťaž v džude. Veľmi sa mi páčila aj organizácia celého Extrifit Cupu, cítila som sa tam naozaj príjemne,“ spomína Mirka. Napriek dobrej atmosfére nebola spokojná s formou, keďže kvôli dlhšie trvajúcim zdravotným problémom nedokázala odvodniť organizmus. „Takmer som si privodila ďalšie zdravotné problémy, takže som v súťažnej sezóne ďalej nepokračovala,“ vysvetľovala Mirka v našom rozhovore, prečo sme ju na súťažnom pódiu už následne počas jarnej sezóny nevideli.
Jej top výsledok však prišiel v jeseni tohto roku. V masters kategórii na Veľkej cene Dubnice sa dokázala dostať medzi TOP3 pretekárky a obsadila vo finále tretie miesto, čo jej zabezpečilo nomináciu na majstrovstvá sveta v masters kategórii. „Stále som si hovorila, že keď som sa už rozhodla súťažiť, mala by som si tie súťaže hlavne užívať a robiť to pre radosť. A toto bola prvá súťaž, kedy som si to naozaj užila a myslím, že to bolo na mne naozaj vidieť a preto to aj dobre dopadlo. Nebola som nervózna ani jedinú sekundu, zo všetkého som sa tešila. Z atmosféry v zákulisí, zo žartovania s babami pri nástreku, z môjho vystúpenia na pódiu, konečne som mala oblečené tie správne plavky v obľúbenej farbe, nástrek mi sadol, nemenila som kvôli súťaži farbu vlasov, ale nechala som takú v akej sa cítim najlepšie. Skrátka som bola pokojná, spokojná a šťastná,“ podelila sa s nami o svoje pocity zo súťaže v Dubnici Mirka. V čom však ešte okrem dobrého pocitu mohol tkvieť Mirkin úspech? „V tejto súťažnej sezóne som kvôli väčším stehnám vypustila tréning nôh a sústredila sa výhradne na zadok, ktorý zas rastie veľmi pomaly,“ ozrejmuje Mirka. Možno aj vďaka týmto zmenám sa stala súťaž v Dubnici súťažou, na ktorú Mirka spomína najradšej. „Za svoj najväčší úspech však nepovažujem ani tak dobré umiestnenie, ako skôr to, že som dokázala prekonať samú seba a v mojom veku sa vôbec postaviť na súťažné pódium. A to hlavne preto, že som veľmi hanblivý človek a hanbím sa aj v plavkách v lete na pláži,“ hovorí s úsmevom Mirka.

Mirka BUBLÁKOVÁ – ako trénuje ramená?

Suplementácia, jedna z najdiskutovanejších sfér prípravy bikinifitnessiek je u Mirky nasledovná. „V príprave zo suplementov užívam HMB, špenátový extrakt, BCAA a proteín, v „objemovke“ sa snažím hlavne správne a veľa jesť, pričom užívam len BCAA a proteín,“ prezradila v rozhovore. Podelila sa s nami aj o tréning, ktorým dopĺňa takéto stravovanie a suplementácia. Jej obľúbenou partiou momentálne sú ramená. Prečo? „Keďže mám príliš úzky pás, kvôli ktorému mám opticky väčší spodok, musela som zapracovať na väčších ramenách, a tréning ramien som si najviac obľúbila,“ vysvetlila. Ako teda jej tréning ramien v príprave vyzerá?

  • začína tlakmi v sede bez opory (4 série po 8-10 opakovaní)
  • nasleduje upažovanie v zhadzovaných sériách (celkovo 30 opakovaní)
  • ďalej sú to príťahy lana cez kladku k hlave, zamerané na zadné ramená (4x 20 opakovaní)
  • tréning zakončí swing-om cez spodnú kladku na predné ramená (4x 15 opakovaní)

Príprava do kategórie bikinifitness podľa Mirky BUBLÁKOVEJ

„Čo podľa mňa na bikinfitnesske nesmie chýbať? Zdravé sebavedomie, prirodzená elegancia a pekný zadok o ktorý sa ja stále snažím,“ hovorí Mirka. Hlavne elegancia pre ňu však predstavovala menší problém. „Ako pre bývalú džudistku, ktorá nevie urobiť ani jeden tanečný pohyb, a ako sa u nás hovorí, láme sa na parkete ako suchá fazuľa, bol pre mňa pózing jedným veľkým problémom. Nemyslím tým postaviť sa do pózy, ale skôr všetky tie ladné pohyby okolo. Keď sa blížia súťaže, hneď ráno keď vstanem sa vždy ponapínam do póz, to mám ako takú malú rozcvičku,“ vysvetľuje Mirka.
Hoci Mirka nebola v žiadnej extrémnej diéte, keďže si priniesla z minulých príprav poučenie a nechcela „vychudnúť“, priznáva, že prechod do toho prísnejšieho režimu je vždy náročný. „Moja skúsenosť je taká, že ak vydržím 2 týždne, už to ide ľahko. Vynechám v jedálničku aj ovocie, je to pre mňa znesiteľnejšie. Radšej si doprajem ryžu, ryžovú kašu, ovsené vločky a tiež milujem bataty so škoricou,“ opísala svoj diétny režim Bubláková. „Čo je pre ňu znesiteľnejšie“, je určite využiteľné aj v sfére plaviek a doplnkov, na čo v tejto sezóne prišla aj Mirka. Do budúcna sa teda už neplánuje riadiť tým, v čom podľa niekoho vynikne. „Na poslednej súťaži som mala čierne plavky a boli to jediné, ktoré som si vybrala sama podľa toho, čo sa mi páči. Tiež som sa v tom následne cítila lepšie. Šperky som vybrala väčšie a výraznejšie a keďže v súkromí okrem hodiniek nič podobné nenosím, bola to celkom výzva,“ povedala v rozhovore Mirka. Príprave vizáže však čelí vždy sama, keďže sa súťaže konajú mimo jej mesta a na miesto konania cestuje vždy deň vopred.

Mirka BUBLÁKOVÁ – komu ďakuje a aké má ciele?

Aj napriek tomu, že na otázku neodpovedala konkrétne Mirka presne vie, aký je jej cieľ okrem čo najlepšej forme v Rumunsku na MS v masters kategórii. „Nikdy by som sa nechcela vzdať tohto športu, len sa ho snažiť viac skĺbiť s inými športovými aktivitami ktoré mám rada,“ odpovedá na otázku cieľov Mirka. Športové aktivity s ktorými sa bude snažiť v budúcnosti skĺbiť fitko sú zároveň jej obľúbené formy aktívneho oddychu – beh a bicyklovanie, ktoré mala Mirka rada už od detstva. „Veľmi by som sa chcela poďakovať Borisovi a Gabike Mlsnovcom. Aj keď teraz Boris už fyzicky so mnou kvôli svojej vyťaženosti na tréningoch nie je, radia mi aj s Gabikou - obaja sú mojimi trénermi, aj keď trénujem sama. Gabika sa venuje hlavne môjmu pózovaniu, aby bolo v súlade s aktuálnymi pravidlami SAFKST a IFBB, aby som ukázala to, čo mám ukázať a vyzerala na pódiu čo najlepšie. Tiež chcem poďakovať všetkým priateľom a známym ktorí ma akýmkoľvek spôsobom podporujú,“ uzavrela náš rozhovor Mirka Bubláková. My spolu s teamom jej budeme držať prsty pri jej premiére na medzinárodnom pódiu a veríme, že výsledok, s ktorým sa na Slovensko vráti bude čo najlepší. Držíme ti prsty Mirka!Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!