Monika Hosnedlová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Kto je Monika Hosnedlová a prečo nás jej príbeh zaujal? Čítajte v článku.

Žila a plánuje žiť v Anglicku, kam sa sťahovala z dôvodu šikanovania, no dnes pre ňu neexistuje nič nemožné. Sebavedomie a disciplínu jej pomohlo získať aj pripravovanie sa do kategórie bikinifitness.

Monika HOSNEDLOVÁ- bikini boli jej sen

Dvadsaťdvaročná Monika Hosnedlová z Jindřichova Hradce posledné tri roky žila v Anglicku a plánuje sa tam vrátiť. Monika bola odmala športový typ a ak to bolo možné, súťažila vo všetkom, v čom súťažiť mohla. Od desiatich rokov jazdila na koni a to aj súťažne a dnes vedie aj tanečné lekcie latinskoamerických tancov.
„Fitness sa k tomu vlastne pridalo. Počas prvého roka som začala s kruhovými tréningami a keď som sa v 19-tich rokoch presťahovala do Anglicka študovať na univerzitu, spoznala som skutočne zapálených súťažiacich a trénerov vo fitness. Odvtedy nebolo cesty späť,“ spomína s úsmevom Hosnedlová. Do posilňovne však po prvýkrát zavítala v rámci bohatého športového základu už v štrnástich rokoch, avšak skutočný záujem o toto odvetvie športu sa u Moniky prejavil až v 18-tich rokoch, kedy aj v miestnom fitku pracovala.
Celkom mala Monika už troch trénerov, dnes je pod vedením štvrtého. „Od konca októbra trénujem pod vedením Roba Whitfielda z tímu LRF. Dovtedy som bola pod vedením Meisha Pijot. Tá so mnou absolvovala aj moju prvú off season a prípravu na súťaž. Predtým som skúšala dvoch online coachov- Martinu Chlanovskú a Melissu LeMan,“ vymenúva Monika.
I keď Monika nebola primárne zameraná na fitness, o súťažení už pár rokov snívala. „Začalo to ešte keď som mala 17-18 rokov a v tej dobe som sledovala a inšpirovala sa Adenike Endetovou, Olíviou Pohánkovou, Sabínou Plevákovou a Timeou Trajteľovou,“ vymenúva Monika. Po čase sa rozhodla pripraviť sa na súťažné pódiá a sama skúsiť, aké pocity jej vzory prežívali. „Zbožňujem ladnosť, eleganciu, ženskosť a celkovú proporčnú figúru presýpacích hodín, ktorá je v tejto kategórii požadovaná,“ vysvetľuje Monika, prečo si vybrala kategóriu bikini.
A ako každý sen, ktorý vyzerá spočiatku nedosiahnuteľne, ani Monikino predsavzatie postaviť sa na súťažné pódium sa nestretlo s obrovským pochopením. „Sto ľudí, sto chutí, sto názorov. Väčšina ľudí mi neverila, ponižovala ma alebo ma za môj sen vysmiala. Avšak bola tu hŕstka priateľov, ktorí ma skutočne podporovali dennodenne, rovnako ako moja trénerka. Celú svoju cestu som zdokumentovala aj na svoj instagram, vďaka ktorému som získala aj mnoho pozitívnej energie a nových priateľov,“ spomína Monika.

Monika HOSNEDLOVÁ- vie, na čom pracovať

Monika doposiaľ absolvovala iba jedinú súťaž a to vo federácii UKBFF- English Grand Prix na jar. „Pocity z mojej úplne prvej súťaže sú zmiešané a úprimne, bola som sklamaná,“ spomína Monika. Na druhej strane mladá pretekárka pokorne prijala fakt, že na vyššie priečky jej chýbala vyrysovanejšia forma.
„Mimo tohto mám na súťaž skvelé spomienky, pretože som si celý súťažný deň veľmi užila, spoznala skvelých ľudí, ktorí sú teraz mojimi priateľmi, veľa mojich sledovateľov z instagramu a ako bonus aj svojho terajšieho trénera,“ opisuje deň súťaže Hosnedlová.
Za svoje najväčšie víťazstvo pokladá Monika to, že dosiahla, čo ostatní považovali za nemožné. Schudla 24kg a postavila sa na súťažné pódium. „Tiež je pre mňa víťazstvom, že som sa za 3 roky v Anglicku stala úplne novým človekom, vyštudovala som univerzitu a zároveň som mala 2-3 práce, naberala som skúsenosti a budovala som si svoj vlastný biznis ako online coach a tréner. Dnes pomáham ďalším slečnám a mužom k ich vysnívanej postave alebo v príprave na súťaže,“ hovorí Monika.

Monika HOSNEDLOVÁ- takáto príprava už nikdy viac!

Príprava na súťaž nikdy nie je prechádzkou ružovou záhradou a pre telo je nová situácia v príprave často veľmi stresujúca a preto aj Monika odporúča po svojich skúsenostiach nikdy prípravu nehrotiť a vždy sa k nej stavať s rozumom. „Moja prvá príprava bola veľmi drastická a dlhá. Trvala 27 týždňov, pričom sa dĺžka kardia a množstvo jedla menilo počas celej prípravy. Avšak posledných 10 dní som trávila na kardiu 90-120 minút, môj tréning trval hodinu a pol a jedla som 900-1000kcal denne,“ opisuje poslednú prípravu Monika.
Koniec tejto prípravy označuje Monika ako veľmi drastický a nikomu takúto skúsenosť so súťažnou prípravou nepraje. „Rob ma v príprave vedie inak. Dodnes sme za prvých 8 týždňov prípravy znižovali kalorický príjem len raz, na kardiu trávim len 25minút a sila behom tréningov ešte narástla, takže ako vravím, je potrebné robiť to múdro a nie iba tvrdo,“ dodáva s úsmevom Monika.
Práve štýl prípravy, ktorý Monika zažila počas svojej prvej diéty bol pre ňu maximálne náročný aj psychicky a počas nášho rozhovoru som sa mnohokrát spýtala samej seba, koľko ľudí by to zvládlo.
„Slabých chvíľ bolo veľa. Najmä na začiatku mi chýbala sebadôvera, nakoľko jedným z dôvodov, prečo som sa sťahovala do Anglicka bolo aj to, že som bola šikanovaná a moja sebadôvera bola pod bodom mrazu,“ začína opisovať svoju cestu Monika.
Aby sa neustále motivovala a neprestala, začala mladá pretekárka spoluprácu so svojou online coach-kou Melissou, ktorá ju nasmerovala a pomohla Hosnedlovej schudnúť prvých pár kíl. V tej dobe spoznala aj rovnako zapálených priateľov, ktorí ju podporovali a podržali aj po tom, čo im prezradila, aké má ciele.
„Jedna z najväčších kríz v mojej príprave bol asi v marci tohto roku, 8 týždňov pred súťažou. Bola som v extrémnom deficite a mala som naordinované 2 hodiny kardia denne. Bola som v treťom ročníku na univerzite, písala bakalársku prácu, mala 2 práce, prax ako fyzioterapeutka v prvoligovom futbalovom klube a svoj vlastný biznis. V tej dobe som chodila cvičiť iba preto, že som musela,“ spomína Monika. Každý tréning odtrénovala so slzami od únavy v očiach a to ju prinútilo vziať si na 10 dní voľno od prípravy. Napokon sa jej však podarilo dokončiť prípravu a aj vysokoškolské štúdium.

Monika HOSNEDLOVÁ- cieľ je jasný

Príprava na súťaž nie je len diéta, ale aj mnoho drobností, ktoré musia na pódiu vyzerať dokonale. To už je však príjemnejšia časť prípravy a človeku dokáže spraviť radosť. „Čo sa týka plaviek, od začiatku prípravy som si prezerala rôzne farby, štýly a strihy bikín na instagrame. Následne som využila zľavy v rámci Black Friday a objednala som si svoje vlastné plavky od Selina Bikini,“ vysvetľuje Monika.
V make-upe a účese je podľa jej slov najdôležitejšie, aby ste sa cítili krásna a sama sebou. „Musí vám to sedieť ako osobnosti a to, ako sa cítite sa prejaví aj na stagei,“ vysvetľuje Monika.
Hosnedlovej aktuálnym cieľom je budovať svoj biznis v smere online coachingu, no popritom sa stále pripravuje na súťaže, kde by chcela úspešne začať na UKBFF Nationals, čím by sa kvalifikovala na Arnold Classic Europe a IFBB Diamond Cupy. „Znamenalo by to aj nomináciu na majstrovstvá Británie. Dlhodobým a vysneným cieľom je aj zisk IFBB Elite PRO karty,“ prezrádza Monika.
Pre mladú bikinifitnessku je najväčšou motiváciou byť čo najlepšou verziou seba samej a pre svojich klientov byť trénerom s veľkými skúsenosťami. „Nie je väčšie požehnanie, ako mať pozitívny vplyv na životy iných ľudí pomocou fitness, ktoré ma napĺňa,“ hovorí Monika.
V závere nášho rozhovoru dostala aj Monika priestor na poďakovania: „Rada by som poďakovala svojim blízkym priateľom a bratovi s maminkou, ktorí mi pomáhali a stáli pri mne behom celej cesty. Ďalej svojej bývalej trénerke za celkovú dôveru a súčasnému trénerovi Robovi a celému tímu LRF.“ My budeme Monikine kroky aj naďalej sledovať a veríme, že na ďalších súťažiach ju budeme vidieť s ešte lepšou formou.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!