Musím mať spravené prsia, ak chcem byť úspešná vo fitness?

Augmentácia pŕs je častým zákrokom u žien, ktoré súťažia medzi bikini fitnesskami. Je to však potrebné? Barbora LABUDOVÁ spracovala článok! 

Sadnite si a zamyslite sa. Žijeme v dobe, kedy nás vo veľkej miere ovplyvňuje verejná mienka a sociálne siete. Fitness ako také má veľmi veľký vplyv na mnoho žien aj mužov. Nie je sa čomu čudovať – fotky vypracovaných tiel, krásnych bikinifitnessiek a billboardy s akciami na doplnky výživy boli tento rok takmer všade.
Mnoho dievčat, žien aj mužov to podnietilo k tomu, aby začali so svojim telom pracovať, schudli, začali sa venovať silovému tréningu, nehovoriac o tom, ako sa spopularizovalo súťaženie ako také. Bikini fitness patrí k tej najatraktívnejšej kategórií. Mnoho dievčat vyhľadáva známe fitnessky s cieľom prípravy na súťaž.
Väčšina z nich začínalo pred rokmi, kedy americké pretekárky z PRO ligy jasne udávali trend – takmer každá súťažiaca podstúpila zväčšenie pŕs. Mnoho ľudí si práve s týmto fitnessky spája dodnes. Položme si však otázku – je naozaj pre to potrebné a nutné podstúpiť augmentáciu – t.j. zväčšenie pŕs?

Čo vlastne znamená augmentácia prsníkov?

Augmentácia (zväčšenie) prsníkov je chirurgická plastická operácia, uskutočňovaná z čisto estetických dôvodov. Ide o vloženie silikónových implantátov veľkosti a tvaru, ktorý si samy zvolíte, pod prsný sval, žľazu alebo čiastočne pod sval. Málo žien si uvedomuje, že ide o veľký operačný zákrok a že po operácii môžu nastať vážne komplikácie – vytvorí sa rez pod prsnou ryhou alebo v podpazuší a do tela vám vložia cudzí predmet, ktorý mu nie je prirodzený.
Taktiež je nutné uvedomiť si, že je po niekoľkých rokoch nutná reoperácia, keďže sa vložený implantát môže deformovať tréningom hrudníka, dojčením (prsná žľaza sa pri laktácii mení) a inými okolnosťami. Napriek tomu, že pred a bezprostredne po operácii podstúpite množstvo vyšetrení sa aj v dnešnej dobe stáva, že telo implantáty neprijme a reoperácia je nutná už po krátkom čase po zákroku.
Pacientka pociťuje veľkú bolesť a tlak na hrudi niekoľko týždňov po operácii. Cena operácie závisí od kliniky, ktorá zákrok vykonáva. V priemere sa pohybuje od 1500- 4000€.

Augmentácia a úspešne pretekárky

Pred rozdelením IFBB International a IFBB Pro League bola už od nepamäti Olympia najväčšou súťažou. Od roku 2010 bola súčasťou kategória Bikini Olympia. Už vtedy sa augmentácia pŕs považovala za súčasť súťaženia v tejto kategórii. Samozrejme, výnimka potvrdzuje pravidlo a našlo sa aj pár takých, ktoré zväčšenie prsníkov nikdy nepodstúpili.
Jednou z nich je aj Jessica Arevalo, ktorá má za sebou desiatky súťaží v NPC Pro League a taktiež dve nominácie na Olympiu. Na týchto súťažiach predviedla perfektnú formu v dokonale ušitých plavkách – verte mi, tomu, že prsia spravené nemá, som uverila až po tom, ako som videla fotky a videá z jej tréningov. Na pódiu jej dekolt vyzeral fantasticky, na nerozoznanie od tých, ktoré zákrok podstúpili.
Mnoho žien tvrdí, že malé prsia nie sú sexy a že silikóny dopĺňajú symetriu. Symetriu však vytvára typ postavy písmena X – guľaté ramená, úzky pás, vypracované stehná a plný zadok. Odpovedzte si samy – zdá sa Vám, že Jessica nie je sexy? Na amatérskych súťažiach je dnes viac a viac bikín, ktoré sú úspešné bez operácie prsníkov. Ruské pretekárky nastolili tento trend, ktorý nasleduje viac a viac dievčat.

Na mieru ušité bikini tvoria ilúziu vyplneného dekoltu tak dokonale, že ich neviete rozoznať. Zuzana Kardošová patrí aktuálne k našim najúspešnejším amatérskym bikinám. Vďaka súťažným plavkám, ktoré jej dokonale sedia, jej v oblasti dekoltu vôbec nič nechýba a na pódiu vyzerá symetricky a elegantne. Pripomeňme si aj jednu z najväčších bikini hviezd na svete Yanu Smith Kuznetsovu, ktorá nemala spravené prsia počas celej, veľmi úspešnej amatérskej kariéry. Obe vám ponúkame v koláži a opäť sa pýtam, myslíte, že skutočne úspešná bikini fitnesska potrebuje túto operáciu, aby vyzerala dobre? Ukrajinka Oksana Brygidyr podstúpila augmentáciu až začiatkom tohto roka pred vstupom do Elite PRO league. Musím povedať, že mne osobne sa páčila oveľa viac pred operáciou.

Každou súťažou pozorujem viac a viac dievčat, ktorým umelé prsia v konečnom dôsledku vzhľad na pódiu viac poškodia ako vylepšia. Mnohokrát môžeme na svetových súťažiach pozorovať súťažiace, ktorým sa prsia v súťažných prsiach doslova rozchádzajú, pričom v strede odhaľujú hrudník a niekedy aj rebrá. Prsia sú v tomto prípade veľmi ďaleko od seba, čo vôbec nevyzerá lichotivo. Naopak, ďalší prešľap, s ktorým sa stretávame sú príliš veľké prsia veľmi blízko pri sebe. Ani jeden z uvedených prípadov nevyzerá prirodzene, určite celkovému vzhľadu a forme uberá body a pretekárky na to doplácajú.
V niektorých prípadoch za to môžu nesprávne zvolené/ ušité plavky, v iných, oveľa vážnejších však ide o zlé zoperovanie alebo deformáciu silikónu. Deformáciu môže spôsobiť mnoho faktorov. Stretávame sa s prípadmi, kedy sa prsia deformujú chybou pacientky – v prípade, že nedodrží postup rekonvalescencie či pri nesprávnych predoperačných vyšetreniach.
Pacientka však nemá vplyv na ďalšie okolnosti - telo cudzie teleso nemusí prijať (niektoré ženy môžu mať na silikón alergiu) a vtedy v tele vznikajú vážne komplikácie.
Posledný, v dnešnej dobe častý problém je zlyhanie chirurga a kliniky. Nie všetci chirurgovia sú totiž certifikovaní a dôveryhodní. Na Slovensku sú bohužiaľ aj plastické kliniky, ktoré fungujú s jediným cieľom – zarobiť, takmer v každom prípade na úrok pacienta/pacientky (samozrejme, nejedná sa len o augmentáciu prsníkov ale aj o iné chirurgické zákroky).

S vlastnou skúsenosťou sa pred pár dňami na sociálnych sieťach podelila slovenská pretekárka v kategórii wellness fitness – Nikol Klimová. Nikol podstúpila zväčšenie pŕs v decembri 2017 na exkluzívnej estetickej klinike Victoria Regia v Bratislave. Operoval ju MUDr. Vladimír Zachar.
Už pár dní po operácii Nikol nebola spokojná. Uviedla, že jej prsia vôbec nevyzerali tak, ako si predstavovala. Silikón vyzeral neforemne natlačený pod kožou. Pán doktor aj majiteľka kliniky ju upokojovali, že sa jej to len zdá a aktuálnu deformáciu spôsobuje opuch rany. Stav Nikol sa však postupne zhoršoval, nielen po estetickej ale aj zdravotnej stránke.
Dnes, takmer rok po operácii má veľké zdravotné problémy a jej poprsie vyzerá tak, ako si určite nepredstavovala ani v najhoršom sne. Najhoršie je, že Nikol nebola jedinou obeťou tejto kliniky. Po zverejnení svojho problému jej písalo niekoľko žien, ktoré operoval doktor Zachar. Rovnako ako Nikol s operáciou nie sú spokojné a trpia vážnymi zdravotnými problémami.
Na stránke www.forum.zdravie.sk sú uvedené mnohé negatívne recenzie na uvedeného lekára. Nikol sa aktuálne púšťa do súdneho sporu a na menovanú kliniku podáva trestné oznámenie. Majiteľka kliniky si ju zablokovala na sociálnych sieťach, pričom klinika v pravidelných intervaloch mení kontaktné údaje. Dnes sa vraj špecializuje len na estetické úkony.
 

Po prečítaní tohto článku si dobre zvážte všetky pre a proti tohto zákroku. Treba si uvedomiť, že ide o vážnu plastickú operáciu, ktorá vám zmení telo už navždy. Takisto treba rátať s možnými komplikáciami, ktoré môžu po operácii nastať. Ak sa rozhodnete zákrok podstúpiť, dbajte na správny výber kliniky a chirurga, ktorý vás bude operovať. Nikol nie je ani prvý ani posledný prípad. Dúfajme, že zverejnenie jej problému pomôže mnohým ženám predísť rovnakým zdravotným problémom a obrovským nepríjemnostiam.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!