Najčastejšie mýty o chudnutí

Aj týmto mýtom ste verili? Dúfame, že po dnešku už nebudete! Alica HEVEROVÁ vám vysvetlí, prečo sú tieto "heslá chudnutia" iba mýtmi. 

„Keď budeš jesť po 6 večer, priberieš“
„Schudnite 30 kg za 30 dní!“
„Vypite tento zázračný kokteil a schudnite každý deň 1kg“

Už ste počuli o takýchto tvrdeniach a marketingových ťahoch? Dúfam, že im neveríte. Poďme si podrobnejšie prebrať problematiku, týkajúcu sa mýtov a o chudnutí a faktoch o výžive všeobecne.

„Pečivo je v diéte neprístupné“

Nie veľmi pravdivá veta. Kľúčom v chudnutí je KALORICKÝ DEFICIT, o ktorom si ešte v tomto článku pár krát povieme. Poznáme 3 skupinky ľudí, čo sa jedenia pečiva týka. Tí, ktorí ho úplne odmietajú, tí, ktorý preferujú iba celozrnné výrobky a napokon tí, ktorí danú problematiku absolútne neriešia.
Moja rada? Ak máš pečivo rád, tak si ho dopraj. Ak budeš dodržiavať základnú rovnicu, čiže výdaj = príjem, nepriberieš. Ak chceš schudnúť drž sa pravidla výdaj > príjem.
Ďalšia otázka znie: aké pečivo jesť? Aký je rozdiel medzi celozrnnými výrobkami a rafinovanými? Celozrnné obsahujú celé jadro - otruby, klíčky a endosperm. Biela múka je vyrábaná tak, že zrná sú zbavené otrúb a klíčkov. Deje sa to predovšetkým preto, aby mali jemnejšiu textúru, no bohužiaľ sa pri tejto produkcii tiež odstráni vláknina, železo a mnoho vitamínov B. Ľudia, ktorí jedia celozrnné výrobky, môžu znížiť svoje šance na vznik niektorých chronických ochorení.
Takže aký je záver? Priberať môžete aj keď nebudete jesť pečivo a naopak chudnúť môžete aj vtedy, ak ho zahrniete do svojho jedálnička. Vždy ide len o kalorický deficit. A ak sa jedná o to, či preferovať celozrnné alebo biele pečivo tak samozrejme, že celozrnné potraviny sú bohatšie na mikroživiny a vlákninu.

„Niektorí ľudia môžu jesť čokoľvek a aj tak nepriberú“

Povedzme si to ešte raz. Kalorický deficit je ten správny kľúč. Na to, aby človek chudol, musí spáliť viac kalórií než príjme. Možno vám pripadá, že niektorí ľudia stále len jedia a vôbec nepriberajú. Vždy je tu ten jeden kamarát, ktorý zje 5 burgerov, zapije to litrom coly a ako dezertík si dá čokoládový cheesecake. No nepriberá preto, že spáli viac energie než prijme.
A taktiež je tu veľa ďalších aspektov, ako napríklad vek, pohlavie, zdravie, gény, či životný štýl, ktoré ovplyvňujú chudnutie.

„Nízkotučné a odtučnené produkty sú tým správnym orechovým“

Niektoré nízkotučné, či odtučnené produkty môžu byť dobré, no väčšina z nich nie je. Tieto potraviny môžu mať rovnaký počet kalórií a niektoré dokonca aj vyšší. Do takýchto produktoch býva často pridaná napríklad múka, škrob, soľ alebo cukor, aby sa vylepšila ich chuť alebo textúra keďže bol z nich tuk odňatý.
Moja rada? Vždy si čítaj etikety na výrobkoch, ich zloženie a hodnoty.

„Ak budeš jesť po 6 večer, priberieš“

Vieš čo? Nie, nepriberieš. Jedine prijatím väčšieho množstva kalórií, než si schopná vydať priberieš. Poviem príklad. Ak cvičíš o 7 večer, to znamená, že po tréningu už nesmieš jesť? To by bolo hlúpe. Tvoje telo je po tréningu zničené a hladné a tvoje svaly túžia len a len po kvalitných živinách.
Vtedy musíš telo naplniť všetkými minerálmi a vitamínmi, ktoré si počas tréningu vypotil/a. Čo to teda znamená? Znamená to, že sa môžeš najesť kľudne aj o 10 večer. Základom je to o čom tu stále dokola hovoríme: kontroluj si príjem kalórií a na večeru voľ správny pomer makronutrientov.

„Mrazené, konzervované, či zavárané jedlo nemá skoro žiadne vitamíny“

Mrazené, konzervované, či zavárané ovocie alebo zelenina má takmer rovnakú výživovú hodnotu ako to čerstvé. Avšak malou výhodou je určite cena, pretože čerstvé ovocie, či zelenina je určite drahšie. Keď si vyberáte potraviny v konzerve, dbajte na to, aby boli so zníženým obsahom soli a pred tým ako ich zjete, prepláchnite ich, aby ste sa zbavili nadbytočnej soli. Konzervovaná, sušená, či mrazená fazuľa, šošovica, hrach alebo tuniak a sardinky sú úžasným zdrojom bielkovín.

„Zhoďte 30 kíl za 30 dní“

Už ste o niečom takom počuli? Stavím sa, že áno. Reklamy majú v súčasnej dobe veľmi dlhé chápadlá so schopnosťou nesmierne ovplyvňovať ľudí, ktorý uveria každému slovu, ktoré je na internete. Existuje veľké množstvo značiek a firiem na trhu, ktoré vám sľubujú, že schudnete vďaka magickej pilulke alebo zázračnému shake-u, bez zbytočnej námahy.
Prosím, nikdy im nenaleťte. V prvom rade, schudnete vďaka už tisíc-krát spomínanému kalorickému deficitu a nie vďaka nejakej pilulke. Po druhé, stratenie tak veľkého množstva váhy za tak krátky čas vám spôsobí iba zbytočné ale za to vážne zdravotné problémy.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!