Na súťažné pódium by mali pretekárky vychádzať dokonalé - a to doslova! Bohužiaľ, nie vždy to tak je. Akých chýb sa dopúšťajú najčastejšie?
Vyšli ste na pódium vo svojej životnej forme, nastajlovali sa ako princezná, pričom ste mali pocit, že lepšie to snáď už ani nejde. Napriek tomu ste obsadili ,,krásnu" šestnástu priečku a - cítite obrovskú krivdu? Predtým než napíšete na Facebook uplakaný príspevok o korupcii, rodinkárstve a nekompetentnosti rozhodcov, uistite sa, že váš výkon naozaj stál za to, aby ste sa výsledkovo posunuli vyššie. Rozmýšľajte nad chybami! Akými?
To, že ste diétovali a cvičili z vás dobrú bikinifitnessku nerobí. Tréning a striktná strava sú samozrejmosťou a prešli si tým všetky súťažiace zo štartovného poľa. K lepšiemu výsledku vás nedovedie ani fakt, že ste počas prípravy pridávali na Instagram milión hashtagov a fotili ste sa pri tréningu každý deň, aby všetci videli, že to naozaj myslíte vážne. Pozrite sa do zrkadla, na fotografie a opýtajte sa samy seba:
Nie je dôležité len cvičiť, dôležité je cvičiť správne. Tréning pre bikinifitnessky je značne odlišný od tréningu pre bodyfitnessky, alebo kulturistov a zničená proporčnosť sa napráva už naozaj len veľmi ťažko. Nájdite si trénerku, ktorá rozumie problematike a nie len niekoho, kto si to o sebe myslí.
Ak vám niekto tvrdí, že fľaky na pokožke nevadia a rozhodcovia si ich z tej diaľky nevšimnú, tak sa mýli. Stále by sme sa mali snažiť o dokonalý náter. Samozrejme, že aj tak sa nejaký ten fliačik pritrafí, s tým treba rátať, no vždy je to lepšie ako komplet fľakatý náter v štýle ,,sexi gepard". Dôležitá je aj intenzita farby. Je chybou byť najsvetlejšia, ale aj najtmavšia spomedzi všetkých dievčat. Ťažko odhadnúť tú správnu farbu, ale platí základné pravidlo - radšej svetlejšia v eliminačnom kole a medzi nástupmi na pódium sa dotrieť, ako prísť už na začiatku príliš tmavá a následne byť rozhodcammi prehliadnutá. S tým už totiž nič nenarobíte a hrozí vám, že na pódiu zaniknete a vaše súťaženie skončí.
No a na defekty na pokožke taktiež velikánsky pozor. Gumičky ponožiek či teplákov "zarezané" do pokožky, modriny, škrabance po holení, vyrážky, alebo aj príliš veľkorysé tetovanie (zakrývajúce rozsiahlu časť pokožky) sú pre mnohých rozhodcov ako červené súkno pre býka. Obzvlášť vyrážky na zadných partiách vám môžu pri hodnotení uškodiť. Starajte sa o svoju pokožku celoročne. A nech vás ani nenapadne "vpichovať" si do zadku olej v snahe dosiahnuť jeho väčšiu guľatosť - rozhodocovia nie sú slepí! A rovnako neprehliadnu, ak váš dolný diel plaviek je "zbytočne nízko" a odhaľuje nedokonale odstránený "porast" - pochopili sme?
Práve správne zvolený strih bikín vám môže dopomôcť k vytvoreniu ilúzie dokonalej proporčnosti. Vy ste ale na pódium vybehli v bedrovom spodnom diely bikín, ktorý skrátil už tak dosť krátke nohy, alebo ste naopak predvádzali dlhokánske nohy v ,,ruských bikinách", ktoré vám ešte viac skrátili trup. Jedna vec je, čo sa nosí a druhá, čo vám reálne pristane. Záležať si dajte aj na hornom diely plaviek - košíky musia dobre sedieť, nesmú sa od pŕs odtláčať, deformovať ich, alebo zbytočne veľa odhaľovať. Pozor! Aj farba je dôležitá, rovnako ako zdobenie, či ramienka. Sú to drobnosti, ale prečo dávať súperkám výhodu?
To, čo platí pre bežný denný, alebo večerný make-up, neplatí pre pódiový make-up. Farba pokožky na tvári nemá ladiť so zvyškom vášho tela, ale má byť o odtieň svetlejšia. Oči a pery musia pôsobiť výrazným dojmom, teda pravidlo "tmavé oči - svetlé pery" NEPLATÍ. Pokiaľ by ste sa ním riadili vaše pery by úplne zanikli a vy by ste vyzerali, že ich vôbec nemáte. To neznamená, že si ich máte maľovať na krikľavo-tyrkysovo-oranžovú, ale že máte siahnuť po sýtej červenej, alebo ružovej farbe. Nie každá žena má vzťah k líčeniu, ale musíte si uvedomiť, že je neoddeliteľnou súčasťou športu, ktorý robíte, a pokiaľ v ňom nie ste práve najlepšia musíte sa to naučiť. Praxujte líčenie už niekoľko mesiacov pre súťažnou sezónou. A čo tie vlasy? V jednoduchosti je krása a vyčesané vlasy nikdy nevyhrávajú. Hocako vám to pristane, radšej si ich rozpustite a dbajte na ich lesk a zdravý vzhľad. Na husté kučierky (ak nie sú pre vás prirodzené), alebo retiazku na čele zabudnite. To, čo prešlo pred 4-5 rokmi, vám teraz rozhodcovia tolerovať nebudú.
Verte tomu, alebo nie, pózovanie je vo svete fitness v dôležitosti na rovnakej pozícii ako tréning a strava. Musíte pózovať správne (čo je správne pre váš bikini idol, nemusí byť správne pre vás) a sebavedomo. To dosiahnete len dennodenným nacvičovaním štvrťobratov a "I-walk-u", ktoré sú ušité priamo na vás a na váš typ postavy a povahy. Áno, čítate správne. Váš temperament určuje, ako by ste sa mali na pódiu hýbať, kráčať z miesta na miesto, robiť prechody medzi štvrťobratmi - a aj to ako by mal vyzerať váš "I-walk".
Na prezentácii súťažiacej nie je dôležitejšie nič ako to, či sa hýbe prirodzene. Každý neprirodzený pohyb vyvoláva dojem neistoty. Vašej neistoty. Práve kvôli tomu by mala vaša lektorka pózovania brať ohľad aj na váš temperament a pohybové schopnosti a nenútiť vás do niečoho, pri čom sa necítite dobre a vo svojej koži.
Alebo v preklade - tvárili ste sa, akoby pre vás bolo utrpením stáť na pódiu. Stres robí veľmi veľa, ale vašou úlohou je tváriť sa, ako najšťastnejšia žena pod slnkom. A prečo vlastne nie? Veď ste sa dokázali pripraviť na súťaž! Spravili ste pre to svoje maximum - a to nedokáže každý. Buďte na seba pyšná a majte zo seba radosť. Hrdo sa usmievajte po celú dobu a úsmev z tváre nepustite ani na sekundu. Verte mi, tie fotky z momentov, keď ste sa "zabudli" nikdy nie sú pekné.
Stáva sa to aj skúseným pretekárkam. Napriek tomu, že veľa ľudí z oblasti fitness a kulturistiky tvrdí, že bikinárky to majú najľahšie, nemajú stopercentnú pravdu. Ani kulturisti, ani fitnessky či bodyfitnessky neobehnú za jednu sezónu toľko súťaží, ako práve bikini. Päť a viac súťaží za jednu sezónu je úplný štandard a očakávať, že na každej z nich budete vyzerať rovnako dobre, by bolo naivné. Dobudúcna skúste vyladiť formu na najdôležitejšiu súťaž sezóny. Musíte si určiť priority - to je jediná cesta.
Samozrejme, hrozí vám, že vás obehne lepšie pripravená pretekárka, ale váš cieľ je predsa jasný. Viete, ktorá súťaž v sezóne a výsledky z nej je/sú pre vás podstatná/podstatné, tak sa nestresujte, ak na nejakej pohárovej súťaži skončíte piata. Práve premotivovanosť a snaha vyzerať na stopercent pripravila nejednu kvalitnú pretekárku o medailu z Majstrovstiev sveta alebo Európy. Iná vec je, ak ste z piatich súťaží nevyzerali dobre ani na jednej. Treba si to priznať a hľadať chybu v príprave. Kto hľadá, ten nájde.
Poznámka: ako sa vyvarovať chybám na súťažiach vás naučíme na našich Bikini Fitness Camp-och, organizovaných s pomocou partnerov a sponzorov. Na troch turnusoch sa ich zúčastnilo viac ako 60 bikinifitnessiek zo Slovenska aj Čiech, ďalšie dva turnusy pre vás pripravujem už v mesiacoch júl - august 2017.
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!