Nikol Raszyková - aké je súťaženie v PRO divízii?

Soňa KOLCUNOVÁ, redaktorka BikiniFitness.Sk vám prináša exkluzívny rozhovor s Nikol RASZYKOVOU, českou bikinifitnesskou, ktorá sa stala PRO súťažiacou a porozprávala jej o súťažení v tejto divízii. 

 Je to už vyše troch mesiacov, odkedy sa česká bikini fitnesska Nikol Raszyková postavila na pódium na súťaži Evls Prague Amateur. Účastníčka letného fitness campu vo Vranove nad Topľou sa postavila na pódiá na prvú súťaž v jesennej sezóne a už tam sa postarala o riadny rozruch. Vyhrala kategóriu bikini fitness žien do 169cm, bikini fitness masters a napokon aj cenu pre absolútnu víťazku, vďaka ktorej dostala možnosť žiadať o PRO kartu. Tak sa aj stalo, Raszyková sa napokon rozhodla postaviť medzi profesionálky po prvýkrát na Moskovskom Power PRO show, neskôr okúsila aj pódium v Talianskom Santa Marine. Ako vníma rozdiely medzi PRO a amatérskou scénou a čo na margo svojho rýchleho vystúpenia k svetovej špičke prezradila?

Nikol RASZYKOVÁ - tri zlaté z Evls-u boli prvým krokom k PRO

Doposiaľ absolvovala tri medzinárodné súťaže- Olympiu Amateur Spain, IFBB Diamond Cup v Žiline a treťou bol práve Evls Prague Amateur. Na súťaž však už nastupovala ako favoritka, pretože jej umiestnenia z predchádzajúcich súťaží európskeho rámca vraveli jasnou rečou. „Vždy keď som na pódiu, všetok stres zo mňa opadne. Inak to nebolo ani v Prahe. V zákulisí som bola trochu nervózna, no keď som vyšla na pódium, užívala som si to. V semifinále a finále som sa cítila dobre, no keď som bojovala o absolútne víťazstvo, až taká „sranda“ to už nebola ,“ smeje sa s odstupom času Nikol. (Pripomeniem, že na pódiu vtedy bojovala o absolútne víťazstvo napríklad aj Timea Trajteľová.)
V boji o overall však Nikol zachovala chladnú hlavu a napriek veľkej túžbe vyhrať a očakávaniam od mnohých prítomných predviedla znova suverénne pózovanie, ktoré viedlo až k trofeji pre absolútnu víťazku. Aké boli jej pocity, keď dostala do rúk pohár a vedela, že ovládla aj overall? „Bolo to šialené. Na to, ako veľmi som si to priala bol ten pocit neuveriteľne šokujúci, pretože som tam bola s pretekárkami, ktoré vo mne budili rešpekt. Prekonať ich bol neuveriteľný pocit,“ spomína na svoje pocity Nikol. Ďalšou súťažou 41ročnej pretekárky z Havířova však bola už PRO súťaž v Moskve. „Najprv som si myslela, že si po víťazstve na EVLS Prague Amateur dám pauzu a ešte lepšie sa pripravím na súťaž medzi profíčkami v novej sezóne. Potom mi však bola vnuknutá myšlienka, aby som sa porovnala s aktuálne najlepšími profíčkami v Moskve a obohatená o tieto skúsenosti šla do novej sezóny,“ hovorí o rozhodovaní nastúpiť v PRO divízii Nikol.


Nikol RASZYKOVÁ- Aká bola jej prvá PRO súťaž v Moskve?

„Tréningy som mala v podstate rovnaké ako v príprave na EVLS, rozdiel bol možno napríklad v odvodňovaní, keďže mojím cieľom bolo byť guľatejšia, ako som mohla odpozorovať od PRO súťažiacich, ktoré pôsobili túto sezónu,“ hovorí o zmenách v príprave Nikol Raszyková, ktorá si metropolu Ruska od prvých chvíľ užívala. „Hovorila som si: „Čo keď sa už do Moskvy už nedostanem?“ Preto som to brala tak, že uvidím niečo, čo som ešte nikdy nevidela a možno už ani neuvidím.“ Postupne však prichádzal aj stres, pretože Nikol sa znova cítila ako nováčik- tentokrát to bola však jej prvá súťaž medzi PRO bikini fitnesskami.
„Nevedela som, aké ma čakajú súperky a čo sa bude uprednostňovať- či svalovo väčšie typy, alebo útlejšie, či viac prerysované, alebo guľatejšie pretekárky- bol to pre mňa skok do neznáma,“ hovorí Nikol o svojich pocitoch pred súťažou v Moskve. Zmena však prišla až na samotnom stagei, kde sa Raszyková cítila znova dobre a rovnako vyzerala aj jej prezentácia na pódiu. „Na pódiu to bolo super. Užívala som si to a keď som bola v plnom vyvolávaní, spočiatku som ani neverila. Veľmi som si priala byť vo finále, pretože už to by bol neskutočný úspech na to, že to boli moje štvrté preteky v živote. Bol to pre mňa bláznivý úspech, dostať sa už do finále,“ hovorí s nadšením Nikol, ktorá napokon vo finále obsadila štvrté miesto za troma ruskými pretekárkami. „Bola som z toho nadšená. Je jasné, že keď sa človek už dostane do finále, veľmi si praje umiestnenie v prvej trojke a súťaží s malou dušičkou. Tajne som si to priala, tým sa tajiť nebudem. Myslím, že človek by mal mať veľké ambície a snažiť sa čo najviac naplniť svoje túžby, ale som veľmi rada, že som obsadila štvrté miesto a nechala som za sebou mnohé pretekárky, ktoré majú za sebou oveľa väčšie súťaže a dlhé roky súťaženia v PRO,“ hovorí Nikol.
Súťažou Power PRO však jej súťažná sezóna neskončila a napriek dlhému rozhodovaniu sme Nikol na súťažnom pódiu videli ešte raz a to v Talianskom Santa Marine, kde sa zúčastnila prestížnej súťaže San Marino PRO (na ktorej sme mohli sledovať napríklad aj víťaznú Adelu Ondrejovičovú). Odtiaľ odchádzala taktiež s veľkým úspechom- podarilo sa jej vybojovať si TOP5 a napokon sa umiestnila na finálnom 5. mieste a domov odchádzala nielen s veľkým pocitom satisfakcie, ale aj veľkou medailou na krku, ktorou je táto súťaž známa.

Aké rozdiely vidí Nikol RASZYKOVÁ medzi PRO a amatérskou scénou?

„Rozdiel je určite v tom, ako sa o vás, ako PRO súťažiace starajú. Už som si naozaj pripadala ako „profík“. Oslovovali nás krstnými menami, prišli pre nás na hotel a znova nás odviezli späť,“ opisuje starostlivosť o PRO pretekárky v Moskve Nikol Raszyková. Na druhej strane v našom rozhovore opísala aj strach z toho, ako ju ostatné „ostrieľanejšie“ pretekárky vezmú medzi seba a aké budú vzťahy v zákulisí. „Nebolo medzi nami cítiť žiadnu rivalitu. Povedala by som, že som na amatérskej scéne zažila viac rivality ako na týchto pretekoch. Možno to ešte len príde na niektorej z mojich nasledujúcich súťaží, no teraz to bolo skvelé. Pomáhali sme si. Ak si niektorá z dievčat zabudla napríklad žehličku na vlasy, alebo šminky, pomohli sme jej. Navzájom sme si pomáhali s makeup-om alebo úpravou vlasov, želali sme si čo najlepšie umiestnenie a úspech. Bolo to veľmi úprimné,“ uviedla vzápätí na pravú mieru opis atmosféry v zákulisí Nikol Raszyková, ktorá sa teší veľkej základni fanúšikov nielen na sociálnych sieťach, ale aj v reálnom živote. „Podpora od fanúšikov je neskutočná. Potešili ma správy od mladých dievčat, ale aj od mamičiek, ktoré sa zhodli na tom, že vek nehrá rolu a som rada, že to veľa z nich motivovalo začať so športom aj neskôr. Pre mňa je to hnací motor,“ hodnotí ohlasy zo svojho okolia a od fanúšikov Nikol, ktorá vo svojich 41rokoch vstúpila do PRO scény svetového bikini fitness.

Ako trénovala Nikol RASZYKOVÁ?

Ako sa česká bikini fitnesska pripravovala na svoju prvú PRO súťaž v Moskve a ako vyzeral jej tréningový týždeň? Nikol sa s nami podelila aj o takúto ukážku.

Pondelok- NOHY

 • drepy (4 série, 15,12,12,10 opakovaní)
 • výpady v chôdzi (4x12 opakovaní na každú nohu)
 • mŕtvy ťah (4série po 15 opakovaní)
 • abduktor (cvičí 4x12-15 opakovaní)
 • legpress (4 série, 15,12,12,10 opakovaní)

Utorok- RAMENÁ

 • upažovanie v predklone (4 série po 12-15)
 • tlaky s jednoručkami v sede (4x10-12 opakovaní)
 • upažovanie (4x10-12 opakovaní)
 • predpažovanie (4 série po 12-15) alebo príťahy činky k brade (4x12 opakovaní)
 • bicepsové zdvihy s jednoručkami (4série po 10-12 opakovaní)
 • bicepsové zdvihy s EZ tyčou (4x10-12 opakovaní)
 • tréning zakončila 3-4 sériami cvikov na brucho po 15 opakovaní

Streda- CHRBÁT

 • sťahovanie kladky zhora (4série, 15,12,12,10 opakovaní)
 • príťahy spodnej kladky k pásu (4x15 opakovaní)
 • prítahy olympijskej činky k pásu v stoji (4x12-15 opakovaní)
 • príťahy jednoručiek (cvičí 4x12-15 opakovaní)
 • triceps s jednoručkou za hlavou obojruč (4x12-15 opakovaní)
 • sťahovanie kladky nadhmatom na triceps (4x12-15 opakovaní)

Štvrtok- NOHY

 • predkopávanie (cvičí 4x12-15 opakovaní)
 • zakopávanie (4 série, 15,12,12,10 opakovaní)
 • zanožovanie v stoji na kladke (4série po 15)
 • drepy (4série po 12-15 opakovaní)
 • sumo drepy (4 x10-12)

Piatok- RAMENÁ

 • zapažovanie v stoji na kladke (4x12-15 opakovaní)
 • tlaky v sede na multipresse (4 série po 10-12 opakovaní)
 • upažovanie v sede (4série po 12-15 opakovaní)
 • predpažovanie s veľkou činkou (4x12-15 opakovaní)
 • bicepsové zdvihy s veľkou činkou (4série po 12 opakovaní)
 • tréning zakončí cvikmi na brucho 4x15 opakovaní

Sobota-CHRBÁT

 • príťahy kladky zhora na úzko (4série, 15,12,12,10)
 • veslovanie (4série po 12-15 opakovaní)
 • príťahy kladky naširoko (4série po 12-10 opakovaní)
 • príťahy jednoručiek k pásu (4série po 12)
 • Triceps s jednoručkou za hlavu obojruč (4x12-15 opakovaní)
 • sťahovanie kladky podhmatom na triceps (4x12-15 opakovaní)

Nedeľa- VOĽNO

Nikol RASZYKOVÁ- čo plánuje na najbližšiu dobu a komu ďakuje?

Z piatich súťaží, ktoré má doposiaľ na konte absolvovala len jedinú v rodnom Česku. Vyzerá to však, že ani tá ďalšia nebude „na rodnej hrude“, na súťažnom pódiu ju uvidíme už v jari 2017, keďže po takejto náročnej sezóne si chce Nikol dopriať aj zaslúžený oddych a čo najlepšie sa pripraviť na ďalšie súťaže.
„Na záver by som chcela znova poďakovať mojej rodine, ktorá to so mnou zvláda a nachádzam v nej najväčšiu oporu a podporu. Viem, že si to celé „odnášajú“ oni a je mi to strašne ľúto, preto im chcem veľmi pekne poďakovať za to, že mi to tolerujú a že stoja stále za mnou,“ hovorí na záver nášho rozhovoru Nikol, ktorej budeme ja a celý EastLabs team držať prsty a veríme, že na najbližších súťažiach potvrdí formu, v ktorej sa ukázala v Moskve a bude siahať po najvyšších umiestneniach.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!