Nikola Šalíková - Aká bola Natural Olympia v Las Vegas?

Natural Olympia sa uskutočnila aj za účasti Slovenky Nikoly Šalíkovej, ktorej sa na veľkom pódiu darilo. Prečítajte si jej rozhovor so Soňou KOLCUNOVOU. 

Zúčastniť sa Olympie je snom takmer každého, kto sa postaví na súťažné pódium – Olympia je známkou prestíže a aj napriek tomu, že pred časom nastal rozkol a dnes poznáme IFBB International a IFBB Pro League, súťaž Mr. Olympia na obľúbenosti nestratila. Výnimkou nie je ani naturálna Olympia, ktorá je vrcholom celého súťažného roka pre súťažiacich v naturálnej federácii. Pred mesiacom sa na pódium tejto prestížnej súťaže postavila aj Slovenka Nikola ŠALÍKOVÁ a jej úspechy vyrazili mnohým priaznivcom kulturistiky a fitness dych. Práve preto som sa rozhodla Nikolu vyspovedať na tému Naturálnej Olympie – aké výsledky dosiahla a v čom sa Natural Olympia líši od tej v IFBB?

Nikola ŠALÍKOVÁ – Zmien pred Natural Olympiou bolo hneď niekoľko

Stále len dvadsaťjeden ročná Nikola dosahovala skvelé výsledky počas celého roka, čo jej pomohlo dostať sa na pódium Natural Olympie v Las Vegas. „V rámci programu Elite Tour, ktorý je pre európske pretekárky, sa zbierajú body za určité súťaže. Ak pretekár nazbiera najviac bodov a umiestni sa v tabuľke medzi troma najlepšími pretekármi z Európy, dostane ponuku preplatenia leteniek na naturálnu Olympiu,“ vysvetľuje Nikola. Ak by ste si chceli túto udalosť INBA/PNBA sveta porovnať so súťažou Mr. Olympia, ktorá sa koná tradične v septembri, rozdielov nájdete hneď niekoľko, aj keď sú si podobné.

Sama Nikola priznáva, že zúčastniť sa na Natural Olympii nie je také prestížne ako zúčastniť sa na Olympii vo federácii IFBB Pro League, avšak federácia na zviditeľnení pracuje neúnavne. „Tento rok sa dokonca podarilo osloviť na spoluprácu aj Generation Iron, ktorá natočila aj filmy o víťazoch Mr. Olympia a federácia sa s nimi dohodla na troch filmoch. Bude to teda trilógia o svete naturálnej kulturistiky a o víťazoch naturálnej Olympie, čo podľa môjho názoru len pomôže popularite tejto súťaže a naturálneho športu ako takého,“ hovorí Nikola.

Naturálna Olympia je tiež rozdelená na amatérsku a profesionálnu časť, pričom v amatérskej časti súťaže nájdete aj viac kategórií. „V amatérskej Natural Olympii je to okolo 21 kategórií a medzi profesionálmi 14 kategórií. Niektoré sú rovnaké ako v IFBB, no sú aj rozdielne kategórie. Máme napríklad Sport Model, Bikini Angels, Men´s Sport Model, Ink/Tattoo kategóriu pre pretekárov s tetovaním alebo napríklad Bikini Mamas pre ženy, ktoré sú už matkami,“ vymenúva Nikola.

Jej príprava na túto veľkolepú súťaž však bola rovnako náročná a zodpovedná ako u iných pretekárok, ktoré sa pripravujú na vrchol sezóny a federácia, v ktorej súťaží, neznamená žiaden rozdiel. „Bola to jedna z mojich najťažších príprav. Zmenili sme úplne celý môj jedálniček – nie raz, ani dvakrát, ale menili sme ho skoro stále. Zmenil sa aj môj štýl tréningu- robila som ich dvojfázovo a silové tréningy som striedala s HIIT,“ vysvetľuje Šalíková.

Súťažné plavky u Nikoly ostali rovnaké ako na predošlých súťažiach, no dodáva, že v USA je populárnejší strih bikín, aký prezentujú na súťažiach pretekárky v NPC. Zmena sa však konala v pózingu, kde síce v súťaži amatérok ostala Nikola pri tom, ktorý dobre poznáme z domácej scény SANK a SAFKST, no v súťaži profesionálok svoje pózovanie zmenila. „Vtedy som použila ich špeciálnu zadnú pózu a pózovala som viac ako NPC bikinifitnesska. Čo sa týka make-upu, snažila som sa napodobniť líčenie známych ruských pretekárok. Považujem ho za pekné, decentné a hlavne zaujímavé,“ opisuje Nikola.

Nikola ŠALÍKOVÁ – Zaujala pózingom, skúsila si aj PRO kategóriu

Cesta do ďalekej destinácie, kde sa súťaž koná, sa môže podpísať aj na forme pretekárky, no u Nikoly to našťastie nenastalo, aj keď bola cesta náročná. „Čakala som, že celú cestu prespím, no nebolo to tak. Vydýchla som si až keď sme prišli do hotela. Veľa som nespala ani na ďalší deň – vstali sme a fungovali rovnako, ako keby sme boli doma,“ spomína Nikola. Nasledovala súťaž, kde si Nikola skúsila súťaženie okrem amatérskej aj v PRO kategórii. A bola veľmi úspešná rovnako ako ostatní Slováci! 
Na pódiu Natural Olympie sa predstavilo dokopy 5 Slovákov a okrem Nikoly a Silvie Rehákovej, ktoré súťažili v bikinifitness to bol napríklad Alex Lukáč, ktorý vyhral v juniorskej kategórii bodybuilderov. Darilo sa aj Zuzane Chmelovicsovej, ktorá priniesla domov bronz z kategórie šport model. Prvé miesto v kategórií figura masters 35+ rokov dosiahla a absolútnou víťazkou sa stala Dagmar Liptáková.

„Od úplného začiatku sa súťaž veľmi líšila od našich európskych súťaží a tak som musela byť pripravená na všetko. Už od začiatku bolo cítiť a vidieť, že sme na seba aj s kamarátkou, Slovenkou Silviou Rehákovou strhli pozornosť,“ vysvetľuje Nikola. Aj počas priameho prenosu komentátor Slovenky pochválil za pózing – dievčatá nerobili zbytočné pohyby navyše a snažili sa ukázať samé seba. A to sa očividne zapáčilo aj rozhodcom. Porovnávania pretekárok boli veľmi zaujímavé, pretože v jednom bolo najprv až desať pretekárok, neskôr sa porovnávali štvorice až pätice a napokon vybrali na T-walk TOP3 pretekárky.

Celú súťaž Nikola ukončila krásnym prvým miestom, čím jasne potvrdila, že jej zlatá sezóna v amatérskej divízii v Európe bola oprávnená. Druhé miesto patrilo taktiež Slovensku- blysla sa Silvia Reháková. Nikola však po skončení amatérskej Natural Olympie dostala ponuku PRO karty. „Ja som túto kvalifikáciu medzi profesionálky dosiahla už na jar v Nemecku a potom aj na Majstrovstvách sveta v Aténach. Ak pretekár získa túto kvalifikáciu, môže si aktivovať PRO kartu a zúčastňovať sa PRO súťaží – teda iba tam, kde je profesionálna kategória,“ vysvetľuje pravidlá Nikola. Ak sa po využití možnosti PRO karty v INBA rozhodnete súťažiť znova medzi amatérmi, musíte počkať dva roky- následne sa môžete postaviť na pódium ako amatér. Nevýhodou prestúpenia do PRO je v prípade INBA federácie minimum súťaží v Európe. „Jediná šanca je súťažiť na majstrovstvách sveta, ale je šanca, že budem jediná prihlásená profesionálna bikinifitnesska. Môžem síce vycestovať do Ameriky, ale povedzme si úprimne- kto má na to peniaze? Skôr by sme sa chceli pokúsiť zorganizovať PRO súťaž v Európe,“ vysvetľuje Nikola.

Napriek tomu využila možnosť postaviť sa na pódium medzi profesionálne bikinifitnessky – a uspela! Prebojovala sa do finále a v tom vystúpila na štvrté miesto. „Cieľ pre mňa bol dostať sa do TOP5 a nebyť piata. Preto si myslím, že 4.miesto je veľmi pekné a som s ním spokojná. Tiež som rada za ocenenie, ktoré som dostala a to titul najviac symetrickej pretekárky. Dúfam, že tieto dosiahnuté výsledky budú prínosom pre pripravované projekty prostredníctvom KRS press team,“ prezrádza Šalíková. Napriek nabitému súťažnému programu Nikolu neobišli ani tradičné americké raňajky, burgre alebo hra v kasíne – bez toho by predsa návšteva Ameriky nebola kompletná.

Nikola ŠALÍKOVÁ – čo bude po výhre na Natural Olympii?

Ohlasy na Nikoline úspechy boli veľké a všetky pozitívne – od manžela, rodiny, kamarátov, známych aj úplne cudzích ľudí. „Najviac ma prekvapilo, keď mi začali písať Američania, ktorí boli na súťaži ako diváci a pretekári. Vraveli mi, že som mala vyhrať v PRO kategórii, že som zanechala dobrý dojem a páčila sa im moja prezentácia. Tieto slová zahrejú a potešia viac ako peňažná výhra,“ hovorí Šalíková.

Tiež vybrala jeden najsilnejší moment z celej Natural Olympie, ktorý nastal, keď stála na pódiu a videla svojho manžela a kamarátov v hľadisku povzbudzovať. „Bol to moment, keď jednoducho viete, že vďaka nim a hlavne vďaka môjmu manželovi stojím na pódiu, na Natural Olympii v Las Vegas. Doslova sa mi splnil celoživotný sen a som mu za to nesmierne vďačná,“ opísala Nikola.

Čo teda plánuje víťazka amatérskej Natural Olympie ďalej? „Momentálne si to stále nechávam uležať v hlave. Je to náročné najmä kvôli už spomínanému množstvu súťaží v Amerike. Možností mám teraz veľa, aj vďaka tvrdej práci manžela, iba ich musím správne využiť,“ konštatuje Nikola, spomínajúc znova aj organizáciu PNBA súťaže v Európe. Tiež dodáva, že by chcela v budúcnosti pomáhať aj iným súťažiacim plniť si sny tak, ako sa splnil sen jej.

Nikola ŠALÍKOVÁ – nezabúdajte na ľudí okolo vás

Aj keď plnenie snov bolo počas roka 2019 u Nikoly veľkou témou, pripomína, že netreba zabúdať na rad ľudí, ktorí za vami stoja a posúvajú vás bližšie k cieľu. „Nenechajte, aby vás súťaženie a príprava obrali o všetko. Určite sa nevzdávajte, ale dbajte aj na správny time-management,“ hovorí Nikola. Nikola na záver nášho rozhovoru pripojila aj poďakovania: „Vďaku si zaslúži môj manžel Peter Šalík, ktorý mi pomohol s každou súťažou, odviezol ma na každú jednu súťaž, pričom napríklad cesta do Holandska trvala cca 13 hodín a robil pre mňa mnoho ďalších vecí na ktoré nezabudnem a budem mu za ne vďačná, lebo by som dnes nebola tam, kde som. Ďalej chcem poďakovať Fitnesslandu, kde cvičím a trénujem- umožnili mi cvičiť v ich fitku zadarmo, čo bola veľká pomoc, keďže každá euro sa ráta. Ďakujem aj trénerovi - potvrdilo sa mi, že je veľmi dobrý tréner, aj keď pracujem, vždy mi vedel vyhovieť v tréningu. Ďalej vďaka patrí mojej rodine a kamarátom, ktorí stáli pri mne. Hlavne rodina mi pomohla v tom, aby som mohla ísť na súťaž tak ďaleko,“ hovorí Nikola. Meno Nikola Šalíková by ste si teda mali určite zapamätať – budeme o nej ešte určite počuť.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!