Nikola Šalíková - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Nikola Šalíková je hviezdou federácie SANK a Slovensku robí v zahraničí dobré meno. Ako vyzerá príprava perekárky ktorá si skúsi naturálnu Olympiu? Rozprávala sa s ňou Soňa KOLCUNOVÁ. 

Dvadsaťjeden ročná Bratislavčanka Nikola Šalíková je praktickou sestrou u všeobecného lekára pre dospelých. Napriek tomu, že v práci potrebuje jemnosť, precíznosť a trpezlivosť, nebojí sa ani ťažkých tréningov a driny. Práve vďaka tomuto svojmu záujmu o ľudské telo môže pretekárka SANK-u Nikola lepšie sledovať reakcie tela na súťažnú diétu. Prečo môže byť Slovensko hrdé na to, že ho reprezentujú športovci ako práve Nikola?

Nikola ŠALÍKOVÁ – chcela dokázať, že na to má

Nikola Šalíková začala cvičiť pred štyrmi rokmi spolu s vtedajším priateľom a dnes manželom. Dôvodov bolo viacero. Nikola chcela mať s priateľom spoločnú aktivitu, chcela sa začať hýbať a hľadala niečo, čo by ju bavilo. Nikola bola totiž odmala aktívna a navštevovala tanečný krúžok aj gymnastiku a na základnej škole mala veľmi blízko k atletike. Šport v akejkoľvek forme teda v jej živote chýbal. „Neskôr začal manžel cvičiť s trénerom a mne sa páčilo, aké výsledky dosiahol. Preto som s ním začala cvičiť tiež a tam sa zrodila myšlienka prípravy na súťaž v bikinifitness,“ vysvetľuje Nikola. Od začiatku trénuje pod vedením Jozefa Danča, s ktorým je veľmi spokojná.
Hlavným impulzom do súťaženia boli pre Nikol ostatné fitnessky na sociálnych sieťach, pri ktorých si predsavzala, že sa sama raz stane bikinifitnesskou. „Povedala som si, že sa vypracujem, aby som sa mohla postaviť na pódium. Vtedy sa môj manžel zasmial a povedal, že som preto ešte nič nespravila. To ma nahnevalo a chcela som mu dokázať, že na to mám. A tak sa aj stalo,“ spomína Nikola. Pre tú to bola výzva aj z toho dôvodu, že sa nikdy nevenovala žiadnej aktivite tak dlho a intenzívne, ako práve zdravému životnému štýlu a príprave na súťaž. Na začiatku súťažnej kariéry sa Nikol stala členkou klubu WP COMP Bodybuilding a kategóriu vyberali spoločne s klubovým vedúcim.
„Začala som v naturálnej federácii, aby som mala čas sa vypracovať a zlepšovať sa. Na súťažiach je v tejto federácii oveľa menej pretekárov, čiže súťažiaci má priestor užiť si pódium,“ vysvetľuje Nikola. Aj v okolí našla Nikol podporu, aj keď pre mnohých spolužiakov bolo ešte na strednej škole nepochopiteľné, ako si môže Šalíková každý deň variť a u starších pretrvával názor, že si týmto športom Nikola zničí zdravie. „Najčastejšie napriek všetkému počúvam otázku, ako si dokážem odoprieť jedlo. Ja im vždy poviem, že je to viac ako normálne a niekedy mám aj v diéte problém dojesť všetko jedlo,“ hovorí Nikola s úsmevom.

Nikola ŠALÍKOVÁ – ponuka PRO karty, miestenka na naturálnu Olympiu

Napriek tomu, že mnohí súťažiaci na prvú súťaž spomínajú rozpačito, nie je to prípad Nikoly Šalíkovej. Tá na svoju premiéru na súťažnom pódiu spomína v dobrom a aj spätne si myslí, že táto súťaž bola výborná. „Absolútne som netušila, čo mám čakať, no bola to zábava. Avšak, keď som schádzala z pódia, prišlo mi zle a myslím, že to bolo od stresu,“ konštatuje spätne Nikola, ktorá teda na svojej prvej súťaži zažila príjemnú aj negatívnu stránku fitness súťaženia. Hneď druhou súťažou mladej bikinifitnessky boli Majstrovstvá Európy v Maďarsku, kde dokázala získať 4. miesto v juniorskej kategórii a 6. priečku v ženskej kategórii.
Potom prišla jarná sezóna, počas ktorej sa Nikola rozhodla absolvovať všetky súťaže. „Spolu s kamarátkami Silviou a Veronikou, s ktorými som sa zoznámila na súťaži ako so súperkami, sme si dali také menšie „turné“ po Európe. Na súťažiach nám veľmi pomohol môj manžel, ktorý bol šoférom ale aj oporou a pomáhal mi aj s náterom na súťaž,“ spomína Nikola. Práve vtedy začala Nikina neuveriteľná cesta- absolvovala súťaže v Holandsku, Česku, Nemecku, Bratislave, Michalovciach a napokon v Grécku. V Michalovciach sa konali Majstrovstvá Slovenska a v Grécku absolvovala Nikola Majstrovstvá sveta. Ani tieto súťaže však nezmenili neuveriteľnú bilanciu, ktorú má Nikola na konte. Na každej súťaži získala zlato a navyše sa päťkrát stala absolútnou víťazkou v kategórii bikinifitness.
„V Grécku sa Majstrovstvami sveta ukončilo zbieranie bodov v EliteTour a stala som sa najlepšou športovkyňou v tabuľke a získala som preplatenie leteniek do Las Vegas,“ prezrádza Nikol. „Majstrovstvá sveta boli super, aj keď som mala trochu iné očakávania. Program bol dobre zorganizovaný, no priestory v backstagei boli príliš malé. Ďalším mínusom bol nástrek. V podmienkach súťaže bolo, že nástrek musíme mať spravený firmou, ktorú zabezpečia na súťaži, inak budem diskvalifikovaná. Keďže sme nechceli riskovať nepríjemnosti, nástrek som si dala spraviť určenou firmou, no bol nerovnomerný a nepáčil sa mi,“ hovorí Nikola.

Nikola ŠALÍKOVÁ – na Olympii to bude iné

Aktuálne sa celá Šalíkovej príprava podriaďuje naturálnej Olympii v Las Vegas, kam získala miestenku. Mladá bikinifitnesska si plne uvedomuje, aká zodpovednosť leží na jej pleciach a do prípravy vkladá všetko. „Myslím si, že to bude o dosť iné, ako u nás v Európe, preto príprave venujem všetok svoj čas. V Amerike sa inak pózuje, dievčatá sú inak nalíčené aj upravené. Avšak aj napriek tomu sa veľmi teším na cestu aj na samotné súťaženie. Táto príležitosť ma posunie znova niekam ďalej a porovnám si sily aj s pretekármi mimo Európy,“ konštatuje Nikola.
Najradšej zo všetkých súťaží však zatiaľ Nikola spomína na súťaž v Nemecku, na ktorej získala miestenku na naturálnu Olympiu a ponuku prestúpiť do PRO divízie v INBA/PNBA. „Úroveň tejto súťaže bola asi najvyššia a páčilo sa mi tiež, že priestor v backstage-i bol dostatočne veľký, mohla som sa tam bez problémov zložiť a navyše mali organizátori pre pretekárov pripravené občerstvenie a vodu,“ spomína Šalíková. Tréningy mení mladá bikinifitnesska skoro stále, pretože vždy pracuje na inej partii. Tréningy sú u nej iné v objeme ako v predsúťažnej príprave. „Väčšinou meníme tréning po 4 až 5 týždňoch. Buď je to celkovo cvik alebo iba jeho prevedenie,“ ozrejmuje Šalíková.

Nikola ŠALÍKOVÁ – Sociálnymi sieťami si môžete ublížiť

Pre túto bikinifitnessku je však najväčším úspechom jej zdravie, ktoré si dokázala udržať aj napriek súťaženiu. Mnohokrát sa už totiž strela s dievčatami, ktoré kvôli tomuto športu napríklad stratili menštruačný cyklus. „Som rada, že aj keď robím to, čo ma baví, zdravotne som na tom dobre. Ďalším úspechom pre mňa je, že som pre mnohých ľudí inšpiráciou, o čom som vždy snívala,“ hovorí Nikola.
To by sa nepodarilo bez dobrej prezentácie na sociálnych sieťach, ktoré sú dnes veľkou súčasťou fitness priemyslu. „Veľa ľudí si neuvedomuje, že takisto, ako môžu byť pre niekoho vzorom, môžu si aj uškodiť zlou prezentáciou. Samú seba sa snažím prezentovať ako osobu a nie objekt. Chcem, aby ľudia poznali mňa a nie každú časť môjho tela. Chcem, aby vedeli, aké mám záujmy, aké filmy mám rada a že jednoducho „toto som ja“,“ vysvetľuje Nikol.
Rovnako ako pre ňu existujú nejaké zásady v prezentácii na sociálnych sieťach je pre ňu podstatných aj pár drobností na pódiu, ktoré však často zabezpečia úspech. „Dôležitý je úsmev. Veľa bikinifitnessiek vyzerá, akoby tak boli z donútenia. Viem, že je to v diéte náročné, no na pódiu nesmie úsmev chýbať. Ďalej na bikinifitnesske nesmie chýbať trénovanie pózingu. Veľa pretekárov na to zabudne, alebo sa im nechce, spoliehajú sa na formu a prezentácia potom vyzerá veľmi zle. Nie je dôležité iba tvrdo cvičiť, ale venovať sa aj pózingu vždy, keď sa dá,“ dodáva Nikola.

Nikola ŠALÍKOVÁ – pózing, suplementácia a príprava

So suplementáciou Nikola veľmi neexperimentuje. Základ pre ňu tvorí multiminerál a multivitamín. Tieto doplnky stravy nechýbajú v objemovej ani predsúťažnej príprave. V diéte zaraďuje tiež proteín, BCAA a spaľovač. V objemovej časti zasa pridá k proteínu a BCAA kreatín a občas predtréningový „nakopávač“. O doplnkoch a tiež o pózingu poskytol informácie Nikole Bikinifitness Camp, projekt Saskie Cakoci, ktorého sa zúčastnila už dvakrát.
„Pózing trénujem skoro stále, najintenzívnejšie však pred súťažou, vtedy je to aj každý deň. Mimo súťažnej sezóny je to približne raz do týždňa. Pózujem veľmi rada, baví ma to a snažím sa zdokonaliť prezentáciu, ktorú potom predvediem na pódiu,“ objasňuje Nikola. Tieto súčasti prípravy však tvoria prípravu ako celok a správna suplementácia či pravidelný tréning prezentácie zabezpečujú hladší priebeh celej prípravy. „Príprava na súťaže u mňa prebieha viac-menej bez komplikácií. Aj keď som mala občas nutkanie dať si niečo sladké, zistila som, že ak má človek cieľ, dokáže si to odoprieť a ísť si za svojím cieľom,“ hovorí Nikola. Ak takéto nutkanie počas prípravy prišlo, Nikola všetko konzultovala so svojím trénerom a všetko upravili tak, aby v príprave nemávala takéto chute. „Určite by som dievčatám v príprave radila konzultovať všetko so svojím trénerom a nájsť spoločné riešenie problémov,“ odkazuje Nikola. A čo rada ako zvládať diétu? „U mňa je to buď Pepsi zero alebo bezkalorické omáčky k jedlu,“ dodáva s úsmevom Nikola.

Nikola ŠALÍKOVÁ – vizáž je podstatná

K všetkému, čo absolvuje pretekárka počas súťažnej prípravy je potrebné pridať adekvátnu vizáž a plavky na pódiu, aby sa ukázalo, či bola príprava naozaj tak úspešná. „Ja si dávam plavky šiť na mieru z dielne fitnesplavky.sk, vždy spolu prekonzultujeme farbu, strih vrchného aj spodného dielu a výhodou je aj to, že podprsenku si môžem zvoliť sama. Ak mám nejakú, ktorá mi dobre sedí, prinesiem ju a pani krajčírka mi ju prerobí na krásne plavky,“ ozrejmuje Šalíková, ktorá volí ruský strih plaviek bez štrasov.
Doplnky si zabezpečuje sama z bižutérie a drží sa toho, aby ladili s plavkami. „U mňa však nastáva problém, pretiže nemám prepichnuté uši a teda musím vždy hľadať náušnice klipového typu,“ hovorí Nikola.
Dôležitý je súťažnom pódiu aj makeup, ktorý Nikola zvláda aj sama. „Väčšinou si pozerám rôzne typy líčení a následne ich skúšam sama na sebe. Zvyčajne je to dymové líčenie, no snažím sa vyhýbať čiernej farbe a pridávam trblietky,“ opisuje Nikola. Úpravu vlasov zvláda taktiež sama- preferuje buď ich úpravu na úplne rovné alebo s miernymi vlnami na koncoch.

Nikola ŠALÍKOVÁ – Komu ďakuje, aké má ciele a kto ju motivuje?

V otázke vzorov má Nikola Šalíková taktiež jasno a medzi jej obľúbené bikinifitnessky patrí hlavne Yana Kuznetsova, ktorú obdivuje aj za jej prezentáciu na sociálnych sieťach. „Potom je to Ksenia Romanova, Alina Malykhina, Alina Voronova, Melina Keltaniemi alebo Irina Pimenova. Zo Slovenska sa mi páčia Juliána Zaukolec, Miška Kanuščáková ale aj fitnesska Kristína Juricová,“ hovorí Nikola a pridáva dva vzory dievčat, ktoré nesúťažia, no napriek tomu sú pre ňu motiváciou- sú nimi Denice Moberg a Cass Martin.
Aktuálne je cieľom mladej fitnessky porovnávať sa s najlepšími na pódiách majstrovstiev Európy alebo sveta a robiť Slovensku dobré meno. „Mimo súťaženia je mojím cieľom založiť si rodinu a neskôr sa odosobniť od práce praktickej sestry a naplno sa venovať veciam, ktoré ma bavia- písať reporty zo súťaží alebo navrhnúť vlastnú značku oblečenia,“ vymenúva Nikola. „Chcela by som sa poďakovať manželovi, rodine, trénerovi a kamarátom, že ma v tomto športe podporujú. Som nesmierne vďačná za každého, kto si tento článok prečíta,“ hovorí na záver Nikola Šalíková, o ktorej, verím, budeme ešte veľa počuť.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!