Nikoleta Šubová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Svojimi výsledkami nás zaujala už počas prvej súťažnej sezóny a o pár dní sa predstaví na pódiu Majstrovstiev sveta juniorov. Nikoleta ŠUBOVÁ by rozhodne nemala uniknúť vašej pozornosti. 

Nikoleta Šubová začala súťažiť len túto jeseň, no okamžite sa dostala do povedomia ľudí, ktorí sledujú fitness scénu. Na svoju premiéru na súťažnom pódiu si vybrala naozaj veľkolepú súťaž, keď zahájila svoju súťažnú kariéru úspešným štartom na EVLS v Prahe. Aké výsledky má teda doteraz na konte mladá pretekárka, ktorá bola nominovaná na Majstrovstvá sveta juniorov 2017?

  • 6. miesto ... 2017 EVLS Prague (bikini ženy do 160cm)
  • 2. miesto ... 2017 Dynamic Cup (bikini ženy do 165cm)
  • 2. miesto ... 2017 Tatranský pohár (bikini ženy do 165cm)
  • 2. miesto ... 2017 Veľká cena Dubnice (bikini juniorky do 163cm)

Nikoleta ŠUBOVÁ – v pohybe je od malička

Má dvadsaťjeden rokov, pochádza z Malej Mane (asi 30km od Nitry), no väčšinu času trávi v Banskej Bystrici, kde študuje, pracuje a pripravuje sa na súťaže. „Od základnej školy som aktívna športovkyňa. Reprezentovala som svoju školu v atletike, ping-pongu, aj dievčenskom futbale. V roku 2012 som ale podstúpila náročnú operáciu, po ktorej som mala zakázanú akúkoľvek športovú aktivitu,“ spomína Nikoleta.

Napriek zákazu sa potajme začala objavovať vo fitku, kde trávila veľa času najmä na kardiostrojoch, no postupom času ju začali lákať aj činky. „Tomu pokušeniu som neodolala. Krok po kroku som zisťovala, že mi cvičenie nijak neubližuje a nejak som do toho vhupla. Prešla som si rôznymi fázami a spoznávala som svoje telo. Cvičenie mi pomohlo aj v najťažších životných chvíľach. Práve posilka bola miestom útočiska. Stalo sa to mojou terapiou,“ opisuje Nikoleta.

Napriek tomu, že cvičila len pre seba, vždy obdivovala fitnessky a závidela im pocit na pódiu v žiari svetiel. „Postaviť sa na pódium bol vždy môj sen a teraz , keď sa mi plní, nedokážem opísať svoje pocity od dňa začiatku prípravy až do posledného dňa, čo sú chvíle , kedy stojím na pódiu. Každú chvíľku si naplno užívam. Myslím si, že nikto z mojich známych neveril, že to raz dotiahnem až sem,“ hodnotí dlhú cestu, ktorú si prešla zverenkyňa Petra Antala. Vraví, že mnoho z jej známych brali jej rozhodnutie súťažiť ako niečo, čo „prejde“ a mysleli si, že to je len chvíľkové nadšenie. „Skôr si myslím, že im to bolo vtipné. Moji rodičia ma vždy podporovali, no ani oni tomu neprikladali veľkú pozornosť. Neskôr však zistili, že sa z toho stal môj životný štýl a robí ma to šťastnou,“ hovorí o reakciách v okolí študentka Univerzity Mateja Bella, konkrétne katedry politických vied, ktorá popri štúdiu pracuje v cukrárni.

Nikoleta ŠUBOVÁ – od snívania k pódiu

Jej prvá súťaž bola veľkolepá – Nikoleta si zvolila ako svoj štart súťažnej kariéry veľkolepý festival fitness a kulturistiky EVLS v metropole Českej republiky – Prahe. „Bola to neplánovaná súťaž a ja som ani poriadne nevedela, do čoho idem. Bola to moja prvá súťaž, prvé pózovanie. Bola som nadšená z každého pretekára a pretekárky , ktorých som videla. Ani neviem ako a zrazu som stála na pódiu a na počudovanie, nepociťovala som žiaden stres ale práve naopak, veľmi som si to užívala,“ vracia sa do Prahy Nikoleta.
Hneď po jej prvom vystúpení na pódiu však prišiel ďalší príjemný šok – Nikoleta postúpila do finále (v tom sa nakoniec predstavili až 3 Slovenky, keďže stála po boku Zuzany Kardošovej a Lucie Kodadovej). Tento pocit opisuje ako nádherný, keďže sa jej v silnej konkurencii podarilo dostať do finále a obsadiť šieste miesto medzi ženami, pričom je Nikoleta sama vekom ešte juniorka.

„Na Tatranský pohár som šla už o trošku s väčším sebavedomím a nevedela som sa dočkať, kedy sa opäť postavím na pódium. Atmosféra tam bola naozaj super tiež celková organizácia súťaže sa mi páčila. Ale druhé miesto som naozaj nečakala, bolo to pre mňa veľmi milým prekvapením,“ hovorí Nikoleta o súťaži v Prešove.

Ako mnohé mladšie pretekárky, aj Nikoleta však smerovala svoje úsilie na súťaž, ktorá sa konala o týždeň v Dubnici nad Váhom. „Na Veľkej cene Dubnice som pociťovala o niečo väčší stres, keďže to bola aj nominačná súťaž na Majstrovstvá sveta juniorov a ja som chcela uspieť čo najlepšie,“ spomína na svoju poslednú súťaž Nikoleta. Týmto svojím vystúpením však svoju sezónu plnú úspechov nezakončila. Druhým miestom v kategórii junioriek do 163cm nominovala na MS do Rumunska, kde ju uvidíme súťažiť už v novembri. „Do prípravy dávam všetko a stravu aj tréningy dodržiavam na 100%. Za najväčšiu odmenu pokladám moje umiestnenia, keďže je to moja prvá sezóna a je veľmi úspešná. Navyše som dostala možnosť reprezentovať Slovensko, čo je môj najväčší úspech,“ vysvetlila Nikoleta.

Nikoleta ŠUBOVÁ – ako trénuje nohy?

Jej suplementácia v diéte zahŕňa hydro proteín, bcaa, glutamín a vitamíny. Týždeň pred súťažou Nikoleta vysadí proteín a zo suplementov užíva len BCAA a vitamín C. V objemovej fáze prípravy zaradí aj kreatín. „Môjho trénera Petra Antala by som nedala za nič na svete. Tréningy sú náročné a nič mi nedaruje, no takto to mám rada a teším sa na každý jeden tréning,“ povedala Šubová. Ako teda vyzerá jej silový tréning nôh s ťažšími váhami pod taktovkou Petra Antala?

  • začína drepmi (4 série po 10-15 opakovaní)
  • nasleduje jej obľúbený leg press (4x 10-15 opakovaní)
  • zaradzuje aj predkopávanie (rovnako 4x 10-15 opakovaní)
  • zakopávanie (4x 10-15 opakovaní)
  • v tréningu odcvičí aj mŕtve ťahy (4x 10-15 opakovaní)
  • na koniec tréningu zaradí výpony na stroji alebo v stoji (tiež 4x 10-15 opakovaní)  

Nikoleta ŠUBOVÁ – Aká je príprava do kategórie bikinifitness?

Pre mnohých najväčší problém v príprave tvorí strava. Nikoleta však sama hovorí, že na prekonanie tohto „strašiaka“ stačí kúsok fantázie. „Ja osobne teda v diéte veľmi nervózna nie som, aj keď s treskou pár dní pred súťažou už toho veľa nevymyslíte,“ smeje sa Niki, ktorá je v tomto smere veľmi disciplinovaná a dôsledná. Aj v jej prípade je teda dôležité nastaviť si „mindset“ a nepustiť sa ho. „Napríklad keď idem do obchodu, idem rovno po to, čo potrebujem a nepremýšľam nad tým, čo iné v obchode ešte majú a čo by som si dala, ak by som mohla,“ vysvetľuje Nikoleta.

A čo je podľa nej najdôležitejšie v nominácii bikinifitness? „Bikinifitnesska sa musí vedieť predať. Myslím, že každá z nás by mala byť „malá šelmička” a nie šedá myška,“ povedala v našom rozhovore Nikoleta. Príjemnejšou časťou prípravy je výber líčenia a plaviek, ktorý aj Nikoleta Šubová riešila s uznávanou a známou „plavkárkou“ Miškou Sallut s ktorej prácou bola aj ona mimoriadne spokojná. „Miška je naozaj veľmi šikovná a nielen šije prenádherné, kvalitné plavky, ale dokáže aj poradiť s výberom farby či strihu. A v jej salóniku sa musí cítiť každý veľmi príjemne. Ja som si pre túto sezónu zvolila žltú farbu a som nesmierne spokojná,“ hovorí s úsmevom Nikoleta, ktorá je však v úprave make-upu samostatná a okrem EVLS-u, kde ju líčila kamarátka si dokázala na každej súťaži s vizážou poradiť sama.

Nikoleta ŠUBOVÁ – vzory, ciele a poďakovania

„Moje vzory sú jednoznačne Anita Herbert , Yarishna Ayala a Yana Kuznetsova. Tiež sa mi páči Azaria Glaim, avšak ja osobne by som takú svalovú hmotu nechcela a ostávam verná bikinám. A samozrejme aj na Slovensku máme veľa krásnych bikiniek , ktoré veľmi obdivujem,“ otvorila hneď tému vzorov Nikoleta, ktorej ciele sú jednoduché.

Súťaženie ju baví a láska s ktorou o tomto športe hovorí ma len presviedča, že keď hovorí o tom, že jej cieľom je prekonávať svoje limity a byť každým dňom lepšia, viem, že Nikoleta má na to dokázať to. „Keďže ma baví pečenie rôznych zdravých koláčikov a recepty si vytváram tiež sama, bola by som rada, keby sa mi v budúcnosti podarilo vydať vlastnú knihu fit receptov,“ odhalila aj niečo zo súkromia Nikoleta.

Na záver Nikoleta poďakovala všetkým, ktorí jej držia prsty a posielajú jej pozitívne správy. „Dôležité je ísť za svojimi snami a nevzdávať sa. Pokiaľ po niečom túžime a sme ochotní preto niečo robiť, výsledok sa dostaví. Samozrejme všetko si vyžaduje aj istú obetu. Predsa keď chceme mať, musíme aj dať,“ uzatvára náš rozhovor motivačne Nikoleta.

Už o pár dní sa predstaví na pódiu majstrovstiev sveta, kde jej budeme ja aj celý team držať prsty a veriť, že domov prinesie pri svojej medzinárodnej premiére skvelý výsledok!Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!