Olívia Čambalová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Olívia ČAMBALOVÁ v profilovom článku od Sone KOLCUNOVEJ, v ktorom sa dozviete aj to, či sa jedna z popredných slovenských bikinifitnessiek vráti na súťažné pódiá!

Ak sledujete slovenskú fitness a kulturistickú scénu, meno Olívia Čambalová ste už určite počuli. Krásna Nitrianka sa však na rok vytratila zo súťažných pódií. Dôvodom bolo tehotenstvo. Ako pokračuje po pôrode mladá mamička vo svojej fitness kariére? Objaví sa Olívia Čambalová na súťažných pódiách? Aj preto som sa rozhodla vyspovedať ju. Pripomeňme si ale, aké úspechy má Olívia na konte. 

 • 4. miesto ... 2013 Pohárová súťaž žien Trenčín (bikini ženy nad 166cm)
 • 2. miesto ... 2013 Cena Dubnice (bikini ženy nad 166cm)
 • 3. miesto ... 2014 Majstrovstvá Slovenska juniorov (bikini ženy nad 166cm)
 • 9. miesto ... 2014 Majstrovstvá Slovenska žien (bikini ženy do 169cm)
 • 6. miesto ... 2014 Mozolani Classic (bikini ženy nad 167cm)
 • 3. miesto ... 2014 Pohárová súťaž Dubnica nad Váhom (bikinifitness juniorky OPEN)
 • 3. miesto ... 2014 Pohárová súťaž žien+ nominácia na MS žien (bikini do 168cm)
 • 4. miesto ... 2015 Arnold Classic Amateur Columbus USA (bikini do 167cm)
 • 4. miesto ... 2015 Majstrovstvá Slovenska žien (bikini ženy do 169cm)
 • 11. miesto ... 2015 Majstrovstvá Európy (bikini ženy do 169cm)
 • 14. miesto ... 2015 Arnold Classic Europe (bikini ženy do 169cm)
 • 11. miesto ... 2015 EVLS Prague (bikini ženy do 169cm)

Olívia ČAMBALOVÁ – aká bola moja cesta k fitness?

„Keď som v jednom bare pracovala ako krupierka, prišiel za mnou jeden tréner, ktorý sa pýtal, akú mám pohybovú aktivitu, že mám takú postavu. On mi navrhol, či by som nechcela skúsiť posilňovňu,“ spomína Olívia na prvý impulz, ktorý ju pritiahol do fitka. Cvičenie a posilňovanie s váhami však nebolo zďaleka prvou športovou aktivitou v Olíviinom živote. „Odmalička som dvanásť rokov robila gymnastiku, bola som aj v reprezentácii,“ spomína Olívia. Neskôr odišla na športové gymnázium, kde ale musela s gymnastikou prestať pre problémy s chrbticou. Aby mohla ostať na škole, zvolila si atletiku, v ktorej sa ale nenašla a tak začala s aerobikom, ktorému sa taktiež venovala na súťažnej úrovni. „Potom som si ale deň pred súťažou zlomila na tréningu členok a tak som sa už k aerobiku nevrátila,“ hovorí Olívia. Zo školy následne odišla, pretože k atletike sa vrátiť nechcela. „Keď som potom odišla zo školy, chýbal mi nejaký druh športu a tak som sa dala na box, z ktorého som presedlala na kick box,“ opisuje svoju bohatú predchádzajúcu pohybovú aktivitu Olívia Čambalová. Olívia sa následne na súťažné pódiá postavila už po pol roku od svojho začatia s cvičením v posilňovni. „Aj keď sa na mňa vykašľal tréner a musela som cvičiť sama, spojila som sa s Ivetou Chrťanovou, za ktorej klub v súčasnosti súťažím a s ktorou svoju prípravu konzultujem,“ opisuje začiatok spolupráce Olívia. „Na bikinifitness sa mi páčilo, že môže súťažiť dievča, ktoré nemá veľké svaly a je jednoduchšie pripraviť sa na takúto kategóriu. Na mne by sa mi svaly ako majú bodyfitnessky nepáčili,“ hovorí úspešná Nitrianka, ktorá našla veľkú oporu aj u rodiny už od začiatku svojho súťaženia.

Olívia ČAMBALOVÁ- aké je súťaženie?

„Moju úplne prvá súťaž bola v Trenčíne a bola to nominácia na MS žien. Bolo to pre mňa nové a navyše som sa nevenovala pózingu toľko koľko som mala. Tréma u mňa bola bod číslo jeden,“ spomína si na svoju súťaž Olívia. Tiež dodáva, že prvé súťaže sú proste také – pretekár si musí zvyknúť na pódium a s ním prichádzajúci stres. Za dlhé roky však okúsila nie len slovenské pódiá. Olíviu sme mohli zahliadnuť aj na svetových pódiách a to napríklad v Španielsku na Arnold Classic Europe, v Prahe na EVLS, na majstrovstvách Európy v Marbelle a dokonca na Arnold Classic Amateur v Americkom Columbuse, odkiaľ si odniesla rozhodne najhodnotejší výsledok, spomedzi všetkých – 4. miesto za veľkou mlákou je teda nie nadarmo aj Olíviiným najväčším úspechom. „Môj sen bol odmalička ísť do Ameriky, vždy som chcela vedieť, či je to také ako vo všetkých tých filmoch. Keď sa však neskôr naskytla možnosť navštíviť USA spojená s fitness, povedala som si, že to zvládnem s formou aj finančne a splním si sen,“ spomína na svoje rozhodovanie Olívia. Neskôr sa dala do tvrdej práce a na pódium nastúpila v najlepšej forme, ktorá jej vyniesla smolné, no krásne 4. miesto. „Je to presne také, ako sa o tom hovorí, je to veľkolepé a hľadeli tam na nás ako na rovnocenné,“ spomína na USA Olívia. „Najprv som bola veľmi smutná z umiestnenia. Vedela som, že som bola kúsok od pódia a keď vyhlásili výsledky, ostala som tam stáť s kamennou tvárou, pretože mi to bolo ľúto,“ vracia sa do USA v spomienkach Olívia, no na druhej strane spomína na to, ako jej zrušili let a tak sa do Ameriky takmer nedostala. „Z tohto pohľadu musím povedať, že som veľmi rada, že som vôbec mohla byť štvrtá.“

Olívia ČAMBALOVÁ- moja príprava do kategórie bikinifitness?

Po týchto zahraničných súťažiach sa však Olívia na chvíľu zo scény bikinifitness vytratila. Dôvodom bolo jej tehotenstvo. „Momentálne som začala znova cvičiť a pripravovať sa, kilá idú dole akosi samé, keďže som stále relatívne krátko po pôrode. Jem zdravo a cvičím kedy môžem,“ hovorí Olívia o svojej momentálnej príprave. „Keď som nemala malého, celý svet sa točil okolo mňa, všetko bolo tak ako som si sama naplánovala, nemusela som sa sústrediť na nikoho iného. Možno v tomto boli moje predchádzajúce prípravy ľahšie. Ale som toho názoru, že každý si dokáže nájsť tú chvíľu času. Všetci, ktorí hovoria že sa to nedá, pýtam sa ich: vážne? Je to predsa blbosť!“ argumentuje Olívia Čambalová a vyzdvihuje najmä svojho priateľa, ktorý jej veľmi pomáha. „Zatiaľ nemusím držať nijaké extrémne diéty, čo je dobré, pretože telo je oddýchnuté a funguje naň presne to, čo chcem. Z pohľadu stravy je to voľnejšie, čo je teda jednoznačne lepšie a ľahšie pre mňa,“ komentuje svoju súčasnú prípravu Olívia. K akej vízii bikinifitnessky by sa chcela Čambalová priblížiť a čo pokladá za najdôležitejšie na „bikine“? „Bikinifitnesska musí zaujať. Musí byť sympatická, príjemná a usmievavá s dobrou symetriou, takéto dievčatá potom vyhrávajú súťaže,“ prezentuje svoj názor v rozhovore Olívia Čambalová. Radí tiež pózovať veľa a nacvičovať si prezentáciu, keďže na súťaži dievčatá nemajú zrkadlá, ktoré by im povedali, či stoja tak, ako si to nacvičili. „Na pódiu musí byť pretekárka tiež prirodzená. Je jasné, že líčenie musí byť výrazné, pretože sme natreté a pod svetlom reflektorov. Na druhej strane je pravda, že všetkého veľa škodí a tak to netreba prehnať a umelo vytvárať ten dojem trblietania,“ obhajuje známe „menej je viac“ Olívia.

Olívia ČAMBALOVÁ – ako vyzerá jej tréning?

Olívia sa s nami tiež rozhodla podeliť o svoj obľúbený tréning na nohy a ramená. Ako teda vyzerá tréning čerstvej mamičky, ktorá trénuje pod krídlami Ivety Chrťanovej?
Nohy

 •  najprv sú to hlboké drepy (4 série po 8-10 opakovaní)
 • nasledujú výpady dozadu na striedačku (4x8-10 opakovaní)
 • rumunský mŕtvy ťah na jednej nohe s krčením kolena (P-Ľ noha 4x8-10 opakovaní)
 • ďalej je to predkopávanie (4x8-10 opakovaní)
 • cviky vymieňa za iné každý tréning, a cvičí taký, ktorý napríklad dlho necvičila

Ramená

 • začína tlakmi na ramená (4 série po 8-10 opakovaní)
 • nasledujú rozpažky (4x8-10 opakovaní)
 • ďalej je to dvíhanie kotúča pred seba s rotáciou rúk do boku (4x8-10 opakovaní)
 • cvičí tiež ťahanie kladky z hora (lano) k sebe s krčením v lakťoch (4x8-10 opakovaní)
 • taktiež vždy každý cvik v tréningu obmieňa

Olívia ČAMBALOVÁ a jej vzory, ciele a poďakovania

„Veľmi ma motivuje Ashley Kaltwasser a Amanda Latona,“ vymenúva zahraničné pretekárky Olívia, no nevynecháva aj dve Slovenky, ktoré sa v nadchádzajúcej sezóne predstavia na PRO pódiách – Olíviu Pohánkovú a Sabinu Plevákovú. „Sabinu obdivujem najmä pre jej vytrvalosť. Vždy vyzerala dobre, no je úžasne trpezlivá a vytrvalá,“ zdôvodňuje Olívia Čambalová. Tú možno uvidíme už onedlho na Extrifit Cupe v Michalovciach. Čo je cieľom mladej mamičky po návrate na súťažné pódiá? „Chcela by som sa nominovať na majstrovstvá Európy, no to záleží od formy. Chcela som byť dobrá na všetkých súťažiach a budem sa snažiť o tie najlepšie výsledky,“ prezrádza Olívia. Na záver dostala Olívia Čambalová aj priestor pre poďakovania, ktorý naplno využila. „Chcela by som poďakovať najmä Ivete Chrťanovej, ktorá so mnou pracuje už dlhú dobu a vždy mi poradí a pomôže, či už sa jedná o fitko alebo prípravu. Ďalej Katke Molnárovej, ktorá nikdy nesklamala a mojej rodine, najmä môjmu partnerovi, ktorý mi vo všetkom pomáha a vychádza mi vždy v ústrety. No a nesmiem zabudnúť ani na Mišku Sallut, ktorej vďačím za krásne plavky,“ uzatvára poďakovania Olívia. Uvidíme už onedlho. V akej forme? S akými výsledkami? Necháme sa prekvapiť, ja verím len v tie najlepšie!Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!