Pavlína Valigurová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Pavlína VALIGUROVÁ je vychádzajúca bikinifitness hviezda z Čiech. Čo všetko prezradila aktuálna Majsterka sveta junioriek? Čítajte článok Sone KOLCUNOVEJ. 

Pavlína Valigurová pochádza z dediny Nový Hrozenkov a tak je už z týchto údajov jasné, že to nie je slovenská bikinifitnesska. Pavlína preteká vo farbách Českej republiky a hoci sme ju na pódiu mohli vidieť doslova len párkrát, finálové umiestnenia a cenné kovy pozbierala doslova na každej súťaži, kde nastúpila. Aké sú teda všetky umiestnenia tohto obrovského Českého talentu počas roku 2017?

 • 5. miesto ... 2017 Majstrovstvá Moravy a Sliezska juniorov (bikini juniorky nad 164cm)
 • 1. miesto ... 2017 Majstrovstvá Českej republiky juniorov (bikini juniorky nad 164cm)
 • 1. miesto ... Grand Prix Fitness Brno (bikini do 168cm)
 • 2. miesto ... Grand Prix Fitness Brno (bikini juniorky)
 • absolútna víťazka ... 2017 Grand Prix Fitness Brno (bikini ženy)
 • 1. miesto ... 2017 Majstrovstvá sveta vo fitness juniorov (bikini juniorky nad 166cm)
 • 3. miesto ... 2017 Diamond Cup Milano (junior bikini)
 • 2. miesto ... 2017 Diamond Cup Milano (bikini ženy do 169cm)

Pavlína VALIGUROVÁ – pri žiadnom športe sa neohriala dlho

Dvadsaťtriročná bikinifitnesska, ktorá momentálne býva s priateľom neďaleko Rožnova pod Radhoštěm začala cvičiť asi pred štyrmi rokmi pod vedením osobnej trénerky. „Pôvodný plán znel : schudnúť a hlavne žiadne svaly! Nechcem predsa vyzerať ako kulturisti. Schudnúť som síce schudla, no vďaka maturite a stresu sa mi znova podarilo pribrať na váhe, čiže som aj dosť zlenivela,“ objasňuje Pavlína, ktorá ešte za detských čias hrala tenis, venovala sa aerobiku a nakoniec aj gymnastike, no žiaden šport ju nezaujal natoľko, aby sa mu venovala dlhšie.

„Našťastie v dobe, keď som cvičila pravidelne som spoznala aj môjho priateľa Radka a ten mi neodpustil žiaden tréning. Najprv som to brala ako povinnosť, neskôr sa z toho stal spoločný koníček a teraz je to životný štýl,“ opisuje Valigurová. Čím viac dodržiavala tréningový plán, tým viac Pavlínu zaujímali procesy v tele a tak postupne s progressom v tréningu prišiel aj záujem o správnu stravu. „Zaujímalo ma, čo mám jesť, aby som bola chudá a nebola hladná, čo mám cvičiť, aby som mala nohy menšie a boky guľatejšie. Všetko to vyvrcholilo do toho, že dnes, po pár rokoch mám s priateľom vlastnú posilňovňu, kde pôsobím aj ako trénerka a predávam ľudom všetko, čo som sa naučila,“ vysvetľuje Pavlína.

Ako však prišiel nápad so súťažením? „Impulzom pre mňa bolo keď som sa po prvýkrát zúčastnila na seminári Nikoly Weiterovej, kde hovorila o príprave do bikini kategórie a súťažení. Nikola bola pre mňa do veľkej miery motivácia a veľmi obľúbená bikina, na ktorú som sa chcela podobať,“ vysvetľuje Pavlína.A bikini ju jednoznačne oslovili. Spojenie krásy, ženskosti a vyšportovanej postavy s miernym osvalením a vyšperkovanou prezentáciou boli pre Valigurovú rozhodujúcimi faktormi, pre ktoré ju lákali skúsiť tento šport. „Musím povedať, že v mojom okolí nie je nikto, kto by bol proti môjmu súťaženiu alebo by nesúhlasil. Naopak, ja sa stretávam so samými pozitívnymi ohlasmi. Na druhej strane však myslím, že aj keby sa v mojom okolí našiel niekto, kto by nesúhlasil, je to moje rozhodnutie a pokiaľ ma to bude robiť šťastnou, nevidím dôvod, prečo nesúťažiť,“ vysvetlila Pavlína.

Pavlína VALIGUROVÁ – súťaží so srdcom

Hneď na svojej prvej súťaži sa dostala do finále, čo sa mnohým bikinifitnesskám podarí až na niekoľký pokus, nie hneď. „Bol to môj cieľ. Vnútorne som verila vo výhru, ale bol pre mňa obrovský úspech už len sa predstaviť medzi toľkými špičkovými pretekárkami v I-walku. Bola som z tohto úspechu určite šťastná,“ zhŕňa Pavlína.

V jeseni nadviazala aj novú spoluprácu s trénerom Jánom Cahom a absolvovala hneď niekoľko súťaží. A  veľmi úspešne.
„Grad Prix Fitness Brno boli nádherné preteky. Páčilo sa mi ako zázemie, tak organizácia a v neposlednom rade aj krásne ceny a živé publikum. Chcela by som práve v súvislosti s týmto poďakovať všetkým, ktorí tam boli a podporovali ma,“ vracia sa v spomienkach do októbrovej súťaže Pavlína. Touto súťažou sa tiež nominovala na juniorské Majstrovstvá sveta, kde veľmi úspešne reprezentovala svoju krajinu a okrem zlata vo svojej kategórii sa dostala aj na druhú priečku (hneď za Slovenku Timeu Trajteľovú) v absolútnom poradí.

„Postaviť sa na pódium vedľa takých mien, ako je napríklad Timea je neopísateľné. Najskôr som ich sledovala na sociálnych sieťach a teraz som s nimi súperila. A myslím, že za svoju formu a výsledky sa po boku takýchto pretekárok nemusím vôbec hanbiť,“ hovorí Valigurová, ktorá pripúšťa, že na ceste k titulu svetovej šampiónky si predstavovala lepšie podmienky, no napriek náročnosti šampionátu si ho užila a je veľmi spokojná.

Jej poslednou súťažou v jesennej sezóne 2017 bol Diamond Cup Milano, odkiaľ si domov odniesla hneď dve medaily. V kategórii junioriek obsadila tretie miesto a medzi ženami vystúpila dokonca na druhú priečku. „Pokiaľ sa nemýlim, umiestnila som sa najlepšie z českých pretekárok a nakoľko to nebola ani plánovaná súťaž, nemôžem byť šťastnejšia ako za tretie a druhé miesto. Je to pre mňa obrovský úspech,“ hovorí Pavlína.

Napriek tomu, že sa po jej úspechoch sledovanosť jej profilov zvýšila, Pavlína sama tlak na svoju osobu nepocítila. „Túto sezónu som bola menej nervózna ako v jari, nakoľko som vedela, čo ma čaká. Jasné, že stres prišiel. Čakala ma prvá medzinárodná súťaž. Kto by nebol nervózny?“ spomína s úsmevom Valigurová. Tréningy sa však líšili.

Silové tréningy boli zamerané na Pavlínine problematické partie a zaradzovala aj viac intervalového kardia. Čo bolo pre ňu teda najlepšou odmenou za všetku túto tvrdú drinu? „Na Grand Prix Fitness Brno sa mi páčila divácka podpora a na majstrovstvá nikdy nezabudnem, pretože keď hrala Česká hymna, bolo to niečo neopísateľné. Rada spomínam aj na Diamond Cup v Miláne, pretože sa mi tam páčilo pódium a krásne zázemie pre pretekov,“ vysvetľuje Pavlína. Kto by však pochyboval o tom, že jej najväčším úspechom je pre ňu výhra na Svetovom šampionáte, mýlil by sa.

Pavlína VALIGUROVÁ - ako trénuje šampiónka? 

Pavlína sa s nami v rozhovore podelila okrem iného aj o tréning zameraný na nohy a zadok. Ako teda vyzerá tréning svetovej šampiónky? 

 • na začiatok zaradí rozohriatie (okolo 10 min.)
 • low bar squats (cvičí v pyramíde 5 sérií po 10 opakovaní s neustále zvyšujúcou sa váhou)
 • nasleduje superséria hip thrustov na multipresse (3x 20 opakovaní) a rumunských mŕtvych ťahov (3x 12 opakovaní)
 • ďalej je to legpress na úzko (4x 12 opakovaní)
 • bulharské drepy s vlastnou váhou (4x 15 opakovaní bez pauzy) 
 • posleným cvikom sú výpony na lýtka v sede (4x 20 opakovaní)

Pavlína VALIGUROVÁ – bikina to musí mať v sebe!

„Ideálna bikifitnesska to musí mať v sebe. Musí byť zaujímavá, sympatická, mať symetrickú postavu a hlavne vyzerať zdravo,“ objasňuje čitateľom Pavlína svoje ideály. Atlétka sponzorovaná známou firmou CzechVirus (ktorej súčasťou sú okrem iných napríklad aj český kulturistický talent Pavel Beran, kontroverzný kulturtista Filip Grznár alebo "Gentle Bodybuilder" Aleš Bursa) nám prezradila aj to, ako asi vyzerá jej suplementácia. Aké výživové doplnky teda užíva mladá Pavlína?

„V diéte používam najmä Hydro Protein, kofeínové tabletky, zelený čas, synefrin a glutamín. Potrpím si najmä na vitamíny a minerály. V objemovej fáze mením proteín za izolát a užívam aj predtréningové suplementy,“ vysvetlila nám.

Okrem správnych predispozícií sa v predsúťažnej príprave venuje aj pózingu. „Som samouk. Pózing som zaradzovala vždy po tréningu a učila som sa z videí od svojich obľúbených fitnessiek,“ prezrádza Pavlína.

So správnou prezentáciou sa však určite spájajú vhodné plavky, obuv, doplnky a líčenie, čo Valigurová tiež nenechala na náhodu.
„Na prvú súťaž som si vybrala topánky na pracku okolo členka, iné som ani nechcela, pretože som mala pocit, že inak noha nebude pevná. No čím viac som sledovala ostatné bikini, tým viac som si všímala, že majú voľnú obuv a vďaka tomu noha nepôsobí takým rušivým dojmom,“ hovorí o svojich prvých topánkach na súťaži Pavlína.
Ani s plavkami to však mladá Češka nemala jednoduché. „Plavky som chcela voliť podľa toho, aby sa ku mne hodili a bola som výrazná. Čo sa napokon na MS aj tak nepodarilo, lebo sme ich mali všetky červené,“ smeje sa Pavlína.
V jari sa síce o make-up look Pavlíny starala vizážistka a kamarátka Hanka Holišová, tentoraz sa však musela pretekárka naučiť pracovať na vizáži sama, keďže ju čakali medzinárodné súťaže. „Myslím, že sa ešte stále mám čo učiť,“ dodáva s úsmevom. „Len o moje riasy sa stará Salón Amenity, čiže je to obrovská výhra, že si ich nemusím lepiť sama a báť sa, že sa mi na pódiu odlepia,“ prezrádza v rozhovore Valigurová.

„Rady do diéty? Každý, kto chce súťažiť si to musí vyskúšať a prejsť si tým sám. Mne vždy najviac pomohlo, keď som si povedala, že to robím sama pre seba. Keby ma moja diéta a príprava nebavila, nerobila by som to. Najdôležitejšie je zrovnať si v hlave prečo to robíme a čo vlastne chceme,“ odpovedá na moju otázku Pavlína.

Pavlína VALIGUROVÁ – čo dodala na záver?

Najlepším oddychom je pre mladú pretekárku práve to, čoho je v príprave nedostatok - prechádzka, dobrá večera, alebo čas strávený s priateľom a rodinou.
„Chcem sa aj naďalej zlepšovať a pokračovať v tom, čo robím. Postupne by som sa rada vypracovala na majsterku sveta v ženskej kategórii,“ prezrádza svoje ciele Pavlína.
Na záver poďakovala čitateľom EastLabs a BikiniFitness a tým, ktorí ju podporujú. „Moja vďaka patrí všetkým, ktorí vo mňa veria,“ dodala na záver skromne. Ja sama v Pavlínu verím a som si istá, že bude napredovať a dosiahne všetky stanovené ciele. My jej cestu spolu s EastLabs a BikiniFitness teamom budeme sledovať. Veľmi pozorne!Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!