Plastika a bikinifitness - áno, alebo radšej nie?

Plastické operácie sa nevyhýbajú ani športovkyniam v kategóriách fitness. Pozrime sa na tie, ktoré máme možnosť často vidieť na súťažných pódiách.

V dnešnej dobe je to zákrok sem, zákrok tam ... a nikto sa už nad zásahmi plastických chirurgov a estetických dermatológov veľmi nepozastavuje.  Úprava pŕs, nosa, výplne vrások aj liposukcia sa stali prirodzenou súčasťou vzhľadu dnešných žien. A ako inak, vylepšovanie toho, čo nám príroda štedro nenadelila, sa nevyhlo ani športovo-modelingovej kategórii bikinifitness. Ba ani ostatným fitness kategóriám.
V súvislosti s touto témou vyvstávajú dve otázky:

  • kde končí únosná  hranica skrášľovania?
  • kedy je na mieste povedať skrášľovacím zákrokom dosť?

A keďže sa bavíme o športe, ktorý vo svojom názve nesie slovo fitness (aj keď bikinifitness je športovo-modelingovou kategóriou), je tu aj etická otázka:

  • kedy sa pri použití plastických operácií ešte jedná o akceptovateľné dopomáhanie si, a kedy už môžeme hovoriť o podvádzaní?


Augmentácia (zväčšenie pŕs) implantátmi

Asi najbežnejší a najvyhľadávanejší skrášľovací zákrok na svete. Len na Slovensku a v Čechách prejde ročne rukami plastických chirurgov niekoľko stoviek žien, aby zväčšili, spevnili, jednoducho zdokonalili svoj dekolt. Nie je tajomstvom, že nejedna biknárka umelé prsia má, preto je na mieste otázka: "Je to nutné pre úspešné súťažnie?"  Odpoveď znie: "Nie, nie je - stačí si pozrieť fotografie dievčat a a žien, ktoré vyhrávajú a nájdete medzi nimi vysoké percento tých, ktoré augmentáciu jednoducho neriešia!"

Uvedomte si, že v bikinifitness je dôležitá celková symetria a deficit, ktorý vám tak vadí (tzn. malé prsia) ľahko vyrieši šikovná návrhárka súťažných plaviek. Stačí sa pozrieť na ruské pretekárky. Máloktorá z nich sa pýši objemným dekoltom, ale ich súťažné bikini sú ušité tak, že si to oko rozhodcu ani nevšimne. Vždy je lepšou voľbou ponechať si vlastné, prirodzené prsia, ako mať na hrudníku prilepené niečo, čo môžeme smelo nazvať "nevzhľadné lopty". Preto, ak už sa predsa len pre zväčšenie pŕs rozhodnete, zvážte veľmi dobre nielen výber plastického chirurga, ale aj veľkosť implantátov, ktorá je pre vás vhodná. Priveľké prsia kazia symetriu a každý skúsený rozhodca za tento "defekt" zráža body.

Rhinoplastika (plastika nosa)

Ďalšia z plastík, ktoré si na pódiu mnohokrát môžeme všimnúť súvisí s úpravou nosa. A to je zlé. Zlé pritom nie je to, že ju súťažiaca má, ale fakt, že sme si to všimli.
Je potrebné si uvedomiť, že nos je centrum tváre a to ako vyzerá, ovplyvňuje jej celkový výzor. Plastický chirurg, ktorému sa zveríte do rúk, by mal pred zákrokom zvážiť jej proporčnosť a riadiť sa hlavne tým. Narušenie celkovej symetrie tváre nie je žiadna sranda nehovoriac o tom, že príliš malý, špicatý a zdvihnutý nos nie je estetický a vyvoláva dojem voskovej figuríny.
Platí teda - nezachádzať do extrému, ale snažiť sa o čo najprirodzenejší vzhľad. 

Augmentácia (zväčšovanie) pier

Pery sú spoločne s prsiami narozšírenejším zákrokom, ktorý podstupujú bikinifitnessky v snahe prispieť k atraktívnosti vzhľadu a následne upútať pozornosť.

Rozlišujeme dva typy tejto procedúry:

  • zväčšovanie pier kyselinou hyaluronovou
  • zväčšovanie pier vložením implantátu

V našich končinách je častejšie využívaná prvá metóda, tzn. kyselina hyaluronová. Šikovný estetický dermatológ vám pomocou ihly, pod lokálnou anestézou, zavedie túto kyselinu v rozumnom množstve do hornej aj spodnej pery a vytvaruje ju - a teraz pozor, nie podľa vašich predstáv (pretože šanca, že vám sadnú pery tej baby, ktorej fotku ste si so sebou priniesli, je mizivá), ale také, ktoré vám pristanú.

Načrtli sme si ideálny prípad. Nie je ich bohužiaľ veľa. Väčšinou to dopadne tak, že dermatológ vpichne presne také množstvo kyseliny hyaluronovej, aké si klientka žiada a vytvaruje pery podľa spomínanej fotky. Zle. Chcete si predsa pomôcť a nie vyzerať neprirodzene a nepekne.

Platí pravidlo - horná pera nesmie byť väčšia ako spodná a pery nesmú opticky príliš zmenšovať bradu (v preklade - nesmú byť priveľké), pretože narušíte celkovú symetriu tváre. Pri prehnane "nafúknutých"  perách sa stáva aj to, že ich majiteľka už nevie ani rozprávať rovnako, ako predtým, a to už nie je len nepekné, to už je smutné.

Implantát - platí to isté, ako pri kyseline. Je vhodné podotknúť, že táto metóda nie je veľmi odporúčaná. Kyselina sa časom vstrebáva, ale implantát nie. Telo s ním, ako s každým implantátom, pracuje a časom pery nadobudnú iný tvar. Tento efekt, vo väčšine prípadov, nie je žiaduci.

Liposukcia a úprava zadku, tzv. BBL (Brazilian Butt Lift)

Tieto dva zákroky spolu úzko súvisia. Začnem liposukciou, čo v praxi znamená odstránenie tukových buniek z problematických partií. Je to invazívna metóda (existujú aj neinvazívne, pri ktorých nedochádza k odstráneniu tukových buniek, ale len k akémusi "rozpusteniu tuku" v nich. Úspešnosť týchto procedúr je minimálne otázna, ak nie úplne vyvrátiteľná). Čo myslíte? Patrí takýto zákrok do prípravy na súťaže v kategóriách fitness? Myslím, že nie!

Je to podvod, nehovoriac o tom, že odstránenie buniek (napriek tvrdeniam) nie je trvalé a po najbližšej objemovke, alebo "spustení sa v podobe záplavy jedla", máte tukové bunky späť. Bohužiaľ vzhľad oblasti, z ktorej sa tuk odoberal, už nikdy nebude ako predtým, pretože tukové tkanivo nebude mať rovnomerný tvar (chirurgovia zatiaľ nemajú metódu, ktorá by tukové tkanivá odoberala úplne rovnomerne) a vy skončíte s nevzhľadnými hrbolčekmi pod kožou.

Protipólom odstránania tuku je pridávanie "hmoty" do oblastí zadku a bokov, tzv. metóda BBL - Brazilian Butt Lift, ktorá vám zaručí vzhľad bohyne a telo v tvare presýpacích hodín. Aj v tomto prípade, podobne ako pri augmentácii pier, sa najčastejšie využívajú dve metódy.

  • Tá prvá pozostáva primárne z liposukcie, tzn. "odsatia" tukových buniek z jednej partie (najčastejšie z brucha a spodnej časti chrbta) a ich následné vloženie do partií ako sú boky a zadok. Tento zákrok zaručuje veľmi prirodzený vzhľad v porovnaní s druhou metódou, ktorú si o pár riadkov nižšie opíšeme a v USA sa už teší tak veľkej obľube, že počet týchto zákrokov šliape na päty aj augmentácií pŕs. Povedzme si ale pravdu - aký význam by mal BBL premiestnením tuku pre bikinifitnessku, ktorej hlavným cieľom v príprave je redukcia tuku a udržanie si proporcií? Myslíte si, že tuk navyše v oblasti zadku by jej pomohol k lepšiemu umiestneniu?
  • Ale je tu druhá možnosť, ktorou je implantát vložený priamo do zadných partií. Má to však háčik! Spomínala som, že telo s každým implantátom pracuje, a tak ako pracuje s prsným implantátom, tak bude pracovať aj s týmto - verte mi, na pódiu je výsledok tejto jeho práce vidieť. Implantáty po určitej dobe poklesnú a nikdy nenapodobnia pohyb svalu pri chôdzi, alebo pózovaní. Takže, ak ste mali v pláne si dopomôcť týmto spôsobom, radšej si to vyhoďte z hlavy a zamerajte sa na správny tréning a stravovanie. 

Botox, kyselina a lifting

A máme tu poslednú skupinu zásahov plastickej chirurgie, ktoré radíme medzi omladzovacie metódy. Vypisovať ich tu všetky by bolo únavné (pre mňa písať, pre vás čítať, ale tejto téme sa ešte povenujeme v samostatnom článku - prečíta si ho ten, kto bude chcieť). Podstatné je, že tieto sú najvyužívanejšie a týkajú sa už aj mladších ročníkov, nakoľko diéty, dehydratácia, ale aj samotné cvičenie majú neblahý vplyv na stav pleti.

Môj názor? Všetky sú fajn a môžu pomôcť. Zbavia vás unaveného výrazu spôsobeného či už vráskami na čele, medzi obočím, v okolí očí, alebo v oblasti, ktorú nazývame noso-ústna (alebo nosovo-ústna) ryha. Tieto problémy hravo vyrieši botox a kvalitná, vhodne zvolená kyselina hyaluronová.

Na povädnutý vzhľad pokožky sa využíva procedúra zvaná mezoterapia (vpichovanie kyseliny hyaluronovej riedšej konzistencie do podkožia; tá zabezpečuje hydratáciu pokožky zvnútra a jej následné vypnutie) 

Píšem aj o liftingu, pretože aj ten, na moje vlastné prekvapenie, patrí medzi čoraz žiadanejšie zákroky aj u mladých žien. Najčastejšie sa jedná o tzv. minilifting (lifting obočia, čela alebo líc ako samostatnej partie tváre).

Je jedno, ktorú z týchto procedúr využijete, zapamätajte si jedno - nesnažte sa vyzerať mlado, ale chcite vyzerať pekne  (toto sa týka hlavne kategórie masters). Prehnaná snaha o mladistvý vzhľad ešte nikdy dobre nedopadla. Nájdite si estetického dermatológa, alebo plastického chirurga s dlhoročnou praxou a talentom (áno, na túto prácu treba mať talent a estetické cítenie) a nešetrite. Je to tak - kvalitné materiály a kvalitná práca sú v tejto oblasti typické vysokou cenou. Vyvarujte sa toho, že skončíte s tvárou, ktorá už ani nebude vaša a na pódiu vám bude robiť problém taká banalita, akou je priordzený úsmev. Nie preto, že by vášmu úsmevu bránila tréma, ale preto, lebo to už (vďaka plastickej chirurgii) nedokážete.

Poznámka: všetko, čo súvisí s nomináciou bikinifitness vám naučíme na projektoch Bikini Fitness Camp, ktorý organizuje FitnessŠkola s.r.o. s pomocou najlepších odborníkov na danú  problematiku na Slovensku, za účasti hostí z celej Európy.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!